Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Datum přidání 06.04.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 38 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací se do Ruska, kde projde rozsáhlou modernizací. Zároveň s tím se opět objevují hlasy pro stavbu nové ruské letadlové lodě.

Foto: Admiral Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly 

 

Nový pohon i letouny MiG-29K/KUBR

První rozsáhlá modernizace od roku 1998 se uskuteční v loděnicích Zvjozdočka ve městě Severodvinsk, které jsou součástí státního koncernu Spojená loďařská korporace. To vše pod dohledem konstrukční kanceláře Něvskoje, která navrhovala všechny lodě ruského námořnictva. O větší modernizaci se vážně hovoří od roku 2010, ale vždy došlo jen na povrchní úpravy a opravy.

 

Práce začnou v červnu tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují kolem 20 miliard rublů (356 milionů dolarů), ale zdroje ruských novin Izvestija hovoří až o trojnásobné částce. Celý proces má dle ruské admirality trvat dva a půl roku.  Životnost jediné ruské letadlové lodi se prodlouží o 25 let.

 

Hlavním aspektem modernizace bude vylepšení pohonu. I když Admiral Kuzněcov nebude vybaven jaderným reaktorem, čtyři z jeho osmi kotlů podstoupí opravy a další čtyři budou zcela nahrazeny novými.

 

Další změny se dotknou letové paluby, která dostane zcela nový povrch a záchytné systémy. Právě problémy se záchytným systémem, ať přímo nebo nepřímo, byly důvodem ztráty letadel MiG-29K a Su-33.


S instalací parního katapultu se kvůli náročné a drahé údržbě nepočítá. Plavidlo se také dočká významného vylepšení řídících a elektronických systémů (navigace, komunikace, elektronický boj, systémy kontroly boje).


Změny nastanou také v palubní letce. Stávající Su-33 určené k vybojování vzdušné nadvlády budou nahrazeny víceúčelovými stroji MiG-29 K/KUBR, které jsou menší a lehčí než Suchoje, takže jich loď pojme více (až 24).

 

Vzhledem k tomu, že Admiral Kuzněcov byl vyvíjen (a provozován) primárně jako plovoucí protiletecká platforma s integrovanými protilodními schopnostmi, plánované změny z něj učiní univerzálnější plavidlo více se podobající letadlovým lodím ostatních států.


Otázkou zůstává, zda ve výzbroji Kuzněcova zůstane 12 protilodních střel P-700 Granit, jejichž odstranění se v minulosti plánovalo. Zatímco některé zdroje uvádějí, že odstraněny byly, jiné tvrdí, že jsou stále součástí výzbroje.


Ruský loďařský průmysl

I když mohou Rusové při modernizaci zúročit své zkušenosti ze Sýrie nebo z přestavby letadlové lodě třídy Kijev na INS Vikramaditya pro indické námořnictvo, celý projekt má nemalá úskalí.

 

Jedním z nich je stav současného ruského loďařského průmysl, který je dlouhodobě zmítán problémy v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků a výrobních technologií.

 

Stejně tak je nutné počítat se zmenšujícím se ruským vojenským rozpočtem, ve kterém ruské námořnictvo (vyjma jaderných ponorek) nebylo nikdy příliš prioritizováno.

 

V kombinaci s aktuálními ruskými vojenskými potřebami, mezi které letadlová loď nepatří, je zcela reálné, že se modernizace opět odloží, protáhne, nebo dojde jen k dílčím úpravám lodě.

 

Nová letadlová loď

Periodicky se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí.

 

Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh Projektu 23000E Štorm. Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.

 

Hlavní problém je, že ruské ministerstvo obrany o návrh lodi z finančních důvodů nejeví zájem a další potenciální zájemce, Indie, dává přednost stavbě vlastního plavidla (částečně kvůli špatné zkušenosti s ruským dodáním INS Vikramaditya).


Zdroj: Jane´s, War is Boring

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
marfolodej Datum: 11.04.2017 Čas: 15:33

tak ještě jinej pohled na new CV...ono není podstatný, kolik jich postaví...ale zda ji vůbec postaví...podle ěm ji postavit musí, jinak technologicky ztratí krok a to určitě nechtějí...to máte jako s PAK FA, nemyslím si, že by ro Rusa bylo důležitý je zavést do výzbroje ve velkých počtech, jen pár set, udržect technologii, rozvíjet a STOP.

