Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

Datum přidání 04.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 52 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. MSM GROUP (MSMG), slovenská větev skupiny CSG, uhradila na konci června aktiva srbské společnosti IMK 14. Oktobar sídlící ve městě Kruševac.

Foto: M-87 Orkan / Ex13, CC BY-SA 3.0

  

Firma je v současnosti v konkurzu. K datu 1. 10. 2017 plánuje MSM GROUP převzít společnost do svého vlastnictví a obnovit v současné době do značné míry utlumený výrobní program. Podmínkou pro převzetí IMK 14. Oktobar a její následnou záchranu je rozhodnutí výboru věřitelů firmy.

 

IMK 14. Oktobar je státní společnost, která se soustředila hlavně na civilní program výroby stavebních a zemědělských strojů a také na klasické třískové obrábění. Součástí portfolia je též obranný segment zaměřený na výrobu velkokalibrové munice.

 

Někdejší významná srbská společnost, která ještě v roce 2013 zaměstnávala 1500 pracovníků, se dostala do konkurzu přede dvěma lety. V současnosti má jen zhruba 150 zaměstnanců a 75 % jejího obratu tvoří výroba pro obranný průmysl.


„Naše vize je vrátit do dnes téměř opuštěných prostor původní výrobu, podpořit tvorbu nových pracovních míst a vytvořit synergii se současnými firmami jak skupiny MSM, tak holdingu CSG. Jsme odhodlaní co nejdříve ukončit živoření společnosti IMK 14. Oktobar a nastartovat její rozvoj. Už nyní pracujeme na posílení obchodního úseku firmy a hledání nových obchodních příležitostí, které do Kruševace přinesou práci,“ uvedl Marián Goga, prezident skupiny MSM GROUP.


Poté, co výbor věřitelů na svém zasedání odsouhlasí převzetí společnosti, nebude nic bránit zahájení záchranné mise. Prostředky, které za aktiva společnosti skupina MSM GROUP zaplatila, budou do té doby uloženy na účtu srbského ministerstva financí. Po převzetí firmy bude pokračovat současná výroba a zároveň dojde k opětovnému spuštění civilního výrobního programu, jehož kapacity se nyní téměř nevyužívají.


Holding CZECHOSLOVAK GROUP se zaměřuje na tradiční průmyslovou výrobu a v České republice i na Slovensku se podílí na oživování tradičních firem a jejich dalším rozvoji. Klasickým příkladem je úspěšné nastartování automobilky TATRA TRUCKS, ve stejném duchu bude letos na podzim obnovena výroba ve společnosti AVIA.

 

Na Slovensku zase CZECHOSLOVAK GROUP oživuje například tradiční podnik ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom. Záchrana srbské firmy IMK 14. Oktobar do této strategie holdingu CSG zapadá.


IMK 14. Oktobar mimo jiné vyrábí raketomety LRSVM Morava ráže 122mm/128mm, raketomety M-63 Plamen (128 mm) a především nejsilnější raketomet M-87 Orkan (262 mm) s dosahem 50 km až 120 km. Srbska firma vyrábí pro své raketomety i příslušnou munici - probíhal také vývoj raketové munice s doletem až 150 km.

 

Redakčně upraveno


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mikojan29 Datum: 11.08.2017 Čas: 07:59

Zaujímavá akvizícia CSG. Asi si zrátali, koľko by stál vývoj nových raketometov a toto sa im veľmi dobre hodilo a doplnilo portfólio celej spoločnosti.

avatar
kazd Datum: 08.08.2017 Čas: 12:27

BTW: pokud si ještě pamatuju ... ty původní technologie na výrobu hlavní se ze slovenska rozprodávali a mimo jiné si něco koupil Bonatrans na výrobu dílů pro železniční podvozky. Strašně se jim hodilo naučit se vyvrtal dlouhou přesnou díru. Vyšlo je to na pakatel oproti origo stroji určenému na nápravy.

avatar
MALI Datum: 08.08.2017 Čas: 12:06

To Jura99:
Já jsem "kdysi před léty" v ZŤS Dubnica byl (sice služebně, ale ne jako zaměstnanec), ten proces jsem viděl a podle mého: ze ZŤS Metalurg může vyjít polotovar hlavně pro dělo ráže 155 mm (zjednodušeně dlouhá trubka), výsledné opracování se však dělalo jinde (teď je to asi právě ZŤS Speciál), jedná se o vysoce náročný technologický proces na specializovaných, jednoúčelových obráběcích strojích, které není jednoduché (a v žádném případě levné) jen tak někde vyrobit, díval jsem se v rychlosti na výrobní možnosti Kovosvitu MAS, nechci je v žádném případě podceňovat, ale podle mého názoru je to nad jejich možnosti.

avatar
Jura99 Datum: 08.08.2017 Čas: 09:43

MALI: Strnadova firma vloni koupila podnik Dubnický metalurgický kombinát, s.r.o. v konkurzu a následně došlo k přejmenování na ZTS Metalurg, a.s. Podnik je přímým nástupcem Škodových závodů Plzeň, závod Dubnica, založeným v roce 1928. V tisku byl DMK prezentován mj. jako výrobce hlavní či alespoň polotovarů hlavní velkých kalibrů a mluvčí CSG řekl, že jde o vzácnou schopnost, využitelnou pro modernizaci dělostřelectva AČR. Strojní výrobu tam mají také, netuším jestli vybavenou na opracování polotovaru hlavně. Pokud by chyběly jen stroje, pak má CSG ve skupině výrobce obráběcích strojů Kovosvit MAS. Pokud by chyběli lidi, asi je dokážou přeplatit od sousedů ze ZŤS Špeciál. ZŤS Špeciál (nepatřící Strnadovi) má v nabídce dělové hlavně, jestli je vyrábí už od polotovaru nebo brala polotovar právě z DMK, těžko říct.

avatar
Flader Datum: 07.08.2017 Čas: 22:20

Ibertax,

teraz tak trocha hádaš. Môže to byť aj Zuzana 2, obe varianty by stále mali zmysel. zatiaľ je ale všetko len v rovine úvah pokiaľ nebudú nejaké nové info. Zatiaľ je iba isté, že MO chce počet navýšiť. Isté zatiaľ nieje nič. Môže sa kľudne po dnešku stať aj to, že nastanú vo vla´de veľké zmeny a a z plánovaných projektov nebude zase nič.

avatar
MALI Datum: 07.08.2017 Čas: 21:57

To Jura99:
V Tatře (hlavně v TATRA Defence) by asi zvládli konečnou montáž (děla na podvozek + příslušenství), ale podle mých informací tam na výrobu dělových hlavní a vlastně ani závěrů a brzdovratného zařízení nemají strojní vybavení (a hlavně nemají odborníky!). Jistě vše se dá koupit, odborníci se dají vychovat (vše ale stojí peníze a výchova těch odborníků chce čas). Pokud si někdo koupí fabriku kde to všechno je a která má navíc i reálný odbyt svých výrobků, má to hned.

avatar
Ibertax Datum: 07.08.2017 Čas: 21:57

Na budúci rok má v OS SR pribudnúť 8 nových samohybných kanónových húfnic zo 16 kusov na 24. Pravdepodobne to bude Eva.

avatar
Jura99 Datum: 07.08.2017 Čas: 21:08

MALI: těžko říct, finální obrobení asi fakt neumí, zde píšou, že by to pak dělali přímo v Tatře ?? https://www.startitup.sk/ikonicka-tatra-chce-spolupraci-so-slovenskou-tovarnou-vyrabat-dela/

avatar
Flader Datum: 07.08.2017 Čas: 20:50

Hlavne má v ponuke ZŤS Špeciál

avatar
MALI Datum: 07.08.2017 Čas: 20:46

To Jura:
měl jsem za to, že ty hlavně stále dělá (v minulosti je totiž dělala) společnost ZŤS (teď jsem si to ještě rychle ověřil na webových stránkách obou společností.... ZŤS Metalurg dělá pouze hrubování - finální hlaveň podle mého názoru udělat neumí.

avatar
Jura99 Datum: 07.08.2017 Čas: 20:36

MALI: hlavne by mela delat ZTS Metalurg, kterou ovlada CSG.

avatar
MALI Datum: 07.08.2017 Čas: 20:17

To Jura 99:
mám takový dojem, že ZŤS Dubnica je členem DMD Group a ne CSG Group.
U DMD Group jsem nenašel žádnou viditelnou vlastnickou vazbu na CSG.
Takže pokud mi něco neuniklo, tak CSG zatím technologie na 155 mm hlavně chyběla.

avatar
dusan Datum: 07.08.2017 Čas: 18:58

semtam

No čakal som niečo konkrétnejšie .... lebo taký odkaz nedokazuje vôbec nič z toho, čo tvrdí militarybox ....

Skrátka je o ničom ... "najaké" problémy sú vždy .... ja som našiel aspoň konkrétnejšie s batériami ...

Ja sa viem pozrieť "pravde do očí " ... ale akosi nie je na čo sa pozerať ..... bez relevantného zdroja sú pre mňa všetky "objavy" a je jedno na akú tému ... len táraniny ....

Rád sa niečo dozviem ak majú tanky T-84 nejaké problémy ... nie je to "agitka" ... ale potrebuje fakty .. nie dojmy ....

Srbsko sa z Izraelom nedá porovnávať ... politicky tam sotva hrozí príklon k Rusku i keď tam žije veľa Rusov.

avatar
Jura99 Datum: 07.08.2017 Čas: 11:11

Tak CSG má k vlastní houfnici už dost podskupin z vlastní produkce - podvozek Tatra, řízení palby by zvládla Retia, kanon ze ZTS. Vlastně mu chybí jen nabíjecí mechanismus. Docela bych si tipnul, že modernizace DANA bylo pro CSG úmyslné poskytnutí času a zkušeností na vývoj vlastní houfnice, která bude následovat minimálně v těch oznámených 17ks. Nákup Zuzany nebo Evy bych netipoval, jsou to zastaralé stroje, inspiraci pro novou houfnici asi bude CSG hledat zrovna v tom Srbsku. Vstup do té srbské zbrojovky bych chápal i jako snahu o přístup na srbský trh pro vlastní výrobky, může deklarovat montáž v Srbsku a dodávat výrobky své dosavadní produkce, obdobně MSM bude montovat Corsac pro případnou slovenskou zakázku.

avatar
Rase Datum: 07.08.2017 Čas: 08:27

MALI:
zdravím, zajímavá myšlenka. Opravdu si ale myslíte, že součástí nákupu bude i houfnicová část ? Pokud ano, byl by to nářez. Osobně jsem hledal, kde se vyrábí Aleksandar nebo NORA a je to dost problém. Všechno to jsou státní podniky nabízející produkty pod hlavičkou Yugoimportu. Dodám ještě, že Aleksandar už je na Tatrováckém podvozku :D
i pokud ne, tak vstup CSG do Srbska je velice zajímavý a dřív nebo později by CSG získala do svého portfólia i Alexandar a potřebné výrobky. Za mě je to velice dobrý nápad a jak píšete, vyjde to mnohem levněji než vývoj vlastní houfnice z prakticky ničeho.

arr