Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Moskva má obavu o ruskou menšinu v Estonsku

Datum přidání 21.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 81 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle agentury Reuters Moskva ve středu signalizovala znepokojení nad jazykovými právy ruské menšiny v Estonsku. Znepokojení vznesl ruský diplomat při Radě pro lidská práva OSN v Ženevě, který přirovnal jazykovou situaci ruské menšiny v Estonsku k situaci na Ukrajině.

Foto: Rusko bedlivě sleduje situaci ruských menšin v okolních státech. / AFP

Foto: Rusko bedlivě sleduje situaci ruských menšin v okolních státech. / AFP

 

Rusové v Estonsku

V Estonsku žije okolo 25,7 % procent (146 000) etnických Rusů, kteří většinou mluví rusky. Dlouholetou snahou Estonska je přimět ruskou minoritu k používání estonštiny, což Moskva kritizuje.

 

V roce 1993, těsně po vzniku Estonska, dokonce ve východní oblasti země (Východní Vironsko) obývané Rusu proběhlo referendum o nezávislosti. Volební účast byla 52 % a pro odtržení od Estonska se vyjádřilo 54 % voličů. Estonský soud však referendum neuznal.

 

Svárem mezi Estonskem a Ruskem je také nevyjasněný status ruské menšiny v Estonsku. Dosud nemá desetitisíce etnických Rusů estonské občanství. V době vzniku Estonska Talin považoval tyto občany za obyvatele Sovětského svazu.

 

Kdo chtěl získat estonské občanství, musel udělat zkoušku z estonštiny a estonských reálií. Řada Rusu však odmítla nebo zkoušku nezvládla. Desítek tisíc estonských Rusu si tak kromě vynuceného „šedého“ pasu pořídilo nakonec i červený ruský.

 

Počet etnických Rusů bez občanství se však stále snižuje. Například všechny děti v Estonsku narozené po roce 1992 mají právo na estonské občanství. Přesto Východní Vironsko je od Estonska kulturně prakticky odstřiženo, televize je zde ruská a děti estonsky nemluví.

 

Ruské menšina v Estonsku a na Ukrajině

Jazyk by neměl soužil k oddělení a izolování skupiny,“ cituje Reuters ruského diplomata na půdě OSN. "Rusko bylo znepokojeno podobnými kroky jak v Estonsku, tak na Ukrajině.“

 

Podobné prohlášení by prošlo bez povšimnutí. Avšak v souvislosti se situací vyvolávají podobná slova bouřlivou odezvu. Vždyť Rusko právě ochranu ruských menšin zaštíťuje svou intervenci na Krymu.

 

"Situace je tady považována za vážnou. Koneckonců my tady v Pobaltí máme hranici s Ruskem, a patříme tedy do takzvané frontové linie. Změna hranic, které jsme svědky na Krymu, je pro nás velmi alarmující. Ale nechci to přehnaně dramatizovat. Jsme členy NATO od roku 2008 a to má určitou váhu," řekl Aktuálně. cz Andris Spruds, ředitel Lotyšského institutu mezinárodních vztahů v Rize.

 

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje naopak litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

 

Na druhou stranu v Lotyšsku žije 1/3 etnických Rusů. Podle agentury Reuters ale tamní ruská menšina nijak neoslavuje anexi Krymu. Na shromáždění svolaném na podporu Vladimira Putina přišla v Rize jen stovka lidí.

 

V litevském hlavním městě Vilniusu je dokonce v současné době na návštěvě americký viceprezident Joe Biden. Hlavním cílem cesty je uklidnit všechny tři státy Pobaltí a ujistit je o podpoře Washingtonu.

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ezekyl Datum: 25.03.2014 Čas: 08:32

Jura99: Jak jsem napsal, můj příspěvek není napsán jak jsem zamýšlel. Chtěl jsem se podivit zdejší hádce a pak dopsat popisovaný scénář ve stylu "to už by to taky mohlo být takhle". Rozhodně můj příspěvek tak nevyznívá a za to se omlouvám.

Abych to shrnul otevřeně. Já také nevěřím Ruské administrativě s Putinem v čele ani slovo. Ale stejně tak nevěřím leadrům USA "ani nos mezi očima", totéž NATO, EU... OSN se věřit dá, protože ti neudělají nic.

Západ dává Rusku pro tyto akce záminky - viz např. nápad USA umístit na Ukrajině základnu. Ale Rusko místo toho aby politicky odporovalo tak anektuje část autonomního státu.

Jak to bylo doopravdy a) s referendem na Krymu - nevíme, jak to bylo b) s hlasování v nové Ukrajinské vládě/parlamentu nevíme. Ono když u obou hlasování hlídají ozbrojenci (u každého jiné strany konfliktu) opravdu se nedá mluvit o demokracii. Aktuální vláda Ukrajiny se dostala k moci silou, svrhli demokraticky zvoleného prezidenta (byť jednal zjevně nesprávně a v nesouladu se sliby a předchozím vývojem, stále byl demokraticky zvolenou hlavou státu a jednal dle ústavy) a nebyli demokraticky voleni - byl to puč.

Totéž je ale na samotném Krymu, kdy hlasování o odtržení bylo dozajista ovlivněno "velkým bratrem" na hranicích a od počátku se mluví o velkém počtu neplatných lístků.

Samozřejmě že zjevně jde o porcování Ukrajiny a o nic jiného. Ale vzhledem ke komplikovanosti situace nelze příliš soudit. Minimálně z politicky/právního pohledu na věc není v právu ani jedna strana. Momentální vláda Urkajiny nebyla demokraticky zvolena a na Krymu bylo uspořádáno vládou neschválené referendum, které je tímto dle ústavy Ukrajiny neplatné.

Nevěřím, že by jiná (zvolená) vláda referendum schválila, ale momentálně je situace taková, jaká je. A obě strany se mohou s klidem obviňovat z nedemokratického jednání, přičemž obě strany podporují své jednání silou. Rusko vojensky "osvobozuje/připojuje" Krym, vladá v Kyjevě nechává před vchodem do budov stát ozbrojené složky a vydávala rozkazy Ukrajinské armádě na Krymu k obraně.

Ano Rusko je agresorem, ale každá agrese je něčím vyvolaná. Už vidím, jak by spojené státy nechaly v klidu postavit Ruské základy v Mexiku (hypotetická situace) u svých hranic. To by bylo stejné "čóro" jako je teď na Ukrajině, jen by se prohodily jednotlivé role.

Takže co jsem se snažil celou dobu říct? Nesuďmě - nevíme...

Možná jsem měl být takhle stručný a příspět pouze jednou větou, rozhodně by to bylo jednoznačnější, než můj první pokus :-D

avatar
Jura99 Datum: 25.03.2014 Čas: 08:03

Ezekyl: to je hodně bujná fantazie, paradoxně ji uvozuješ úvahou na téma pokroucení informací. Stačí si vzpomenout na běh událostí. Putin prodává Ukrajině plyn dráž než jsou světové ceny a současně podporuje Janukovyče a spol., kteří přivádějí UA na buben. Pak přijde moment, kdy se může podepsat asociace s EU, což se Putinovi nehodí a nabízí další miliardové půjčky (to se to půjčuje, když prodávám plyn draho) pod podmínkou odmítnutí asociace s EU. Janukovyč je jako loutka a mění názor každý den, nakonec asociaci s EU nepodepíše. Proevropská část Ukrajinců protestuje a usazuje se na Majdanu, mezi nimi i část radikálů. A dál už to známe. Putin je naštvaný, že mu odstavili poslušnou loutku a snaží si utrhnout, co se dá. Můžeme stokrát argumentovat, že Janukovyč je demokraticky zvolený prezident, ale to byl Gottwald taky.

avatar
Ezekyl Datum: 25.03.2014 Čas: 00:49

shal ~ ano, popustil jsem uzdu fantazii, ale chtel jsem tim jen dokazat, ze realita nemusi odpovidat ani jednomu krajnimu nazoru. Nemyslel jsem nutne celosvetove spiknuti proti UA (ale uznavam, je to tak napsane), spis jsem se pokusil naznacit, ze cilem celeho divadla muze byt neco zcela jineho... A nebo take ne a nasi ozareni potomci (pokud nekdo vubec zbude) se budou o roce 2014 ucit nehezkou kapitolu o konci jedne civilizace. Cehoz bych byl celkem dost nerad svedkem... Tak se radsi snazim najit alternativni duvody, ale pripravuji se na nejhorsi. Je dobre byt optimistou.

Omlouvam se za neexistujici interpunkci, technika me presltila...

avatar
shal Datum: 25.03.2014 Čas: 00:32

Ezekyl: Tady není proč kamenovat. Prostě sis na základě dohadů vysoustružil konspirační teorii o celosvětovém spiknutí proti Ukrajině. DLe mého to spíše vypadá, že Rusko se otřepalo ze zhroucení a stará škola se starým myšlením chce působit opět jako silná imperiální velmoc, která si vezme, co se jim zachce a nikoho se neptá. Bohužel si neuvědomují, že je jiná doba a že jejich ekonomika je přímo napojená na zbytek světa, tedy že když oni drží svět pod krkem pomocí energetických zdrojů, tak svět zase na oplátku drží za koule Rusko přes peníze. Rusové si mohou hrát jak moc zbytek světa nepotřebují, ale cílené ekonomické sankce je budou bolet mnohem více než zbytek světa.

avatar
Ezekyl Datum: 24.03.2014 Čas: 09:05

Zaráží mne, jak takřka každý z Vás odsuzuje postoj "ode zdi ke zdi" či "černá a bílá" a přitom akorát každý obhajujete svou barevnou zeď... Při pokroucenosti jednotlivých médií, kdy zprávy obsahují informace nikoliv dle skutečného dění, ale dle přísušnosti majitele daného média se neodvažuji obhajovat ani jednu stranu.

"Proti ruské" médium (na našem území a dál na západ drtivá většina) vše maluje jako totální invazi, ovšem nikdo s přístupem ke skutečným informacím nepřitupuje k reálným protiopatřením (jelikož obchod s RF jede dál a naplno).

Na druhou stranu "pro ruské" médium prezentuje danou situaci jako mírové osvobození Krymu z donedávné politické okupace, přičemž ovšem je potřeba X tisíc vojáků a techniky + neoznačené jednotky a vše se "bagatelizuje". Realita bude někde mezi a nebo úplně někde jinde.

Tudíž já osobně se domnívám, že jde pouze o předem domluvenou akci (bez Ukrajiny, jak je "dobrým" zvykem), kdy momentálně všichni zúčastnění hrají divadélko pro davy. Agresory jsou všichni a objetí je pouze Ukrajina. RF "dostane" co chce, EU a NATO také. Krym je možná směnou, za připojení UA k EU a NATO. A že se tam páni z "jůesej" budou rádi cvičit, na to vemte jed (což bude ale možná také jen zajímavá inscenace pro růst cen plynu apod.) :-) K zamyšlení vede i fakt neobvykle halasného chování našich "pánů bez páteře" (čti politiků).

A jen pro ty, kteří se tu ohánějí sudetami, rokem 38 a podobně, to tehdy německo provedlo za všeobecného souhlasu zbytku světa. A to co následovalo o rok později bylo dokonce u našich spojenců prezentováno jako vítězství... Nechci tvrdit, že se momentálně nevyvine obdobný scénář, ale okolnosti nikdy nejsou stejné. Do jedné řeky opravdu dvakrát nevstoupíš...

