Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

MSBS-5,56 - Polská útočná puška odhalena

Datum přidání 17.08.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polský vojenský průmysl jede na plné obrátky. Díky chuti (a vojenskému rozpočtu) polské armády modernizovat svou výzbroj i výstroj, se můžou polské firmy s klidem pouštět do vývoje nových zbraní – mají totiž skoro 100% šanci, že jejich výrobek polská armáda odkoupí. Platí to i pro novou polskou útočnou pušku MSBS-5,56, jejíž finální podoba byla odhalena v těchto dnech.

MSBS

Foto: Polská puška MSBS-5,56 / Altair.com.pl, Autor: Remigiusz Vlk

 

O nové zbrani jsme se podrobněji rozepisovali v článku „Polská puška nové generace MSBS-5,56 Radon„. Připomeňme alespoň, že nová útočná puška/karabina MSBS-5,56 byla vyvinuta ve spolupráci výrobce zbraní Lucznik Radom společně s Vojensko-technickou akademií ve Varšavě (WAT).

 

Finální podoba je velmi odlišná od původních konceptů. MSBS-5,56 nyní svým vzhledem nápadně připomíná americkou ACR (Adaptive Combat Rifle). Podle polského serveru Altair je zbraň velmi skladná, funkční, ergonomicky přívětivá a „dokonale“ se z ní střílí – alespoň v porovnání se současnou standardní puškou polské armády wz. 1996 Beryl.

 

MSBSFoto: Puška se bude standardně dodávat se 406 mm dlouhou hlavní. Se složenou pažbou měří MSBS-5,56 na délku 670 mm, s rozloženou (nejkratší pozice) 860 mm. Zbraň s pažbou v nejdelší pozici pak měří 900 mm. / Altair.com.pl, Autor: Remigiusz Vlk


Široké veřejnosti pak bude zbraň představena za tři týdny na vojenské výstavě MSPO v Kielcích. Kromě zbraně ve verzích útočná puška/zkrácená karabina uvidíme na výstavě i originální polský podvěsný 40mm granátomet, vyvinuty speciálně pro systém MSBS-5,56.

 

MSBSFoto: 40mm jednoranný granátomet. V letošním roce bude také dokončen nový nosný rám s pažbou, díky kterému bude možné používat granátomet jako samostatnou zbraň. / Altair.com.pl, Autor: Remigiusz Vlk

 

Připomeňme, že kromě 5,56mm útočné pušky/karabiny a 40mm podvěsného granátometu pracují Poláci také na nové 9mm pistoli a odstřelovací pušce v ráži 8,6×70 mm (.338 Lapua Magnum). Všechny zbraně mají být určené pro polského vojáka budoucnosti, jehož vývoj běží pod pracovním jménem Tytan.

 

MSBS

Foto: Součásti zbraně bude i originální bajonet. Na obrázku vidíme dva návrhy, nahoře od WAT a dole od Lucznik Radom. O vítězi bude rozhodnuto na základně hodnocení budoucích uživatelů. / Altair.com.pl, Autor: Remigiusz Vlk


Jak to bude se zaváděním nové zbraně do polské armády? Do konce roku 2012 má být kompletně dopracována konstrukce pušky i podvěsného 40mm granátometu. Během příštího roku se bude připravovat sériová výroba nových zbraní a budou se řešit technologické požadavky na výrobu. Od roku 2014 pak má být nová zbraň k dispozici polské armádě i případným zahraničním zájemcům.

 

Video: Chování MSBS-5,56 při střelbě  / YouTube


Na konec se zmiňme, že rozsáhla modernizace polské armády je umožněna hlavně díky kvalitnímu armádnímu rozpočtu. Poláci mají pro rok 2012 odsouhlasený vojenský rozpočet ve výši 9 mld. dolarů (1,95 % HDP), což je posouvá na sedmou příčku mezi evropskými státy (mimo Rusko). Na modernizační programy pak chtějí za rok 2012 vydat skoro 1/4 svého rozpočtu (2,2 mld. dolarů) – což je mimochodem právě roční obnos peněz, s kterými hospodaří Armáda České republiky.  

