Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Datum přidání 07.12.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 26 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice MOKV (Multi-Object Kill Vehicle) schopné ničit bojové hlavice jaderných střel. Počáteční testování MOKV začne v příštím roce.

Foto: Hlavice MOKV má velikost toustovače. / Raytheon

 

MOKV jsou malé, samostatně naváděné antihlavice určené k ničení nezávisle naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle) mezikontinentálních jaderných střel ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).

 

Jadernými hlavicemi MIRV nejsou vybaveny jen ruské a čínské střely ICBM, ale technologie začíná být dostupná i pro další země.


“Čína i Rusko mají MIRV na svých balistických raketách. Zprávy v roce 2014 potvrdily, že i Írán vyvíjí návratové hlavice MIRV pro své balistické střely. Literatura Studené války uvádí, že MIRV jsou zbraněmi prvního úderu a mohou být strategicky destabilizující,” uvedla nezávislá konzultantka Debalina Ghoshal v červnu 2016 ve zprávě pro Federaci amerických vědců (Federation of American Scientists). “Spojené státy si hrozbu uvědomily a proto pracují na robustním protiraketovém systému.”


Americkou odpovědí na MIRV je program MOKV vznikající ve spolupráci firem Raytheon, Lockheed-Martin a Boeing. Do jedné střely protiraketové obrany lze umístit hned několik (počet není uváděn) 5 kg těžkých antihlavic MOKV - ty dokáží při jednom odpalu zničit na oběžné dráze Země několik hlavic MIRV.


Například ruská střela RS-34 Jars dokáže na cíl doručit čtyři návratové hlavice MIRV - každá s jadernou náloží o síle 150 až 200 kt. Těžká ruská raketa R-36M2 Vojevoda ale na cíl doručí až 10 MIRV se sílou nálože (10x) 550 až 750 kt.


“Před deseti lety jsme měli jednu antihlavici pro jednu antistřelu. V současné době má antihlavice rozměr toustovače…. Program MOKV je další pokus dobrat se konečnému řešení (ničit MIRV - pozn. red.),” uvádí John Pike, šéfredaktor GlobalSecurity.org


MOKV má vlastní senzory, řídící a pohonný systém a komunikační vybavení. Konstrukce MOKV je otevřená, takže každou antihlavici lze snadno modernizovat (lepší senzory, komunikace, pohon, atd.) v závislosti na technologickém rozvoji.


Každá MOKV se umí - synchronně a koordinovaně s ostatními MOKV - navádět proti útočícím MIRV. Antihlavice MOKV neobsahuje žádnou výbušninu, protože ke spolehlivému zničení dojde díky obrovské vzájemné rychlosti MOKV a MIKV. Vzniklý mrak střepin neškodně shoří v atmosféře.


Podle firmy Raytheon kinetická energie v době srážky odpovídá nárazu deset tun těžkého nákladního auta, pohybujícího se rychlostí 1000 km/h, do betonové stěny.

 

Video: Test americké protiraketové obrany. Na začátku videa je pomocí padáku z letadla vyhozena střela simulující nepřátelskou ICBM. Během samotného testu zachycení je vypuštěna jedna antihlavice proti jediné simulované MIRV; ilustrační video / YouTube

 

“V roce 2017 vyvineme a otestujeme strategie pro velení a řízení nasazení MOKV. Testování nám potvrdí, zda dokážeme řídit nasazení mnoha antihlavic na mnoho cílů z jediné antirakety. Budeme také investovat do komunikační architektury a naváděcí technologie s cílem podpořit tuto přelomovou technologii,” uvedl pro magazín Scout před několika měsíci tiskový mluvčí MDA.

 

V roce 2018 jsou naplánovány první letové testy MOKV. První ostré testy se zachycením cvičných MIRV proběhnou v roce 2019. Zatím však jde pouze o demonstrační vývoj - nikoliv o plnohodnotný vývojový zbrojní program. Pokud testy půjdou dobře, vývoj operačně nasaditelného systému založeného na technologii MOKV začne v roce 2022.

 

“Tato vysoce moderní a vyspělá antihlavice potřebuje k technické vyspělosti skutečně dostatek času a odborných znalostí,” uvedl Steve Nicholls, ředitel pokročilých leteckých a raketových obranných systémů ve firmě Raytheon.

 

Jednou z největších výzev je vložit do MOKV schopnost rozpoznat klamné hlavice maskující skutečné MIRV. Jaká bude reálná schopnost MOKV ničit hlavice jaderných střel a případně rozeznat klamné cíle, se dozvíme nejdříve v roce 2019 při prvních reálných testech.

Poznámka Armádních novin
Cílem vývoje podobných zbraňových systémů není vyvinout ultimativní zbraň, ale nutit protivníka stále investovat do nových a nových zbraňových systémů. V podstatě jde o nekonečnou “studenou ekonomickou válku” mezi největšími světovými mocnostmi. 

