Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Poučení pro Armádu ČR: Nad iráckým Mosulem zuří válka dronů

Datum přidání 17.03.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 27 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Boj o irácké město Mosul je zřejmě první případ, kdy bojující strany masově nasadily malé drony pro útoky na pozemní cíle. Islámský stát například pomocí civilních kvadrokoptér shazuje upravené granáty na irácké jednotky.

Foto: Dron Islámského státu zasáhl munici ve vozidle irácké armády. / YouTube

  

Válka dronů je zde

Po mnoho let vojenské drony využívaly jen nejvyspělejší západní armády. V současné době ale výkonné vojenské drony provozuje nebo vyvíjí mnoho států - Rusko, Turecko, Čína, Írán, Pákistán nebo Polsko. Navíc drony všech velikostí se čím dál častěji využívají k útokům na pozemní cíle. Obrovské popularitě se těší tzv. loudavá munice (Loitering Munition), známá spíše jako “kamikadze drony”.

 

Závažným bezpečnostním problémem je šíření technologie bezpilotních letadel mezi nejrůznější polovojenské, extrémistické a teroristické skupiny. Komplikace způsobuje především neregulovaný export technologií bezpilotních letadel od čínských firem. Díky čínským dílům dokáží teroristické skupiny postavit i poměrně výkonná taktická bezpilotní letadla.


Na civilním trhu jsou k dostání lehké kamery s vysokým rozlišením nebo infračervené senzory. Proto i drony v ceně desítek tisíc dobře poslouží k průzkumným účelům nebo jako nosiče improvizovaných bojových hlavic.


Problémem se stává i rušení těchto dronů. Na internetu lze koupit systémy pro přenos dat (datalinky) fungujících na čím dal vyšších frekvencích, které mohou přeskakovat mezi několika frekvencemi. To vše činí drony odolnější proti prostředkům rádioelektronického boje.


Ozbrojené malé civilní drony v rukou teroristických organizací jsou tedy v podstatě létající improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device). Díky možnosti pořizovat z dronů efektní obrázky útoků, se z “létajících IED" stál skvělý nástroj propagandy. Samotné útoky mají jen omezenou vojenskou účinnost, ale poutají pozornost, šíří strach a chaos a nutní protivníka investovat čas a finance do protiopatření.


V Mosulu ale drony nepožívá jen Islámský stát. Hned poté, co Islámský stát začal používat drony k útokům, přistoupila ke stejné taktice irácká armáda.


 

Video: Útoky pomocí dronů demoralizují irácké vojáky a záběry využívá Islámský stát k propagandě. / YouTube

 

Poučení z Mosulu

Taktiku nasazení dronů v Mosulu sleduje pozorně americká armáda. V okolí Mosulu americká armáda také nasadila mobilní systém boje proti dronům AUDS (Anti-UAV Defence System). AUDS k zaměření a rozpoznáni dronů používá radar a malý elektro-optický senzor. K rušení slouží směrová anténa.

 

“Používání malých dronů v Mosulu Islámským státem v několika případech připomínalo taktiku útoku v rojích (hromadný útok mnoha dronů - pozn. red.). Poznáváme úplně novou oblast,” vysvětluje generálporučík Michael Lundy s tím, že zprávy přicházející od Mosulu “zásadně ovlivňují výcvik a technologie boje proti dronům.” Podle The New York Times dokáže Islámský stát provést koordinovaný útok pomocí tří až pěti dronů.

 

Foto: Kvadrokoptéra irácké armády s improvizovanými pumami v podobě dvou 40mm granátů se stabilizací z badmintonových míčků. / Public Domain

 

V blízké budoucnosti budou drony hrát ve vojenských konfliktech čím dal větší úlohu. Prakticky každý voják pomoci dronu dokáže bodově zasáhnout cíl kilometry, nebo desítky kilometrů daleko. Navíc pomocí explozí tvarovaných projektilů (EFP) lze pomocí malých dronů ničit i obrněnou techniku.

