Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

REPORTÁŽ: Modernizace Mi-171š a budoucnost vrtulníků v Armádě ČR

Datum přidání 21.04.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 65 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na letecké základně Kbely se uskutečnil slavnostní ceremoniál k ukončení modernizačního programu SOF II (Special Operation Forces II). V rámci programu SOF II Armáda ČR získala 7 modernizovaných vrtulníků Mi-171š. Během ukončovacího ceremoniálu se přítomní dozvěděli i něco málo o modernizačních plánech českého vrtulníkového letectva.

Foto: Modernizovaný Mi-171š v hangáru Kbelského letiště. / Autor článku

Foto: Modernizovaný Mi-171š v hangáru Kbelského letiště. / Autor článku

 

Česká modernizace vrtulníků Mi-171š

Armáda ČR modernizovala vrtulníky Mi-171š díky finanční a technické pomoci Spojených států. Finanční pomoc dosáhla výšky 27 milionů dolarů (688 milionů Kč). Při vylepšování vrtulníků se uplatnily zkušenosti z nasazení českých Mi-171š v Afghánistánu.

 

Modernizované vrtulníky jsou určené především pro operace speciálních sil, čemuž odpovídá i rozsáhlé elektronické a senzorické vybavení, včetně mohutné výzbroje v podobě rotačních kulometů M-134D-H Minigun.

 

Podle ředitele Ředitelství speciálních sil MO, plukovníka Karla Řehky, se podle prvních plánů počítalo s nasazením vylepšených vrtulníků Mi-171š společně s operátory 601. skss v Afghánistánu. V současné době se však, vzhledem k jinému mandátu zahraničních sil, s nasazením českých vrtulníků v Afghánistánu nepočítá.

 

Modernizované Mi-171š jsou i nadále určeny především pro potřeby českých speciálních sil. Vrtulníky nyní procházejí certifikací dle standardů NATO. Vrtulníky i členové 601.skss tak mohou být posléze nasazovány do společných akcí aliančních jednotek.

 

Foto: M-134D-H Minigun ve dveřích českého Mi-171š. / palubnistrelci.cz

 

„Tyto vrtulníky jsou nejmodernější, nejvíce schopné vrtulníky Mi-17 na celém světě,“ uvedl plukovník Patrick Sullivan, vojenský přidělenec Spojených států v České republice. „Máme tady kombinace nejlepších technologií z východu a západu, zabalené dohromady v jednom vrtulníku pro speciální operace.“


Plukovník Sullivan nezapomněl dodat, že tím nejdůležitějším jsou však české posádky vrtulníků. Díky modernizovaným vrtulníkům mohou nyní české a americké posádky vrtulníků společné cvičit a být nasazovány v ostrých akcích.


Američtí a čeští vojáci bojují bok po po boku již deset let, a nyní mohou také společně létat. Tento výjmečný a schopný vrtulník posune Českou republiku mezi velmi elitní klub čtyř nebo pěti zemích v Evropě, které mají stejné schopnosti, jako české speciální síly,„ uvedl plukovník Sullivan.


České vrtulníky Mi-171š podle Sullivana dokáží létat za velmi špatných meteorologických, světelných ale i terénních podmínkách. Jak nám řekl také Karel Řehka, modernizované české vrtulníky Mi-17 mohou vysadit jednotky speciálních sil také v prostředí, kde se čeká silná nepřátelská aktivita.

 

Foto: Na dvou hlavních displejích se promítají údaje z FLIR pouzdra nebo pohyblivá digitální mapa. Na dvou menších pak údaje z meteorologického radaru. / LOM Praha


Budoucnost vrtulníkového letectva

Zajímavé, i když v náznacích řečené, informace přinesl ministr obrany Martin Stropnický. Z jeho slov bylo jasné, že se stále ladí počet i typ poptávaných nových vrtulníků. Ministr však potvrdil již dříve řečenou informaci. Armáda ČR získá víceúčelové, nikoliv čistě bitevní vrtulníky. Minimální počet objednávaných vrtulníků je dvanáct, optimální zřejmě kolem 18 strojů.

 

K zahájení výběrového řízení dojde určitě v letošním roce. Podle ministra obrany nejde jen o samotné stroje ale především o rozsah vybavení, včetně případných zbraňových systémů. Cena za stroj se tak může bez problémů vyšplhat na dvojnásobek.

