Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Moderní ruské kevlarové přilby řady 6B7

Datum přidání 05.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V dnešním článku se vracíme k oblíbenému tématu moderních balistických helem. Dosud jsme se zaměřovali především na přilby severoamerické výroby, avšak dnes se podíváme na jejich přirozenou konkurenci. V Ruské federaci se vyrábí celá řada moderních vojenských přileb. Kromě speciálních konstrukcí pro speciální jednotky, jsou to především moderní vševojskové kevlarové helmy 6B7, které postupně nahrazují v ruské armádě zastaralé plechové přilby. Jelikož na českém internetu nejsou o ruských přilbách k dohledání žádné relevantní informace, rozhodli jsme se tímto článkem spustit seriál o balistických helmách ruské výroby. Dnes začneme právě výše uvedeným typem 6B7.

ruští vojáci 6B7-1M

Foto: Ruští vojáci s kevlarovou přilbou řady 6B7 / Ruská armáda


Některé vševojskové ruské útvary stále používají staré plechové přilby SŠ-68 nebo jejich modernizované verze SŠ-68M. Všechny plechové přilby jsou postupně v ruské armádě nahrazovány typem 6B7 od ruského výrobce Armokom (Армоком). Přilby série 6B7 jsou neustále ve vývoji, proto se do armády postupně zavádí vždy jen nejnovější modely.

Nejmodernějším zástupcem řady 6B7 je nyní verze 6B7-1M, která byla zavedena do výzbroje v roce 2008. Skořepina přilby je vyrobena z aramidového vlákna "Rusar" a je tvořena speciální třívrstvou strukturou. Použitý materiál je schopen čelit náročným ruským klimatickým podmínkám - rozmezí teplot -50 až +50 °C.

 

6B7-1MFoto: Kevlarová přilba 6B7-1M / Армоком

 

Společnost Armokom slibuje životnost přilby až 12 let, pokud nedojte k poškození skořepiny. Firma se chlubí také jednou unikátní vlastností svého výrobku. Přilba 6B7-1M má schopnost plavat na vodě! Je to z důvodu toho, že použitý materiál přilby má menší hustotu, než je hustota vody.

6B7-1M váží pouze 1,15 kg, což je o 200 gramů méně než americká přilba MICH (střední velikost). Helma podle balistické zkoušky V50 odolá fragmentům o rychlosti až 650 m/s a pistolovým 9mm nábojům vypálených ze vzdálenosti 5 metrů. Při zásahu z ruské 7,62mm pistole TT-30 (Tokarev) je bezpečná vzdálenost pro uživatele přilby 50 metrů.

Výrobce se také zaměřil na tvar přilby, aby byl jasně odlišný od helem používaných v armádách NATO. Jak se píše na stránkách výrobce, hlavním důvodem je schopnost rychle rozlišit nepřátelské vojáky od vlastních. Tvar je rovněž přizpůsoben pro nošení silných bavlněných čepicí, bez kterých se ruský voják v drsné ruské zimě neobejde.

 

6B7-1MMFoto: Počitačový model nové přilby 6B7-1MM / Армоком


I v ruské armádě došlo k zachycení moderních trendů v konstrukci přileb. Z důvodu potřeby montáže nejrůznějšího příslušenství bude letos uveden na trh modernizovaný model 6B7-1MM. Nejnovější přilba bude mít jednak nižší váhu s menšími rozměry (při stejné balistické ochraně), ale bude také vybavena postranními lištami pro montáž taktického vybavení a úchytem na brýle pro noční vidění.

Rusové intenzivně pracují na svém vojáku budoucnosti, kde právě přilby řády 6B7-1MM budou hrát jednu z hlavních rolí. Ač jsou ruské helmy v pozadí vojenského mediálního zájmu, neznamená to, že jsou méně kvalitní. Pravě naopak, s přehledem se vyrovnají konstrukcím ze "západních zemí".

 

Zdroj: Armakom

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr