TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Modernizace australských pušek Austeyr F88

Datum přidání 20.02.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Řada vyspělých zemí světa pracuje na nových osobních zbraních jednotlivce, které mají ve světových armádách nahradit letité konstrukce staré několik desetiletí. Ne jinak tomu je i u protinožců v Austrálii. Avšak australská armáda se místo nákupu zcela nových útočných pušek/karabin rozhodla zásadně modernizovat své pušky Austeyr F88, což je australská varianta rakouských pušek Steyr AUG. Cílem je vytvořit modulární a lehkou zbraň pro pravoruké i levoruké střelce. Součástí nového zbraňového systému bude i vývoj nové moderní 5,56 mm munice a originálního australského 40 mm granátometu.

EF88

Foto: Australská puška EF88 s 40mm granátometem / z prezentace Defence Materiel Organisation (DMO)

 
Pár slov o původním rakouském modelu Steyr AUG (Armee Universal Gewehr - univerzální vojenská útočná puška). Puška byla navržena koncem 70. let minulého století rakouskou firmou Steyr Mannlicher. Steyr AUG se v době svého vzniku zaujal ne příliš tradičním uspořádáním bullpup, širokým použitím plastů a odvážným designem. Zbraň byla záhy po svém představení adoptována rakouskou armádou.


Steyr AUG se vyznačuje několika originálními konstrukčními prvky. Dle potřeby je možné pomocí plynového regulátoru uzavřít plynový kanálek, a tak začít používat zbraň jako opakovací pušku. Zajímavé je také řešení režimu palby. Na pušce chybí klasický přepínač režimu střelby, místo toho má zbraň odstupňovanou spoušť. Jemné namáčknutí - jedna rána, plné stlačení - plně automatická střelba. 
Steyr AUG

Foto: Původní rakouský Steyr AUG A1 / Wikipedia, Steyr Mannlicher

 

Australané přijali Steyr AUG v roce 1989. Jejich verze nesla označení Austeyr F88 a odlišovala se několika změnami. Je to například dodatečný držák pro bajonet, vývrt hlavně je stejný jako v puškách M16A2 nebo vypínač automatické střelby, který dovoluje střílet jen jednotlivými náboji - i při plném stisku spouště.

 

F88Foto: Australský voják se zbraní F88S Austreyer - verze S má integrované montážní lišty / Wikipedia, Autor: TSGT JEREMY LOCK

 

Nová zbraň ponese označení EF88 (E – Enhanced). Nejviditelnější změnou je prodloužení vrchní montážní lišty a přidání bočních a spodních lišt před rukojeť se spouští. Důvody jsou jasné – rozšířit schopnost připevnit na pušku nejrůznější taktické příslušenství.

 

Velké změny podstoupila hlaveň zbraně a její uchycení, které se má vyznačovat jako tzv. plovoucí hlaveň zvyšující přesnost a spolehlivost zbraně. Nová hlaveň bude také lehčí a "výkonnější" díky použití podélných vnějších drážek, které z ní lépe odvádějí teplo a zvyšují její tuhost – oproti stejně těžkým hlavním bez vnějších drážek. Dalšími konstrukčními změnami prošlo táhlo závěru, které má nyní chod kratší o 15 mm a upravený design. Přepracovaná a nová bude botka pažby a výhozní okénko pro prázdné náboje.

 

EF88Foto: Vize australské pušky EF88 s integrovaným elektronickým předpažbím RIC / z prezentace Defence Materiel Organisation (DMO)

 

Jednou z řady dalších úprav zbraně bude centrální ovládací systémem RIC (Rifle Input Control) s pěti tlačítky pro správu elektronických zařízení pušky. Jde o jakési tvarované elektronické předpažbí, pomocí kterého lze ovládat jednotlivé elektronické vybavení pušky – od svítidel přes přídavné kamery až po optiku.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Oldřich Datum: 22.02.2012 Čas: 13:13

ale udelaliplno vojaku ma modernizovanou 58 dilama od fab defens ale sa 58 ma furt par vad napriklad rakvicka, a dokonce jedna firma ji vyraby i pro strelivo 5,56

avatar
Anti2t Datum: 21.02.2012 Čas: 12:05

Si tak říkám proč jsme se nedali podobnou cestou s 58.....

arr