Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Vysoce mobilní ruská samohybná houfnice Flox

Datum přidání 22.09.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma UralVagonZavod (UVZ) představila lehký dělostřelecký systém Flox ráže 120 mm. Zbraň se vyznačuje skvělou taktickou a strategickou mobilitou, nízkými pořizovacími a provozními náklady a v neposlední řadě také velkou zásobou vezené munice.

Foto: Dělostřelecký systém Flox je umístěn na podvozku nákladního automobilu Ural-4320; větší foto /  Twitter/ Alexei Zharich

 

Ruské samohybné houfnice

Firma UVZ na výstavě Armáda 2016 představila celou řadu vojenské techniky, ale samohybný dělostřelecký systém Flox fungoval jako hlavní lákadlo expozice - jak pro běžné návštěvníky, tak vojenské odborníky. Není divu, houfnice Flox unikátním způsobem kombinuje skvělou taktickou mobilitu, palebnou sílu a nenáročný provoz.


Jméno “Flox” navazuje na tradici pojmenování ruských samohybných houfnic podle nejrůznějších rostlin. Můžeme vzpomenout na houfnici 2S1 Gvozdika (Karafiát), 2S34 Hosta (Bohyška) nebo 2S3 Akacija (Akácie). Rostlina Flox je známá také pod českým jménem Plamenka.


Jednou z hlavních předností houfnice Flox je absence hydraulických vzpěr, které zajišťují podvozek při střelbě.


Houfnice jako 2S1 Gvozdika, německé PzH 2000 nebo americký Paladin jsou umístěny na pásovém podvozku. Ten poskytuje dostatečnou podporu při střelbě, takže není nutné vozidlo zajišťovat hydraulickými vzpěrami. Naopak houfnice umístěné na “měkkém” kolovém podvozku, jako česká DANA, francouzský CEASEAR nebo jihoafrická G6, musí před střelbou vysunout hydraulické vzpěry.


Ruský Flox však využívá menší kanón 2A80 ráže 120 mm s drážkovým vývrtem. Kanón 2A80 dokáže odpalovat jak minometnou, tak dělostřeleckou munici ráže 120 mm. Menší ráže ve spojitosti s “unikátním hydraulickým systémem kompenzace zpětného rázu” odstraňuje nutnost použití hydraulických vzpěr.


Kanón 2A80 využívá i pásová samohybná houfnice (resp. houfnice a minomet) 2S34 Hosta, která, vznikla přestavbou a modernizací samohybných houfnic 2S1 Gvozdika ráže 122 mm. Ruská armáda na jaře letošního roku oznámila zájem přestavět “větší množství” houfnic Gvozidka na houfnici Hosta.


Do třetice 2A80 najdeme i na pásové samohybné houfnici (resp. houfnici a minometu) 2S31 Věna, která využívá podvozek bojového vozidla BMP-3. Komplet Věna vstoupil do výzbroje ruské armády v roce 2010. Počet houfnic Věna v ruské armádě ale není znám.


Dá se očekávat, že Flox převzala klíčové (mechanické, elektronické) systémy právě z pásových dělostřeleckých systémů Hosta a Věna.


Flox ale není první ruskou samohybnou houfnicí/minometem na kolovém podvozku. V roce 1990 Rusko představilo samohybný dělostřelecký systém 2S23 Nona-SVK ráže 120 mm (hlaveň 2A60) na podvozku kolového transportéru BTR-80. Do ruské armády se dostalo 50 kusů Nona-SVK.

 

Video: Houfnice Flox na výstavě Armáda 2016. / UVZ

 

Houfnice Flox

Flox využívá kolovou platformu známého nákladního automobilu Ural-4320 s pancéřovou kabinou. Kabina chrání posádku před výbuchem miny/IED o ekvivalentu 2 kg TNT a před municí ráže 7,62 mm. Pro ochranu vozidla je na střeše kabiny umístěn těžký kulomet KORD ráže 12,7 mm.

