Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MMP: Nástupce protitankového systému MILAN

Datum přidání 05.05.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Společnost MBDA vyvíjí novou přenositelnou protitankovou řízenou střelu MMP (Missile Moyenne Portée), nástupce systému MILAN (Missile d´Infanterie Léger Antichar). V nejnovějších testech komplet MMP dokázal schopnost operovat ve stísněných prostorech a ničit nejnovější generaci tanků.

MMP (Missile Moyenne Portée)

Foto: MMP (Missile Moyenne Portée) / MBDA

 

MMP nahrazuje MILAN

Schopnost střílet ve stísněných prostorech je důležitým krokem ve vývoji kompletu MMP. Připomeňme, že podobně jako MILAN, i střela kompletu MMP je nejprve vymetená z tuby a teprve v bezpečné vzdálenosti od obsluhy se zapíná raketový motor.

 

Zkoušky byly prováděný ve speciálním testovacím tunelu v technologickém centru francouzského Generálního ředitelství pro vyzbrojování DGA (Direction Generale de l’Armement). Testovací tunel umožnil během zkoušek nastavovat různé extrémní teploty.

 

Také zkoušky bojové hlavice skončily na výbornou. Při ostrém testu protitanková střela úspěšně zasáhla a zničila cíl vybavený nejnovější generaci reaktivního pancéřování.

 

Vývoj protitankové střely MMP probíhá od roku 2012. Pokud půjde vše podle plán;, vývoj MMP skončí v roce 2017.

 

Ve francouzské armádě MMP nahradí veleúspěšný protitankový systém MILAN. Vývoj kompletu MILAN začal již v 60. letech minulého století. Do dnešních dní se vyrobilo 350 000 střel a 10 000 odpalovacích zařízení. Systém MILAN má ve výzbroji více než 30 zemí světa.

 

MMP (Missile Moyenne Portée)

Foto: Test MMP ve zkušebním tunelu. / MBDA

 

MMP (Missile Moyenne Portée)

Střela kompletu MMP dokáže ničit cíle na vzdálenost až 4000 metrů. Délka střely je 1,3 metrů, hmotnost 15 kg (včetně tuby). Samotné střelecké stanoviště váží 11 kg.

 

Konkurencí pro francouzský MMP je americký komplet FGM-148 Javelin nebo ruský 9K135 Kornet. Dostřel ruského protitankového kompletu se udává až 5500 metrů (hmotnost 29 kg).

 

MBDA plánuje také vývoj výkonnější verze MLP (Missile Longue Portée) s doletem až 8 kilometrů. Delší dolet bude umožněn díky větším vysunovacím křídlům střely. Střelu MLP lze použít jak v přenositelných kompletech, tak i na vozidlech nebo vrtulnících.

 

Francouzský systém vyniká univerzálností použití a moderní naváděcí soustavou. Lze ničit jak stacionární, tak pohyblivé cíle. Samotná střela se na cíl navádí pomocí infračerveného (IR) senzoru nebo TV kamery.

 

Video: Propagační video systému MMP. / YouTube

 

Nechlazený IR senzor umožňuje provést téměř okamžitě odpal střely. Například chlazený IR senzor střely Javelin potřebuje 30 sekund, než je možné provést odpal.

 

Naváděcí soustava MMP dokáže fungovat ve třech režimech. Prvním je „vystřel a zapomeň“ (Fire-and-Forgot), kdy střelec jen označí cíl, vystřelí a dále se už nemusí o nic starat.

 

Další možnosti je režim „člověk na smyčce“ (Man-In-the-Loop). Po odpálení se ze střely odmotává optické vlákno, skrze které operátor sleduje dráhu letu střely a předává směrové instrukce.

 

Třetí způsob je „uzamknutí cíle po odpalu“ (Lock-On-After-Launch). Střela dokáže vyhledat a zaměřit cíl, i když mezi operátorem a cílem není přímá viditelnost. Lze také využít služeb třetích stran, jako jsou bezpilotní vrtulníky a letadla.

 

Bojová hlavice MMP je vybavená tandemovou hlavici schopnou probít 1000 mm homogenního pancíře nebo 2000 mm betonu. Podle výrobce je bojová hlavice nastavená tak, aby při výbuchu způsobila minimální „vedlejší škody“.

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr