Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nákup rakouských stíhaček Eurofighter provází podezření z korupce

Datum přidání 16.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stín korupce neleží jen nad nákupem českých stíhaček JAS-39 Gripen, ale i nad nákupem stíhaček Eurofighter pro rakouské vojenské letectvo. Pokud se podezření z nekalých praktik potvrdí, situace může dojít až tak daleko, že Rakousko smlouvu na nákup Eurofighterů vypoví.

Rakouský Eurofighter

Foto: Rakouská stíhačka Eurofighter / Wikipedia

 

Rakouská policie odkrývá korupční chobotnici

Rakouska prokuratura provádí vyšetřování v nákupu 15 stíhaček Eurofighter od evropského konsorcia EADS. V případě, že se uplácení úředníků a politiků odpovědných za rozhodování o zakázce potvrdí, firmě nehrozí jen zrušení celého obchodu a mezinárodní ostuda, ale podle smlouvy také miliardová pokuta ze strany Rakouska.

 

Podle rakouských vyšetřovatelů měly úplatky dosahovat výše až 113,5 miliónů Euro, navíc mělo docházet také v souvislosti s touto částkou i k praní špinavých peněz. Peníze určené k úplatkům měly být uložený na účtech fiktivních firem v daňových rájích a později využity jako "všimné" pro rakouské politiky a úředníky.

 

Minulou středu policie, v souvislosti s rakouským korupčním skandálem, udělala razii ve třinácti pobočkách firmy EADS v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Navíc provedla domácí prohlídky u osob spojených s projektem Eurofighter pro rakouskou armádu. Domovní prohlídka byla provedená také u finančníka Franka Waltera, jehož firma COMCO, sídlící v daňovém ráji na ostrově Man, měla poskytnout část peněz určených na úplatky.

 

Jedná se navíc už o druhý korupční skandál v souvislosti s nákupem rakouských Eurofighterů. Již v roce 2002 plánovalo Rakousko nakoupit 18 evropských stíhaček Eurofighter a i tehdy se objevilo podezření z nekalých finančních praktik. 

 

Klíčovou roli tehdy zahrál Petr Pilz, člen Strany zelených, který se zapříčinil o vznik speciální vyšetřovací komise. V roce 2007 však došlo k rozpuštění komise, bez konkrétního výsledku. Jediným jejím "úspěchem" bylo snížení počtu pořizovaných stíhaček Eurofighter z původních 18 kusů na současných 15 letadel.

 

Italská větev a nekalé praktiky evropských firem

V roce 2011 italská policie zatkla Gianfranca Landa, vlastníka investičního fondu slibující velké výnosy. Ten zpronevěřil 300 miliónů Euro, které jeho fondu svěřily známé celebrity italské televize a sportu. Velká část této částky údajně pocházela také od kalábrijské mafie.

 

Podle Piltza, jenž se aktivně zajímá i o současný korupční skandál, Landa z obavy o svůj život sice nesvědčil proti mafii, ale přiznal se k založení konsorcia Vector Aerospace LLP se sídlem v Londýně, které mělo pracovat ve prospěch velkých německých korporací.

 

Landa měl prozradit také jména dvou vídeňských obchodníků se zbraněmi Waltera S. a Alfreda P., kteří pracovali ve prospěch Vector Aerospace a měli zprostředkovat kontakty na rakouské politiky a úředníky.

 

Vyšetřování rovněž dovedlo polici do dalších podezřelých firem, mimo jiné do Incuco Capital Markets Greenweel & Co Ltd. nebo Crossco Aerospace. Všechny jmenované firmy nemají své vlastní fyzické sídlo, jen adresu poštovní schránky a číslo účtu.

 

Zdá se, že pachuť korupce kolem nákupu českých stíhaček JAS-39 Gripen není v Evropě jediná. Kromě konsorcia EADS je z rozsáhlé korupce podezřelé také konsorcium BAE Systems, jenž je jedním z největších akcionářů ve švédské zbrojovce SAAB AB jakožto výrobce stíhaček JAS-39 Gripen.

 

BAE Systems musel zaplatit, v rámci mimosoudního vyrovnání, pokutu 400 miliónů dolarů americkému ministerstvu spravedlnosti a 46,9 miliónů dolarů britské justici za „účetní nesrovnalosti“, v souvislosti se získáváním kontraktů v České republice, Tanzanii, Rumunsku a Jižní Africe.

 

V našem výčtu evropských firem podezřelých z korupce nesmíme zapomenout ani na italskou leteckou společnost Finmeccanica, jež je obviněná z nekalých obchodních praktik v Brazílii, Rusku, Panamě, Indonésii a Indii.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nicolaj Datum: 17.11.2012 Čas: 18:15

Koupce není zdaleka jen u nás, to se ví dávno, přesto to pořád nepřestává lidi udivovat :-D

avatar
Jirka Datum: 16.11.2012 Čas: 21:55

Nic nového už v roce 2007 se přišlo na 87 000 EUR pro firmu řízenou manželkou generálem Erichem Wolfem - tehdejší velitel vzdušných sil rakouské republiky, najdete to zde:
http://www.viennareview.net/news/austria/eurofighter-saga
Ostatně ohledně "tradice" korupce v Rakousku vypověděl velice přehledně v rozhovoru nynější ministr zahraničí a kandidát na prezidenta, pan Schwarzenberg, zmiňuje tam dokonce i konkrétní procenta - zbývá jediné a to prásknout taky sazby co se berou u nás :-D ....danou odpověď naleznete téměř u konce rozhovoru na tomto odkazu:
http://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/schwarzenberg-jsem-havlovec-coz-je-smrtelny-hrich-10212.html

a o tom, že "berou" prakticky všichni svědčí i to, že konsorcium firem prodávající Typhoony uplácela i v bohaté Saudské Arábii, dokonce to došlo tak daleko, že poslanec v britském parlamentu lobboval za to aby se zastavilo vyšetřování těchto transakcí

avatar
Jan Grohmann Datum: 16.11.2012 Čas: 16:44

Dobrý den, je to tak. Slovo "chystané" do článku nepatří. Každopádně platí, že Rakušané uvažují o zrušení smlouvy na nákup stíhaček Eurofighter, pokud se podezření z korupce prokáže. Otázka je, jaké to bude mít důsledky.

avatar
jakub mares Datum: 16.11.2012 Čas: 16:27

Ja myslel ze uz ty stihacky maj a provozujou, ne ze chystaj nakub..

arr