 

Zdroj: SIPRI, Altair.com.pl

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RB3D Datum: 08.09.2012 Čas: 03:24

alespoň si pozvali na natočení videa střelce, a ne airsoft team polepený nášivkami jako CZUB:-)

avatar
psovod Datum: 21.08.2012 Čas: 18:19

NAKUPOVAT V ARMYSHOPECH? a kdo myslíš že tam to zboží nosí? aspon teda v těch našich je především materiál od samotných vojáků,takže když ve skladech nic není,není to ani v armyshopech,ještě to mají jisté internetové obchody,ale za zlodějské ceny,zatím jsem v práci vystačil s tím,že když se mě dozorčí zeptal,proč nemám do služby lepší maskáče,odpověděl jsem že pokud mě někdo dá rozkaz že mám mít pěkné oblečení,musí taky zajistit podmínky pro splnění rozkazu,tudíž mi je musí zajistit a byl klid,amíci si maskáče taky normálně kupují za prachy,ale aspon je ve skladech mají a za hodně rozumné ceny

avatar
Tomik Datum: 20.08.2012 Čas: 23:20

Osobne si myslim, ze ten zbytek armady ktery prezil trojku: Kalousek, Parkan, Vondra je naprosto neznicitelny a neporazitelny :-)))

avatar
CerVus Datum: 20.08.2012 Čas: 16:06

Hurvo: nám už taky nic jiného nezbývá. Výstrojní body vesele propadají, protože se za ně nedá nic koupit. Když už to na skladech je tak nám řeknou že to je jen pro lidi do mise nebo podpultovka pro skupinku vybraných.
Kdyby armáda vyházela ty co to nahoře vybírají a nakupují, zakázky na výzbroj a výstroj dávala přes NATO tak by nám nejenže rozpočet stačil, ale ještě by zbylo.

avatar
hurvo Datum: 20.08.2012 Čas: 14:24

psovod :
rob to ako my. maskace si nakupujeme v armyshopoch. digi ciapka 7 € digi maskace 80€.
Kupil som aj digi latku 4,5€ za bezny meter.

Inac chran nas panboh aby nasi nenakupili CZ 805 ako tak pocuvam nazory uzivatelov, pretoze ceska zbrojovka ide vybudovat tovaren na slovensku.

avatar
psovod Datum: 20.08.2012 Čas: 13:23

ještě jsem zapoměl napsat,že na krátkou verzi cz805 ani bajonet nejde nasadit,ale nakoupil se pro ně taky,perlička na závěr,ačkoliv tyto zbraně máme několik měsíců,bajonety se vůbec nevydávají,leží ve skříni na zbraně ve spodním šuplíku,když jsem se ptal proč,tak se oni divili na co to vůbec chci,no a když jsem nakousl tu cenu-kdyby byl zásobník jenom o malý kousek menší,nemusely se dodávat nové sumky,protože zásobník cz805 se nevejde do žádné fasované vesty v ačr,kdo zná ceny za jaké dodává spm liberec,což je výrobce sumek,lehce se dopočítá sumy,o kterou mohla celá zakázka být levnější,pro neznalé-cena jedné sumky kolem 1100kč,násobte třemu kusy na zbran krát počet zbraní-pěkná sumička,za kterou se mohli koupit třeba maskáče,abychom nemuseli chodit s holou řití jako ted,jelikož ve skladech žádné nejsou

avatar
psovod Datum: 20.08.2012 Čas: 13:17

každého,kdo se tady zastává cz805 se chci zeptat,kolik má z té zbraně nastříleno? my v práci moc ne,ale pořád některé nefungují a některé jo,akorát nikdo neví proč a nikdo se tomu nevěnuje,podobně phantom-samovolné vypadávání zásobníků v zimě taky žádný hitparáda,tudíž mě osobně je úplně u prdele,jestli ta zbran je supermoderní nebo krásná nebo třeba růžová,ale zajímá mě jestli funguje,podle mých informací jsou problémy i s granátomety-vydouvání hlavní,tudíž vše k ničemu,takže radši budu mít v ruce cokoliv jiného vyrobeného kdekoliv,než domácí-značka cz stejně není česká-křáp který nefunguje,jenom mimichodem-druhý zájemce v tendru na zbran do ačr nabízel výrobu zbraní ve strakonicích,no a nakonec ještě k ceně bajonetu neboli nože k cz805,jelikož denně vidím co některé věci pro ačr stojí,věřím tomu,že cena 4000 za bajonet cz805 nebude moc daleko od pravdy,podívejte se,za kolik nakoupila pražská městská policie nože pro svoje lidi-naprosto stejný případ

