Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Na padlé české vojáky vzpomínali i v Kábulu a Bagrámu

Datum přidání 10.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 24 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Uběhl právě rok od sebevražedného útoku v afghánské provincii Parwan, kdy tragicky zahynulo pět českých vojáků z 2. strážní roty BAF. Tuto smutnou událost a památku na své kolegy a kamarády si připomenuli také vojáci ze 4. strážní roty BAF spolu se koaličními kolegy ze základny Bagrám a s příslušníky 11. úkolového uskupení AČR RS a 14. jednotky NSE působící na Kábulském letišti HKIA (Hamid Karzai International Airport).

Foto: Na padlé vzpomínali v Afghánistánu. / army.cz

Foto: Na padlé vzpomínali v Afghánistánu. / army.cz

 

Vzpomínkovou akci odstartoval 8. července 2015 již v 02.30 hod. běžecký maraton, kterého se na základně v Bagrámu zúčastnilo 16 vojáků. Následoval běh na 5 kilometrů, kde krom desítek dalších vojáků uctili památku svých kolegů a kamarádů nadporučík Petr B., nadrotmistr Radim M. a rotmistr René T. během v plné výstroji a se zbraní na hrudi.

Během celého dne probíhaly ještě další turnaje, jako například fotbal, střelecká soutěž, silový trojboj, stolní tenis a stolní fotbal.

 

Závěrem celé pietní akce bylo shromáždění českých a koaličních vojáků v kinosále, kde pronesl vzpomínkovou řeč velitel 4. strážní roty kapitán Marek Jeřábek. Věnoval velkou pozornost účelu konání této pietní akce ve spojitosti se sportovním kláním a hlavně znovu připomenul přesný sled tragických událostí, které vedly k tragické události.

 

 Poté předal slovo veliteli 11. úkolového uskupení AČR RS plukovníku Davidu Schnábelovi, který ve svém osobním prohlášení pronesl mimo jiné „Všichni prožíváme ve službě vlasti někdy těžší, jindy zase ty dobré dny. Dnes to ale není o nás. Dnes je to o těch, co ve službě ztratili to nejcennější - svůj život. A proto i za ně musíme dál a hrdě nosit svoji uniformu. A být hrdi na ně a na to, že byli jedni z nás.“

 

Dále se pietního proslovu ujala i zástupkyně velvyslance České republiky v Afghánistánu Markéta Hájková, US velitel Task Force SOLID (velitelství SOLID, Bagram) podplukovník Miller a závěrečnou motlitbou ukončil vzpomínkovou pietu kaplan 4. Strážní roty nadporučík Jaroslav Z.

 

„Davide, Ivo, Libore, Jane, Jaroslave……. NIKDY NEZAPOMENEME!!“

 

Zdroj: army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ardz Datum: 25.07.2015 Čas: 14:46

murphy o čom to točíš? Napísal som len pravdu, že tak ako pre bežných afgáncov kedysi boli okupantami briti, potom sovieti tak sú pre nich dnes okupantami vojaci NATO

avatar
Sgt Murphy Datum: 25.07.2015 Čas: 13:47

ardz, kúp si prvú letenku do Afghanistanu ak sa ti nepáči žiť v prosperujúcej demokratickej krajine a pridaj sa k tým čo túžia po raji a pannách. Netrolluj tu, neurážaj tu pamiatky hrdinov. Pokiaľ si zapneš tv, pustíš teplú vodu, naješ sa teplého jedla, naštartuješ auto atď. - Buď rád za to čo máš a že žiješ v tom čo žiješ. Že si môžeš kúpiť diamantový prsteň manželke a dať jej ho na prst v kostole bez toho aby ti tam niekto zakričal - Allahu Snackbar a odpálil ti kostol.

avatar
ardz Datum: 25.07.2015 Čas: 10:43

čo na tom nechápete, že z hľadiska afgáncov boli kedysi briti okupantami, potom sovieti a teraz sú okupantami vojaci NATO?

avatar
KOLT Datum: 25.07.2015 Čas: 09:33

Čím víc na trolla reagujete, tím víc trollí. Nevšímejte si ho, a on dá za chvíli pokoj.

avatar
RiMr71 Datum: 25.07.2015 Čas: 07:46

...no mě přijde, že tu jasnou věc pochopil a v návaznosti na to ti odepsal...

avatar
ardz Datum: 24.07.2015 Čas: 23:03

torong čo si ty za človeka keď nedokážeš pochopiť ani takú jasnú vec?

avatar
Torong Datum: 24.07.2015 Čas: 21:54

"Pre domácich obyvateľov sme príslušníkmi cudzích vojsk, okupantami. Aj nejakí slováci tam už zahynuli. Naši vojaci tam nemajú čo robiť."

To je neuvěřitelné co ty jsi za zm..a. Ty nejsi nic jiného než lidský odpad.

avatar
niko Datum: 14.07.2015 Čas: 10:00

No na Slovensku mame 86 % veriaceho obyvatelstva, takze je logicke, ze aj v ozbrojenych silach su knazi. A to ci katolicki, ako aj reformovani. Zvysnych 13 % populacie ma moznost navstivit psychologa. Podla mna je to postacujuce, kedze pokial ma niekto Turbo specialnu vieru, tak vie ist na omsu v case svojho osobneho volna. Pripadne na velkych zahranicnych zakladniach, ako napr. v Afganistane vyhladat omsu inom jazyku. Na rozhovor o problemoch je v podstate jedno akeho je kto vierovyznania. Ved tema je velmi podobna.

avatar
KOLT Datum: 13.07.2015 Čas: 22:48

Armáda platí kaplany i psychology, je na každém jednom soudruhovi, koho si vybere při hledání pomoci. Co jsem tak slyšel, na misích i spousta ateistů dává přednost knězi (ale je to jpp!).

avatar
Nesher Datum: 13.07.2015 Čas: 13:48

jancz
Nevím jak na Slovensku, ale v ČR má možnost vyslat kaplana do armády či do vězeňské služby oficiálně registrovaná církev či náboženská společnost. Tj. církev, která splní požadavky dané zákonem.
Např. Vámi zmíněný Islám, tj. Společenství islámských obcí tuto registraci nemá.

avatar
jancz Datum: 13.07.2015 Čas: 12:34

Deutschmann: no právě v USA to řeší sekulární organizace, že je to protiústavní platit ze státní kasy kněze jednoho náboženství a ne ostatních, proto stát má v tomhle být nestranej, tím že ho platí porušuje právě onu nestrannost státu

Niko: no to ale není argument, že jich tu moc není v tom nespočívá svoboda náboženství, ta je o stejných podmínkách pro každou víru, protože stačí i jeden v celé armádě a už je problem a to nemluvím o těch to jsou bez víry, platí stát i profesionálního psychologa, protože kaplan není psycholog žejo, podle mě se to nijak neřeší právě kvůli té tradici a zvyklostem ale to nemá nic s racionalitou a dodržováním sekulárního zákona nic společného

kaplani z každého náboženství by měli být vítání v naší armádě, ale ne placeni za peníze státu v tom je podle mě ten problém

avatar
niko Datum: 13.07.2015 Čas: 11:48

Pokial viem, v OS SR su aj ini knazi ako katolicki. Teda evanielicky, luteranski, atd... Islamskych a hinduistickych vzhladom na to, ze podiel ich veriacich na Slovensku je zanedbatelny, predpokladam, ze nemaju. :)

avatar
Deutschmann Datum: 13.07.2015 Čas: 10:54

jancz:
Pokud já vím, tak většina knězů funguje jako otec Mulcahy v seriálu M.A.S.H..
Nejsou tam jen jako katoličtí knězi, ale jako zpovědníci, kamarádi, psychologové, pomocníci.

avatar
jancz Datum: 13.07.2015 Čas: 10:42

můj komentář bude trochu off topic, ale nikomu nepřijde divné, že máme z našich daní platit v armádě křesťanské kněze? pokud vím tak máme svobodu náboženství, takže pokud chce stát platit kněze křesťanské tak by taky měl v armádě zaměstnat představitele islámu, hinduismu, budhismu, a všech ostatních, protože jinak je to jasné porušování zákona ne? buď bude stát přispívat na všechny nebo na žádné, tak proč je tam jenom křesťanský kněz? co když ti vojáci byli ateisté? není to tak trochu "nadržování" a argument z tradice není argument, nebo si ho ti vojáci platí ze své kapsy toho kněze?

avatar
Muhaha Datum: 10.07.2015 Čas: 20:58

to RiMr71:

Souhlasím s Vámi v tom, že je potřeba s nimi bojovat.
Vůbec ale nesouhlasím se způsobem boje, jenž je preferován a adorován jak Vámi, tak Západem (resp. Američany) - tj. "u nich prostřednictvím našich vycvičených jednotek".

Co byly Zikmundovi, té lišce ryšavé, platné vycvičené jednotky z poloviny Evropy? Co zmohly v neregulérním/asymetrickém (z tehdejšího úhlu pohledu vojenského profesionála) boji proti fanatickou vírou zaslepeným a odhodlaným bezzemkům?

Já bych byl raději, kdyby se mezi těmi muslimskými puritány tajně podněcovaly sektářské rozmíšky, manipulovalo jedněmi proti druhým. Pro eliminaci nepřítele není nic účinnějšího než vyvolání "bratrovražedných" krvavých střetů.

I Zikmund to nakonec pochopil, a husité se vybili mezi sebou.

Ale my ne, my budeme pořád dokola posílat křižácké výpravy (na něž "islamisté" čekají jak na smilování boží, protože legitimizují jejich krutovládu), které se za obrovských nákladů uvítězí ke stažení a strategické porážce (ze všeho nejdřív ovšem zničíme své potenciální spojence).

Takže můj recept je takový: snažit se o to, aby např. pohlaváři ISIL z Rakká začali osnovat pikle proti těm z Mosulu.
Ale jinak přímo nezasahovat. Ony když budou chtít, tak tam státy jako Turecko, Pákistán, a Irán sjednají pořádek rychle. To, že nechtějí (resp. podporují každý ty svoje dlouhobradé favority), totiž také znamená, že tam Západ úspěšný nebude, ani kdyby se přetrhnul.

arr