Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Datum přidání 29.12.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 196 komentářů    autor autor: Markéta Kabuďová

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr

Foto: Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

 

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

 

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

 

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

 

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

 

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

 

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

 

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

 

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

 

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

 

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

 

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

 

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

 

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

 

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

 

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

 

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

 

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 04.01.2016 Čas: 08:02

armataratata

Nechci Vám brát iluze, ale co jste napsal ohledně separatistických tendencí je přinejmenším nevědomí hoax. Skotsko a jeho snaha o nezávislost se táhne historií Skotska jak je Skotsko Skotskem. To, že bude v roce 2014 referendum o nezávislosti se rozhodlo již v roce 2007. Ale chápu, nač si s tím lámat hlavu, pro pitomce stačí říct, že za to může Rusko a je to v suchu.
Pane armataratata asi vůbec netušíte, že Skoti jsou největší zastánci EU ve Velké Británii. Kdyby se jim nezávislost povedla, tak by v EU vydrželi. Výstup z EU je v Británii dosti žhavé téma a největší podporu má mezi Angličany. Jsou podle Vás Angličané Ruskem placeni za to, aby se pokusili vystoupit z EU?
Dále zmiňujete Irsko, sic nevím kvůli čemu, ale asi kvůli Lisabonské smlouvě. Víte vůbec v čem byl problém? Odhaduju, že víte s prominutím prd. Ale "víte", že je zatím Rusko. Docela trapné.

Víte ona ekonomika nemusí být nutně vázána na členství EU. Vše má své pro a proti. Jediná s jistotou očekávaná hrozba je jakási pomsta EU a když to bude malý stát co by se pokusil odejít. Tak zároveň může EU posloužit jako odstrašující případ, proč to nedělat. Zkrátka totalita schovaná za roušku demokracie. A pamatujte, ten kdo chce jakkoli rozrušit EU či plně nesdílí pohled na její řád je agentem Ruska či podplácen Ruskem. :)

avatar
flanker.jirka Datum: 02.01.2016 Čas: 22:24

EU je jen další parta lidi, kteří si myslí, že tu jsou na věčné časy.

To Takeda: dobře víme jak by se unie zachovala pokud by se někdo chtěl cuknout, v případě menší země je jasné, že by se tam uspořádal "mejdan" nebo by se referendum o vystoupení opakovalo, muselo by se te zemi "pomoci ke spravnemu názoru"
Už jednou to unie prokázala, když se "nepovedlo "první referendum Irska o Lisabonské smlouvě, kdyby tehdy řekli ano, tak by se nemuselo opakovat. http://zpravy.idnes.cz/irove-napodruhe-presvedcive-schvalili-lisabonskou-smlouvu-plm-/zahranicni.aspx?c=A091003_084210_zahranicni_taj
https://m.youtube.com/watch?v=6dp6MkO5IIc

avatar
marius Datum: 02.01.2016 Čas: 21:09

Kdyby bylo dneska po schvaleni kvot v CR referendum, tak ho budou muset nekolikrat opakovat, protoze vetsina bude pro vystoupeni z EU. Totez plati pro Slovensko a Madarsko. Dnes je setrvani v EU pro nas nevyhodne. Problem je v tom, ze pokud bychom chteli tento spolek opustit, trest by nas neminul. Vsechny strategicke podniky se prodali zahr. investorum a vyvazime hlavne do EU, takze dnes jsme vlastne nemeckym protektoratem. Doufejme, ze se EU odrovna sama a ze az se tak stane, nebude ux pozde.

avatar
semtam Datum: 02.01.2016 Čas: 20:52

Takeda

Tak ale poté nemůžeme básnit, jak je to suprová organizace. EU má sama se sebou potíže. Snad vidíte tu pointu. jak mohu někoho vyzdvihovat, když ani nevím jak se zachová. EU mě velmi zklamala postojem k majdanu a následně i poté. I když jsem nikdy nebyl zastáncem současné podoby EU, tak jsem ji ale uznával jako autoritu v oblasti práv, demokracie, do jisté míry spravedlnosti a svobod. Nyní se mi toto mínění již rozpadlo.

