TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Modernizovaný bitevník Su-25UBM prošel testy

Datum přidání 21.02.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Rusové v minulém měsíci oznámili úspěšné dokončení zkušebních letů modernizované verze bojového letounu Suchoj Su-25UB(M), který je určený pro přímou podporu pozemních vojsk a pokročilý letecký výcvik. Podle dostupných informací má být letoun schopný působení v takřka jakýchkoliv meteorologických podmínkách a to i v konfliktech s vyšší intenzitou. Oproti předchůdcům přináší nová verze také jednodušší ovládání zbraňových systémů a s tím související integraci nových a mnohem přesnějších typů zbraní.

SU-25UBM

Foto: Su-25UBM na nedatovaném snímku / World Press

Na podporu pozemních vojsk

Vývoj letounu Su-25 byl zahájen již v sedmdesátých letech jako reakce na potřebu  letounu k blízké podpoře pozemních vojsk. Sověti sice měli k dispozici podstatně výkonnější bombardéry, ale ty se pochopitelně nehodily pro nasazení v konfliktech nižší intenzity a pro útoky na méně chráněné cíle.


Nejblíže má ruský Suchoj Su-25 k americkému bojovému letounu Fairchild A-10 Thunderbolt II. A zatímco Američané svému letounu přezdívají „Prase bradavičnaté“, Rusové tomu svému naopak jen „Prase“. To protože je údajně schopné v případě nouze létat i na obyčejnou motorovou naftu i benzín, i když na úkor snížené životnosti pohonných jednotek.

 

A-10Foto: A-10 Thunderbolt je protějškem Su-25 na americké straně / Wikipedia, autor: Arpingstone


Mimochodem Su-25 mělo ve své výzbroji i české letectvo, kde sloužil až do roku 2000, kdy byl vyřazen a časem na jeho místo nastoupily lehké bitevníky české výroby L-159 Alca.

Přizpůsobení modernímu bojišti

Od zavedení Su-25 do výzbroje Rusové uskutečnili již celou řadu modernizací. Z nich lze zmínit zejména Su-15 T/TM určeného speciálně na ničení tanků a jinak obrněných vozidel. Oproti tomu Su-25UB(M) je modernizovanou cvičnou verzí, kterou lze pochopitelně použít přímo v boji zřejmě jako každou jinou verzi a leccos nám napovídá o současném stavu tohoto typu bitevního letounu.


Oproti svému předchůdci se Su-UB(M) liší v mnoha ohledech. Byla nainstalována nová pohonná jednotka zajišťující vyšší tah. Vyměněn byl také navigační-střelecký komplex s jednodušším ovládáním a podporou nejnovějších zbraní ruské výroby. Zvýšila se však také maximální hmotnost podvěšené výzbroje, a to ze 4 340 kilogramů, na rovných 5 tun.

 

SU-25UBMFoto: Původní Su-25UB v ukrajinských barvách / Wikipedia, autor: Dima Sergienko


Podstatně by měla být zvýšená pravděpodobnost přežití letounu v konfliktu s vyšší intenzitou díky elektronickému systému rušení a inovovanému systému vypalování klamných cílů. Nakonec za zmínku stojí také zlepšení pohonné jednotky po stránce „efektivity“ spalování, které produkuje méně spalin a méně tepla, podle kterého by se mohly zaměřit řízené střely vzduch-vzduch s infračervenou hlavicí (vedle toho, že se snížila spotřeba a tedy zvýšil dolet letounu).

Pro boj i pro výcvik

Samozřejmě největší výhodou Su-25UBM je jeho univerzálnost. Vedle bojového použití poslouží velmi dobře pro výcvik, kdy jen místo operátora zbraňových systémů sedí instruktor.


Po technické stránce je verze Su-25UB(M) podobné jednomístné úderné verzi Su-25SM. Tam však musí pilot zvládat kromě pilotáže obsluhu zbraňových systémů, což řeší právě verze UB(M). Ta přitom není jinak výkonnostně limitována. Letoun je schopen dosahovat rychlosti až 950 kilometrů v hodině a ničit své cíle až do vzdálenosti 20 kilometrů. Na případném bojišti se tak bude jednat o velice obávaného protivníka.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr