Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Napětí eskaluje - Turci zvažují rozvinout systém Patriot poblíž syrských hranic

Datum přidání 12.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Michal Polák

Napětí mezi Ankarou a Damaškem se dále zvyšuje. Potyček kolem hranic dále přibývá a uklidnění situace je v nedohlednu – spíše naopak. Začalo se dokonce diskutovat o možnosti rozmístit protiletadlový systém Patriot v blízkosti turecko-syrských hranic.

Patriot

Foto: Protiletadlový systém Patriot / U. S. Army


Turecko-syrská třenice

Vztahy mezi oběma zeměmi nejsou již několik měsíců vůbec dobré. Ze Sýrie zmítané občanskou válkou totiž míří do Turecka velký počet uprchlíků. Není proto divu, že Turci na své sousedy dlouhodobě naléhali, aby zmírněním své vojenské činnosti pozastavili prudký nárůst obyvatel. Ti ve velkém opouštějí své domovy ve snaze vyhnout se násilnostem způsobených konfliktem mezi armádou a povstalci. V nedávné době přitom počet uprchlíků překročil hranici 100 tisíc osob a zlepšení je v nedohlednu.

 

K dalšímu zvýšení napětí došlo na konci června, kdy syrská protivzdušná obrana sestřelila turecký nadzvukový stíhací letoun F-4E-2020 Phantom II, který měl provádět průzkum syrské protivzdušné obrany. Turci bohužel zjistili, že Sýrie má připravenou protivzdušnou obranu za cenu ztráty vlastního letounu.

 

Následovala pochopitelně silná vyjádření z obou stran. Zatímco Sýřané považují sestřel za zcela oprávněný vzhledem k narušení vlastního vzdušného prostoru, Turci samozřejmě nikoliv a namítají řadu argumentů proti druhé straně.

 

Další zvýšení napětí bylo způsobeno mnoha zásahy na tureckém území, které měly za následek nejen škody na majetku ale také na životech civilního obyvatelstva. Sýrie však popírá, že záměrně odstřelovala turecké území.

 

Na druhou stranu Turkům se musí dát za pravdu v tom, že zásahy opravdu přišly ze syrského území. Šlo tak zřejmě o chyby v nepřesné střelbě na povstalce. Údajně ovšem mělo dojít také k záměrnému odstřelování tureckého území povstalci za účelem dalšího zvyšování napětí.

 

Sýrie , Aleppo

Foto: Skupina povstalců během pouličních bojů v Aleppu / svit.24.ua

Vzájemná obviňování a politické souvislosti

Sýrie rozhodně nemá v zájmu začít válku proti podstatně silnější turecké armádě a to navíc v době, kdy má dost svých vlastních problémů. Pro větší konflikt s jinou profesionální armádou není v současné době ani zdaleka připravena a dokonce nemá a v minulých letech neměla jít do konfliktu s Tureckem žádný důvod – spíše naopak.

 

Turci přesto v současné době rozmístili podél celých turecko-syrských hranic množství tanků, obrněné techniky i protiletadlových systémů kratšího dosahu a jsou odhodláni se podle svých slov bránit jakékoliv agresi.

 

Syrská armáda se tak ocitá v nezáviděníhodné situaci, jelikož není schopna z pochopitelných důvodů zabezpečit klid poblíž vlastních hranic. O Turcích však totéž prohlásit nemůžeme. V ulicích Istanbulu dokonce probíhají protesty civilního obyvatelstva proti případnému konfliktu, což naznačuje značný strach z případného jednání čelních tureckých představitelů.

 

V médiích se dokonce objevila velmi ostrá kritika ze strany syrského prezidenta Bašára Asada, který označuje tureckého premiéra Erdogana za nebezpečí pro celou oblast. Jeho a stranu AKP spojuje s Muslimským bratrstvem a přímo varuje před snahou o uchváceních vlivu v oblasti. Není třeba nikterak vysvětlovat, že případný konflikt může upevnit postavení Erdogana v čele Turecka a zároveň může zvýšit vliv Turecka v celé oblasti.

 

Video: Chtějí Turci rozmístit u syrských hranic systém Patriot? / YouTube

Protiletadlový systém Patriot u syrských hranic

V souvislosti s vyhrocováním situace se dokonce objevily informace o diskuzi rozvinout, poblíž syrských hranic, protiletadlový systém americké výroby Patriot. Jeho nasazení znamená jasný signál vůči režimu Bašára Asada, ale také možnost přicházejícího útoku ze strany Turecka.

 

Připomeňme, že Patriot je protiletadlový (a protiraketový) systém středního až dlouhého doletu. Vyvinut byl ve Spojených státech amerických a do výzbroje byl zařazen v roce 1984. Svým bojovým křtem si prošel ve Válce v Zálivu, kde působil nejen proti letounům ale také proti balistickým raketám krátkého dosahu Scud. Rozevření systému Patriot tak v každém případě naznačuje další eskalaci vývoje, jelikož je to obranná zbraň pro případ konfliktu s vyšší intenzitou.

 

Lze předpokládat, že snahou Turecka bude zvýšit zájem ostatních členů NATO o dění v Sýrii. Případná podpora NATO je pro Turecko totiž podmínkou, aby se mohla do syrského konfliktu vojensky zapojit.

 

Samotné rozevření systému Patriot má po vojenské stránce zabezpečovat hranici obou zemí před případným leteckým a raketovým útokem ze strany Sýrie. Je však krajně nepravděpodobné, nejen k tristnímu stavu syrského letectva, že se Sýrie pustí do vojenského dobrodružství s Tureckem první a bez vyprovokování.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
bark Datum: 13.11.2012 Čas: 17:19

S Patrioty si nejsem moc jistý. Proč by se jinak Turci před nějakou dobou vztekali kvůli řeckému nákupu S-300 (přesněji kyperskému, teď je ale umístěný na Krétě).
A pokud ano, rozhodně jich nemohou mít skutečně strategicky významné množství. Možná 1 nebo 2 baterie, ale pochybuji.

avatar
Dip Datum: 13.11.2012 Čas: 10:51

Kdepak do Syrie nikdo nepůjde. Je to příliš komplikovaný region. Turci pochopitelně by rádi, ale podporu NATO to mít nebude. Není k tomu důvod. V Syrii se odehrává střet ruzných směrů islámu a arabský kultůry a těžko se v tom kdo vyzná, co je vlastně pro Evropu dobré. Pravděpodobně se v tom pořádně nevyzná ani liga arabských států, nejdřív měli plnou hubu keců a pak nic. Možná čekají, jestli to někdo nevyřeší za ně, podobně jako v Lybii. Budou mít čistý ruce a neutratěj ani dolar. Arabové jsou vychcaní, jen ať si utrácej vlastní penízky.

avatar
CS92 Datum: 12.11.2012 Čas: 11:39

Zajímavý článek, myslím si, že situace v Sýrii nevyhnutelně směřuje k "něčemu velkému", ať už ze strany samotného Turecka nebo NATO, a to navzdory mnohým oficiálním prohlášením.

(Pro autora článku: "bojovým křestem" nahraďte, prosím, "bojovým křtem" - aneb splést se může každý, děkuji.)

avatar
KV Datum: 12.11.2012 Čas: 10:44

Podľa všetkého Turecko systém Patriot vlastní a ak ho vlastní, tak ho určite má pripravený u Sýrskej hranice v plnej bojovej pohotovosti,tak čo to tu plácáte o "Zvažovaní rozvinutia ".Len krajina ignorantov by ho v takejto situácii nemala ešte v plnej bojovej pohotovosti.Všetko je to len postupná medialna masáž zo strany NATO a Turecka.Treba si ale uvedomiť,čo by z toho Sýria mala aby provokovala protivníka ako Turecko.Skôr to vyzerá na provokáciu zo strany Turecka a NATO.

arr