Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Modernizace německých tanků Leopard 2 - Revolution MBT

Datum přidání 19.09.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dnes budeme pokračovat v našem mini seriálu o posledních verzích tanků Leopard 2. Minule jsme si představili modernizaci od německého holdingu KMW označovanou jako Leopard 2 A7+. Tentokrát navštívíme konkurenční firmu Rheinmetall, která nabízí kompletní modernizaci tanků Leopard 2, označovanou jako Revolution MBT.

Revolution MBT

Foto: Revolution MBT. Všimněte si na rozích čela věže systému Rheinmetall ROSY, který je schopen během okamžiku zahalit tank do husté mlhy / Rheinmetall

 

Revolution MBT – kompozitní pancéřová ochrana

Podobně jako u konkurenčního A7+ byl u tanku Revolution MBT kladen důraz na celo-kruhové posílení pancéřové ochrany. Všechny tanky druhé a studené války byly konstruovány pro bitvy v otevřeném terénu, kdy se počítalo s čelním střetem mezi masivními tankovými formacemi. Pancíř tanků byl tak nejsilnější na přední straně věže, kde hrozilo největší nebezpečí zásahu.

 

Avšak v posledních konfliktech tanky čelily jinému nepříteli - nástražným výbušným systémům IED a protitankovým granátům RPG. Tanky se také čím dál častěji zaplétaly do bojů v zastavěných oblastech. Především boj v ulicích velkých měst se ukázal pro tanky noční můrou, protože musely čelit mnohonásobným útokům pomocí RPG ze všech směrů, včetně útoku na horní, slabě chráněné partie tanku.

 

Revolution MBT je proto vybaven novým přídavným kompozitním pancířem AMAP (Advanced Modular Armor Protection). Ten se připevňuje k původnímu rovnému pancíři a zapůjčuje tanku nezaměnitelný agresivní vzhled. Podle výrobce se při konstrukci AMAP využilo keramických nanomateriálů, včetně moderních titanových a ocelových slitin.  

 

Revolution MBTFoto: Detail systému Rheinmetall ROSY / Rheinmetall

 

Síla přídavného pancíře AMAP se dá upravovat podle konkrétní mise a přání zákazníka. Revolution MBT může získat extra ochranu proti RPG, nebo naopak extra ochranu proti nástražným systémům IED. Přídavný pancíř je také modulární, takže jednotlivé poškozené části lze vyměnit v polních podmínkách.

 

K ochraně přispívá také obranný systém Rheinmetall ROSY. Pokud je tank ozářen laserovým paprskem, systém okamžitě vystřelí nad tank zadýmovací granáty. Během 0,6 sekundy se pak kolem tanku vytvoří hustá kouřová clona. Ideální pro zmatení laserem nebo infračerveně naváděných protitankových střel.

 

Video: Rheinmetall ROSY v akci / YouTube

 

Bezpečnost také posiluje v pravdě revoluční novinka. Velitel tanku Revolution MBT má k dispozici brzdu, která dokáže okamžitě zastavit nebo pozastavit tank. Brzda má sloužit především ke kontrole pohybu v civilním provozu a ve městě, kde neopatrná jízda může způsobit značné škody a paniku.

Výzbroj – původní kanón + dálkově ovládaný kulomet

Na rozdíl od konkurenčního projektu Leopard A7+ , využívá tank Revolution MBT kratší 120mm kanón L44. Kratší kanón sice neuděluje střele takovou rychlost, má však na druhou stranu menší hmotnost. Zachování původní zbraně navíc samozřejmě šetří finanční prostředky zákazníka.

L44 L55Foto: Porovnání 120mm kanónů L44 a L55 / Rheinmetall

 

Uvnitř tanku je připraveno celkově 42 střel, z toho 15 je uloženo v pancéřové schránce a připraveno k okamžitému použití. Tank je schopen také využívat programovatelnou munici, schopnou explodovat v přesné vzdálenosti od tanku. K explozi může dojit nad cílem, nebo také uvnitř cíle – třeba po průchodu stěnou budovy.

 

Kromě koaxiálního kulometu ráže 7,62 mm je tank vybaven i dálkově ovládanou zbraňovou stanici – buď s 12,7mm kulometem nebo 40mm granátometem.

Nejmodernější elektronika, rozšířené pozorovací schopnosti

Tank využívá nový řídicí systém C4I (C4I, Command, Control, Communications, Computers & Informations), který integruje všechny systémy do jedné provázané sítě. C4I zpracovává informace z celé řady průzkumných prostředků, GPS, systému řízení palby, obranných prostředků nebo informací od spřátelených jednotek. Vše je zpracováno a předkládáno posádce tanku tak, aby se mohla správně rozhodovat i ve vysoce stresových situacích.

 

Revolution MBTFoto: Revolution MBT / Rheinmetall

 

Příkladem C4I systému je např. pohyblivá mapa velitele, kde jsou modrými symboly zobrazeny přátelské jednotky, červenými nepřátelské, dosah vlastních/nepřátelských zbraní atd. C4I v tanku Revolution MBT využívá i tzv. „rozšířené reality“ kdy se objektům na televizní obrazovce přisuzují počítačové symboly a informace.

 

Samozřejmě kompletně nový je systém řízení palby, který snižuje reakční dobu a zvyšuje pravděpodobnost prvního zásahu – zejména za pohybu.

 

Úpravou prošel i 360° pozorovací periskop pro velitele tanku, nyní s větším náměrem (70°). Větší pozorovací úhly umožňují veliteli pozorovat situace i ve městě, kde se nepřátelští bojovníci často pohybují ve vyšších patrech budov.

 

Součásti elektronické výzbroje je i nová pomocná energetická jednotka APU o výkonu 17 kW, ale také výkonnější klimatizace, lepší větrání a tepelná izolace tanku.

Zdroj: Rheinmetall, Military-Today

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
petr99 Datum: 28.02.2015 Čas: 18:24

Ale T-72 mají reaktivní pancíř, ne? Ano, vím že i M1A2 Abrams odolal RPG ze předu, takže tenhle leopard asi musí taky, ale z boju už pochibuju.

avatar
CerVus Datum: 26.02.2015 Čas: 15:20

No, řekl bych že moderní tanky nějaké to RPG jen tak nezničí. I ty t72 v Sýrii kolikrát zásah přežijí.

avatar
petr99 Datum: 26.02.2015 Čas: 15:07

Zepředu to už asi RPG odolá, ale myslím si, že z boku ho stejně rozczpuje.

avatar
cejkis Datum: 01.10.2012 Čas: 23:39

Německá armáda by zase nějaké Leo mohla vyřadit a vedení AČR by již nemuselo být tak tupé.

Poučme se od našich severních sousedů :-)

avatar
Erik Datum: 20.09.2012 Čas: 19:29

Díky za příjemné informační oživení o tomto modernizačním programu Leopardu 2. Němečtí konstruktéři jsou opět originální.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 20.09.2012 Čas: 18:26

Standa: Mě se spíš vybavil K2 Black Panther.
Ale každopádně němci zase světu ukazují, kdo je jedničkou mezi MBT B)

avatar
Standa Datum: 20.09.2012 Čas: 12:38

To zepředu vypadá jak Merkava Mk.3.

arr