Zdroj: Space

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jenikdavid Datum: 11.12.2016 Čas: 22:29

Ježiš Tesile, už toho nech, je to trapný...Kruan to celkem dobře shrnul, nevím o co ti ještě jde. Já bych k tomu snad dodal jen bod 7) a sice že pořád tady někdo brečí, jak je celej "zmatenej" západní svět vůči Rusku zaujatej a dělá mu vše naschvál, ale ani jednou jsem neslyšel nebo neviděl názor, že by bylo možná dobrý, ze strany Ruska tu vstřícnou ruku podat. Protože jinak dál zůstávají v pozici, kde je nutné s nimi počítat, ale ne na základě toho že bychom chtěli, ale protože chca nechca musíme. A to je ten velkej rozdíl, který tady spoustě lidem uniká.

avatar
Tesil Datum: 11.12.2016 Čas: 19:42

Mezi lidská práva patří i právo na zdravotní péči to je také věc ideologie?Otázka lidských práv je podotázkou ideologie,tak to vysvětluješ alespoň ty.

avatar
Blake Datum: 11.12.2016 Čas: 18:51

ak by si si tak velmi potrpel na spravne vyjadrovanie ako sa v poslednom prispevku tvaris a ak je to otazka ekonomiky, potom by si predtym nepouzil slovo otrok, tym si z toho urobil problem ludskopravny - a otazka ludskych prav je podotazkou ideologie.

avatar
Tesil Datum: 11.12.2016 Čas: 18:36

Pokud zaměstnanec té samé firmy na srovnatelné pozici má v Německu 5 krát vyšší mzdu než pracovník v Čechách jde o otázku ekonomickou nikoli ideologickou. Nemohu se zbavit dojmu,že někdo dostal při airsoftu kuličkou do čela.Musíš se lépe krýt,na vojně by tě to naučili.

avatar
KOLT Datum: 11.12.2016 Čas: 17:45

Nemohu se zbavit dojmu, že je na to potřeba spíš absence jiného orgánu...

avatar
Blake Datum: 11.12.2016 Čas: 17:06

tak na to treba gule, tvrdit, ze niekomu zatemnuje ideologia myslienky a nasledne prehlasit, ze sme vsetci otroci.

avatar
Tesil Datum: 11.12.2016 Čas: 15:47

KRUAN Ty k tomu přistupuješ nějak moc ideologicky.A to ti zatemňuje myšlenky.Třeba ta o levné práci,teprve nyní jsme regulérní otroci ve státě,kterému nic nepatří.

avatar
Tesil Datum: 10.12.2016 Čas: 17:07

Nevím jak je to s tím uzbrojením.Při cenách,za které nakupuje US Army.A zda vůbec k něčemu takovému kdy došlo.

avatar
moky Datum: 09.12.2016 Čas: 17:30

mastodont:
Na rozdíl od doby kdy nám tady kázal tvůj velkej bratr,se dnes můžeš spakovat a odjet do velkého sojuzu lízat Putinovi řiť.Za komoušů by tě za plot nikdo nepustil.
Jen naprosto nepoučitelnej troll může po našich historických zkušenostech důvěřovat Ivanum.

avatar
mudry.udrzbar Datum: 09.12.2016 Čas: 12:40

1. Skutočne by, mal admin tie diskusie premazávať, lebo tým klesá celková kvalita AN. A vecné komentáre zanikaju v balaste zmatených bludov.

2. Tváriť sa, že projekt protiraketového dáždnika je obranný a argumentovať, že proti obrannej technologii nemože mať potencionálny súper, ktorý sa zameriava na útočne protriedky žiadnych pripomienok, je zcestné.

V skutočnosti je to najnebezpečnejšia zo všetkych, pretože na každú ICBM je na druhej strane iná ICBM, ktorá je pripravená na odvetu. To je princíp, ktorý svet drží bez veľkej vojny už 70 rokov.

3. Reči o "uzbrojení" Ruska v štýle bývaleho ZSSR podľa mňa v kontexte protiraketového dáždnika nie su veľmi reálne. Neviem si predstaviť, že by náklady na MIRV hlavice a ich nosiče boli tak vysoké, že by to mohlo čo i len ovplivniť Ruskú ekonomiku.

