Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Modernizace australských pušek Austeyr F88

Datum přidání 20.02.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Řada vyspělých zemí světa pracuje na nových osobních zbraních jednotlivce, které mají ve světových armádách nahradit letité konstrukce staré několik desetiletí. Ne jinak tomu je i u protinožců v Austrálii. Avšak australská armáda se místo nákupu zcela nových útočných pušek/karabin rozhodla zásadně modernizovat své pušky Austeyr F88, což je australská varianta rakouských pušek Steyr AUG. Cílem je vytvořit modulární a lehkou zbraň pro pravoruké i levoruké střelce. Součástí nového zbraňového systému bude i vývoj nové moderní 5,56 mm munice a originálního australského 40 mm granátometu.

EF88

Foto: Australská puška EF88 s 40mm granátometem / z prezentace Defence Materiel Organisation (DMO)

 
Pár slov o původním rakouském modelu Steyr AUG (Armee Universal Gewehr - univerzální vojenská útočná puška). Puška byla navržena koncem 70. let minulého století rakouskou firmou Steyr Mannlicher. Steyr AUG se v době svého vzniku zaujal ne příliš tradičním uspořádáním bullpup, širokým použitím plastů a odvážným designem. Zbraň byla záhy po svém představení adoptována rakouskou armádou.


Steyr AUG se vyznačuje několika originálními konstrukčními prvky. Dle potřeby je možné pomocí plynového regulátoru uzavřít plynový kanálek, a tak začít používat zbraň jako opakovací pušku. Zajímavé je také řešení režimu palby. Na pušce chybí klasický přepínač režimu střelby, místo toho má zbraň odstupňovanou spoušť. Jemné namáčknutí - jedna rána, plné stlačení - plně automatická střelba. 
Steyr AUG

Foto: Původní rakouský Steyr AUG A1 / Wikipedia, Steyr Mannlicher

 

Australané přijali Steyr AUG v roce 1989. Jejich verze nesla označení Austeyr F88 a odlišovala se několika změnami. Je to například dodatečný držák pro bajonet, vývrt hlavně je stejný jako v puškách M16A2 nebo vypínač automatické střelby, který dovoluje střílet jen jednotlivými náboji - i při plném stisku spouště.

 

F88Foto: Australský voják se zbraní F88S Austreyer - verze S má integrované montážní lišty / Wikipedia, Autor: TSGT JEREMY LOCK

 

Nová zbraň ponese označení EF88 (E – Enhanced). Nejviditelnější změnou je prodloužení vrchní montážní lišty a přidání bočních a spodních lišt před rukojeť se spouští. Důvody jsou jasné – rozšířit schopnost připevnit na pušku nejrůznější taktické příslušenství.

 

Velké změny podstoupila hlaveň zbraně a její uchycení, které se má vyznačovat jako tzv. plovoucí hlaveň zvyšující přesnost a spolehlivost zbraně. Nová hlaveň bude také lehčí a "výkonnější" díky použití podélných vnějších drážek, které z ní lépe odvádějí teplo a zvyšují její tuhost – oproti stejně těžkým hlavním bez vnějších drážek. Dalšími konstrukčními změnami prošlo táhlo závěru, které má nyní chod kratší o 15 mm a upravený design. Přepracovaná a nová bude botka pažby a výhozní okénko pro prázdné náboje.

 

EF88Foto: Vize australské pušky EF88 s integrovaným elektronickým předpažbím RIC / z prezentace Defence Materiel Organisation (DMO)

 

Jednou z řady dalších úprav zbraně bude centrální ovládací systémem RIC (Rifle Input Control) s pěti tlačítky pro správu elektronických zařízení pušky. Jde o jakési tvarované elektronické předpažbí, pomocí kterého lze ovládat jednotlivé elektronické vybavení pušky – od svítidel přes přídavné kamery až po optiku.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Oldřich Datum: 22.02.2012 Čas: 13:13

ale udelaliplno vojaku ma modernizovanou 58 dilama od fab defens ale sa 58 ma furt par vad napriklad rakvicka, a dokonce jedna firma ji vyraby i pro strelivo 5,56

avatar
Anti2t Datum: 21.02.2012 Čas: 12:05

Si tak říkám proč jsme se nedali podobnou cestou s 58.....

arr