Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Modernizace ruského námořnictva se dotkne ponorek i hladinových lodí

Datum přidání 12.09.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Flotila ruských válečných ponorek bude v nejbližších letech výrazně modernizována a rozšířena. Modernizace však čeká i hladinová vojenská plavidla. Moskva také počítá s vybudováním systému námořní protiraketové obrany. Vyplývá to z informací, které ruské tiskové agentuře RIA poskytl vedoucí oddělení státních zbrojních zakázek Sjednocené loďařské společnosti Anatolij Šmenov.

Projekt 955

Foto: Atomová ponorka projektu 955 Alexandr Něvský / Rosijskaja gazeta

 

Již do konce letošního roku ruské námořnictvo převezme dvě atomové ponorky čtvrté generace, označované jako projekt 955 „Borej.“ Ty jsou schopné nést mezikontinentální jaderné rakety Bulava. První z nich, pojmenovaná „Jurij Dlouhoruký“ bude operovat v severních mořích, druhá, nazvaná „Alexandr Něvský“, v Tichém oceánu. Aktuální plán přezbrojení ruského námořnictva počítá s tím, že bude postaveno pět ponorek této třídy.

 

Ruská admiralita chce také ještě letos zařadit do služby první atomovou ponorku páté generace „Severodvinsk“ (projekt 855 „Jasan“) s křídlatými střelami dlouhého doletu na palubě. Tento typ ponorky v současné době prochází závěrečnými podnikovými a státními prověrkami.

 

Projekt 677 LadaFoto: Ponorka projektu 677 Lada - vmf.oruzie.ru

 

Námořnictvo současně počítá s tím, že i nadále bude používat dvě poslední atomové ponorky projektu 941 „Tajfun“, které jsou ještě v činné službě. „Jak u ponorky „Severstal“, tak u „Archangelsku“ se uvažuje o tom, zda budou upraveny tak, aby mohly nést rakety „Bulava“, nebo zda budou vyzbrojeny křídlatými střelami dlouhého doletu,“ řekl Šmenov. Modernizována bude také ponorka „Bělgorod“ (projekt 949 „Granit“), která je dvojčetem v srpnu 2000 tragicky ztroskotavšího Kursku.

 

Vedle atomových ponorek chce Rusko obnovit i výrobu klasických diesel-elektrických ponorek projektu 667 „Lada“. Těch by mělo být pro potřeby válečného námořnictva vyrobeno osm. Na druhou stranu již ruská admiralita nepočítá s dalším využíváním malých ponorek projektu 865„Piraňa“. Ty jsou vybaveny výstupní komorou pro potápěče a byly určeny k provádění námořních diverzních akcí. „Tyto ponorky, a ponorky projektu „Lada“ nabídneme zahraničním zájemcům,“ uvedl Šmenov.

 

Admirál KuzněcovFoto: Atomový křižník Admirál Nachimov / Oborona Rosii

 

Admiralita počítá také s modernizací těžkého atomového křižníku Admirál Nachimov, který byl na vodu spuštěn v roce 1988 (projekt 1144 „Orlan“). Jen v letošním roce má být na tento projekt vyčleněno 5 miliard rublů. Modernizováno bude rovněž všech 14 torpédoborců projektu 956 „Saryč“, které byly na vodu spuštěny v letech 1980 až 1992.

 

Ruské vojenské konstrukční kanceláře také aktivně pracují na vývoji nového torpédoborce, pravděpodobně s atomovým pohonem a víceúčelové lodi, typu korveta, určené k ochraně pobřežních vod.  O její konečné podobě však nebylo ještě rozhodnuto. Šmenov řekl, že zatím nepadlo rozhodnutí, zda se bude jednat o loď s klasickou kýlovou konstrukcí trupu. „Ve hře je i možnost, že půjde o konstrukci typu katamarán nebo trimaran,“ uvedl.

 

Jak již Armádní noviny 11. prosince loňského roku informovaly, Moskva také počítá s nákupem francouzských vrtulníkových výsadkových lodí třídy „Mistral.“ Ty by pod ruskou vlajkou měly začít operovat v tichooceánské oblasti od roku 2014.

