Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Modernizovaný kulomet MINIMI Mk3

Datum přidání 20.11.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Kulomet MINIMI je zaveden v řadě armád, včetně Armády ČR. Na probíhající výstavě Milipol belgická firma FN Herstal představila jeho nejnovější verzi – MINIMI Mk3. Modernizovaná zbraň je dostupná jak v ráži 5,56×45 tak 7,62×51 mm.

Kulomet MINIMI Mk3

Foto: Kulomet MINIMI Mk3 / FN HERSTAL

 

FN Herstal je v poslední době pod tlakem konkurence, na kterou musí reagovat. Američané vyvíjejí extrémně lehký „útočný kulomet“ LSAT, německá Heckler & Koch nabízí moderní 5,56mm kulomet MG4 nebo nejnovější HK 121 (MG5) ráže 7,62 mm. Stejně tak izraelská zbrojovka IMI má v nabídce moderní kulomety Negev v obou standardních rážích.

 

Belgičané představili nové MINIMI na francouzské výstavě Milipol v několika verzích. Verze FN MINIMI 5,56 Mk3 je komorována na náboj 5,56×45 mm a dostupná jako Standard, Tactical SB (Short Barrel – krátká hlaveň), Tactical LB (Long Barrel – dlouhá hlaveň) a Para pro výsadkáře.

 

Naproti tomu MINIMI 7,62 Mk3 mm je nabízen ve třech verzích Standard, Tactical a Para. Všechny provedení se liší délkou hlavně, hmotností a také jinak řešeným předpažbím. Belgičané rovněž nabízejí konverzní sadu pro změnu ráže MINIMI 7,62 Mk3 na náboj 5,56×45.

 

Video: Kulomet MINIMI Mk3 / YouTube

 

MINIMI Mk3 ale není novou zbraní. Belgičané především vylepšili ergonomii zbraně a „mobilitu“. V případě zájmu lze na verzi MINIMI Mk3 zmodernizovat všechny stávající kulomety MINIMI.

 

Do očí udeří zejména jinak řešená pažba. Uživatel si může pažbu sklopit nebo si zvolit celkově pět délkových pozic. Součástí pažby je i výškově nastavitelná lícnice se čtyřmi pozicemi.

 

Na novém předpažbí lze společně používat novou skládací dvojnožku (bipod) i veškeré taktické příslušenství. Montážní kolejnice (zejména spodní) jsou umístěné takovým způsobem, že přední rukojeť, či jakékoliv další příslušenství, nepřekáží skládání či rozkládání bipodu.

Kulomet MINIMI Mk3

Foto: Kulomet MINIMI Mk3 bez krytu hlavně. / FN HERSTAL

Odlišná je napínací páka závěru. Ovládat ji lze jak silnou pravou rukou, nebo také levou (přes tělo zbraně). Nábojové lůžku obsahuje dodatečné ozuby, jenž usnadňují vkládaní nábojového pásu. Údajně lze pas nabít pouze jednou rukou.

 

V případě zájmu zákazníka, lze ke zbraní přidat i tepelný štít hlavně chránící uživatele před popálením – podobně jako u americké verze MINIMI (M249). Ergonomickou změnou také prošlo odklápěcí horní pouzdro závěru a nábojového lůžka.

 

Zdroj: FN HERSTAL

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 22.11.2013 Čas: 02:31

Tak FN Minimi Mk 3 je "jen" modernizovaný kulomet FN MInimi. LSAT je nový kulomet, který bude používat (dá se říct) revoluční munici, která se buď chytně, nebo ne.

avatar
Ultramarinus Datum: 21.11.2013 Čas: 20:01

Ok, tak až bude na čem hodnotit. Přesto mě LAST láká víc než minimi 3.

avatar
Laci Datum: 21.11.2013 Čas: 13:26

Tak zrovna spolehlivost u LSATu se myslim ještě nedá moc hodnotit.

avatar
Ultramarinus Datum: 20.11.2013 Čas: 19:37

Myslím, že LSAT bude mít zásadní výhodu v nižší váze. palebná síla, spolehlivost, atd. je u všech těchto podobných konstrukcí srovnatelná.

arr