Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Syrský „Bůh války“: Raketomet Golan-1000

Datum přidání 23.05.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 36 komentářů    autor autor: Karel Cimala

Ruský portál Free News přinesl článek o novém syrském raketometu Golan-1000, který je v současnosti bojově testován v raketových bateriích 42. brigády 4. mechanizované divize syrské armády v bojích jižně od Damašku.

Foto: Raketomet Golan-1000. / YouTube

 

Raketomet Golan-1000 je ukázkou typické (ze západního pohledu někdy úsměvné) arabské vojenské „kreativity“ a „vynalézavosti“.

 

Raketomet Golan-1000 je umístěn na podvozku T-72 a má tři raketnice. Raketa je ráže 500 mm, hmotnost je udávána 500 kg a dostřel okolo 2 – 3 km. Například rakety ruského raketometu BM-30 Smerč mají ráží 300 mm, hmotnost 800 kg a dostřel 90 km.


S přesností dopadu si tvůrci raketometu zas až tak velký problém nedělali, nicméně v městských bojích se Golan-1000 ukazuje jako velice účinný. Hlavice údajně obsahuje vysoce výbušnou směs, ne však termobarickou, jako má například „obdobný“ ruský raketomet TOS-1 Buratino, resp. nejnovější TOS-1A Solncepjok.


Raketomet TOS-1A Solncepjok, který má mimo jiné ve výzbroji irácká armáda, rovněž využívá podvozek tanku T-72, na kterém je umístěno odpalovací zařízení pro 24 raket ráže 220 mm. Střela je vybavená 100kg termobarickou hlavicí s dostřelem 400 až 6000 metrů. Při jedné salvě se pokryje prostor o velikosti 1 km2.


Raketomety TOS-1A Solncepjok jsou útočnou zbraní a používají se především k prorážení obranné linie protivníka, v podobě zakopané pěchoty, bunkrů a palebných postavení. Po raketovém útoku pak následuje útok vlastní pěchoty a tanků. Taktika nasazení u raketometu Golan-1000 je jistě podobná.


Video: Golan-1000 / YouTube

 

Předchůdci Golanu-1000, menší raketomety „Golan-65“ a „Golan-250“, byly umístěny na vozidlech pick-up. Pro pozdější zvětšené verze „Golan-300“ a „Golan-400“ byl vybrán podvozek lehkých nákladních automobilů.

 

Syrská armáda zmíněné raketomety rodiny „Golan“ využívá především proti živé síle, lehce obrněným cílům, k ničení opevnění a vytváření průchodů v minových polích a troskách budov. Tuto funkci v syrské armádě dosud vykonával ruský odminovací komplet „Meteorit“ UR-77.

 

Komplet UR-77 byl vyvinut v dobách Sovětského svazu s cílem vytvářet průchody o šířce šest metrů a délce 90 metrů v minových polích v průběhu bojové činnosti. Přebití trvá 30 až 40 minut. Použití v současném syrském konfliktu je však zcela jiné. O účinku v městské zástavbě vypovídá níže přiložené video syrské televize. Nasazení UR-77 se nedá označit jako „bodové“, ale spíše „kobercové“.

 

Video: Syrský UR-77 při ničení pozic nepřítele. / YouTube

 

Včera ruský portál Nězavisimaja gazeta přinesl informaci o tom, že vládní syrská vojska 21. května dokončila dobývání ve čtvrti Hadžar al-Aswad, což byla poslední bašta povstalců uvnitř městské hranice Damašku (4 km jižně od centra Damašku). Informaci přímo z místa bojů přinesl dopisovatel ruské tiskové agentury RIA Novosti a vše následně potvrdily syrské vládní jednotky.

 

Ofenzíva na jihu Damašku byla zahájena vládními jednotkami před měsícem, ihned po úplném osvobození oblasti východní Ghúty. Za aktivní podpory ruských vzdušných sil se na straně syrské armády bojů účastnili jednotky 42. brigády, 4. mechanizovaná divize a 105. brigády Republikánské gardy a také skupiny palestinských dobrovolníků.

 

Podle autora článku na ruském webu Nězavisimaja gazeta se akce účastnily také zmíněné těžké raketomety Golan-1000 ve výzbroji 4. divize.

 

Zdroj: Free NewsNězavisimaja gazeta

 

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Arianus Datum: 26.05.2018 Čas: 14:49

Strili to prepracovanou plunnovou trubku s explozivni hlavici obalenou strepinovym materialem.
Nic obtizneho v tom nehledejte.

avatar
Shania Datum: 24.05.2018 Čas: 15:34

detailnější článek o utoku na americké SOF Wagnerem

https://mobile.nytimes.com/2018/05/24/world/middleeast/american-commandos-russian-mercenaries-syria.html#click=https://t.co/mUCrMTQjGj

A detailní zpracování předadení US SOF v Nigerii

https://www.youtube.com/watch?v=seJ-Up1tjw8

avatar
Rase Datum: 24.05.2018 Čas: 14:59

dusan:
tedy jen facelift starého systému do méně vtipné podoby. Samotná střela bude nejspíš stejná, efekt patrně taky. Rozhodně bych ale radši seděl v té pásové verzi .)

avatar
PavolR Datum: 24.05.2018 Čas: 14:19

dusan: To na videu je Golan-400
... a tu je pekne vidno, akú používajú pre Golan-400 raketu ...
Pre Golan-1000 nič podobné nie je ...
... každopádne, vystreľovanie takmer čohokoľvek z akejkoľvek rúry má v okolí Izraela bohatú tradíciu :-D

avatar
dusan Datum: 24.05.2018 Čas: 13:58

Rase

https://www.youtube.com/watch?v=jGCuYXXVAq4

Golan 1000 funguje - ale nie v podobe toho T-72 ...

Že to je celé len komédia dosvedčuje to, že je tá škatula zvarená s ryhovaných plechov, t.j. obyčajnej mäkkej ocele s nulovou balisticku ochranou.

avatar
David Datum: 24.05.2018 Čas: 13:34

Chybou možná je to, že na problém hledíme optikou vyspělé, poklidné České republiky, z hlediska moderní západní taktiky. Berte to tak, že syrská armáda potřebuje během svých bojů v městech často zničit protivníka, který je vzdušnou čarou !za rohem. Na to nepotřebujete raketomet ve stylu BM-30 s dostřelem kolem 100 km. ale potřebujete něco s podobným účinkem v cíli. Vyšším, než jaký poskytují rakety BM-21
Berte v potaz taky to, že Sýrie je dnes vlastně velmi chudá, rozvrácená země, která nemá peníze na nákupy moderní techniky - byť od spřáteleného Ruska. Z tohoto úhlu je tento improvizovaný, levný a technicky nenáročný raketomet vhodným řešením.
Samozřejmě, nasazení proti Izraeli je nesmysl. Ale pro boj proti povstalcům optimální zbraň

avatar
Slavoslav Datum: 24.05.2018 Čas: 12:50

Miesto iba tak má byť aj v tej ruskej. Automatické opravy

avatar
dusan Datum: 24.05.2018 Čas: 12:50

fenri

Naozaj som dojatý nad "mierotvorcom" Asadom, ktorý opakovane používa barelové bomby a zbrane a la Golan proti civilným štvrtiam : )

Prečo sa asi nechcú tie milióny Sýrčanov vrátiť pod Asada a značná časť odchádza radšej mimo kontrolu Asada po páde povstaleckých území ? - čiže netreba chodiť nikde ... státisíce svedkov máme v Európe, ale tí by asi nehovorili čo sa hodí, že ? : )

To, že po dlhodobej vojne je už civilistom jedno aký je režim len nech je mier je stále sa opakujúca vec v dlhodobých konfliktoch. Bol to napr. i prípad Čečenska a to bola tiež brutálna vojna.

Pred tým ako zas vytianete bájku o "dobrom" Asadovi tak treba vysvetliť prečo neboli NIKDY v Sýrii slobodné voľby. Preto, že väčšina obyvateľov sú Suniti a tí Asada ako alavita voliť jednoducho nebudú - to je realita a hlavná príčina začiatku vojny - neochota Asada vzdať sa moci. To, že sa k tomu "nabalili" islamisti - mimochodom i s Asadovou pomocou (pustil ich na začiatku konfliktu z väzenia aby diskreditoval opozíciu), je už druhá vec.

To, že radikálni islamisti sú problém je jasné, ale nijak inak to skončiť nemohlo. Povstalci po začiatku konfliktu mali len dve možnosti. Buď bojovať "slobodne" - čiže rýchlo podľahnúť stále silnej brutálne bojujúcej asadovej armáde, alebo sa pripojiť k radikálnejším skupinám, ktoré boli dobre financované a zásobované so zahraničia. Bolo to jednoducho pragmatické rozhodovanie a určite nebola s islamistickými "zvykmi" nadšená väčšina obyvateľstva. Rozprávky vašej veľvyslankyne, že do Sýrie nabehli len islamisti a začali vojnu sú tak pre malé deti : )


Rase

Zrejme dobre, ale zadarmo tam nebudú a Čína bude požadovať "protislužbu".... tak ako i Iránci či Rusi : )
Skrátka asadova diktatúra bude v najbližších rokoch v područí donorov určite viac ako bude Asadovi milé.

avatar
Slavoslav Datum: 24.05.2018 Čas: 12:30

Fenri

Predsa len verím, že dnes by si takúto zbraň v západných, ale iba tej ruskej na boj v meste presadil ťažko. Ono od Drážďan mám nejaký ten rok ubehol.

