Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

Datum přidání 28.09.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první modernizované tanky M1A2 SEPv3. Pokud půjde vše dobře, armáda začne zavádět do aktivní služby tanky M1A2 SEPv3 v roce 2020.

Foto: M1A2 SEPv3 Abrams; větší fotoGeneral Dynamics Land Systems

 

V aktivní službě americké armády se nachází 2361 tanků Abrams. 1605 tanků je vylepšeno na standard SEPv1 nebo SEPv2. Armáda plánuje postupně zhruba 1500 tanků vylepšit na standard SEPv3 a následně na SEPv4.


Přestavbu tanků Abrams zajišťuje General Dynamics Land Systems (GDLS). Americká armáda vznesla požadavek na modernizaci Abramsů na verzi SEPv3 v roce 2012. V roce 2015 GDLS získala zakázku na přestavbu šesti Abramsů na verzi SEPv3 v hodnotě 96,2 milionu dolarů.


Tanky M1A2 Abrams SEPv3 byly testovány od roku 2015, včetně ostrých zkoušek nového hlavního pancíře NEA (Next Evolutionary Armor) a nové protiminové/IED ochrany.


Na základě verze SEPv3 GDLS od roku 2016 vyvíjí dále modernizovanou verzi SEPv4. Testování Abramsů SEPv4 začne v roce 2022 a zavedení do výzbroje se očekává v roce 2024. Poté (resp. souběžně) pravděpodobně začne vývoj hloubkové přestavěného tanku M1A3 Abrams s novou hlavní výzbroji a novou pohonnou jednotkou.


GDLS před několika dny získala nové smlouvy na vývoj a výrobu vylepšených Abramsů. V rámci první smlouvě v hodnotě 270 milionů dolarů GDLS upraví v rámci předsériové výroby 45 tanků Abrams na verzi M1A2 SEPv3. První tanky nové dávky armáda obdrží na podzimu letošního roku. Všech 45 modernizovaných Abramsů armáda získá do roku 2019. Tanky poslouží k vojenským zkouškám a pokud vše dopadne dobře, následně začne přestavba zhruba 1500 tanků Abrams.


V rámci druhé smlouvy v hodnotě 311 milionů dolarů se GDLS zavázala vyvinout a dodat sedm prototypů Abramsů SEPv4. Ústředním bodem “čtyřkové” modernizace budou zcela nové pozorovací a zaměřovací senzory nové generace pro velitele a střelce. Detaily modernizace SEPv4 nejsou známe, musíme se tedy spokojit jen s tvrzením, že M1A2 SEPv4 získá celkově “vylepšené senzory, lepší schopnost přežití a ničivost”.

 

Video: Abrams v akci; ilustrační video / YouTube


Modernizace M1A2 SEPv3 se opírá o několik klíčových oblastí – nový pancíř NEA, lepší protiminová ochrana, výkonnější zdroj a rozvod elektrické energie, nová munice, elektronická výzbroj, vylepšené pracovní prostředí posádky a vylepšené rozhraní člověk-stroj. SEPv3 je v podstatě skok v elektronice z roku 2005 (M1A2 Abrams SEPv2) do roku 2015 (M1A2 Abrams SEPv3).


Tank získal výkonnější pomocnou motorovou jednotku (APU), která zajišťuje dodávky elektrické energie v případě vypnutého hlavního motoru. Vylepšení doznala elektronická “výzbroj” tanku, včetně výkonnějších komunikačních systémů (přenos dat). Robustnější zajištění dodávek elektrické energie umožní v budoucnu instalovat náročnější elektronické systémy (např. prostředky velení a řízení) a komponenty (např. rušičky dronů). Tank SEPv3 získal také rušičku rádiem odpalovaných improvizovaných výbušných zařízení IED.


Očekává se, že Abrams SEPv3 získá sledovací systém JBC-P (Joint Battle Command Platform ), který pomocí GPS dokáže zanášet do společné situační digitální mapy pozice vlastních/nepřátelských jednotek. Posádka dále obdrží nové LCD displeje s velkým rozlišením a upravené ovládací konzoly. Počítá se s instalací nejnovější FLIR kamery pro pozorovacího přístroje velitele.


Klíčovou součástí SEPv3 je nový základní pancíř NEA a nová spodní ochrana proti minám a IED. O novém pancíři není mnoho informací, což je pochopitelné, protože úroveň pancéřování tanků je jedním z nejstřeženějších tajemství.


Během testování se objevily fotky SEPv3 s přídavnými ocelovými bloky navařenými na přední část věže. To jasně napovídá, že pancíř NEA bude mít větší hmotnost a bude umístěn minimálně na čele věže.


Abrams SEPv3 obdrží muniční datalink ADL (Ammunition DataLink) pro programováni ve vzduchu explodující tankové munice. Velitel tanku tak může vést palbu na ukrytou živou sílu (v zákopech, v budovách) i ukrytou lehce pancéřovanou techniku.

