Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Datum přidání 20.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitán Petr Hofírek

Absolvováním závěrečného rotního-taktického cvičení vojáci 1. strážní roty BAF završili přípravu do zahraniční operace na území Afghánistánu.

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Vojáci při výcviku. / Petr Hofírek

 

Ve dnech 10. - 13. 9. 2013 se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá konalo závěrečné rotní-taktické cvičení 1. strážní roty Bagram (dále jen 1. SR BAF), která na konci září odlétá plnit úkoly do zahraniční operace ISAF v Afghánistánu. Jednotka čítající na 150 vojenských profesionálů je postavena na bázi 73. tankového praporu a doplněna příslušníky dalších deseti útvarů AČR.

 

Cílem cvičení bylo prověřit schopnost 1. SR BAF plnit operační úkol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Část vojenského výcvikového prostoru Libavá se tak proměnila na distrikt Bagram a jeho blízké okolí.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blížíFoto: Důležité je získat si domorodce na svou stranu. / Petr Hofírek

 

„Vojáci se museli vypořádat s téměř čtyřicítkou situací a incidentů, typickými pro působení v Afghánistánu.Jednalo se např. o komunikaci s místními autoritami, reakce na útok vedený ručními zbraněmi, improvizovanými výbušnými zařízeními nebo nepřímou palbou, vyžadování letecké podpory, letecký odsun raněného, patrolování, zaujímání pozorovacích stanovišť a prohledávací operace,“ zhodnotil závěrečné cvičení velitel jednotky kapitán Libor Tesař. Po celou dobu cvičení vojáky a jejich reakce sledovali a hodnotili všudypřítomní rozhodčí.

 

Zajímavostí bylo, že se výcvik a připravené incidenty neodehrávaly pouze ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jak tomu bývá zvykem, ale také v prostoru civilním. Některé incidenty byly řešeny ve vesnicích v blízkosti posádky Přáslavice. Za zmínku jistě stojí jednání velitele 1. SR BAF s guvernérem distriktu Bagram, v podání starosty místní obce Hlubočky a dalších členů zastupitelstva.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Spolupráce s místními je klíčem k úspěchu. / Petr Hofírek

 

Na řízení, rozehře incidentů a zabezpečení cvičení se podílelo na 150 vojáků ze 73.tpr, 72.mpr a 103. střediska CIMIC/PSYOPS, kteří na základě námětu cvičení vytvářeli podmínky blízké skutečnému místu nasazení. Na závěrečném rozboru cvičení bylo zkonstatováno, že si jednotka úspěšně poradila se všemi rozehranými incidenty a situacemi.

 

„Dobrou práci odvedlo všech sedm čet a také štáb roty, který dokázal velmi operativním způsobem reagovat na vzniklé, simulované situace. Jednotka je připravena,“ zaznělo na závěr z úst velitele kapitána Libora Tesaře.

 

Zdroj: 7mb.army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr