Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Datum přidání 29.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 108 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné houfnice DANA ráže 152 mm. Původně se přitom mluvilo o nákupu nových houfnic NATO ráže 155 mm. Tento nákup se nyní z důvodů nedostatků financí odkládá.

Foto: Armádě ČR houfnici DANA M1M nabízí TATRA TRUCKS; větší fotoTATRA TRUCKS  

 

Nákup nových děl se odkládá

Jediným dělostřeleckým útvarem Ozbrojených sil České republiky je 13. dělostřelecký pluk „JASELSKÝ“ (dříve 13.dělostřelecká brigáda). Pluk zajišťuje ve prospěch ostatních složek Armády ČR přímou i všeobecnou palebnou podporu.

 

Hlavním palebným prostředkem 13. dělostřeleckého pluku jsou samohybné houfnice 152 mm ShKH (Samohybná Kanónová Houfnice) vz. 77 DANA.

 

Maximální dostřel houfnic DANA je 20 km, rychlost střelby při automatickém nabíjení 4 výstřely/min, počet vezených nábojů 60 ks, obsluha 5 osob, maximální rychlost 80 km/h (v terénu 25 km/h). Celková hmotnost se 60 kusy nábojů je téměř 30 t.


Armáda ČR již nemá ve výzbroji žádné raketomety - poslední raketomety RM-70 GRAD ráže 122 mm vyřadila česká armáda z výzbroje v roce 2010. S nákupem nových raketometů MO ČR počítá po roce 2020.


Podle Střednědobého plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 se mezi roky 2018 až 2020 počítalo s nákupem nových samohybných houfnic ráže 155 mm.


Díky přechodu na ráži 155 mm mohla Armáda ČR začít mimo jiné používat vyspělou munici NATO, včetně přesně naváděné munice, nebo munice s dlouhým dosahem.


Také v Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 se píše:”Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl...po roce 2020 bude nutno rozhodnout o pořízení raketometů.”


Donedávna se mluvilo o nákupu 49 nových samohybných houfnic na kolové platformě TATRA. Podle MO ČR se však nákup nových houfnic odkládá a přednost dostane modernizace stávajících houfnic DANA. Modernizace přibližně 50 houfnic proběhne mezi roky 2017 až 2020.


"Cílem modernizace je zabezpečit udržení schopností dělostřelectva do doby, než budou vytvořeny podmínky pro přezbrojení dělem ráže NATO," sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR. "Důvodem je souběh finančně a časově náročných investic pro pozemní síly a vzdušné síly v období do roku 2025."

 

Video: Propagační video 13. dělostřeleckého pluku. / YouTube


Jaký je plán?

Rozsah, cena ani firma zajišťující modernizaci nejsou známy. Podle mediální aktivity, i s ohledem na historické a technické zkušenosti s houfnicí DANA, má největší šanci kontrakt získat firma TATRA TRUCKS, která patří do české zbrojní skupiny Czechoslovak Group (CSG).


TATRA TRUCKS nabízí pro Armádu ČR modernizovanou variantu DANA M1M. Samohybná houfnice DANA M1M je nabízená v původní ráži 152 mm, ale s prodlouženým dostřelem 25,5 km.

 

DANA M1M dostala zcela přepracovanou kabinu posádky, modernizovanou pohonnou jednotku, pomocnou pohonnou jednotku (APU) umožňující chod houfnice bez zapnutého hlavního motoru, novou hydrauliku zkracující přechod z pochodové do bojové konfigurace, nový balistický počítač a elektronický systém řízení palby, atd.


Informovaný zdroj z vojenské komunity však pro Armádní noviny uvedl, že jednou ze zvažovaných cest modernizace houfnic DANA je také výměna původní hlavně ráže 152 mm za novou v ráži 155 mm - to si samozřejmě vyžádá mnohem větší investice.


Nabízí se například hlavně slovenské firmy ZTS - ŠPECIÁL. Slovenská firma dodala 155mm hlavně pro samohybnou houfnici ZUZANA 2 (odkaz na stránku výrobce) od firmy KONŠTRUKTA-Defence. ZUZANA 2 přímo vychází z houfnice DANA - díky své podobnosti (designové i konstrukční) tak lze převzít konstrukční prvky houfnice ZUZANA 2 a využít je u modernizace houfnic DANA.


Stále se také v budoucnu (někdy po roce 2020) počítá s nákupem nových samohybných houfnic. Jaké má Armáda ČR v případě nákupu nových houfnic možnosti? Je jisté, že půjde o lehkou samohybnou houfnici na tatrováckém podvozku.


Zmiňované slovenské společnosti Konštrukta – Defence a ZTS Špecial nabízí například novou houfnici EVA. Aktivně si počíná také francouzská společnost Nexter, která minulý rok představila nové provedení dělostřeleckého systému CAESAR. Jako platformu Francouzi zvolili nákladní vůz Tatra T815 (8×8). Ve spolupráci firem Nexter a Tatra vznikl již MRAP Titus.


Do třetice Armáda ČR po roce 2020 plánuje nákup nových samohybných raketometů - opět můžeme počítat s tatrováckým podvozkem.


Česká firma CSG nabízí například raketomet RM-70 Vampir v sovětské ráži 122 mm. Základní tatrovackou platformu však lze osadit různými kontejnery s raketami. Izraelská firma IMI například nabízí několik modulů a raket nejrůznějších ráží, včetně ráže 122 mm.


V portfoliu IMI jsou rakety ráže 122 mm GRAD (dolet až 40 km), moduly LAR-160 pro výkonější rakety ráže 160 mm (45 km) nebo moduly EXTRA s naváděnými raketami ráže 300 mm (150 km) se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 10 m.