A k článku... Nestahoval bych kalhoty před brodem. Skoro bych to nazval pokusem o vyvolání paniky, nebo naopak zkouškou hloubky vody (viz náklonost pisatele k jedné ze stran).

Reálným rizikem dle mého je, že se schyluje ke "kontrolované" studené válce č. 2. RF I USA potřebují nakopnout ekonomiku zbrojením (a momentálně USA asi víc než RF) a tak se možná chlapci domluvili a teď nám doopravdy hrají krásný úvod k již poněkud méně příjemné tragikomedii. Stanoví si pravidla (aby jedna strana "neuzbrojila" druhou) a pěkně se nám na tu Čínu ve zdánlivé neshodě připraví :-P

Tak... A kamenujte :-D

avatar
Ultramarinus Datum: 24.03.2014 Čas: 03:00

Nemo:
Jedina hloupa provokace z Kyjeva ktera me napada je, ze nesouhlasi s anslusem jejich uzemi k vetsi a silnejsi risi a vyjadruji ochotu se branit, pokud bude utok pokracovat.

Jestli neni RF sprostym agresorem, proc nabizi dumma oficialne sousedum Ukrajiny jeji deleni?
"My si uz ukousli, tak si vemte taky, at uz vam neco zacpe pusu???" TAKHLE Rf klidni "mezinarodni mineni". Predstava, ze by treba nevideli Ukrajinu jako kus masa ve lvi kleci, nebo nedej boze VYPADLI alespon z casti Ukrajiny ktera se k nim nepridala je asi prilis slozita.

V tech statech kterym ted RF hrozi utokem armady se zadne NEZASLOUZENE "krivdy" nedeji. Nejhorsi z nich je asi fakt, ze vyzaduji od lidi kterym daji pas, aby se umeli domluvit jejich jazykem (- treba na uradech, nebo v beznem zivote), znali dejepis statu do ktereho CHTEJI patrit. Jo a jeste alespon VYPADAT, ze jsou verni nove vlasti...

avatar
Adanedhel Datum: 23.03.2014 Čas: 23:43

Bohužel, taková je doba. Děkuji všem za diskuzi.

avatar
realista Datum: 23.03.2014 Čas: 23:12

Estonsko se nemá čeho obávat, ani ostatní státy Nato v současné době, Rusko se nemůže a armádou Nato vůbec měřit. Problém nastane, až Gruzie a Ukrajina vstoupí do Nato, u hranic Ruska budou systémy PRO, na Ukrajině bude Americká letecká základna atd, pak lze nějaký konflikt možná očekávat...

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 23.03.2014 Čas: 22:54

Pro Jan Grohman: Je samozřejmě vaším svatým právem si určovat témata článků, potažmo návštěvnosti z toho plynoucí, ale bohužel, čím více tady podobných primitivů z Novinek a iDnes přibývá, tím méně mně to sem táhne.
Čímž netvrdím, že by to měla být pro AN nějaká rána, ale subjektivně mi připadne, že podobným odlivem trpí i diskuze pod odbornými články, ze kterých se mnohdy dalo vyčíst lecos zajímavého.

avatar
David Datum: 23.03.2014 Čas: 17:41

To Nemo - ty pogromy nemusí být potřeba. Byly snad na Krymu nějaké pogromy? Já vím, Putin něco takového říkal. Ale je zajímavé, že nikdo nepřinesl jednu jedinou zprávu, jediný důkaz toho, že tamní Rusové jsou nějak ohrožováni, že jsou omezována jejich práva. Do ruské anexe nebyl jediný člověk ohrožován.Takže v případě pobaltských států to může být obdobné

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.03.2014 Čas: 17:12

Pánové, víc úcty k jiným názorům. A prosím, vynechte to emocionální nálepkování, která má za cíl jen likvidaci soupeře.
Pro Jura99. Zkuste se vyhnout nesmyslnému a útočnému označení "fašističtí rusové". Tohle je prostě nesmyslné označení, ukazující jen Vaší zlost na Rusy. Diskuze na AN není místo, kde si čtenáři mají vybíjet zlost a vylévat si emoce.
Děkuji.

