Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vyšetřovací služba NCIS krotí zločince u námořnictva

Datum přidání 10.09.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Patrik Pluhař

V jižní části Washingtonu D.C. sídlí nenápadný úřad Námořní vyšetřovací služby NCIS (Naval Criminal Investigative Service). Úřad vyšetřuje kriminalitu mezi více než 500 000 příslušníky amerického námořnictva USMC (United States Marine Corps) a námořní pěchoty US Navy (United States Navy).

Agenti NCIS exhumujú telo irackého občana za účelom upresnenia príčiny smrti (Iraku, 2005)

Foto: Agenti NCIS exhumují tělo iráckého občana za účelem upřesnění příčiny smrti (Irák, 2005). / NCIS

 

Historie NCIS

NCIS je nástupnickou organizací bývalé Námořní vyšetřovací služby NIS (Naval Investigative Service). Historie NIS sahá až do roku 1882. Samotná NCIS vznikla v roce 1992, kdy došlo jen ke změně názvu, samotné kompetence zůstaly.

 

NIS se z počátku věnoval jen sbíráním a analýzou informací o plavidlech cizích ozbrojených složek, mapováním vodních ploch, řek, oceánů a samozřejmě přístavů a průmyslových zón ostatních armád z celého světa.

 

Po vstupu Spojených států do první a druhé světové války se rozšířila působnost tohoto úřadu o různé typy špionážních akcí. Později se stal hlavním vyšetřovacím orgánem při vyšetřování cizích špionáží, v některých případech i vyšetřování teroristických útoků, diverzních činností a sabotáží.

 

Největší nábor civilních zaměstnanců a zvláštních agentů začal v době korejské války v roce 1950 a pokračoval po dobu celé studené války. Později se NIS oddělila od Úřadu námořního zpravodajství ONI (Office of Naval Intelligence).

 

Video: NCIS promo. / YouTube


Krádeže, drogy, špionáž

NCIS je jeden z federálních vyšetřovacích úřadů. NCIS se zabývá vyšetřováním zločinů spáchaných proti námořnictvu (námořní pěchotě) nebo vyšetřováním zločinů spáchaných příslušníky námořnictva a námořní pěchoty.

 

Předními úkoly NCIS je především prevence kriminality u námořnictva a námořní pěchoty. Pokud už k nějakému zločinu dojde, je NCIS hlavní součástí vyšetřování a vymahačem práva.

 

NCIS vyšetřuje všechny typy trestných činů. Nejčastějšími případy jsou drobné krádeže, podvody, počítačová kriminalita, jen ve výjimečných případech se jedná o případy vraždy, únosů nebo finanční zpronevěry. NCIS vyšetřuje nepřirozené úmrtí jakéhokoliv člena námořnictva/námořní pěchoty.

 

NCIS je také součástí kontrarozvědky amerického námořnictva. Vyšetřuje případy špionáže a nedodržení námořního tajemství. Zabývá se ochranou tajných informací.

 

V poslední době se NCIS zaměřuje na boj s terorismem, protiteroristické operace, a to nejen na území Spojených států. Vyšetřuje potencionální hrozby teroristických útoků, které bezprostředně hrozí námořnictvu a námořní pěchotě.

 

NCIS po teroristických útocích z jedenáctého září spolupracuje s Federálním úřadem pro vyšetřování FBI (Federal Bureau of Investigation). Kromě FBI úřad spolupracuje s Národním úřadem pro kontrolu obchodu s drogami DEA (Drug Enforcement Administration).

 

Armádním protějškem NCIS je Velitelství pro vyšetřování kriminality Americké armády USACIDC (United States Army Criminal Investigation Command), známější pod zkratkou DCIS (Defense Criminal Investigative Service).

 

NCIS má po celých Spojených státech celkem čtrnáct úřadů a sto padesát zástupných míst po celém světě. Hlavní centrála NCIS se nachází na námořní základně Marine Corps Base Qyantico (MCB Quantico).

 

Foto: Před vstupem do rozlehlého přístavu a sídla NCIS v jižní části Washingtonu, D.C. / Autor

 

Zvláštní tým agentů

NCIS zaměstnává přibližně tři tisíce zaměstnanců, kteří mají dobré zkušenosti zejména z jiných kriminálních služeb. Přibližně polovinu zaměstnanců tvoří speciální agenti, ostatní jsou civilní zaměstnanci.

 

Agenti mají zvláštní výcvik a mohou vykonávat službu na federální úrovni. Zvláštní agenti jsou vzdělání v různých odborných odvětví - například forenzní oblast, telekomunikace, polygrafie, počítačové technologie, bezpečnostních opatření nebo kontrašpionáž.

 

Agenti jsou speciálně vycvičeni pro práci kdekoliv na světě, zejména pak na palubách lodí, ponorek a letadel, kde jsou jednotlivě agenti nasazováni, aby prováděli prevenci v otázkách bezpečnosti a v boji proti terorismu a špionáži.

 

Foto: S příslušníky americké Námořní pěchoty u sídla NCIS, Naval Criminal Investigative Service v jižní části Washingtonu, D.C. / Autor

 

V akci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Poté co byl v roce 1983 proveden teroristický útok na jednotku námořní pěchoty na vojenské základně v Bejrútu, založila agentura zvláštní námořní protiteroristické centrum ATAC (Navy Antiterrorist Alert Center).

 

Po útoku na americký torpédoborec USS Cole (2002) došlo k restrukturalizaci a posílení centra - vzniklo MTAC (Multiple Threat Alert Center). Centrum MTAC varuje non-stop před možnými teroristickými útoky všechny složky námořní pěchoty a námořnictva.

 

V roce 1987 byl díky spolupráci s FBI odsouzen na doživotí za špionáž jeden ze zaměstnanců Námořnictva Spojených států, Jonathan Pollard. Proto se v dalších letech NCIS začala zaměřovat na bezpečnostní prověrky svých zaměstnanců a zavedla tak zvláštní bezpečnostní program pro zaměstnance NCIS.

 

V roce 1991 se například zabývala skandálem sexuálního obtěžování příslušníku námořní pěchoty, kteří byli toho času v Las Vegas, ve státu Nevada.

V rámci Námořní vyšetřovací služby vznikla v listopadu 2013 společná jednotka SWAT NCIS, pod názvem "Regional Emergency Action Capabilities Team", která zasahuje u akcí s pravděpodobným výskytem ozbrojeného protivníka.

 

Foto: Torpédoborec USS Barry třídy Forrest Sherman strávil většinu času u pobřeží Vietnamu, později v Karibiku a ve Středozemním moři. Nejúspěšnější námořní misí se stala služba při kubánské raketové krizi v roce 1962. Dnes je nedílnou součástí NCIS a kotví u jeho sídla ve Washington Navy Yard v jižní části Washingtonu, D.C. / Autor

 

Populární kultura

Námořní vyšetřovací služba se stala nejznámější právě díky americkému seriálu televizní stanice CBS "Námořní vyšetřovací služba", který je natáčen nepřetržitě od roku 2003 a volně navazuje na seriál "JAG".

 

Seriál se zabývá každodenní prací zvláštních agentů Námořní vyšetřovací služby, která vyšetřuje zločiny zaměstnanců námořní pěchoty nebo námořnictva Spojených států nejen na pevnině, ale také na palubách lodí a ponorek. V letech 2011 až 2013 a také po úspěšné desáté řadě, dostal seriál několik ocenění jako jeden z nejlepších seriálů.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kubo4747 Datum: 11.09.2015 Čas: 18:30

Viem, že už tam není, kedysi zmizla a Dinozo hu hľadal, a aj hu našiel.

avatar
Kozlus Datum: 10.09.2015 Čas: 17:06

Taky me napadlo, ze za 2 tejdny je dalsi rada, tak uz se dela reklama :)
A Davidova tam uz neni, nesledujes, nevis :D

avatar
kubo4747 Datum: 10.09.2015 Čas: 16:56

Nikde nevidím fotky agentov Gibbsa, Dinoza, McGeeho a Zivy Davidovej. :D

arr