 

Vyspělé armády uvažují o nasazení dronů přímo na vozidlech, včetně bojových vozidel pěchoty nebo tanků. Díky nasazení dronů se zcela změní způsob vedení boje. K zahájení střetu mezi pozemními jednotkami bude docházet již na vzdálenosti desítky kilometrů a pomoc dronů půjde utočit do značné hloubky protivníkova území. Revoluci přinese především taktika nasazení spolupracujících rojů desítek nebo stovek dronů.

 

Foto: Rušící systém AUDS. Na horním obrázku nákladní automobil americké armády se systémem AUDS u Mosulu. / US Army

 

Bohužel podobnou technologii čím dál častěji uvidíme i v rukou teroristů. Je jen otázkou času, kdy teroristé pomocí dronů zasáhnou měkké cíle v Evropě.

 

Americká armáda proto v důsledku nové hrozby investuje stovky milionů dolarů do vývoje systémů boje proti dronům, konkrétně do tři oblasti - detekce, identifikace a neutralizace. Vyřadit drony lze pomocí systémů rádioelektronického boje nebo “kinetickými” nástroji.

 

Foto: Víceúčelová věž RIwP . / YouTube

 

Například nová generace malých radarů MHR (Multi-Mission Hemispheric Radar) při vlastní hmotnosti 104 kg (čtyři ploché antény MHR pro celokruhový rozsah) dokáže odhalit malé drony (velikosti RQ-11 Raven) na vzdálenost minimálně 5 km. Maximální detekční vzdálenost MHR je 40 km.


Americká armáda plánuje antény MHR umístit na novou multifunkční robotickou stanici RIwP (Reconfigurable Integrated-weapons Platform). Na stanici RIwP lze volitelně lafetovat kulomety, granátomety, automatická děla až do ráže 30 mm nebo kontejnery s střelami TOW nebo Javelin.

 

Věž díky MHR a elektrooptickým senzorům dokáže automaticky sledovat vzdušný cíl a na povel zahájit palbu.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 23.03.2017 Čas: 12:28

Mimochodem to video se zakuklenci IS (?) je video nikoli se zakuklenci IS a nikoli s dronem, který IS používá... Propaganda pomocí **** videí je nejen u IS běžnou součástí boje...

avatar
pjek Datum: 23.03.2017 Čas: 12:24

Klíčové je rušit spojení operátora s dronem. Dnešní technologie na to bohatě stačí...

avatar
KOLT Datum: 20.03.2017 Čas: 14:00

:-) Hezká hračka.

Njn, však ještě pár útoků náklaďákem, a zakážou je taky...

avatar
RiMr71 Datum: 20.03.2017 Čas: 13:06

RiMr nemlčí, RiMr testuje... drona :)
MAvic Pro - když vidím co to dokáže... Jasně zarušit se to dá - jenže mu to vůbec nevadí... Dokáže dopravit "náklad" (i tenhle prcek unese v pohodě půl kila - jakou paseku nadělá půl kila TNT?) i "OFF LINE", používá GPS i GLONASS.
A dokáže s tím lítat kdokoliv bez jakéhokoliv výcviku:
https://www.youtube.com/watch?v=1awDxETUOpc

Skutečně ve špatných rukou nebezpečná věc! Ale zakazovat to? Auto je taky nebezpečná věc...

avatar
KOLT Datum: 19.03.2017 Čas: 08:19

Myslím, že Wenet01 tentokrát trefil hřebíček na hlavičku s naprostou přesností. RiMr si bude muset hledat novou kobylu... :-(

Mmchd, když už jsem zmínil RiMra, tak ten tuším už před pěkně dlouhou dobou psal, že se diví, že teroristi už nějaký ten "vzdušný" útok neprovedli. Takže až se na dlouho odmlčí, můžeme se dohadovat, jestli ho unesla BIS nebo IS ;-)

avatar
Wenet01 Datum: 19.03.2017 Čas: 05:38

To byla ironie...
Vyrobit si zásobník je ještě jednodušší, nemluvě o sáhnutí do skříně. EK a EU obecně je mistrem v buzeraci slušných zákonadbalýc tzn. pár modelářů ostrouhá, zbytek bude páchat kriminální činnost a občas vyletí do luftu něco co bude z luftu iniciováno

avatar
royal Datum: 18.03.2017 Čas: 22:42

Wenet01:
Vyrobit si doma drony je poměrně jednoduché, takže bych riziko terorismu nepodceňoval..

avatar
KOLT Datum: 18.03.2017 Čas: 20:50

S ohledem na cenu těch dronů bych programovatelnou munici neviděl jako nějak dramaticky drahou. Otázkou je výškový dostřel, třicítka moc vysoko nedosáhne, padesátsedmička už je na tom lépe a stopětadvacítka dokáže sestřelit asi většinu nevojenských strojů schopných představovat risiko. Spíš mám obavu, co by na takový způsob likvidace řekli civilisté – ona taková wolframová kulička žuchnuvší z kilometrové výšky umí nadělat docela paseku. Člověka zabije vcelku spolehlivě... Nad bojištěm to ještě jakž takž jde, tam se dá vcelku v pohodě spočítat, zda převažuje riziko dronu nebo vedleších ztrát "způsobených" jeho likvidací. Ale střílejte takhle nad stadiónem plným lidí...

Problémy bych viděl také ve způsobu detekce – v civilní sféře je sice možné použít radary. Jenže to jimi chcete pokrýt celé území státu a neustále "svítit"? Pro vojenské účely pak mají radary jasnou nevýhodu, neb jsou hodně vidět. Což tedy nevadí v asymetrických konfliktech, při střetnutí regulérních armád už je to horší.

avatar
Falko Datum: 18.03.2017 Čas: 20:26

Pouzivat a tvorit taketo ,,provizórne "drony, to by malo byt zahrnute v zakladnom vycviku u pozemnych sil v 21 storoci.

avatar
Wenet01 Datum: 18.03.2017 Čas: 19:00

Terorismu bych se ve spojení s drony nebál...jakmile bude toto riziko aktuální Evropská komise zakáže jejich držení civilními osobami, nebo omezí jejich dolet či nosnost a bude po potížích...

avatar
Aldus Datum: 18.03.2017 Čas: 14:18

Přesně tak, tyhle drony a roboty způsobí revoluci nejen ve vojenství, ale hlavně v terorismu a nebude to trvat dlouho, protože to, co funguje v Iráku bude v Evropě fungovat taky. Takže spíš než se ptát, jak před nimi ochránit pozemní jednotky, je třeba se ptát, jak ochránit obyvatelstvo.
A taky pro hybridní válku budou ideální, místo zelených mužíčků budou z nebe padat roboti ala "my nic, asi UFO ..."

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.03.2017 Čas: 09:41

Elkora: Problém je, že je jen otázkou času, kdy 20 "kamikadze" dronů vletí na stadion plných lidí. Zabránit tomu asi nepůjde, ale že o problému nebudeme mluvit neznamená, že nebude existovat.
Nechápu, proč jste slovo "účelový." Účel byl jediný - upozornit na riziko českou veřejnost.

avatar
juhelak Datum: 18.03.2017 Čas: 07:44

proti dronu nejlepší staticky dron nebo meteorologicky balon který staticky visi nad vlastními jednotkami a likviduje priblizující se drony na vzdálenost několika set metru, nastoj bud laser za několik let a nebo něco na způsob gatlingu. při dobrem ovládání a dobře kamere by mohl obrany dron likvidovat nepřátelské klasickym taranovaním :)

avatar
Rase Datum: 17.03.2017 Čas: 23:52

Doufám, že proti dronům by mohly začít hrát prim laserové zbraně. Přeci jen v ní vidím potenciál jako "neomezenou" aktivní ochranu vozidla napájenou třeba hlavním motorem. Přeci jen současné systémy APS jsou omezené počtem vezené anti-munice - viz třeba systém Iron Fist. Pokud by dokázaly lasery ničit i třeba ninometné granáty a jiné pomalejší střely, tak by to bylo skvělé

avatar
jj284b Datum: 17.03.2017 Čas: 19:14

elkora: pozri si to prilozene video.. je tam zopar koordinovanych utokov, dokonca tam skombinovali utok dronom a utok autom nalozenym vybusninami...

arr