ZSSR sa uzbrojil predovšetkým budovaním a udržiavanim obrovskej konvenčnej armády. Jadrové zbrane majú naopak jedinečný pomer cena/výkon. Preto Rusko aj v období najvačieho marasmu (Jelcin) nezanedbávalo financovanie jadrového arzenalu, pretože aj bez jediného tanku, avšak s tisícami jadrových hlavíc by zostávalo nenapadnutelné.

avatar
Jakub2 Datum: 09.12.2016 Čas: 12:03

Aha, nová figura v diskusi. Tentokrát jde o "bezvýznamné státy v NATO a EU nám diktují". Nebo spíše staronová figura, protože jde o variaci na téma "všichni jsou na nás zlí".

avatar
mastodont Datum: 09.12.2016 Čas: 11:40

Ale ved klud. Rusi sa do nas nestaraju dobrych 30 rokov. Nevazime si svoju slobodu. To ze sme mohli ist svojou vlastnou cestou, svojimi hlavami vybudovat elonomiku,nie zase sme sa museli pridat na nejaku stranu ako takí psickovia co prosia o granulu. Vidno to vsade nazorovo rozdielne narody kde ku kompromisom dochadza velmi malo. Kazdy tu ma plnu hubu kecov, samy mudrlant, pritom obojky na krku. Bezvyznamne narody, co nam v EU a Nato nadiktuju to robime, piseme, nikdy sa nezhodneme

avatar
mastodont Datum: 09.12.2016 Čas: 11:29

jj248b tu si hlavne nastuduj problematiku okolo krajin ktore si spomenul a konfliktov v nich aby si bol v obraze. Ved vy nemate elementarne znalosti o tychto konfliktoch. Najprv musis zacat studovanim etnik,vztahov na akom principe funguje Ruska Federacia. Potom mozes pisat hluposti ake chces ale vyjdes iba na smiech pre ludi ktori tomu rozumeju. Vies napr... ku krymu ktory bol vzdy historicky rusky tak tam si nastuduj pod akou podmienkou bol zacleneny pod Ukrajinou. Vo vlastnej krymskej ustave mali zakotvene pravo referenda na vlastne sebaurcenie. S pravneho a ustavneho hladiska sa rozhodli. Rusky spetznaz vyriesil problem s dislokovanymi ukr. kasarnami. Ak by to nespravili doslo by ku krvypreliatiu a bohvie ku comu. Zadruhe je to ze by sa ziadne referendum nekonalo proste ukr. vojaci by v tom zabranili.

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 09:22

Ale pánové. To je zase flame a trolling....

Ano MOKV je obranný systém a kdo tvrdí, že ne má zablokované vedení. MOKV není útočný systém. Leda by dokázal sestřelit satelit :) No druhá věc je ten časový pres pro použití pokud už nebude ve vesmíru. Ale vesmír by měl být demilityrizovaný. Otázka kam to povede. ABM vypověděly jednostranně USA. Rusi zase na oplátku jinou smlouvu. To mezinárodní právo obě strany podle stejných argumentů popírají jak USA tak Rusko. Obě strany dodržují to co se jim hodí. Argumenty, že jedni demokraticky a z nutnosti a druzí se zlým úmyslem je blbost. Obě strany to dělají dle toho co momentálně potřebují.

Kdyby Rusko nedodávalo plyn, ropu apod.. tak jaký by mělo asi státní rozpočet?

No a nakonec k té útočnosti MOKV. Sám útočný není, ale argumetace a správná je, že pokud by byl systém účinný, tak může svrbět prst na spoušti ICMB, což už jsou útočné nebo odvetné zbraně. V kombinaci funkční protiraketové obrany se s ICBM může stát útočná zbraň. Otázka je je-li možné dosáhnout 100% účinnosti ABM sytému. Jej jedna raketa Vojevoda nebo Sarmat může dopravit 40Mt nálož, což je dost paseky. Toť asi vše.

No a nakonec si položme otázku k čemu by mi bylo území po jaderném útoku. Dost radiace na to abych jej mohl spravovat. Ona by to asi výhra moc nebyla ne? Navíc taktické rakety a jiné prostředky např. na ponorkách by pořád představovaly hrozbu. Nevím, ale útočit ICBM bych asi nechtěl, pokud by mi šlo o území. No a konvenční silou dobýt Rusko? To asi ne i vzhledem k faktu, že odpor i po poražení armády RF by byl extrémní. To je asi taky Sci-Fi alespoň prozatím.

Možná se pletu.

avatar
jj284b Datum: 09.12.2016 Čas: 09:06

mastodont: alebo si fakt naivny, alebo si plateny z Ruska...

"a je hlupe si mysliet ze v dnesnom svete napadnu Suverennu krajinu, ved Rusi to nikdy ani neurobili." naozaj???? a co Krym a Donbas?? a co Gruzinsko ci Moldavsko?


"Co by si mali napr. Slovaci mysliet keby sa madari spojili s poliakmi,ukrajincami a rakusakmi a vybudovali okolo hranic PRO."

pomysleli by si ze im totalne hrabe, lebo Slovensko nema ziadne rakety.... sorry ale reagovat na posilovanie obrany u suseda zvysovanim utocnych kapacit jasne ukazuje kto uvazuje nad obranou a kto nad agresiou... Ak by slo len o odstrasenie, stacilo by posilit vlastnu obranu, a nie rozmiestnovat balisticke strely kratkeho dosahu co najblizsie k susedovi...

arr