Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Náhrada vozidel Humvee: JLTV již příští rok

Datum přidání 05.11.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na výstavě AUSA 2014 (Association of the United States Army 2014) američtí armádní představitelé přinesli další podrobnosti o programu JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). I přes rozpočtové škrty, program JLTV pokračuje podle plánů. 

AM General BRV-O

Foto: AM General BRV-O / AM General 


V americké armádě (U.S. Army) slouží okolo 157 000 klasických vozidel HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) známých pod přezdívkou Humvee (Humr). U americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps) pak nalezneme 15 600 vozidel Humvee.


Vozidla vznikající v rámci programu JLTV nahradí třetinu vozového parku ikonických Humvee, jak u armády, tak námořní pěchoty. Americká armáda plánuje nakoupit 49 000 vozidel a námořní pěchota 5500 vozidel JLTV.


V současné době o úspěch v programu JLTV soutěží tři týmy: Lockheed Martin nabízí vozidlo JLTVAM General BRV-O a Oshkosh L-ATV. Každý z výrobců dodal minulý rok v létě k testování 22 prototypů.

 

Video: Lockheed Martin JLTV / Lockheed Martin


Stručně řečeno, cílem programu JLTV je skloubit dva protichůdné požadavky – odolnost a nízkou hmotnost (nízkou spotřebu). Podle armádních představitelů vozidla JLTV, při podobné hmotnosti jako Humvee, musí disponovat balistickou odolností jako mnohem těžší vozidla MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).


Podle zprávy Kongresové výzkumné služby CRS (Congressional Research Service) z roku 2013, program JLTV (výzkum, vývoj a pořízení vozidel) přijde americké daňové poplatníky na 23 miliard dolarů, nebo 400 000 dolarů za vozidlo. Armádní představitelé však věří, že se jim podaří stlačit cenu na 250 000 dolarů (5 375 000 Kč) za vozidlo.


V následující dnech začne další fáze programu JLTV, na jejímž konci armáda a námořní pěchota pošle zúčastněným firmám oficiální žádost o návrh RFP (Request For Proposals).

 

Video: Oshkosh L-ATV / Oshkosh


„Jsme si jisti, že tyto návrhy budou menší, než kolik je odhadovaná jednotková cena," říká plukovník John Cavedo, manažer programu JLTV pro armádu a námořní pěchotu. Podle Caveda je rozdíl v cenách (250 vs. 450 000 dolarů) způsoben „různými metodami pro analýzu nákladů."


Jednotlivá auta testují američtí vojáci a mariňáci od začátku záři 2013. Auta najela v nejrůznějších podmínkách tisíce kilometrů. Již dříve bylo provedeno na 400 testů balistické odolnosti vozidel.

 

Armáda plánuje dokončit testování vozidel během příštího roku s tím, že výherce (teoreticky i více výherců) vybere v polovině roku 2015. Výherce musí do konce roku 2018 v rámci počáteční výrobní série LRIP (Low Rate Initial Production) dodat 2000 vozidel.

 

Foto: AM genral je výrobcem ikonických vozidel Humvee. Na videu lze porovnat rozdil mezi Humvee a BTV-O. / YouTube

 

Plná sériová výroba se rozběhne v roce 2018. Dodávky pro obě složky Ozbrojených sil Spojených státu skončí v roce 2030.


Ovlivní nějak armádní škrty program JLTV? „JLTV je teď pro nás nejvyšší prioritou, takže není v současné době v hledáčku, ale nevím, jak velké škrty budou," říká Cavedo. „Současný rozpočet vypadá dobře. Poté ale nemohu říct, nemůžu garantovat nic jiného, protože nemám tušení, jaký bude náš rozpočet."

 

Zdroj: DoD BUZZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Odpadlik07 Datum: 15.05.2015 Čas: 14:54

české armádě by tato vozidla taky neuškodila

avatar
Laci Datum: 14.12.2014 Čas: 16:32

"...známých pod přezdívkou Humvee (Humr)"

Humr? Are you fu**ing kidding me??? :D

arr