TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Námořní technika

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Datum přidání 06.04.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 38 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací se do Ruska, kde projde rozsáhlou modernizací. Zároveň s tím se opět objevují hlasy pro stavbu nové ruské letadlové lodě.

Foto: Admiral Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly 

 

Nový pohon i letouny MiG-29K/KUBR

První rozsáhlá modernizace od roku 1998 se uskuteční v loděnicích Zvjozdočka ve městě Severodvinsk, které jsou součástí státního koncernu Spojená loďařská korporace. To vše pod dohledem konstrukční kanceláře Něvskoje, která navrhovala všechny lodě ruského námořnictva. O větší modernizaci se vážně hovoří od roku 2010, ale vždy došlo jen na povrchní úpravy a opravy.

 

Práce začnou v červnu tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují kolem 20 miliard rublů (356 milionů dolarů), ale zdroje ruských novin Izvestija hovoří až o trojnásobné částce. Celý proces má dle ruské admirality trvat dva a půl roku.  Životnost jediné ruské letadlové lodi se prodlouží o 25 let.

 

Hlavním aspektem modernizace bude vylepšení pohonu. I když Admiral Kuzněcov nebude vybaven jaderným reaktorem, čtyři z jeho osmi kotlů podstoupí opravy a další čtyři budou zcela nahrazeny novými.

 

Další změny se dotknou letové paluby, která dostane zcela nový povrch a záchytné systémy. Právě problémy se záchytným systémem, ať přímo nebo nepřímo, byly důvodem ztráty letadel MiG-29K a Su-33.


S instalací parního katapultu se kvůli náročné a drahé údržbě nepočítá. Plavidlo se také dočká významného vylepšení řídících a elektronických systémů (navigace, komunikace, elektronický boj, systémy kontroly boje).


Změny nastanou také v palubní letce. Stávající Su-33 určené k vybojování vzdušné nadvlády budou nahrazeny víceúčelovými stroji MiG-29 K/KUBR, které jsou menší a lehčí než Suchoje, takže jich loď pojme více (až 24).

 

Vzhledem k tomu, že Admiral Kuzněcov byl vyvíjen (a provozován) primárně jako plovoucí protiletecká platforma s integrovanými protilodními schopnostmi, plánované změny z něj učiní univerzálnější plavidlo více se podobající letadlovým lodím ostatních států.


Otázkou zůstává, zda ve výzbroji Kuzněcova zůstane 12 protilodních střel P-700 Granit, jejichž odstranění se v minulosti plánovalo. Zatímco některé zdroje uvádějí, že odstraněny byly, jiné tvrdí, že jsou stále součástí výzbroje.

 

Video: Admirál Kuzněcov proplouvá kolem břehů Velké Británie. / YouTube


Ruský loďařský průmysl

I když mohou Rusové při modernizaci zúročit své zkušenosti ze Sýrie nebo z přestavby letadlové lodě třídy Kijev na INS Vikramaditya pro indické námořnictvo, celý projekt má nemalá úskalí.

 

Jedním z nich je stav současného ruského loďařského průmysl, který je dlouhodobě zmítán problémy v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků a výrobních technologií.

 

Stejně tak je nutné počítat se zmenšujícím se ruským vojenským rozpočtem, ve kterém ruské námořnictvo (vyjma jaderných ponorek) nebylo nikdy příliš prioritizováno.

 

V kombinaci s aktuálními ruskými vojenskými potřebami, mezi které letadlová loď nepatří, je zcela reálné, že se modernizace opět odloží, protáhne, nebo dojde jen k dílčím úpravám lodě.

 

Nová letadlová loď

Periodicky se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí.

 

Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh Projektu 23000E Štorm. Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.

 

Hlavní problém je, že ruské ministerstvo obrany o návrh lodi z finančních důvodů nejeví zájem a další potenciální zájemce, Indie, dává přednost stavbě vlastního plavidla (částečně kvůli špatné zkušenosti s ruským dodáním INS Vikramaditya).


Zdroj: Jane´s, War is Boring

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
marfolodej Datum: 11.04.2017 Čas: 15:33

tak ještě jinej pohled na new CV...ono není podstatný, kolik jich postaví...ale zda ji vůbec postaví...podle ěm ji postavit musí, jinak technologicky ztratí krok a to určitě nechtějí...to máte jako s PAK FA, nemyslím si, že by ro Rusa bylo důležitý je zavést do výzbroje ve velkých počtech, jen pár set, udržect technologii, rozvíjet a STOP.