A nedělejte z Rusů neschopy, vzpomeňte na program RAH-66, Crusader, Zumwalt, ponorky SeaWolf ... vleký voči...a prd z toho.

Takže ti dva borečci USA a RF si nemaj co vyčítat, ani závidět, ani co pomlouvat :D

avatar
Lukyi Datum: 09.04.2017 Čas: 11:10

Píšou že Migy nahradí suchoje ....co se Su33 bude dál ?
Nepříjdou mi ,že by to byla letadla na odpis :O

avatar
fenri Datum: 08.04.2017 Čas: 01:59

Stanik: nejsme ve sporu. Jen neni pravda, ze nemaji kde postavit 300m trup

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 22:43

fenri : já se s tebou hádat určitě nebudu. Zas tak do hloubky jsem to nezjišťoval.
Ale vážně nechápu, k čemu by jim ty lodě byly. Jejich stát je přes půl světa a podle mě je mnohem jednodušší a levnější postavit x letišť v příhraničí. Myslím si,že nemají žádné velké geopolitické zájmy. A nevím, kam by ty lodě posílali.

avatar
daxik Datum: 07.04.2017 Čas: 16:37

Bavíme sa o krajine s HDP Talianska, ktorá už teraz dáva na armádu enormné 4 percentá HDP ročne. Kuznecov je skapínajúci dinosaurus (plánované peniaze tam by mali dať radšej niekde inde do hladinového loďstva) a nový aircraft carrier je scifi. Na to je to prirdrahý projekt.

avatar
fenri Datum: 07.04.2017 Čas: 14:34

stanik:
"Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory... "
-tak docela to není pravda. Pokud by jim stačila letadlovka do 100 000t výtlaku a 350m délky, mohou jí stavět třeba tady:
http://www.bz.ru/en/about/
V Kerči a Kronštadtu údajně do 150 000 tun výtlaku (k tomu jsem skeptický z pohledu na snímky) a dokončuje se Bolšoj Kamen (Zvezda), s kapacitou trupů do 350 000t. Ten má být hotov 2018 a podle snímků satelitních i in situ to asi stihnou, minimálně doky a haly stojí.
Takže na tuty dvě, až čtyři lokality, kde mají doky na stavbu velkých trupů. Jak jsou na tom navazující technologie nevím.

avatar
armataratata Datum: 07.04.2017 Čas: 11:58

Rychlá zpráva:

40 až 60 představitelů americké armády dnes v noci odletělo do Sýrie na oficiální návštěvu syrsko-ruské základny. Ruská strana byla o návštěvě předem informována, takže se stihla ukrýt. Kreml je k tématu návštěvy tradičně zdrženlivý. Místní zpravodaj z Moskvy pouze uvedl, že podle očitých svědků do Kremlu brzo ráno podle středoevropského času vysokou rychlostí vjela kolona vozů Lada Niva s nákladem čístých spodků a dva Zily s Aspirinem.

PS: nemohl jsem si pomoci :-) klidně to smažte, není tu vlákno kam by se to víc hodilo, protože Kuzněcov alespoň u té Sýrie byl a třeba se zase vrátí

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 10:09

Jenže mají docela problém v tom, že je nemají kde stavět.oni byli s Ukrajinou v obranném průmyslu docela spjatý. Lodě, nákladní letadla, motory...

Podle mě není v jejich silách teď nějaký letadlový lodě postavit. A jak tu někdo psal, tak teď mají asi jiný priority. Co jsem nedávno koukal na dokument o ponorkách, tak jich vyřadili nějakých 88 (s jaderným pohonem) - po pádu SSSR a nemyslím si, že se něco nejbližších letech změní. Prostě na to nemají finance. Jedine,že by ropa byla zase za 100USD, ale to taky neklapne.

avatar
madrabbit Datum: 07.04.2017 Čas: 08:51

Jjj Uljanovsk byl slušný projekt. Ale u Ruska berte, že mají trochu jiné rozložení sil. Oni potřebují námořnictvo na Severu, Baltu, Černém moři a Pacifiku, takže i 3 LL jsou pro ně málo, protože v provozu budou i v nejlepším případě dvě (minimálně jedna v údržbě). USA mají v provozu 10 LL a je jim to málo, chtěli by 12 ve službě. Takže považovat Rusko za velmoc v povrchových silách je hodně optimistické a musí je to strašně žrát :-D

avatar
stanik84 Datum: 07.04.2017 Čas: 00:38

Wenet01 : s tím souhlasím. Ta loď ve Středomoří byla jen demonstrace síly, zadnej užitek to vesměs nemělo. Spíš si tam Rusové uřízli trochu ostudu, s téma dvěma letadlama, co skončily ve vodě.