 

Dále došlo k potvrzení západní orientace českého vrtulníkového letectva, potažmo celé české armády. Armáda ČR se postupně zbaví veškeré sovětské vrtulníkové techniky, tedy nejen bitevních Mi-24/35, ale ve středním období i vrtulníků Mi-8/17/171š.

 

Ministr se také vyjádřil k potenciální výměně bitevních Mi-24/35 za víceúčelový typy. V současné době některé stroje ve výzbroji Armády ČR mají daleko před koncem své technické životnosti. Je tedy možné, že si Armáda ČR bitevní kapacity v podobě vrtulníků Mi-24/35 ještě pár let ponechá.

 

Dlužno dodat, že předmětem diskuzí není ani tak typ vrtulníku, ale především to, jaké schopnosti si chce armáda ponechat, získat, případně si může dovolit ztratit. 

 

flirFoto: Hlavním senzorem modernizovaných vrtulníků je kulové pouzdro Star Safire III od firmy  FLIR Systems FLIR. / LOM Praha


Zatím ruská technika svou roli plní. Problémem dnes i do budoucnu je především nedostatek náhradních dílů z Ruska, resp. problémy s jeho dodávkami vzhledem ke špatným vztahům mezi NATO a Ruskem. „S vedením armády hledáme optimální řešení ke snížení závislosti na ruských dílech. Znamená to samozřejmě plánování rozsáhlé investice nebo akvizice,“ uvedl Stropnický.

 

Přechod ruské na západní techniku proběhne tak rychle, jak to rozpočet dovolí. Zároveň však ministr obrany dodal, že současná ruská technika bude ještě v řadách Armády ČR řadu let sloužit. Podle Stropnického, jak uvedl na dotaz České televize, je časový rámec pro výměnu Mi-17 kolem deseti let.

 

V současné době se však řeší nákup lehčích víceúčelových vrtulníků. Jaké vrtulníky Armáda ČR pořídí není jasné. Největší šanci bude mít ten výrobce vrtulníků, který do programu zapojí v nejširší možné míře české firmy. Ceněná je nejen montáž, ale především transfer technologií, nejen výroby, ale i pozdějšího servisu, údržby nebo modernizace.

 

Ministr nechtěl spekulovat o typu poptávaného stroje. Pokud má být ale stroj víceúčelový, výběr se rychle zužuje. Podle kuloárních informací se nejčastěji skloňují vrtulníky ze Spojených států. V tomto případě připadají v úvahu nejnovější vrtulníky UH-1Y Venom, nebo jejich starší a samozřejmě levnější verze.

 

Foto: Protiprachové zařízení Centrisep EAPS před vstupy do motorů. / LOM Praha

 

Základní rysy modernizovaných Mi-171š

Kompatibilita s brýlemi pro noční vidění

 + Interní a externí LED diody kompatibilní s brýlemi pro noční vidění

 + Vnitřní osvětlení plně kompatibilní s brýlemi pro noční vidění, včetně kokpitu a nákladového prostoru

Protiopatření a rušení

 + Výbava pro provádění protiopatření vůči protivzdušným zbraním protivníka

 + Automatické vypouštění flér a dipólových odrážečů

 + Potlačování infračerveného podpisu; infračervené rušení

 + Chlazení výfukových plynů motorů EVU

Ochrana a schopnost přežití

 + Kokpit a nákladový prostor je vybaven lehkým modulovým pancéřováním s odolností STANAG 4569 Level I nebo II.

 + Palivové nádrže jsou vyplněný polyuretanovou pěnou pro prevenci exploze při nouzovém přistání. Speciální vnější materiál nádrže zabraňuje úniku paliva.