avatar
Jura99 Datum: 23.03.2014 Čas: 15:43

Nemo: Tys vylezl Vladimíru Vladimiroviči rovnou ze zad ? Jinak nikde jsem neslyšel, že už by se dělilo Spojené království, to je totiž zkratka UK, pro Ukrajinu se používá UA.
V Pobaltí se pogromy budou maximálně tak inscenovat, to je styl dnešních Rusů, převzatý od Hitlera. Ale když jsme u toho, ty ruské menšiny jsou náplavy, cíleně importované za SSSR. Pokud se nenaučí jazyk, nedostanou ani občanství.
Fašističtí Rusáci si dělají nárok nejen na státy, kde mají menšiny, ale i na státy, kde mají své hroby. Takže se máme na co těšit.

avatar
Nemo Datum: 23.03.2014 Čas: 13:26

David: bohužel krize ještě neskončila a pokud budou v Kyjeve pokračovat v hloupých provokacích, tak se bohužel naplní onen scénář popisovaný na podzim - už tehdy se psalo o rozdělení UK a vytvoření západní UK pod dikcí NATO. A rozum jak se zdá se vytratil. Nebo jde o prostý kalkul ze strany USA - pokud nebudou mít pod palcem celou UK, tak ji radši nechají roztrhat. Tehdy mnoho lidí nad tím mávlo rukou jako nad konspirační teorií, jenže se načrtnutá "fantazie" rychle blíží realitě.

K tématu - Pobaltí se nemá čeho obávat - ovšem pokud by se začly organizovat pogromy na místní Rusy tak by asi nezůstali v klidu. Ale myslím že etnické čistky by nedovolila ani EU.

avatar
David Datum: 23.03.2014 Čas: 12:59

To Ultramarinus - já nehodnotím, zda jsou oni barbaři lepší nebo horší. Já jen - obdobně jako vy - konstatuji, že barbaři vždy měli tendenci útočit na státy, které jsou sice duchovně vyspělé, ale na druhou stranu vnitřně unavené.
A to Nemo - to je ale přesný opak! Dosud všichni prezidenti Ukrajiny se snažili všelijak lavírovat a mít aspoń částečně dobrý vztah k Rusku - včetně takového Juščenka, který byl asi nejvíc prozápadní. Ale taková nová Ukrajina bude mít vůči Rusku mnohem ostřejší politiku. Předpokládám, že si vystaví postupně novou armádu (přišla o hodně techniky a vojáků, ale obého stále zůstává dosti) -a lze předpokládat i to, že ten nový stát bude mít tendenci k mnohem vyšším výdajům na obranu. A samozřejmě i větší ochotu tu armádu použít
Je pravda, že současná RF má bohaté zkušenosti s protipartyzánským bojem, ale pokud těch ohnisek odporu bude najednou celá řada, pak to může být něco docela jiného než např. válka proti poměrně malému Čečensku

avatar
Nemo Datum: 23.03.2014 Čas: 12:57

Takeda: žádné drastické kulturní rozdíly nejsou, ale jedno nepochopení bylo zásadní - Západní aliance brala rozpuštění VS jako kapitulaci a vítězství, ale Rusko jen jako transformaci a oproštění se od revoluční ideologie která ve stávajících podmínkách neměla naději na úspěch. Rozhodně to nevzali jako nějakou kapitulaci a vzdání se Západu. A ono to propojení EU a RF mohlo fungovat, jenže to by se nesmělo rozšiřovat NATO k ruským hranicím a EU projevit více vlastní iniciativy a odolnosti vůči tlakům zpoza Atlantiku. Ostatně díky svázanosti s USA se EU nikdy nemůže stát jednotnou entitou.

arr