Oni těch lodi postavili celkem dost, něco sesrotovali, zbytek prodali a Kuznecova si nechali.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Seznam_ruských_a_sovětských_letadlových_lodí

Ta poslední třída už byla celkem zajímavá. Navíc ta loď byla napůl hotová.

avatar
Jakub2 Datum: 06.04.2017 Čas: 21:46

Raziel87:
1/ Svoje dojmy si strčte za klobouk, já o ně mám ještě menší zájem než Vy o ty mé.
2/ Diskuse na palba.cz nesleduji, tamní diskutéry neznám a jejich názory mne nezajímají. Co se týče mého vkusu, já raději Jane's + Aviation Week.
3/ Tykejte někomu jinému, krávy jsme spolu nepásli.
4/ S konverzací s Vámi jsem skončil, protože nechci přidělávat panu Grohmannovi práci s mazáním postů. S hulváty je diskuse ztráta času.

avatar
Wenet01 Datum: 06.04.2017 Čas: 21:16

Rusko, stejně jako jiné země s jedinou letadlovou lodí, je patrně nebude používat k ničemu jinému než je občasná demonstrace síly...vše co Rusy zajímá mají dosažitelné jiným způsobem, takže modernizace jediné lodi stačí, nový typ letadla je nesmysl (nestřetnou se s ničím co by před tím nesundalo jejich armádní letectvo)...letadlovky potřebují jen USA, a kvůli Africké expanzi v budoucnu nutně i Čína...pro Rusy je to drahá zbytečnost, na kterou neměli ani za SSSR, natož nyní

avatar
Sokrates Datum: 06.04.2017 Čas: 20:27

Jakub2:
1. Neviem, ako si prišiel na nasledovnú tézu: "SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s odpovídajícím zabezpečením."
Nevadí, nemusím všetko vedieť. Každopádne, počas operácie v Sýrii si mal správy plné fotiek a videí, kde Su-33 štartovali vyzbrojené bombami FAB-500-M54
http://bmpd.livejournal.com/2259620.html

2. Čo sa MiGu-29K týka, tak ten bol od začiatku konštruovaný ako lietadlo pre operovanie z lietadlových lodí. S MiG-29 má už len málo spoločné. A keď už Ti tak vadí, že je jeho derivátom, ako je možné, že Ti neprekáža platforma, z ktorej vyšiel F/A-18? Veď aj Hornet je len navalizovaná verzia YF-17, ktorá mala byť určená pre US Air Force.

3. Vývoj novej palubnej stíhačky je z ekonomických dôvodov dosť nepravdepodobný, tak ako už uviedol halladin. Skôr sa budú Rusi snažiť udržať Su-33 spolu s MiG-29K čo najdlhšie v službe. Možno Ti koncom minulého roka unikla správa o tom, že sa obnovuje výroba motorov pre Su-33. Takže to vyzerá, že tak skoro do dôchodku nepôjdu.
https://ria.ru/defense_safety/20161003/1478351805.html

avatar
logik Datum: 06.04.2017 Čas: 19:53

halladin:
1) tady píšou něco jiného - 230km/hod
http://www.aviamarket.org/russia/mig/mig-29.html
235 km/h
http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/mig-29-specs.htm
pochybuju, že námořní verze ji bude mít vyšší

2) i kdyby to bylo těch 250, tak
Kinetická energie přistávající SU-33 (mv^2):
18.4*0,240^2 = 1,06 GJ

Kinetická energie přistávajícího Mig-29 při 250km/h:
11*0,250^2 = 0,69 GJ

avatar
halladin Datum: 06.04.2017 Čas: 17:55

Re : SU-33 je velké a těžké letadlo, tj. pro přistání má tvrdé hmotnostní limity (nemůže přistávat s výzbrojí, musí ji odhazovat), k tomu vysoký rychlostní limit 240 km/h a malou letovou palubu


Mig 29 má limit ještě o 10km/hodinu vyšší... :-) 250 km/hod.
A jistě že má SU-33 na Kuzněcovovi omezení - to je ovšem důvod postavit něco o dost většího než Kuzněcov - s katapulty
A su-35 neunese 12, ale jen 8 tun :-)

arr