Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Modernizovaný MiG-29 pro indické letectvo

Datum přidání 24.02.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Ruský výrobce MiG oznámil v polovině prosince minulého roku započetí dodávek modernizovaných stíhacích letounů MiG-29UPG indickému letectvu. První trojice strojů byla dopravena na palubě An-124 ještě před koncem roku. Modernizované indické stroje MiG-29 dostanou nový výkonný radar, pokročilé zbraňové systémy, pohonné jednotky i moderní avioniku.

MiG-29UPG

Foto: MiG-29UPG za letu / RSK MiG


MiG-29 v indickém letectvu

Indie měla být vůbec prvním uživatelem MiGů-29 hned po Sovětském svazu. Objednávku na více než 50 letounů uskutečnila už v roce 1980, kdy ještě probíhal vývoj. První stroje pak obdrželo indické letectvo už v roce 1985, jen dva roky po tom sovětském. Není třeba dodávat, že se MiG-29 stal po osmdesátá a devadesátá léta po boku francouzského Mirage 2000 tím nejlepším, co měli Indové ve výzbroji.

 

Právě po boku Mirage 2000 se MiGy-29 intenzivně zapojily do Kargilské války v Kašmíru v roce 1999. Zatímco Mirage shazovaly na pozemní cíle laserem naváděné pumy, MiGy jim poskytovaly krytí a doprovod. Podle některých zdrojů měly dokonce na radarech uzamknout pákistánské F-16, ale k potvrzení sestřelu nedošlo.

 

V současné době má indické letectvo ve výzbroji asi 68 nebo 69 MiGů-29, které využívá zejména pro účely ochrany vzdušného prostoru, tedy jako čistokrevné stíhače.

 

MiG-29

Foto: MiG-29 indického letectva / Wikipedia, aztonyx

Upgrade na MiG-29UPG

Na modernizaci všech stávajících MiG-29 se domluvila Indie s Ruskem už v letech 2005 až 2006. Hodnota domluveného kontraktu se pohybovala v řádech stovek milionů dolarů. Modernizace se přitom týká jednak podstatného zvýšení bojové efektivity letounu a za druhé prodloužení životnosti. Modernizované MiGy-29 mají být označovány jako MiGy-29UPG (Upgrade), přičemž vychází z modifikace MiGu-29SMT. Je zde však jeden zásadní rozdíl, modernizovaný MiG-29UPG využívá nejmodernější izraelskou avioniku.

 

Letouny mají dostat krom jiného nový radar Zhuk-M a nové zbraňové systémy. Ve vzdušném boji proto budou moci indické MiGy nově využívat moderních řízených střel vzduch-vzduch Vympel R-77 s dostřelem přes 40 km. Indické MiGy-29 tím ale mají dostat i schopnost nošení protizemní výzbroje, ať už laserem naváděné munice nebo protizemních střel Kh-31. s doletem až 110 km.

 

Vedle toho mají všechny indické MiGy-29 projít generálkou, který prodlouží životnost strojů na zhruba čtyřicet let, takže v indickém letectvu může zůstat tento typ přes rok 2020 a perspektivně i dále. S tím souvisí také výměna původních proudových motorů za nejnovější jedotky RD-33 o tahu 50 kN bez nebo 81 kN s přídavných spalování, z nich některé mají být vyrobeny v Rusku a další, jak to bývá zvykem, v Indii.

 

MiG-29

Foto: MiG-29K / Wikipedia, Зимин Василий

Nové MiGy-29 jen pro námořnictvo

Rusové se účastnili s MiGy-35 (moderní varianta MiGu-29) také nedávného výběrového řízení na víceúčelový stíhací letoun pro indické letectvo. V něm ale neuspěli a na místo nich vybrali Indové francouzské Dassault Rafale.

 

Rusové alespoň dodají indickému námořnictvu nové palubní stíhače Mig-29K.  Indové palubní „migy“ plánují provozovat z právě testované letadlové lodi INS Vikramaditya.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Stefan Datum: 02.04.2013 Čas: 21:50

Možno toto by bola cesta ako vylepšiť aj Slovenské Mig 29...

arr