 

Díky odstranění hydraulických vzpěr Flox zaujme a opustí palebnou pozici velmi rychle. Čas k přechodu z pochodové polohy do zahájení palby je údajně pouze 30 sekund.

 

“Hlavními přednostmi houfnice Flox jsou mobilita, schopnost překonávat jakýkoliv terén a nízké výrobní/provozní náklady. Může využít všechny typy cest a silnic. Podařilo se nám umístit výkonnou zbraň na kolový podvozek,” uvedl pro ruská média Denis Kirišev, jeden z konstruktérů houfnice Flox.

 

“Vozidlo pojme 80 kusů munice. To znamená, že není třeba zásobovací vozidlo. Doba k zahájení palby je pouze 30 sekund. Pokud selže elektronika, posádka může použít ruční ovládaní k zamíření zbraně,” dodal Kirišev.

 

Flox dokáže vést palbu na vzdálenost 100 m až 10 000 m. Rychlost palby je maximálně 10 ran za minutu. Při intenzivní střelbě hlídá přehřátí hlavně teplotní čidlo. Palbu je možné vést do všech směrů a v případě nutnosti lze vést také přímou palbu. Nabíjení zbraně je poloautomatické.

 

Posádku tvoří čtyři lidé - velitel, řidič, střelc a nabíječ. Posádka ovládá zbraň obvykle venku u nabíjecího mechanismu zbraně, ale v případě nutnosti může velitel ovládat střelbu i z kabiny.

 

Houfnice Flox může používat celou řadu moderní munice. K dispozici je laserem naváděná munice Kitolov-2 schopná ničit bodové cíle na vzdálenost až 9 km. Pravděpodobnost zásahu stacionárního cíle (v ideálních podmínkách) je 0,9 a pohyblivého 0,8.

 

Lehká houfnice Flox se nikdy nevyrovná v ničivosti a dostřelu těžkým samohybným houfnicím ráže 152 mm nebo 155 mm.

 

Flox má ale několik zásadních předností - jde o jednoduchou a levnou zbraň, kterou lze vyrábět rychle a ve velkých počtech. Taková vlastnost je klíčová v době zhoršené bezpečnostní situace nebo dokonce v době vypuknutí vojenského konfliktu.


Pro svou jednoduchost Flox nepotřebuje složitou a dráhou údržbu, což opět zásadně zjednoudušuje a urychluje nasazení. 
Díky kolovém podvozku může Flox překonávat vzdálenosti stovky nebo dokonce tisíce kilometrů, bez nutnosti použití těžkých tahačů podvalníků nebo železniční dopravy.

 

Zatím nejsou zprávy o tom, kdy nebo zda ruská armáda houfnici Flox zavede do výzbroje. 


Zdroj: Zvezda

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:11

->Trener:
U kolvých houfnic je charakteristická změna pozice o to více, že není třeba stabilizačních opěr. Takže "udeř a uteč", resp. "udeř a změň pozici", což je dostatečná ochrana. Navíc lze předpokládat podporu těchto houfnic proti ostřelování protivníkem jinými prostředky.

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:08

jsem jistě i za ostatní zvědav, jak se bezoporový kompenzační systém stabilizace střelby projeví na přesnosti. Hladká hlaveň 120 mm má mimochodem více použití než klasické dělostřelecké a minometné náboje...

avatar
Rase Datum: 24.09.2016 Čas: 13:43

Něco takového, by bylo hodně pěkné na vozidle Titus. Konkrétně v zavíratelné korbě, tak jako Nexter nabízí verzi minometného vozidla. Z venku to vypadá jako klasický Titus, ale ukrývá překvapení )

avatar
Trener Datum: 24.09.2016 Čas: 13:10

Může být u tohoto kompletu v bojových podmínkách / terénu nevýhoda jeho vysoká silueta? Viz. zamaskovat to a vysoké těžiště. Na druhou stranu to má velkou světlou výšku pro pohyb v terénu a asi nějakou výhodu před těmi minami.

avatar
semtam Datum: 24.09.2016 Čas: 07:55

Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla.