 

Foto: Abrams s navařenými ocelovými bloky na věži, které simulují větší hmotnost NEA pancíře; větší foto / GDLS


Na střeše věže bude umístěná nová dálkově ovládaná stanice pro kulomet nebo granátomet M153A1E1 CROWS-LP, která oproti předchozí generaci vyniká všeobecně menšími rozměry a lepšími pozorovacími a detekčními schopnostmi.


Výrazné zvýšení palebné síly přinese zavedení nové tankové podkaliberní munice M829A4. Při odhadech penetračních schopností se pouštíme na velmi tenký led, neboť (skutečná) schopnost penetrace tankové munice je, podobně jako u pancíře, střeženým tajemstvím. U předchozí generace munice M829A3 se nejčastěji odhaduje schopnost probití pancíře (na 2000 m) mezi 700 až 800 mm ocelového pancíře (RHAe).

 

Munice M829A4 je pochopitelně ještě výkonnější a navíc si údajně dokáže poradit i s ruskými reaktivními pancíři Kontakt-5 a Relikt. Záleží samozřejmě na vzdálenosti cíle a také na úhlu dopadu penetrátoru na pancíř.


Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvýší vyvíjená programovatelná munice XM1147 (AMP). Munice AMP dokáže nahradit až čtyři různé tankové munice a je určena zejména k podpoře pěchoty v bojích v zastavěných oblastech.


AMP disponuje třemi módy iniciace – při dopadu, se zpožděním nebo v předem určené vzdálenosti (časová). Munice je určena zejména k likvidací protitankových týmů pěchoty, pěchoty, k vytváření otvorů do betonových zdí, ničení bunkrů, překážek nebo lehce pancéřované techniky. Bojovou hlavici AMP nastavuje velitel bezdrátově pomocí ADL.

 

Zdroj: SCOUT

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jj284b Datum: 07.02.2018 Čas: 20:04

zaujimave ze tu nik uz nespochybnuje ten udaj o troch ranach za 8 sekund, ktore zvladne nabyjac.. ked som to tu spominal pred par mesiacami ja, tak to zopar jedincov nevedelo predychat

avatar
Gorn Datum: 02.10.2017 Čas: 00:01

Rase: děkuji, super, to bylo jednoduché vysvětlení. Můžete ještě třeba odhadnout jak se takový "tank" dostane na 40 tun přesto že má hybridní pohon, laser s účinkem lepším než cokoliv co testuje US Navy na lodích, PTŘS, RWCS, kanón, místo pro zbytečnou posádku a zařízení pro detekci IED (které je jednoznačně mimozemského původu)?

avatar
Rase Datum: 01.10.2017 Čas: 23:51

Gorn:
to je prosté, je to velitel výsadku, který tam jen očumuje. Reálně je to konfigurace 2+, tedy tak jak AČR požaduje od BVP konfiguraci 3+6+1 až 2. Zkrátka jedno až 2 nouzová sedadla se hodí i u tohoto "tanku". Vliv na funkci ale nemá žádný.
Pokud jde o ony nové motory, tak hodně zajímavý by byl hybrid turbína/elektromotor, nebo alespoň diesel/elekrika. Hodně věcí se tím usnadní a odpadne tím nutnost mít APU atd. Rozhodně tohle řešení má smysl, akorát to navrhl už Ferdinand Porsche... Ony už za WW1 měly tanky hybridní pohon.

avatar
Gorn Datum: 01.10.2017 Čas: 23:42

Abych jen nehanil odkazy jiných tak bych se rád podělil o výborné video prezentující nejnovější Abrams

https://www.youtube.com/watch?v=nEibU7NiR-M

avatar
Gorn Datum: 01.10.2017 Čas: 23:11

Rase: výborný odkaz, to video doopravdy krásně ukazuje jak dvojčlenná osádka všechno krásně zvládne. Dokázal byste vysvětlit proč jsou v tom vozidle tři vojáci? Ten třetí je výsadek?

mimochodem: popis videa "Future combat ground vehicle based on advanced alien technology Israelis found in early 2000s in ancient vault" vám mohl napovědět co si o té prezentaci a schopnostech vozidla lidi myslí...

avatar
Jirosi Datum: 01.10.2017 Čas: 16:34

Kolt / Logik: Ano, měl sem tam dopsat i turbínu. Ale to co sem rozporoval byli "alternativní pohony" co tu byli navrhovány, které jsou stále totální logistickou katastrofou.

avatar
KOLT Datum: 01.10.2017 Čas: 16:28

logik, já to myslel jako dvousmysl :-) Výhody turbíny nikterak nezpochybňuji, naopak. Tou trávou kolem silnice jsem chtěl naznačit, že jede téměř na jakýkoliv uhlovodík. Čímž jsem reagoval na příspěvek od Jirosi, který chtěl "tam nechat diesel, mmj. protože se pro něj dá snadno sehnat palivo na nepřítelově území" (parafrázuji). Když pominu, že tam diesel nenechají, protože tam není. Tak s ohledem na kořistění paliva je turbína mnohem výhodnější, protože skutečně sežere téměř všechno, na co dokáží jezdit jiné motory. A krátkodobě ledasco dalšího.

avatar
logik Datum: 01.10.2017 Čas: 13:12

KOLT: současná verze ano. Ale k dispozici jsou už turbíny s podstatně vylepšenou efektivitou. Nedivil bych se, kdyby se v nějaké další modernizaci objevily v Abramsu.
Viz např.
https://www.nap.edu/read/23490/chapter/6#40
Problém s neekonomickým volnoběžným chodem se pak řeší právě přídavnými APU.