 

AuroraFoto: Křižník Aurora ve své současném kotvišti v Petrohradě / RIA

 

V souvislosti se změnami v námořnictvu však přišla z Ruska i kuriosní zpráva. Týká se křižníku Aurora, který výstřelem z děla dal v roce 1917 signál k zahájení komunistického převratu v zemi. Toto plavidlo, které neslo označení „loď číslo 1“, bylo teprve před dvěmi lety oficiálně vyřazeno z činné služby. Nyní členové petrohradského sdružení námořníků, kteří sloužili na ponorkách, požadují, aby byl znovu zařazen mezi lodě ruského válečného námořnictva.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Black Eagle Datum: 22.12.2012 Čas: 18:05

Som na to veľmi zvedavý. Rusko ma vraj do modernizácie armády od roku 2011 až po rok 2020 investovať 20 biliónov rubľov.

avatar
kraxon Datum: 25.10.2012 Čas: 20:04

Článeček zajímavý ale máte chybné první foto. Není na něm Projekt 955 ale některá z "Delt", patrně Projekt 667BDRM "Delfin" (NATO-Code "Delta IV")...

avatar
Argonaut Datum: 14.09.2012 Čas: 09:34

Ruské ozbrojené síly chtějí masivně modernizovat. Ruský ministr obrany plánoval na období let 2011-2020 pořízení: 600 bojových letounů, 10 jaderných ponorek třídy Yasen a 1 000 helikoptér, vyslat na oběžnou dráhu min. 100 vojenských satelitů, vyvinout bombardér 5. generace a do roku 2023 postavit jadernou letadlovou loď. To je jen krátký výčet plánů, které se objevily v posledních 2 letech.

Bohužel/bohudík se to zdá být zcela mimo realitu. Ruský zbrojní průmysl by totiž potřeboval zcela zásadní změny. Na začátku 90. let se ruský zbrojní průmysl pohyboval ve značné krizi a hodně netransformovaných podniků (i díky politické nevoli k privatizaci, uvolnění pro zahraniční investice, atd.) krachovalo, nebo se tomu značně blížilo (za povšimnutí stojí nedávné informace o značných finančních problémech výrobce ak-47 - viz Spiegel). Neinvestování do modernizace a technologií znamená, že dodnes ruský zbrojní průmysl jen recykluje a jen s vypětím všech sil se někdy objeví něco nového. Struktura zaměstnanců v ruském zbrojním průmyslu je přestárlá (průměrný věk 55-60 let; ruská populace vůbec značně stárne a je demografický vývoje je negativní) a nenabízí konkurenceschopné výdělky. 1/5 ruského obranného průmyslu padne na korupci. O struktuře exportních trhů (např. v r. 2000 Rusko exportovalo 80 % veškeré své zbrojní výroby) a příležitostí ani nemluvě. Krom toho, že tamní "know-how" poškozuje narušování průmyslového vlastnictví ze strany Číny (i přesto dochází k vyjednávání o dalších obchodech s ČLR).

Připočtěme k tomu závislost ruských investic do obrany (potažmo celkových výdajů vlády) na výnosech z exportu ropy a zemního plynu. Pokles cen ropy v důsledku hospodářské krize v r. 2008 citelně poznamenal ruský rozpočet, který funguje na střednědobém předpokladu vývoje cen na těchto trzích a už méně počítá s volatilitou.

Když to vše shrnu, tak bych podobné informace bral se značnou rezervou. Rozhodně nechci tvrdit, že to není reálné, ale fakta mluví za vše (a to se nebavím o dalších problémech, jako např. sociálních).

avatar
kriqxxx Datum: 13.09.2012 Čas: 10:36

„Jurij Dlouhoruký“ ?
tak potom radšej úplne počeštený názov „Jiří Dlouhoruký“, ak sa vám hnusí používať oruginálny názov „Jurij Dolgorukoj“
:)

arr