Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Modernizace britských tanků Challenger 2

Datum přidání 14.06.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. Vylepšené tanky zůstanou hlavní údernou silou britské armády až do roku 2035.

Foto: Infografika modernizace od BAE Systems. / BAE Systems

Foto: Infografika od firmy BAE Systems, která tanky Challenger II vyvinula a vyrobila. Nyní nabízí i modernizaci; Celá infografika / BAE Systems

 

V aktivní službě britské armády najdeme 286 tanků Challenger 2. Dalších 98 tanků je uloženo v klimatizovaných skladech a 22 tanků slouží ve výcviku.

 

V současné době se britská armáda soustředí na zavádění nových průzkumných a bojových vozidel pěchoty Ajax a na budoucí nákup univerzálního kolového bojového vozidla pěchoty MIV (Mechanized Infantry Vehicle).

 

Podle doktríny britské armády vozidla Ajax poslouží jako ozbrojený průzkum - budou dodávat přesné informace o pozicích protivníka velení. Vlastní ničení protivníka na základě dodaných informací zajistí z bezpečné vzdálenosti dělostřelecké a raketové jednotky britské armády.

 

Klíčovým projektem britské armády je také vylepšení bojových vozidel pěchoty Warrior. Britská odnož Lockheed Martin UK (LM UK) na vozidla umístí nové věže s pokrokovým kanónem CTA International ráže 40 mm. Stejnou výzbroj dostanou i vozidla Ajax.

 

Výše uvedené programy přijdou britské daňové poplatníky v příštích letech na několik miliard liber. Kvůli nedostatku peněz měla dosud modernizace tanků Challenger 2 nízkou prioritu. Potřebný stimul (nejen ve Velké Británii) přišel až s nástupem ruského tanku T-14 Armata.

 

Britská armáda postupně vylepší a repasuje 227 tanků Challenger 2. V prvé řadě modernizací projde zastaralé vybavení věže - od pohonného systému věže a děla, přes senzory až po pracovní prostor posádky.

 

Ministerstvo obrany rovněž zvažuje vylepšení ničivosti (nová munice, nová výzbroj), odolnosti (pasivní i aktivní ochrana) a mobility (nový motor) tanků Challenger 2. Avšak vzhledem k nedostatku financí se počítá spíše s levnější variantou modernizace.

 

"Všechny zprávy z armády celkem jasně říkají, že půjde o těžké rozhodnutí. Kdyby bylo více peněz, Challenger 2 projde mnohem hlubší modernizací," řekl médiím Ben Barry, starší vojenský analytik centra IISS (International Institute of Strategic Studies).

 

Přestavbu provede průmyslový tým, který ministerstvo obrany určí v roce 2019. Vylepšené tanky Challenger 2 následně zůstanou v aktivní službě minimálně do roku 2035.

 

Video: Challenger 2; ilustrační video / YouTube

 

Žhavým uchazečem o vítězství je tým seskupený kolem zbrojních gigantů BAE Systems a britské odnoži General Dynamics UK (GD UK).

 

BAE Systems tanky Challenger 2 (resp. firma Alvis, nyní BAE Systems Land & Armaments), vyvinula a vyrobila. Naopak GD UK v nové továrně v Jižním Walsu vyrábí bojová vozidla Ajax. Podle GD UK právě pokročilé elektronické a senzorické vybavení vozidel Ajax lze využít pro vylepšení tanků Challeneger 2.

 

Zájem o modernizaci Challengerů 2 projevila i LM UK a švýcarská firma Ruag Defence. Obě firmy však další členy vlastních týmů neuveřejnily. LM UK se kromě modernizace vozidel Warrior podílí i na vývoji a výrobě vozidel Ajax.

 

Rozsah modernizace britských tanků zatím není znám. Avšak BAE Systems společně s GDUK již představili (viz úvodní infografika) "lehkou" (tedy pravděpodobnou) modernizaci tanků Challenger 2.

 

Středobodem modernizace je nový infračervený zaměřovač střelce a nové pozorovací kulové pouzdro velitele.

 

BAE Systems nabízí pro tanky nový elektrický pohon věže a děla. Bude upraven pracovní prostor posádky ve stylu otevřené elektronické architektury - do budoucna lze velmi snadno přidávat nové ovládací prvky, displeje nebo elektronické systémy.

 

Ničivost tanku vzroste díky novému systému řízení palby, který koordinuje práci senzorů, ovládaní věže/děla a zaměřovačů. Nicméně BAE Systems bližší technické podrobnosti o nabízených systémech neuveřejnila.

