TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Datum přidání 20.09.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kapitán Petr Hofírek

Absolvováním závěrečného rotního-taktického cvičení vojáci 1. strážní roty BAF završili přípravu do zahraniční operace na území Afghánistánu.

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Vojáci při výcviku. / Petr Hofírek

 

Ve dnech 10. - 13. 9. 2013 se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá konalo závěrečné rotní-taktické cvičení 1. strážní roty Bagram (dále jen 1. SR BAF), která na konci září odlétá plnit úkoly do zahraniční operace ISAF v Afghánistánu. Jednotka čítající na 150 vojenských profesionálů je postavena na bázi 73. tankového praporu a doplněna příslušníky dalších deseti útvarů AČR.

 

Cílem cvičení bylo prověřit schopnost 1. SR BAF plnit operační úkol v přiděleném prostoru odpovědnosti. Část vojenského výcvikového prostoru Libavá se tak proměnila na distrikt Bagram a jeho blízké okolí.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blížíFoto: Důležité je získat si domorodce na svou stranu. / Petr Hofírek

 

„Vojáci se museli vypořádat s téměř čtyřicítkou situací a incidentů, typickými pro působení v Afghánistánu.Jednalo se např. o komunikaci s místními autoritami, reakce na útok vedený ručními zbraněmi, improvizovanými výbušnými zařízeními nebo nepřímou palbou, vyžadování letecké podpory, letecký odsun raněného, patrolování, zaujímání pozorovacích stanovišť a prohledávací operace,“ zhodnotil závěrečné cvičení velitel jednotky kapitán Libor Tesař. Po celou dobu cvičení vojáky a jejich reakce sledovali a hodnotili všudypřítomní rozhodčí.

 

Zajímavostí bylo, že se výcvik a připravené incidenty neodehrávaly pouze ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, jak tomu bývá zvykem, ale také v prostoru civilním. Některé incidenty byly řešeny ve vesnicích v blízkosti posádky Přáslavice. Za zmínku jistě stojí jednání velitele 1. SR BAF s guvernérem distriktu Bagram, v podání starosty místní obce Hlubočky a dalších členů zastupitelstva.

 

Nasazení 1. strážní roty BAF v Afghanistánu se blíží

Foto: Spolupráce s místními je klíčem k úspěchu. / Petr Hofírek

 

Na řízení, rozehře incidentů a zabezpečení cvičení se podílelo na 150 vojáků ze 73.tpr, 72.mpr a 103. střediska CIMIC/PSYOPS, kteří na základě námětu cvičení vytvářeli podmínky blízké skutečnému místu nasazení. Na závěrečném rozboru cvičení bylo zkonstatováno, že si jednotka úspěšně poradila se všemi rozehranými incidenty a situacemi.

 

„Dobrou práci odvedlo všech sedm čet a také štáb roty, který dokázal velmi operativním způsobem reagovat na vzniklé, simulované situace. Jednotka je připravena,“ zaznělo na závěr z úst velitele kapitána Libora Tesaře.

 

Zdroj: 7mb.army.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr