Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Ozbrojenci používají Humvee v Sýrii

Datum přidání 24.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ozbrojenci z řad ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) využívají v Sýrii ukořistěná vozidla Humvee irácké armády. Vozidla se již zapojila do bojů s konkurenčními povstaleckými skupinami.  

Foto: Humvee v rukou bojovníků ISIL. / AP

Foto: Humvee v rukou bojovníků ISIL. / AP 

 

Ukořistěnou bojovou techniku protivníka používá často druhá strana jako trofej a důkaz svých úspěchů. Současná situace je o to více nemilá, že trofejí je ikonické vozidlo americké armády HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), neboli Humvee.


Informace o vozidlech Humvee v Sýrii přinesla agentura Reuters, která citovala britskou monitorovací skupinu působící v Sýrii Syrian Observatory for Human Rights. Povstalci údajně vozidla použili k obsazení vesnice nedaleko města Azaz u tureckých hranic.

 

ISIL používá ukořistěnou techniku i v Iráku, kde také vede boj s jinými konkurenčními skupinami. Již několikátý den bojují mezi sebou, ještě nedávno spolupracující, sunnitská ISIL a sunnitský súfijský vojenský řád Nakšbandíja. V řádu slouží řada bývalých špičkových důstojníků husajnovské armády, zejména z někdejších elitních Republikánských gard. 

 

Je nejasné, kolik vozidel a v jakém stavu ISIL ukořistil irácké armádě. Na přiloženém videu lze napočítat minimálně osm vozidel Humvee, některé bez zjevných známek poškození.

 

"Ministerstvo obrany není schopno poskytnout informace o stavu iráckého vojenského vybavení," říká pro Military.com Bill Speaks, mluvčí Pentagonu. "Budete se muset zeptat Iráčanů." 


Video: Ukořistěné Humvee irácké armády. / YouTube

 

Američané nechali Iráčanům celkově 10 000 vozidel Humvee. Málo vycvičení a neorganizovaní iráčtí vojáci však před bojovníky ISIL techniku houfně opouštěli, aniž by se ji snažili nějakým způsobem znehodnotit.

 

ISIL se tak na svých Twitter a YouTube účtech pyšni ukořistěnými vozidly MRAP nebo dokonce tanky. Podle všeho bojovníci ISIL ukořistili po vyrabování Mosulu rovněž 52 děl.


Je však otázkou, jaké strategické výhody může ukořistěná technika bojovníkům ISIL přinést. Bez přísunu náhradních dílů, munice a kvalitního servisu nelze dlouhodobě takto komplikovanou techniku provozovat.


Na druhou stranu ukořistěná technika vyvolává vážné pochyby o schopnosti iráckých sil zajistit nejmodernější techniku a vybavení, aby nepadla do nepovolaných rukou.


Jak připomíná Military.com, do Iráku již brzy dorazí moderní stíhačky F-16IQ Block 52. Ostatně problém se týká i České republiky, od které chce Irák nakoupit bitevníky L-159 ALCA a také použité bitevní vrtulníky Mi-24/35 „Hind“.

 

Zdroj: Reuters, Military.com

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GAVL Datum: 25.06.2014 Čas: 20:34

Myslím, že by jisté národy měli přestat strkat frňák do jiných zemí a způsobovat tam větší bordel než tam je a nebo byl. Nejhorší pro lidstvo jsou velké národy s ještě větším mindrákem. Pak to takhle dopadá a zas na to dojedou na všech stranách ti slušní nenásilničti lidé.

avatar
Radim Datum: 25.06.2014 Čas: 11:58

Tak to je v pořádku, vždyť ISIL je cvičen v Jordánsku klukama z SSA a sponzorován jak z SSA, tak hlavně přes kamarády SSA ze Saudské Arábie a Kataru :) ISIL také bojuje za nesekularizovanou demokracii, jak nám západ namlouvá a přes hranici už sou z nich terroristé :)

arr