A nedělejte z Rusů neschopy, vzpomeňte na program RAH-66, Crusader, Zumwalt, ponorky SeaWolf ... vleký voči...a prd z toho.

Takže ti dva borečci USA a RF si nemaj co vyčítat, ani závidět, ani co pomlouvat :D

avatar
Lukyi Datum: 09.04.2017 Čas: 11:10

Píšou že Migy nahradí suchoje ....co se Su33 bude dál ?
Nepříjdou mi ,že by to byla letadla na odpis :O

avatar
fenri Datum: 08.04.2017 Čas: 01:59

Stanik: nejsme ve sporu. Jen neni pravda, ze nemaji kde postavit 300m trup

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 22:43

fenri : já se s tebou hádat určitě nebudu. Zas tak do hloubky jsem to nezjišťoval.
Ale vážně nechápu, k čemu by jim ty lodě byly. Jejich stát je přes půl světa a podle mě je mnohem jednodušší a levnější postavit x letišť v příhraničí. Myslím si,že nemají žádné velké geopolitické zájmy. A nevím, kam by ty lodě posílali.

avatar
daxik Datum: 07.04.2017 Čas: 16:37

Bavíme sa o krajine s HDP Talianska, ktorá už teraz dáva na armádu enormné 4 percentá HDP ročne. Kuznecov je skapínajúci dinosaurus (plánované peniaze tam by mali dať radšej niekde inde do hladinového loďstva) a nový aircraft carrier je scifi. Na to je to prirdrahý projekt.

avatar
fenri Datum: 07.04.2017 Čas: 14:34

stanik:
"Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory... "
-tak docela to není pravda. Pokud by jim stačila letadlovka do 100 000t výtlaku a 350m délky, mohou jí stavět třeba tady:
http://www.bz.ru/en/about/
V Kerči a Kronštadtu údajně do 150 000 tun výtlaku (k tomu jsem skeptický z pohledu na snímky) a dokončuje se Bolšoj Kamen (Zvezda), s kapacitou trupů do 350 000t. Ten má být hotov 2018 a podle snímků satelitních i in situ to asi stihnou, minimálně doky a haly stojí.
Takže na tuty dvě, až čtyři lokality, kde mají doky na stavbu velkých trupů. Jak jsou na tom navazující technologie nevím.

avatar
armataratata Datum: 07.04.2017 Čas: 11:58

Rychlá zpráva:

40 až 60 představitelů americké armády dnes v noci odletělo do Sýrie na oficiální návštěvu syrsko-ruské základny. Ruská strana byla o návštěvě předem informována, takže se stihla ukrýt. Kreml je k tématu návštěvy tradičně zdrženlivý. Místní zpravodaj z Moskvy pouze uvedl, že podle očitých svědků do Kremlu brzo ráno podle středoevropského času vysokou rychlostí vjela kolona vozů Lada Niva s nákladem čístých spodků a dva Zily s Aspirinem.

PS: nemohl jsem si pomoci :-) klidně to smažte, není tu vlákno kam by se to víc hodilo, protože Kuzněcov alespoň u té Sýrie byl a třeba se zase vrátí

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 10:09

Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory...

Podle mě není v jejich silách teď nějaký letadlový lodě postavit. A jak tu někdo psal, tak teď mají asi jiný priority. Co jsem nedávno koukal na dokument o ponorkách, tak jich vyřadili nějakých 88 (s jaderným pohonem) - po pádu SSSR a nemyslím si, že se něco nejbližších letech změní. Prostě na to nemají finance. Jedine,že by ropa byla zase za 100USD, ale to taky neklapne.

avatar
madrabbit Datum: 07.04.2017 Čas: 08:51

Jjj Uljanovsk byl slušný projekt. Ale u Ruska berte, že mají trochu jiné rozložení sil. Oni potřebují námořnictvo na Severu, Baltu, Černém moři a Pacifiku, takže i 3 LL jsou pro ně málo, protože v provozu budou i v nejlepším případě dvě (minimálně jedna v údržbě). USA mají v provozu 10 LL a je jim to málo, chtěli by 12 ve službě. Takže považovat Rusko za velmoc v povrchových silách je hodně optimistické a musí je to strašně žrát :-D

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 00:38

Wenet01 : s tím souhlasím. Ta loď ve Středomoří byla jen demonstrace síly, zadnej užitek to vesměs nemělo. Spíš si tam Rusové uřízli trochu ostudu, s téma dvěma letadlama, co skončily ve vodě.