 + Kabina je chráněná kompozitním pancířem

 + Ochrana proti zamotání vrtulníků do drátu elektrického vedení WSPS

 + Bezpečnostní sedadla a pásy

 + Ochrana motorů pomocí EAPS nebo PZU filtrů

Speciální vybavení

 + Optoelektronické pouzdro FLIR

 + Meteorologický radar

 + Pátrací světla

 + Tlampač

 + Řešení pro nouzové přistání na vodě

 + Řešení pro rychlé slaňování

 + Nádrže „Bambi Buckets“ pro hašení požárů

 + Klimatizace

 + Lafety pro dveřní kulomety

 + Možnost přepravy pacientů v nákladovém prostoru

Modernizace Avioniky

 + Navigační systémy: GPS, VOR II, ILS, DME, BlueForce, FMS, INS

 + Identifikační systém IFF

 + Záznamový datový systém CVFDR

 + Komunikační systém: VHF, UHF, SatCom (satelitní komunikace)

 + Standardy ICAO, EUROCONTROL a NATO

Nástroje a kokpit

 + LCD displeje se širokým pozorovacím úhlem, nové budíky, indikátory, výstup pro digitální mapu, nový kontrolní panel, rádio rozhraní

 + Optimalizováno pro NVG/NVIS

 + Veškeré systémy a rozhraní jsou modulární, lze je přizpůsobit zákazníkovi

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TF_HU Datum: 02.05.2015 Čas: 02:15

Kazd...koordinovaná akce? Jaká?

Mate nějakou vazbu na VzS, nebo jen vaříte z vody?

avatar
Karlos73 Datum: 29.04.2015 Čas: 23:21

Napisal som tuto dnesnu spravu k starsiemu clanku "Slovenské tápanie vo vrtuľníkovej hmle", a davam za pravdu aj nazoru od Kazd....
Najnovsia sprava z MO SR z 29.4.2015
https://www.facebook.com/spravodajstvo.rtvs/photos/a.1429399367320881.1073741828.1428899270704224/1557667944494022/?type=1
9 vrtuľníkov UH-60 Black Hawk za 261 miliónov dolarov!
V cene sú spôsobilosti ako výcvik pilotov, pozemného personálu a servis.
Využívať ich budú najmä na civilné účely ako prevoz materiálu, ľudí, ranenych a hasenie požiarov, pripadne palebna podora (vysadok). Minister Glváč však nevylúčil v budúcnosti aj nákup zbraní na tieto vrtuľníky.
http://www.ta3.com/clanok/1060880/tb-martina-glvaca-a-velvyslanca-usa-na-slovensku-theodora-sedgwicka.html
Plan je v prvej varke kupa 9 vrtulnikov, v druhej varke dalsich 9 (9+9)
Pojde o verziu UH-60M Black Hawk , ktora patri k najnovsim. V Europe si ju v roku 2012 obstaravalo Svedsko. Rakusko chce svoje UH-60 Black Hawk tiez modernizovat na verziu M. Spekuluje sa, ze zaujem ma aj Chorvatsko o podobny model ako si dnes obstarava Slovensko...
Americka strana a aj slovenska strana sa vyjadruju o vycvikovom a logistickom centre pre EU na Slovensku prave pre UH-60M Black Hawk, tak uvidime...

avatar
kazd Datum: 29.04.2015 Čas: 15:53

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/368343-slovensko-nakoupi-americke-vrtulniky-black-hawk-da-za-ne-ctvrt-miliardy-dolaru.html

tak myslím, že pokud se MO, AČR, LOM + CVL Pardubice velmi rychle neproberou, tak za chvíli bude po celém MATC.

Psal jsem to tu, že je potřeba kordinovaná akce zahrnující Kbely, LOM, Pardubice, Přerov, Aero a Vodochody a výsledkem mohou být silné výcvikové, dopravní i bitevní vrtulníkové složky v ČR.
Podle toho co se mezitím událo na Slovensku a v Polsku jsou naše šance hrát nějakou roli v regionu mizivé.

avatar
TF_HU Datum: 27.04.2015 Čas: 13:59

Kazd...už se vám to plete.

avatar
kazd Datum: 27.04.2015 Čas: 09:51

Někdy mám pocit, že TF_HU srší sarkasmem a zpovzdálí pozoruje kdo to pochopí..

L159 - letadlo pro které neexistuje trh, aby výroba vypadala smysluplně AČR objednala nepotřebné množství, které následně se ztrátou prodá - to není kompromis z hlediska obranyschopnosti ? (za stejné peníze jsme mohli mít mnohem více) Vymlouvat se na američany, že prodej nechtěli povolit je dětinské.

Gripeny - v první fázi díky financím bez tankování, útokům na pozemní cíle atd.. - to není kompromis? Jinak proti gripenům nic nemám.