Ohledně Skotska, ano, ale zde byl i vytvořen nátlak pro znejistění voličů.

avatar
Takeda Datum: 02.01.2016 Čas: 20:27

semtam: No jo, ale mi nevíme jak by se EU chovala, kdyby chtěl někdo odejít. Takže tenhle Váš argument je naprosto mimo.

Se Skotskem jste taky vedle. Jasně, že Britové se snažili Skoty přesvědčit. Co je na tom proboha tak ďábelského. Chcete se odtrhnout? Bude vás to něco stát? To je život.

avatar
semtam Datum: 02.01.2016 Čas: 20:10

daxik

Mirkulinek Vám již za mě odpověděl. Dále píšete ve svých komentářích o Ficovi a jeho vyvolávání strachu z neznámého. To absolutně nemůže být pravda. Z jednoho důvodu, že o nic neznámého nejde. Občané V4 nejsou totálně vymaštěné stádo bez znalostí evropských poměrů. Všichni vycházejí hlavně ze zkušeností ostatních zemí, které již vlny emigrace podobných kultur zasáhly v minulosti.

Mám na Vás otázku, jak si myslíte, kdyby občané nějaké země demokraticky odhlasovali odchod z EU, myslíte, že by EU byla tak hodňoučká jak si myslíte.

Příkladem budiž Skotsko i když se nejednalo o odchod z EU, ale ze Spojeného Království. Tak na Skoty byl veden nátlak, že se vlastně ani neví jak moc bude království se s nimi vůbec kamarádit a pravděpodobně čekají Skotsko těžkosti.

avatar
crusader Datum: 02.01.2016 Čas: 16:52

stanyk
No na rozdíl od Vás žádný, vy máte asi lepší "matroš".
Obsazení nějakého území má význam jen, když to území jsem schopen udržet. Ruská armáda je sice schopná dobýt např. Ukrajinu, ale rozhodně nemá kapacity nepřátelský území delší dobu okupovat (tyto kapacity nemělo ani SSSR, a nemá je ale ani USA, bylo to vidět ve Vietnamu a v Iráku a Afghánistánu).
Prostě území kde tě obyvatelstvo nenávidí a vidí v tobě okupanta nemůže žádná armáda dlouho udržet.
Lepší je na daném území mít poslušnou vládu (jako byly třeba vlády bývalého sovětského bloku ale nemusíme koukat jen na východ), které problémy na vlastním území řeší samy (třeba za pomoci poradců) a velmoc tam má třeba základny.

avatar
crusader Datum: 02.01.2016 Čas: 16:16

Mirage
Nový státy nejsou potřeba jako nějaký přínos, jejich hlavní význam je, že slouží jako nárazníkové pásmo, aby se ochránili původní členové NATO.
"Je to věc Černohorců" - On se hlavně občanů nikdo neptá jestli do nějakého paktu (a je mi jedno jestli se jmenuje Varšavský nebo Severoatlantický) chtějí vstupovat. To je i případ Černé Hory (stejně jako Česka, Slovenska, Maďarska atd.). Je skutečně s podivem, že o tak důležité otázce nerozhodují občané v referendu (na rozdíl třeba od Španělska, kde vstup schvalovali v referendu).
A spoléhání se na NATO - přečtěte si pořádně článek 5. NATO by možná začalo pořádně fungovat až by se ruský tanky blížily spáleným Polskem a Českem k německý hranici. Ale celý je to nesmysl, Rusko nepotřebuje obsazovat státy, jejich území je dost velký i bez střední Evropy a Balkánu.

daxík
Proč do toho pletu USA? Přece se tu celou dobu bavíme o NATO. Tuhle organizaci USA vymysleli, jsou v jejím čele a ostatní skáčou jak USA pískají.
Pokud o EU víte něco málo (asi jako o polsko-německý smlouvě z roku 1934, nebo o přihlášce SSSR do NATO) tak chápu Váš názor na EU.