A samozrejme, zničiť mesto idei bez toho. Viď ten Mosul

avatar
Rase Datum: 24.05.2018 Čas: 12:21

otecko:
možná ste si toho nevšiml, ale mluvil jsem dost obecně - nepíšu nic o ruské a syrské neschopnosti přesného bombardování - tu ste si zhmotnil sám.

Otázka pro všechny, nevíte jak se daří čínským vojákům v Sýrii ? Přeci jen do Sýrie jelo bojovat docela dost číňanů. V roce 2015 měl syrský režim povolit vstup na své území zhruba 5000 čínským příslušníkům v západní Latákíji. V tomto rámci měly být nasazeny prvky námořní i vzdušné obrany a také poradci. Ti podle arabského serveru Al-Araby působí v Sýrii nadále a radí Syřanům, jak používat zbraně čínské výroby. Koncem roku 2017 měly být vyslány dvě jednotky speciálních sil, které se mají zaměřit na boj proti Ujgurům bojujícím v severní provincii Idlib. Nevíte nějaké novinky k čínskému působení v zemi ?

https://sinopsis.cz/cina-posila-bojove-jednotky-syrie/

avatar
otecko Datum: 24.05.2018 Čas: 11:43

Rase- Obávám se, že zbourat kompletně celá města není zrovna moc umění... no jasně, takoví spojenci Rakkua a Mosul srovnali se zemí s 80 %, to je ta dle vás lepší technika, že ano?
Mám velmi rád knížecí rady od compu...

A o tom, jak vedou boj IDF ve městech proti teroristům ani nemluvě, že?! Odložte ty vaše falešné dvojí metry.

avatar
fenri Datum: 24.05.2018 Čas: 11:33

Rase UR-77 je docela parádní mašina, ale na masovější nasazení je asi drahá a hlavně je do ní drahé krmení. Tohle je takový větší hell cannon.

Slavoslav - to není o kulturních rozdílech, ale o míře intenzity války. máte pocit, že Drážďany, Coventry, Kyjev, Rakka, Mossul...vypadaly snad lépe?

Dušan - ale kecy v klecy, které už vám nikdo nežere. Zkuste si přečíst reportáže od lidí, co tam jezdí (ty holky z Českého rozhlasu, Spencer či se pozeptat lidí, co tam jezdí pracovně (je jich překvapivě dost)). Syřani mají především plné zuby války a jestli na začátku měli nějaké politické preference, tak teď chtějí mír. A k míru má nejblíž Assad. Navíc dost Syřanům (hlavně mladším) už leze politický Islám krkem a jediná významná sekulární síla v tomto konfliktu je kdo? A většina vojáků IS a an-Nusry, al-Kajdy a dceřinek jsou buď cizinci (Záliv, Čečna, střední Asie, Evropa) a násilně donucení místní. Račte si všimnout, jak se teď ochotně vzdávají.

avatar
Zdenoušek Datum: 24.05.2018 Čas: 10:12

Tady se o tomto stroji dozvíte všechny podrobnosti: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pot%C4%9Bmkinova_vesnice

avatar
dusan Datum: 24.05.2018 Čas: 09:45

otecko

Odporúčam si dávať pozor na teminológiu - "syřané" sú logicky obyvatelia Sýrie. Na a tí sú rozdelení a bojujú medzi sebou. Aj stále opakovaný prehľad strát pri tej či onej udalosti dokazuje, že na strane Asada sú "syřané" zastúpení už dosť riedko a značnú časť bojujúcich jednotiek na podporu vládnúceho režimu tvoria Iránci, resp. iráncami platení žoldáci.


Inak povedené termín "syřané" sa vzťahuje viac na asadovu opozíciu : ) A o "dojemnom" vzťahu Asada k vlastným "syřanom" jasne dokazuje to, že majetkovo vyvlastnil všetkých čo nie sú s ním (nie len tých čo bojujú proti nemu) - čiže i tých čo si "dovolili" utiecť pred vojnou.


Rase - súhlasím, už dávnejšie som písal, že to je zrejme len "akčná" atrapa. V Sýrii som videl už odpaľovať xz-kadejakých viac či menej podarených "zázrakov" oboch strán - takže mi z toho vychádza, že keby to fungovalo, tak to asadovci už dávno s radosťou predvedú.

avatar
danny Datum: 24.05.2018 Čas: 09:40

Rase: vzhledem k udávanému dostřelu bych se fakt nebál, že by Syřani nebyli schopni vyrobit nějakou improvizovanou náplň. Ostatně dle ráže odhaduju, že do toho mohou cpát zabavenou munici do hells canonů. A nebo je na výrobu munice určena ta hromada trubek, co se motá ve většině záběrů:-)
Než nějakou vysoce účinnou hlavici čekám něco s pomalejším hořením. Prostě levnou, výrobně nenáročnou náhražku, která znepříjemní život velmi odhodlaným, ale nijak profesionálně opevněným hlasatelům jediného správného výkladu čehokoli.

arr