Furt to asi nebude tak efektivní jako dýsl (i ten šel dopředu), ale mohlo by se to "dostat na dohled". A výhody turbíny (akcelerace) jsou také nemalé, obzvlášť dnes, kdy jde v dělostřeleckých přepadech (ať již v roli útočníka či napadeného) o sekundy.

avatar
KOLT Datum: 01.10.2017 Čas: 08:40

Jirosi, tak zrovinka s ohledem na snadnou dostupnost "kořistního" paliva je nejlepší turbína v Abramsu. Ta žere i trávu kolem silnice ;-)

avatar
Jirosi Datum: 30.09.2017 Čas: 09:16

Pokud mají v hlavě mozek, tak tam nechají diesel. Cokoliv jiného je pro vojenské využití totální kravina.

Už jen možnost získávat v palivo na území nepřítele je nezastupitelná.

avatar
Rase Datum: 29.09.2017 Čas: 23:14

K Leopard 3 a nástupci Abramse:
Osobně bych rád, v blízké budoucnosti, viděl třeba i laser místo kulometu na věži, který by fungoval automaticky i proti PTŘS atd. Pohon vodík s elektrikou, palivo třeba vázané na pancíř atd. minimálně teoreticky se to řeší už dnes. Eletrické pancéřování je taky hodně zajímavé, tohle řeší taky pár států (hlavně Britové). Osádka dvojčlenná, funkce byla pěkně vidět u videa k izraelskému vozidlu Carmel (viz odkaz níže). Hmotnost třeba i pod 40 tun. Vedle kanónu spřažený granátomet, samotný kanón je otázkou, asi to bude vysokotlaká stotřicítka, ale rád bych viděl klidně zmíněný railgun. Ono tohle všechno by bylo samozřejmě nákladné, ale jde o to, že nový tank by měl být něco víc, než jen evoluce těch stávajících - tedy úplně jiný koncept.

https://www.youtube.com/watch?v=TDZkN08rA0Q

avatar
Slavoslav Datum: 29.09.2017 Čas: 20:42

alea

rase hovil o Leo 3 nie Abramse

avatar
alea206 Datum: 29.09.2017 Čas: 20:35

Rase:
Osobne si nemyslim ze A3 bude az takova revoluce. Ocekavam nove: pasy, kanon, APU, reaktivni pancir, elektroniku.

Hybridni motor (na poli vodikovych akumulatoru se za posledni pulrok udali uzasne veci) ocekavam az u noveho tanku. Stejne tak u noveho tanku ocekavam aktivni obranu proti dronum human interface na bazi Augmented Reality. Bylo by krasne, kdyby novy kanon umel pracovat jak s klasickou munici, tak v rezimu reilgun. Ale to jeste neocekavam.

avatar
Rase Datum: 29.09.2017 Čas: 12:13

flanker.jirka:
Tak ono to není tak jednoduché, záleží jak moc revoluční budou chtít být u pohonu (může to být třeba hybrid), to samé výzbroj - přeci jen to nemusí být tak úplně konvenční kanón. U osádky se třeba mluvilo o tom, že bude jen dvoučlenná atd.

avatar
flanker.jirka Datum: 29.09.2017 Čas: 11:52

Amící dělají pěknej tunning. Pokud mají osádky dobrý vývcik, tak se ještě nenašlo nic co by je s Abramsy přemohlo v bojích. Platfroma má stále využitelný základ pro další vylepšení.

Když tu někdo vzpomene vývoj a spolupráci západních států, tak je to o něco lepší než všechny projekty Visegradské 4. Tam se krom chlebíčků na konferencích nevymyslí nic. Typhoon léta, Rafale létá, tanky slouží.
...v případě Rafale se nedivím, že si to dokončili frantíci sami, ve společném projektu to vypadalo tak, že se dva roky nedokázaly státy dohodnout kdo tomu éru dodá kanon. A jaké PLŘS to ponese. Rafale existuje rovnou i v námořní variantě a zpomalení v projektu lze přisoudit jen tomu, že skončila studená válka. V té době Typhoon ještě ani nevzlétnul.

RaSe: co považujete za revoluci a co za evoluci? :-D ...předpokládám, že to bude mít pásy, pancíř, diesel motor, věž s kanonem. Asi by se už hodilo zlepšit ochranu osádky přemístněním dolů a mít nabíjecí automat, hadrkill ochrana by měla být standardem.

arr