avatar
flanker.jirka Datum: 02.01.2016 Čas: 15:48

to Mirage: jsme platnými členy NATO, jen bychom se měli více držet hned prvního šlánku Washingtonské smlouvy. Navíc, jsme užiteční jako vlivová zóna. Vždy je pro naše sousedy na západ od nás přímo v alianci, než abychom se tvářili tak nějak neutrálně. Takové zóny si tu velmoci nárokují celé dvacáté století, však nás takto použili jako předhozenou kost Stalinovi hned v 45. roce. USA se drží dlouhodobé strategie své obrany tak, aby nemusela bránit vlastní pobřeží, tak je lepší mít pod vlivem pobřeží už naprotější straně, má to svou logiku a pokud na to mají ekonomické, vojenské a kulturní kapacity, tak to musí využít. Podobně se o to teď snaží rusové.

avatar
Mirage Datum: 02.01.2016 Čas: 15:33

Pro NATO nejsou vesmes novi clenove zadnym prinosem, spise starosti. Snad jen s vyjimkou Polska. Nikdo novy - vcetne nas - jsme do NATO nevstupoval s chuti branit zapadni zeme, ale naopak s nadeji, ze zapad bude branit nas, ze nam silne zapadni armady budou garantovat, ze uz nas nikdy neuchvati Rusko. Cerna Hora zna za ty roky spoluprace Rusko jiste dobre a jeji rozhodovani mezi Ruskem a zapadem tedy nebylo iracionalni, jak rekl Lavrov, ale naopak dobre promyslene. Proste si vybrali zapad. Mozna si Rogozin prostreli vzteky i druhou nohu, ale je to vec Cernohorcu.

avatar
daxik Datum: 02.01.2016 Čas: 13:29

crusader
áno verím. Ste mi nabili na smeč. Utečenci. Slovensko, jedna z najmenších a najslabších krajín sa postavila s Českom a Poľskom proti väčšine krajín EU v rámci povinných kvót, nakoniec ostáva v tom sama (celé je to účelová Ficova fraška, aby vyhral voľby. A preto útočí na najnižšie ľudské pudy, strach z neznámeho. Ale pointa je inde). Dokonca sme podali na EU žalobu. Viete si predstaviť niečo podobné za bývalého režime? Ťažko. Mimochodom toto na mňa neskúšajte, o EU niečo málo viem a krčmové kecy ako je EU zlá, ako nás chce len využiť, ako si Nemci diktujú to a to na mňa neskúšajte, nie som z tej sorty ktorí na toto počúvajú.

A prečo do toho pletiete USA?

avatar
theo Datum: 02.01.2016 Čas: 12:26

Pani tak kto napíše niečo o ruských odstreľovačoch na maidane. Tak
kto strieľal z hotela ukrajina . Prečo ti ľudia davno nesedia, lebo su súčasťou
dnešnej moci na ukrajine. Kto dal odstrániť stromy z námestia po zverejneni
reportáže BBC, že strieľať sa malo z hotela ukrajina . Ako aj potvrdenie, že
zbrane , ktoré boli použite proti berkutu a protestujucim boli zhodne.
Dokonca bolo na YouTube video kde traja pani po streľbe odkladaju puzdra
so zbranami do auta.
A este vatsina uktajincov v parlamente a aj v najvyssej rade nehovori ukrajinsky
a su vedene v rustine.

avatar
marius Datum: 02.01.2016 Čas: 12:14

Crusader: to si nemyslím. Liberálové s komunisty nepůjdou, ale to neznamená, že se nesnaží Putina zbavit.
odkaz na kom. stranu RF
https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunistick%C3%A1_strana_Rusk%C3%A9_federace

odkaz na článek doporučuji přečíst - jsou tam popsány vztahy Putin - opozice
http://www.nwoo.org/2015/12/29/neni-to-putinova-rus-je-to-rusky-putin/

avatar
crusader Datum: 02.01.2016 Čas: 12:01

marius
no já myslím, že komunisté v Rusku budou dneska asi demokraté, protože jsou v opozici proti Putinovi a všichni co jsou proti Putinovi jsou "demokratická opozice"
:-))

avatar
crusader Datum: 02.01.2016 Čas: 11:50

Náhodou přihláška od Rusů to byl skvělý diplomatický tah, tím totiž ukázali, že Washingtonská smlouva (základní dokument NATO) je namířen proti nim.
A asi by nebylo špatný si ten dokument občas přečíst, hlavně článek 1 o mírovém řešení sporů.
http://www.natoaktual.cz/na_zpravy.aspx?y=na_summit/washingtonskasmlouva.htm

arr