Ano, na této zbrani nenajdem nic přelomového, sofistikovaného, ale podle dostupných informací je vše poskládáno tak, že hlavní parametry zbraně jsou na velmi dobré úrovni a jako bonus pořizovací a provozní náklady jsou jen dalším plusem.

Něco podobného by slušelo i AČR. Podvozek Tatra a třeba minomet NEMO. Je sice otázkou, zda vývoj i když moc složitý by asi nebyl, by byl rentabilní vůči zavedeným kusům do služby...
Možná spojení Tatra a NEMO (alias FLOX) by si našlo i zahraničního kupce. Místo NEMO by samozřejmě mohla být i jiná zbraň.

avatar
dusan Datum: 23.09.2016 Čas: 16:03

mudry.udrzbar
Delostrelecké systémy sú učinné len za podmienky zistenia súradníc cieľa a mobility, aby sa nestali cieľom odvetnej paľby ...

Ukrajina či Sýria sú pekné príklady moderných postupov pomocou starých zbraní. Drony sú vysokoúčinné všade, na Ukrajine evidentne navádzali paľbu skúsení dôstojníci ruskej armády, ktorý mali moderné vybavenie ...

Ale i "majster sa sekne" ... lebo "opolčenci" sa pochválili paľbou húfnic na nete, kde sa dalo určiť, kde sú .
https://www.youtube.com/watch?v=cm5CIOL1UsE
.. a následne ich vyhladili ukrajinské raketomety .... a celá batéria - 4 ks 2S1 skončili ako hŕba šrotu ...
http://lostarmour.info/armour/item.php?id=10756

avatar
mudry.udrzbar Datum: 23.09.2016 Čas: 14:50

Zbranove systemy tohoto typu sa ukazali velmi efektivne v sucasnych konfliktoch typu Syria a hlavne Ukrajina, kde jedna slavna Nona robila ukrajinskej armade az neskutocne problemy.

avatar
Jakub2 Datum: 23.09.2016 Čas: 13:13

Moc moc nového na tom není. Jde o další vývoj z VPK Vlk

http://www.armadninoviny.cz/novy-lehky-delostrelecky-system-z-ruska.html

Hlaveň 2A60 je použita už na Nona-SVK nebo Chosta-SK. 2A80 není nic než prodloužená verze s vyšším dostřelem...

avatar
Marthy Datum: 23.09.2016 Čas: 11:17

Je to takový napůl minomet napůl houfnice.Každopádně zajímavá zbraň,když bude někde třeba palebné podpory,třeba pro pěchotu tak rychle přijede,zasype cílovou oblast granáty (nebo minami) a za pár minut zase zmizí...
Mohla by se osvědčit třeba ve městech,jako Aleppo....

avatar
mage Datum: 23.09.2016 Čas: 10:57

Mě osobně by spíše zajímalo, jaký dostřel má tento systém s minometnou municí, předpokládám že dostřel 10 km je s dělostřeleckou municí ráže 120. Přeci jen nejmodernější minomety západní výroby mají, pokud se nepletu, dostřel 8 kilometrů.

avatar
HonzaH Datum: 23.09.2016 Čas: 10:54

Takhle nějak bych si představoval 120 mm minomety pro AČR na podvozku Tatry. Nevíte někdoé, jak mají naše minomety vypadat? Nakoupí se Tatry jen jako tahače, nebo budou mít nějakou nástavbu?

avatar
Sergej7490 Datum: 23.09.2016 Čas: 10:45

Dana sa nam nejako počeštila...

avatar
alexa123 Datum: 23.09.2016 Čas: 09:48

Definovať to ako samohybnú húfnicu je podľa mňa iba marketingový ťah. Podľa mňa je to klasický samohybný minomet.

arr