 

Zdroj: Defense News

  

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 01.07.2016 Čas: 13:01

Nadšenec: Od kdy má T-14 kanón 152 mm?
Až (a jestli vůbec) budou mít Rusové 152 mm kanóny na T-14, tak Britové budou louskat Armaty elektromagnetickým nebo laserovým dělem. Nehledě na to, že už bude mít celej západ kompletně nový tanky.

avatar
Slavoslav Datum: 16.06.2016 Čas: 17:48

vsak ja nechcem, aby ti zablokovali pristup na web. Chcem len, aby zablokovali jedneho trolla plniaceho diskusiu nezmyselnymi prispevkami.

avatar
zimbio Datum: 16.06.2016 Čas: 14:15

Milej slavoslave!Jestli je zimbio troll,tak o trollingu nemáte ani páru!Dělat si legraci ve víceméně legračních"diskusích?Špatně to chápete,no občas mi to prostě nedá!Někdy se nasměju líp,než u monthy pythonů!Zaujímá mne voj.technika,no ale čistě jako něco naprosto zbytného,na co je mrháno lidským intelektem a jsou likvidovány nenahraditelné zdroje.
Kašlete na zimbia,diskutujte,diskutujte....

avatar
shal Datum: 15.06.2016 Čas: 12:41

Ad tolové: Myslím, že není nutné smazat rovnou. Ze začátku by mělo sloužit jako varování blokace pro konkrétní diskuzi.

avatar
Rase Datum: 15.06.2016 Čas: 11:47

Strategist:
No jen na pozemní jednotky mají spoustu projektů. Zmíněný kolový transportér 8x8 - program MIV. Moderní vozidlo 4x4 - Foxhound. Do toho pořádná modernizace Warriorů. Program bojových vozidel Ajax (v několika variantách).
U challengeru asi zatím bude stačit, kdy se bude moct zapojit do systému digitálního bojiště a sdílet data. Další úpravy snad přijdou později, až bude víc klid (zbraň, pohon)

avatar
madrabbit Datum: 15.06.2016 Čas: 11:47

Slavoslav: Jenže u nich nevíš, kdy přijde politik, který postaví kampaň na snižování výdajů na armádu. Viz. Sandy's storm. Podobně v Kanadě program TSR1 (doufám, že správně).

avatar
Slavoslav Datum: 15.06.2016 Čas: 11:45

Rase

Materiál a technológie by nebol taký problém. "magneticky" pancier dokonca aaj úspešne vyskúšali, problémom je zdroj energie.

PS: Admin, nestalo by zato zablokovať zimbia? Jeho príspevky sú nieže mimo tému. Rad si precitám aj diskusiu ktorá sa zvrtne inde ak je zaujímavá, ale jeho príspevky sú často čistý trolling. Neviem ako iný, ale ja som sa sem prihlasoval práve preto že takýto jedinci tu boli doteraz mazaný.

avatar
Strategist Datum: 15.06.2016 Čas: 10:06

To je velká škoda, že britové nemají peníze. Mají dobrou techniku a jedná se o jeden málo států evropy, který nekašle na armádu. Viz nové lodě, ponorky a Ajax. Takže cokoliv od nich nového by bylo fajn. Jedná se o jednu s nejlepších armád světa.

avatar
Rase Datum: 15.06.2016 Čas: 10:02

Nadšenec:
Po roce 2030, tedy zhruba 2035.
Kdysi měli Britové vlastní plány na "hypertank" (eletrické pole v pancíři, laserové zbraně atd.), ale na to nemají peníze a projekt zůstal u návrhu koncepce. I tak by byl až někdy po roce 2050, jelikož zatím nejsou potřebné technologie a materiály.

avatar
Nadšenec Datum: 14.06.2016 Čas: 22:16

Možno Off Topic ale o tankoch...
Na aký rok sa chystá Leopard 3? Nechcú sa Briti tiež zapojiť?

avatar
shal Datum: 14.06.2016 Čas: 22:12

Tak, a zpátky k Challengerům. Prosím.
Obvykle zde bývá kvalitní věcná a technická diskuze.

avatar
Pepin Nešpor Datum: 14.06.2016 Čas: 21:11

Kdo tady sere ruskou armatu?! Jaký hnup!!! Už je zavedena???? Už maj nějaké pluky či divize tanku??!! Vždyť nikdo neví o nich nic!! Jen co o ní napíši!!! A co je pravda o ní!!

avatar
zimbio Datum: 14.06.2016 Čas: 20:20

Dokud se ruské a natotanky nestřetnou v přímém boji,třeba jako u kurska,jsou všechny debaty,kdo je lepší ,na dvě věci!Konkrétně u tanků věřím akurát tomu,že mají dva pásy.
-nejsem"tzv.prorus
-na sputnik se občas podívám,stejně na novinky,i dnes,blesk...
Pokračujte,prosím,kašlete na pako zimbia!

avatar
JirkaM Datum: 14.06.2016 Čas: 20:05

Armata je nanic a zároveň je kvůli ní potřeba modernizovat všechno od tanků až po kanóny. Věřit dvěma protichůdným věcem naráz je trochu schizofrení.

A stejně jim tyhle těžké tanky zapadnou v Bělorusku do bláta :-)

avatar
hurvo Datum: 14.06.2016 Čas: 19:13

zimbio nasrc sa na kanon armaty a odpal naspat do ruska

arr