Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Na palubě létající nemocnice

Datum přidání 22.04.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

Na přistávací ploše vojenské letecké základny USAF v německém Rammsteinu dosedá mohutný nákladní letoun C-17 Globemaster III. Pomalu pojíždí po dráze, a když zastavuje, začnou se kolem letadla sjíždět sanitní vozy a autobusy zřetelně označené červeným křížem. Létající nemocnice právě přistála…

CCATT

Foto:  Přeprava těžce zraněných vojáků není jedinou náplní práce “létající nemocnice”. Podílí se také na humanitárních misích, či na asistenci při záchraně životů při živelných katastrofách / USAF

 

Cílem právě skončené mise bylo transportovat těžce zraněné, nebo nemocné vojáky z Afghánistánu k dalšímu odbornému ošetření. Na palubě transportního letounu bývá přepravováno 25 pacientů. Paluba je však modulovatelná, takže počet přepravovaných pacientů může být i vyšší. To však závisí na jejich zdravotním stavu a také typu letadla (C-17, C-135).

 

V minulosti byli takto transportováni pouze plně stabilizovaní pacienti, a to spíše na doléčení. Avšak v 90-tých letech minulého století, konkrétně během operace "Pouštní bouře", vznikl koncept MEDEVAC, zvaný CCATT, neboli Critical Care Air Transport Team, v rámci kterého je možné hromadně přepravovat pacienty, vyžadující intenzivní péči, napojené například na umělou plicní ventilaci. To je možné především díky personálnímu obsazení a technickému vybavení na palubě letadla.

 

Video: Dokument “Na palubě létající nemocnice” / YouTube

 

Kromě posádky, která technicky zajišťuje průběh samotného osmi až dvanácti hodinového letu (podle cílové destinace), je na palubě "létající nemocnice" zdravotnický personál, kterému velí tzv. MCD, neboli Medical Crew Director. Zdravotnická posádka je rozdělena do několika malých, většinou tříčlenných týmů.

 

Každý z těchto týmů se stará o tři pacienty, napojené na umělou plicní ventilaci, nebo o šest pacientů, dýchajících samostatně. Vedoucím týmu bývá lékař, většinou se specializací v oblasti anesteziologie, nebo intenzivní medicíny. V týmu je dále anesteziologická sestra a tzv. respirační terapeut, který se stará o průchodnost dýchacích cest.

 

CCATTFoto: Přeprava těžce zraněných vojáků není jedinou náplní práce “létající nemocnice”. Podílí se také na humanitárních misích, či na asistenci při záchraně životů při živelných katasttofách / USAF

 

Existují i CCATT týmy, které se specializují na určité typy poranění, či onemocnění. Je-li na palubě letadla tzv. Burn SMART tým, tak, jak již sám název napovídá, půjde o přepravu popáleného pacienta. Tzv. VICKERS Transport Tým má na starosti přepravu pacientů s infekčními onemocněními. VICKERS transporty tedy podléhají zvláštním hygienicko-bezpečnostním předpisům.

 

Každý člen CCATT musí kromě svého medicínského, či zdravotnického výcviku, projít také speciálním výcvikem, který začíná 12 denním kurzem v USAF School of Aerospace Medicine, na základně Brooks v Texasu. Tímto výcvikem procházejí především příslušníci letectva Národní Gardy. Jde zejména o lékaře, sestry a další zdravotnické specialisty - vojáky v záloze. V tomto kurzu se vyučuje zejména problematika operačního zajištění leteckých zdravotnických transportů.

 

Video: Reklama USAF ukazující CCATT v “akci / YouTube

 

Frekventanti kurzu zde získají také informace, týkající se letecké fyziologie a přednemocniční neodkladné péče. Pak následuje výcvik, zvaný C-STARS (Center for Sustainment of Trauma and Readiness Skills), který probíhá na jednotkách intenzivní péče v University Hospital v Cincinnati.

 

Paluba přepravního letounu je napěchovaná tou nejmodernější lékařskou technikou. Každé lůžko je modulovatelné a to podle stavu pacienta. Jde o monitory pro sledování fyziologických funkcí, infuzní pumpy, injektomaty atd. V letadle je ultrazvuk, malý zákrokový sál pro případ potřeby a na palubě je samozřejmě zásoba léčiv.

 

Ve válce bojují obyčejní lidé, plní si se ctí svou povinnost k vlasti. Proto, aby měli šanci vrátit se živí ke svým rodinám, jsou tady zdravotníci z CCATT, tzv. “létající kočky”, sloužící na palubě létající nemocnice.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr