Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

Datum přidání 31.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 40 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na velitelství Al-Kajdy v Jemenu. V následné přestřelce byl zabit jeden člen Navy SEAL a další tři vojáci v boji utrpěli zranění. Americká námořní pěchota přišla také o jeden konvertoplán MV-22 Osprey.

Foto: Členové Navy SEAL při výcviku; ilustrační foto / Public domain

Foto: Členové Navy SEAL při výcviku; ilustrační foto / Public domain 

 

Útok byl veden na velitelství Al-Kajdy (v nejmenované vesnici) v provincii Bajda v Jemenu. Podle Bílého domů vojáci při útoku zabili tři vedoucí členy Al-Kajdy a získali důležité informace o operacích Al-Kajdy v Evropě i jinde.


Mluvčí Pentagonu Jeff Davis uvedl, že získané materiály umožní “hlubší vhled do plánování skupiny (Al-Kajdy - pozn. red.).”


“Jedna se o další ze série agresivních kroků proti teroristickým plánovačům v Jemenu a ve světě. Podobné operace poskytují zpravodajské informace o logistice, rekrutování a financování Al-Kajdy,” uvedlo v tiskovém prohlášení Velitelství USA pro Blízký a Střední východ CENTCOM (U.S. Central Command).


“Al-Kajda je pravděpodobně silnější v Jemenu, než v jakékoliv jiné zemi. Spojené státy zde v minulých třech letech intenzivně působily z lodí, vzduchu a pomocí dronů poté, co se obnovilo jádro Al-Kajdy v Jemenu,” citovala nejmenovaného důstojníka stanice NBC News.


Útok řídlo Společně velitelství pro speciální operace JSOC (Joint Special Operations Command). Podle prvních informací k akci dal souhlas ještě Barack Obama. Avšak podle NBC News, která se odvolává na nejmenovaného staršího důstojníka, akce byla schválena pouze administrativou Donalda Trumpa.


Útok byl veden z americké základny Camp Lemonnier v africkém Džibutsku. Vzdálenost vzdušnou čarou mezi americkou základnou Camp Lemonnier a středem provincie Bajda je 400 km. Operaci podporovala výsadková loď USS Makin Island (LHD-8) - ta vyslala do oblasti konvertoplán MV-22 Osprey, který měl evakuovat mrtvého člena Navy SEAL a další zraněné vojáky.


Vzdušné krytí zajišťovaly drony MQ-9 Reaper a vrtulníky, pravděpodobně bitevní AH-1 Cobra z lodi USS Makin Island.

 

Video: Reportáž agentury Reuters o nájezdu Navy SEAL Team 6 na Jemen. / YouTube

 

Průběh operace Pentagon nekomentoval. Britský deník The Independent ale citoval nejmenovaného obyvatele z oblasti: “Operace začala za úsvitu, když drony bombardovaly dům Abdula al-Dhahaba (jeden ze zabitých vedoucích členů Al-Kajdy - pozn. red.) a vrtulníky začaly vysazovat výsadkáře, kteří zabili každého uvnitř. Ozbrojenci pak zahájili palbu na vojáky USA, kteří opustili oblast. Vrtulníky pak začaly útočit na ozbrojence a na mnoho domů, což vedlo k velkému počtu obětí.”

 

Při akci byl při přistání ztracen evakuační konvertoplán MV-22 Osprey. Během tvrdého přistání byli zranění tři členové posádky, z toho jeden vážně. Zraněnou posádku i členy Navy SEAL 6 následně vyzvedl jiný Osprey.

 

Poškozený konvertoplán následně zničila americká vojenská letadla. “Letadlo bylo po přistání neschopné letu, bylo proto úmyslně na místě zničeno,” uvedlo velitelství CENTCOM.

 

Mrtvým členem Navy SEAL je William "Ryan" Owens (36). Další tří členové Navy SEAL byli v přestřelce zraněni. Owens narukoval do námořnictva v roce 1998 a získal řadu ocenění a vyznamenání, včetně dvou bronzových hvězd a označení bojové “V” (Combat "V") za srdnatost a hrdinnost v boji.

 

Video: Reportáž FOX News o útoku na Jemen. / YouTube

 

“Toto ráno jsou Američané zarmouceni zprávou, že život hrdinného příslušníka ozbrojených sil byl ztracen během našeho útoku proti ďábelskému radikálnímu islámskému terorismu,” uvedl Donald Trump v prohlášení. Podle Trumpa však byl útok úspěšný a vojáci se zmocnili cenných dokumentů.

 

Při útoku členové Navy SEAL Team 6 zabili 14 ozbrojenců, včetně tří vůdců a několika ženských bojovnic. Podle amerického deníku The San Diego Union Tribune byli zabití vůdcové identifikování jako Abdul al-Dhahab, Sultan al-Dhahab a Seif al-Nims.

 

“Do bojů se zapojilo mnoho ženských bojovnic,” uvedl Davis s tím, že vojáci viděli běžet ženy na palebné posty, když se vojáci blížili k velitelství.

 

Al-Kajda většinou ženy používá jen pro podpůrné role nebo jako sebevražedné útočnice. Samotná Al-Kajda ale již dříve informovala o probíhajícím bojovém výcviku žen.

 

Podle jemenských informací (ty však není nijak možné ověřit, ani posoudit pravdivost) při útoku celkově zemřelo 30 lidí, včetně 14 ozbrojenců. Podle Davise Pentagon stále vyhodnocuje, kolik bylo při útoku zabito civilistů.


Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce 2011). Podle britského deníku The Independent byla Nawar Al-Awlaki zasažena do krku a po dvou hodinách vykrvácela.