Oni těch lodi postavili celkem dost, něco sesrotovali, zbytek prodali a Kuznecova si nechali.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Seznam_ruských_a_sovětských_letadlových_lodí

Ta poslední třída už byla celkem zajímavá. Navíc ta loď byla napůl hotová.

avatar
Jakub2 Datum: 06.04.2017 Čas: 21:46

Raziel87:
1/ Svoje dojmy si strčte za klobouk, já o ně mám ještě menší zájem než Vy o ty mé.
2/ Diskuse na palba.cz nesleduji, tamní diskutéry neznám a jejich názory mne nezajímají. Co se týče mého vkusu, já raději Jane's + Aviation Week.
3/ Tykejte někomu jinému, krávy jsme spolu nepásli.
4/ S konverzací s Vámi jsem skončil, protože nechci přidělávat panu Grohmannovi práci s mazáním postů. S hulváty je diskuse ztráta času.

avatar
Wenet01 Datum: 06.04.2017 Čas: 21:16

Rusko, stejně jako jiné země s jedinou letadlovou lodí, je patrně nebude používat k ničemu jinému než je občasná demonstrace síly...vše co Rusy zajímá mají dosažitelné jiným způsobem, takže modernizace jediné lodi stačí, nový typ letadla je nesmysl (nestřetnou se s ničím co by před tím nesundalo jejich armádní letectvo)...letadlovky potřebují jen USA, a kvůli Africké expanzi v budoucnu nutně i Čína...pro Rusy je to drahá zbytečnost, na kterou neměli ani za SSSR, natož nyní

avatar
Sokrates Datum: 06.04.2017 Čas: 20:27

Jakub2:
1. Neviem, ako si prišiel na nasledovnú tézu: "SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s odpovídajícím zabezpečením."
Nevadí, nemusím všetko vedieť. Každopádne, počas operácie v Sýrii si mal správy plné fotiek a videí, kde Su-33 štartovali vyzbrojené bombami FAB-500-M54
http://bmpd.livejournal.com/2259620.html

2. Čo sa MiGu-29K týka, tak ten bol od začiatku konštruovaný ako lietadlo pre operovanie z lietadlových lodí. S MiG-29 má už len málo spoločné. A keď už Ti tak vadí, že je jeho derivátom, ako je možné, že Ti neprekáža platforma, z ktorej vyšiel F/A-18? Veď aj Hornet je len navalizovaná verzia YF-17, ktorá mala byť určená pre US Air Force.

3. Vývoj novej palubnej stíhačky je z ekonomických dôvodov dosť nepravdepodobný, tak ako už uviedol halladin. Skôr sa budú Rusi snažiť udržať Su-33 spolu s MiG-29K čo najdlhšie v službe. Možno Ti koncom minulého roka unikla správa o tom, že sa obnovuje výroba motorov pre Su-33. Takže to vyzerá, že tak skoro do dôchodku nepôjdu.
https://ria.ru/defense_safety/20161003/1478351805.html

avatar
logik Datum: 06.04.2017 Čas: 19:53

halladin:
1) tady píšou něco jiného - 230km/hod
http://www.aviamarket.org/russia/mig/mig-29.html
235 km/h
http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/mig-29-specs.htm
pochybuju, že námořní verze ji bude mít vyšší

2) i kdyby to bylo těch 250, tak
Kinetická energie přistávající SU-33 (mv^2):
18.4*0,240^2 = 1,06 GJ

Kinetická energie přistávajícího Mig-29 při 250km/h:
11*0,250^2 = 0,69 GJ

avatar
halladin Datum: 06.04.2017 Čas: 17:55

Re : SU-33 je velké a těžké letadlo, tj. pro přistání má tvrdé hmotnostní limity (nemůže přistávat s výzbrojí, musí ji odhazovat), k tomu vysoký rychlostní limit 240 km/h a malou letovou palubu


Mig 29 má limit ještě o 10km/hodinu vyšší... :-) 250 km/hod.
A jistě že má SU-33 na Kuzněcovovi omezení - to je ovšem důvod postavit něco o dost většího než Kuzněcov - s katapulty
A su-35 neunese 12, ale jen 8 tun :-)

arr