TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Námořní technika

Námořní průzkumný letoun MQ-4C Triton startuje

Datum přidání 07.04.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké námořnictvo se připravuje k prvnímu letu nového bezpilotního průzkumného letounu MQ-4C Triton. Posláním stroje je provádět dlouhodobé dohledové, průzkumné a komunikační operace. K tomuto účelu je stroj vybaven odpovídající technikou.

MQ-4C Triton

Foto: MQ-4C Triton v představách grafiků / U.S. Navy


MQ-4C Triton je námořní variantou známého bezpilotního průzkumného letounu RQ-4B Global Hawk. Rozměry a výkony mají obě varianty podobné – rozpětí 40 metrů, délku 14 metrů a výškový dostup 18 kilometrů.

 

Stroj vydrží ve vzduchu úctyhodných 30 hodin. Jde o klíčový parametr pro komunikační mise, kdy MQ-4C Triton slouží de facto jako nízkoletící komunikační satelit. Nejenže letoun může zprostředkovávat rychlou komunikaci mezi loděmi a letadly, ale také může sloužit k řízení dalších bezpilotních letadel nebo bezosádkových lodí. Z výšky 18 kilometrů není problém zprostředkovat komunikaci mezi místy vzdálenými až 1000 kilometrů.

 

Námořní verze MQ-4C Triton má na rozdíl od svého "suchozemského" kolegy posílené trup a křídla, což je nezbytné v provozu na letadlových lodích. Letoun MQ-4C byl rovněž vybaven ochranou proti námraze a před střetem s ptáky. Vzhledem k tomu, že Triton musí identifikovat malá námořní plavidla, např. malé čluny, ba dokonce skútry, je stroj navržen tak, aby mohl rychle klesnout na nižší letovou hladinu a prozkoumat cíl z menší výšky.

 

Video: Northrop Grumman představuje MQ-4C Triton. / YouTube


První let stroje Triton je součástí fáze Systémového vývoje a demonstrace SDD (System Development and Demonstration) v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. V rámci programu SDD má firma Northrop Grumman pro americké námořnictvo vyvíjet, testovat a vylepšovat konstrukci letounu MQ-4C Triton před spuštěním ostré sériové výroby.

 

"První letadlo MQ-4C Triton SDD neboli SDD-1 bude provádět letové zkoušky na konci tohoto měsíce v kalifornské továrně Palmdale Northrop Grumman," oznámil námořní kapitán Jim Hoke, manažer programu MQ-4C Triton.

 

V současné době má firma Northrop Grumman k dispozici tři letadla. Námořníci chtějí postavit ještě další stroje, aby mohli od roku 2015 začít s Počátečním operačním testováním a hodnocením (Initial Operational Test and Evaluation), což je nezbytný předpoklad pro zahájení sériové výroby.

 

Zdroj: Naval-Technology

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sunakashi Datum: 08.04.2013 Čas: 20:01

Seb: zcela jiste to bude autonomni system navedeni....

avatar
Seb... Datum: 08.04.2013 Čas: 16:24

Nechtěl bych s ním přistávat na letadlové lodi. Už tak mě příde dost naročný tam přistát s normálním letadlem.

avatar
courage Datum: 07.04.2013 Čas: 17:16

aby mohl klesnout na nižší letovou hladinu...opravte si to v v clanku.jinak zajimave

arr