Jednou ze zvažovaných cest je tak následující uspořádání dělostřelectva Armády ČR:

 + 1 oddíl modernizovaných samohybných houfnic DANA (ráže 152 mm nebo 155 mm)  

 + 1 oddíl lehkých samohybných houfnic na podvozku TATRA (155 mm)

 + 1 oddíl raketometů na podvozku TATRA 


Dodejme však, že tiskové oddělení MO ČR odmítlo na přímý dotaz Armádních novin rozsah modernizace (ale i nákup nových houfnic a raketometů) jakkoliv potvrdit s tím, že požadavky se teprve připravují.

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 01.10.2018 Čas: 16:42

Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
https://domov.sme.sk/c/20926941/hufnica-zuzana-2-je-pre-cudzie-armady-zaujimava.html

avatar
Rase Datum: 20.01.2017 Čas: 14:21

Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať už to bude cokoliv). Hlavně původní M109 je stará jako ty Dany a pokud vy to nebyla modernizovaná M109A7, tak i jejich bojová hodnata by byla stejná (jediné plus je ráže). Nejblíž je mají třeba Rakušané, Italové, Dáni, ale myslím, že by to byl krok vedle. Za pár let by se stejně musely nakupovat nové stroje

avatar
Nesher Datum: 20.01.2017 Čas: 13:21

Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/usa-chteji-cesku-prodat-starsi-dela-armada-to-zvazuje-1325682
Doufám, že to nedopadne, nákup použité techniky nemusí být vždy špatně, ale zrovna M109 je opravdu už za zenitem, navíc podvozek by byl nekompatibilní jak se zbytkem dělostřelectva, tak i novým BVP.

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:23

->Lukas:
Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

avatar
pjek Datum: 25.10.2016 Čas: 10:21

DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj hlavňových systémů jako takový. Copak se musí neustále zvětšovat ráže o mimochodem nevýznamné 3 cm? Se vší tou nákladností a nižším počtem vezené munice? Jde přece o vylepšení kinetické charakteristiky k vyšší úsťové i dopadové rychlosti nehledě na zvýšenou přesnost střelby. Copak jsme vyprodali i vojenské konstruktéry?

avatar
Trener Datum: 04.09.2016 Čas: 14:40

To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování a modernizaci AČR nějak víc nevysvětlit, hlavně nastínit budoucí vývoj, či výzvy v regionu, či ve světě. Protože v komentářích se objevují názory k čemu vlastně potřebujeme to dělostřelectvo. Samozřejmě bude velmi těžké vysvětlit, nebo obhájit názor, že je jednou možné počítat s riziky v našim nejbližším okolí.

avatar
Lukas Datum: 03.09.2016 Čas: 17:55

Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :)

Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także automatycznego, samobieżnego moździerza 120mm i ew. haubicy 122mm (oferta na eksport) - wiecie maksymalna unifikacja komponentów...

avatar
Zemak Datum: 03.09.2016 Čas: 12:20

Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

avatar
Pepa Datum: 03.09.2016 Čas: 11:38

Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

avatar
tryskac Datum: 03.09.2016 Čas: 11:18

Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je predmetom prace na novom produkte na podvozky primerane zaujmovemu trhu, to znamena v pripade SR/CR na Tatru, v pripade inych statov na ine podvozky, Scania, Renault, Mercedes... EVA bola projektovana ako samostatny celok osaditelny na rozne platformy. V istom zmysle je preto mozno aj pozitivom demostracia moznosti osadit zbranovu cast aj na tak stary podvnozok, ako sme mali moznost vidiet.
Co sa tyka minometov, mozno je to tak trochu plytvanie osadit relativne malu, lahku zbran na tak tazky podvozok s uz prirodzene vyssimi nakladmi na obstaranie a prevadzku.

avatar
Pepa Datum: 03.09.2016 Čas: 11:16

Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen 45 kalibrů. Pak by skutečně dával dlouhý podvozek určitou taktickou výhodu.

avatar
Rase Datum: 03.09.2016 Čas: 11:08

Pepa:
jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší věž, pokud by to mělo smysl). Bylo by totiž divné mít podvozek 8x8 pro minomety, a houfnice na podvozku 6x6

avatar
Pepa Datum: 03.09.2016 Čas: 10:53

Rase:

Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu.

Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou hmotnost. Na podvozku 8x8 by to byla akorát Zuzana 2 s menší zásobou munice v podavači, nižší kadencí a omezeným odměrem...

avatar
Rase Datum: 03.09.2016 Čas: 10:20

Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro Pandury, a hlavně pro minomety Vz.82 PRAM-L (už by měly být ve výrobě). Pokud by měly sloužit spolu s DANA M1M, tak v tom problém nevidím, pokud budou sloužit jen modernizované Dany, tak to bude pěkný průšvih.

Ps. na tomhle podvozku by byly sexy i raketomety - je asi jedno zda ve stylu Modularu nebo Vampiru. Ta Izraelská věž je prostě pěkná (řádově lepší než ta pancéřová pro T-810)

avatar
Larry Datum: 03.09.2016 Čas: 08:41

Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích.
Arthur byla ve své době investice do systému, která byla vyloženě špatná.
Hlavní síla Arthura spočívá právě v možnosti spolupráce s palebným prostředkem.
Dana to neuměla. RM70 také ne.
Jedním z hlavních kriterií tendru by měla být možnost využití dat z Arthura pro řízení střelby.
A to jsem se tady nikde nedočetl.

arr