Zdroj:The San Diego Union Tribune, USNI News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 04.02.2017 Čas: 16:08

Válka je zmatek a náhoda. Perfektní operace beze ztrát je iluze. Hlavně že se podařilo získat ty zpravodajské materiály.

avatar
RiMr71 Datum: 02.02.2017 Čas: 17:24

...no jestli pozůstalí dostali od nebožtíka nějaký základní výcvik, tak by to taky mohlo být poslední alahuakbar v teroristově životě... :)

avatar
Englbert Datum: 02.02.2017 Čas: 15:25

Snad to jméno padlého je smyšlené. Měl bych docela obavu, že na pozůstalé v USA by mohl zaútočit nějaký islamista, či přímo terorista.

avatar
danny Datum: 02.02.2017 Čas: 14:09

Je pravda, že tři zranění v boji, jeden mrtvý, tři zranění při pádu letadla a zničený stroj nepůsobí jako výsledek úspěšné operace s hladkým průběhem.
Ale celý konstrukt, který proběhl médii, včetně hodinu krvácející osmileté holčičky mi nápadně připomíná zpracování reportáží z Aleppa a podobně, minimálně metoda použitá pro vykreslení negativního obrazu Trumpa, co by strůjce debaklu, je hodně podobná, jako metody použité pro prezentaci Assada jako krvelačného hrdlořeza.
Docela mě pobavil akcent na ženské bojovníky a mnoho žen, které s vysokou mírou pravděpodobnosti běžely k palpostům. To bude patrně hrát klíčovou roli při vykazování ztrát civilistů vs. ozbrojenců..

avatar
palo satko Datum: 02.02.2017 Čas: 12:14

niko,

pokial by si to čital až do konca, tak otca to dievčatka dal zabit Obama v roku 2011. Mrtvi nevychovavaju.

avatar
Strategist Datum: 02.02.2017 Čas: 09:27

dusan: sadama podporoval v 80 letech skoro celý svět, protože proti silně islamistickému iránu byl sadam vyborná protipáka.

avatar
dusan Datum: 01.02.2017 Čas: 20:48

niko

To by sme museli vedieť viac. Každá strana si bude hovoriť svoje. Faktom je, že teroristi si z princípu nerobia starosti s civilistami ... ale pravdou je i to, že v Jemene sa podarilo Amíkom pár "prúserov", kedy pre tú čo inú príčinu (nie úmyselne) zabili miesto teroristov len nevinných civilistov .... a nie veľmi to chceli uznať ... a v rámci "protitororistického boja" v Jemene pred cca desiatimi rokmi podporovali každého kto sa aspoň tváril, že bojuje proti terorizmu .... a často to bola len iná čvarga, ktoré zneužívala situáciu ako získať peniaze, zbrane, výcvik .... a zbaviť sa nie teroristov ale "nepohodlných" z toho či onoho dôvodu.
Stačí sa spomenúť, že v 80-tich rokoch podporovali Amíci i takého Saddáma .... a ako to dopadlo ....

avatar
niko Datum: 01.02.2017 Čas: 19:48

Je samozrejme velmi zle, ked pri utoku SEALS zahynulo 8 rocne dievcatko. Z mojho pohladu su ale za jeho smrt definitivne zodpovedni jeho rodicia, ktori vychovavaju svoje dieta v teroristickom treningovom tabore, medzi ozbrojenymi nasilnikmi 7000 km od jeho rodiska.

avatar
niko Datum: 01.02.2017 Čas: 19:42

pepos: ano

avatar
tom75 Datum: 01.02.2017 Čas: 19:37

Luky v zajmu demokrace se ter.organizace muze zmenit na umirnrnou opozici a tu uz lze podporovat

avatar
dusan Datum: 01.02.2017 Čas: 16:59

"Při útoku byla zatřelena také osmiletá Nawar al-Awlaki (rozená Američanka), dcera v Americe narozeného teroristy a vůdce Al-Kajdy Anwara al-Awlakiho (zabitý v roce 2011)."

Anwar al-Awlaki nebol "v Amerike narodený teroristi a vodca Al-Kajdy" .. ale bol to americký občan, ktorý podporoval radikálov ...

Nebol však žiadny "vodca" ... a "terorista" tiež nie ..nikoho nezabil a ani to neplánoval. Ale teroritické útoky schvaloval a verbálne podporoval.

Jeho zabitie bolo dosť medializované, lebo to bol americký občan a nebol v žiadnej vojne .. ani nebol odsúdený .... z čisto právneho hľadiska to bola vražda .... o čom bola v USA veľká diskusia.

avatar
Beld Datum: 01.02.2017 Čas: 16:45

Vsechny ty clanky jsou jen hra na city s nejakou bezejmenou 8 letou holcickou . Pred 2 tydny by to nikoho nezajimalo , drzitel nobelovy ceny miru se nekritizuje .

Me by spise zajimalo proc "spadl" ten osprey . To , ze to byla pozemni operace a ne par bomb z dronu ukazuje , ze sli pro neco urciteho a my tezko nekdy zjistime vysledek .

avatar
Pepos Datum: 01.02.2017 Čas: 16:28

niko :aj o zabitých civilistoch ?,?

avatar
stronger.p Datum: 01.02.2017 Čas: 16:10

Udělal jsem chybu a přečetl si článek na Lidovkách a zděsil se, že jsem otevřel zřejmě alternativní médium na Jandově seznamu.
I takhle se dá dělat novinařina.

avatar
niko Datum: 01.02.2017 Čas: 15:50

Pepos: o stratach Delty, Seals, alebo Zelenych baret sa bezne informuje. Ked o tom nevies, neznamena to, ze sa to nedeje. Chod na facebookove stranky jednotlivych zloziek a budes aktualne informovany. Okrem tohot u mas stranky ako icausalities atd. atd. Proste places na nespravnom hrobe.

arr