avatar
Deadog Datum: 19.08.2012 Čas: 23:04

ten vahovy rozdil je treba i v delce hlavne Bren A1 ma hlaven dlouhou jen 360 mmm ,takze i delsi raily a predpazbi a hned mate 100g

avatar
Jirka Datum: 19.08.2012 Čas: 17:38

Hurvo, nezapomeň odečíst dvojnožku, Eotech a LLM, ty hmotnosti jsou udávané bez doplňků, jen s prázdným zásobníkem, pak už jen záleží jakou dáš pažbu, dělaj se pro CBS 16 i lehké trubky a i raily dopředu jsou dnes lehké.

pro ASDF, ta modulárnost to je to co pořád jak si nepobírám, je to hra na něco co snad ani nikdo nebude potřebovat, ale pokud CZUB nebude dál rozvíjet takový projekt tak bez dalších ráží je to ztracený jinde ve světě, země co používají 5,56x45 už na ně přešly a ty co nepřešly si jistě najdou schůdnější cestu než je taková drahá puška, trh je v této ráži velký.

avatar
hurvo Datum: 19.08.2012 Čas: 13:31

jirka: ved prave ze 2,9 v zaklade, ale ked som na svojej 58 mal drbnuty slovensky firemny kompenzator+predpazbie + EOtech+LLM-1+fab defense dvojnozku/rukovat tak to bolo cez 4,5 kila a cela vaha na cumaku.

avatar
kk Datum: 19.08.2012 Čas: 13:28

SAMO: SCAR, který se účastnil tendru, by se u nás licenčně v vyráběl ;-)

avatar
asdf Datum: 19.08.2012 Čas: 12:59

by me zajmalo co vymysli v tej.338 :)

avatar
asdf Datum: 19.08.2012 Čas: 12:49

jirka : co ja vim tak 6.8 urcite nikdy nebude CZBUB delat a 7.62x39 taky ne jelikoz o to armada nema zajem... pry mozna nekdy v budoucnu pro civilni prodej:) takze modolarnost 805 je nikde ;)

avatar
Samo Datum: 19.08.2012 Čas: 12:08

Cervus: ono kvůli 8tis. ks pušek přesouvat výrobu do čr, by se značně prodražilo a nemyslím, zme by do toho jentak někdo šel..

avatar
Jirka Datum: 19.08.2012 Čas: 12:07

Hezký den všem! No snažej se snažej vyzbrojit se dobře, jen pořád dost dobře nevím zda přechod na náboj 5,56x45 není krokem zpět. Na každej pád jim přeji hodně štěstí s tím pertinaxem. Na wiki jsem našel něco málo informací, že se rozhodovalo mezi klasickou puškou a systémem bullpup. Mají ji podle dostupných údajů dokonce o 100 gramů těžší (celkem 3,7) než jsem našel u našeho Brenu (3,6kg). Když to srovnám v základu Sa 58 s 2,9 kg hmotnosti, ...

Pana Laciny bych se rád zeptal zda je ve vývoji, k dispozici, Bren v jiných rážích, protože v případě SCARu od FN není problémem mít pušky ve verzi Heavy (7,62x51) jako pušku pro ostrostřelce.

Co se týče designu tak osobně upřednostním funkčnost před vzhledem, to že mám "hezkou" pušku mi život nezachrání. Co se týče zmiňované ergonomičnosti, stačí si vzpomenout jak vypadaly prototypy Brenu a jak pak někoho napadl spásnej nápad objednat pažby bez možností úpravy délky nebo lícnice, samořejmostí musí být i ovládání pušky, granátometu i pro leváky.

arr