RBS-70 (+doplnil bych ještě ARTHUR) - nákupy naprosto bez koncepce - osobně bych radši nekoupil, než abych měl ve stavu a pouze to zastarávalo.

Prostě systém tohle koupím a aby se druhý generál neurazil tak mu taky něco koupíme... smysl veškerý žádný

avatar
TF_HU Datum: 27.04.2015 Čas: 09:16

Matesaax, fakt? ...a v čem jako že to u těchto věcí byl nebo je ten zlověstný kompromis? Hlavně, rad bych kdybyste zvláště pojmenoval to v čem spočívá to zlověstné...

avatar
Matesaax Datum: 26.04.2015 Čas: 20:32

RBS-70,který je v sestavě raketového vojska naprosto bezcenný,celý projekt L-159,který ani dodnes nebyl dotažený do konce.Stíhací letectvo v drtivé síle jedné letky.

avatar
TF_HU Datum: 26.04.2015 Čas: 20:08

Matesaax..fakt? Například?

avatar
Matesaax Datum: 26.04.2015 Čas: 19:08

Hledání kompromisu zní hodně zlověstně,zejména,když jde o naší armádu..různých kompromisů už má naše armáda tolik,že je z ní pouze takové torzo.

avatar
TF_HU Datum: 26.04.2015 Čas: 14:02

Kolt...ano, UH1 už je trošku těžší, ale stále lehčí než 171. Připomínám, ze jsme stále ještě v rovině hledání kompromisu, takže se zvažuje kde co. Jak nakonec bude vypadat zakázka uvidíme.

avatar
KOLT Datum: 26.04.2015 Čas: 10:51

TF_HU: Byl bych rád, kdybyste si tu kardiochirurgii ještě rozmyslel. Sice vás chápu, ale my ostatní bychom na tom dost tratili.

Ohledně těch 12+6 mi šlo o to, zda to znamená 12 pro vrtulníkové letectvo, přičemž bude možnost vyzbrojit libovolný z nich. A 6 pro dopravní, ať už na LZS či cokoliv jiného. Dle vašeho komentáře soudím, že tak to je plánováno.

Ohledně typu – není UH-1Y na LUH už trochu heavy? Prd se v tom vyznám, tak to prosím berte pouze jako otázku bez jakýchkoliv postranních úmyslů.

avatar
TF_HU Datum: 26.04.2015 Čas: 08:46

Petres...BKO řekla dost vrtulníku Mi24 a koncepce vrtl.letectva dala zelenou lehkému typu, který nám chybí. Laicky řečeno, abychom úplné neztratili jistou schopnost, mel by být LUH (light utility helicopter) schopen nést výzbroj. Pokud se nepletu...melo se jednat o celkem 12+6 vrtulníků, interně se stále řešilo zda jeden typ v rozdílné konfiguraci, nebo dva typy...obojí řešení ma své důvody a své pro a proti.

Vzhledem k nabízené možnosti s financováním, se opakovaně vedla debata, viz media, kde se znovu zvažovala možnost udržet i bitevní stroje. Zvažování skončilo, myslím, ze jsme stále na 12 strojích pro vrtulníkové letectvo...otázka Sokolů je asi stále v jednani, když to dopadne, bude to dalších 6 nových strojů pro dopravní letectvo.

Řízení ještě nebylo vyhlášeno, pokud se nepletu.

Jecchus, ne nepochopil...

avatar
TF_HU Datum: 26.04.2015 Čas: 07:51

Sem je škoda psát...myslím, ze bude lepší podobné články ignorovat. Jdu diskutovat o kardiochirurgii...

avatar
kazd Datum: 25.04.2015 Čas: 21:49

u sokolů zde diskutující zapomínají na jeden "detail"
prodloužení životnost jednoho sokolu o 5 let stojí 120 mln CZK. To je cena komplet nové EC135 pro LZS.
Zajišťovat LZS sokoly po generálce je tedy ekonomicky neobhajitelné.
Proto se neustále vytahuje jak mají odmrazování atd...

avatar
Matesaax Datum: 25.04.2015 Čas: 18:07

Sokoly zůstávají ještě hodně let,takže se řeší jen vrtulníky pro Náměšt a myslím,že víc než 12 jich nebude.

arr