Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Násilí v Gaze: Hamásem dobře naplánovaná provokace?

Datum přidání 17.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 15 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Načasování současné eskalace násilí mezi palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás, ovládajícími pásmo Gazy a izraelskou armádou nemusí být náhodné. Tvrdá reakce Izraele na ostřelování svého území raketami právě z této palestinské enklávy, stejně jako na jiné teroristické útoky organizované Hamásem, která se dříve či později dala předpokládat, může totiž paradoxně usnadnit Palestině získání statusu „země-pozorovatele“ při OSN.

izraelský útok Gaza

Foto: Výbuch v oblasti města Gaza / mignews.com.ua

 

Ruská tisková agentura RIA v souvislosti s posledním vývojem kolem pásma Gazy citovala předsedu ruské delegace při OSN Vitalije Čurkina, podle kterého nynější eskalace násilí v této oblasti Palestincům neuškodí a naopak jim spíše může pomoct. Pravděpodobnost takovéhoto vývoje naznačilo i středeční dvouhodinové jednání Rady bezpečnosti OSN, které ukázalo jednotný protiizraelský postoj arabských zemí v souvislosti s tímto konfliktem.

 

Otázkou přiznání statusu „země-pozorovatele“ Palestině se má Valné shromáždění OSN zabývat 29. listopadu. V této souvislosti není bez zajímavosti, že Hamás zintensivnil ostřelování izraelského území svými raketami v první polovině letošního listopadu. A právě tato skutečnost, společně s teroristickým útokem na armádní džíp, při kterém byli zraněni čtyři izraelští vojáci, vedla izraelskou vládu k rozhodnutí zahájit operaci „Pilíř obrany" („Pillar of Defence").

 

IDFFoto: Izraelští vojáci čekají na rozkaz k zásahu /  news.rambler.ru

 

Z posledních kroků ruského prezidenta Putina se přitom dá vyvozovat, že Rusko palestinskou snahu o získání statusu „země-pozorovatele“ podpoří, nebo přinejmenším nebude blokovat. Jak informovala RIA, v pátek jednal Putin o řešení situace v této oblasti telefonicky s tureckým premiérem Erdoganem  a prezidentem Egypta Mursim, tedy s představiteli zemí, které v souvislosti s tímto konfliktem zaujaly jednoznačně protiizraelské stanovisko.

 

Hamásem kontrolovaná palestinská správa pásma Gazy se přitom před zahraničními médii v posledních hodinách začala stavět do role téměř mírumilovné oběti. A to v rozporu s prohlášeními jejích představitelů z předešlých dní, v kterých odmítali zklidnění situace, dokud Izrael dostatečně nezaplatí za smrt velitele ozbrojeného křídla Hamásu, operujícího pod názvem Brigády mučedníka Izzuddína Kásama, Ahmada Džabarího, kterého se izraelské armádě podařilo zabít tuto středu.

 

Video: Život v Izraeli. Svatební hostina pod ochranou systému Iron Dome / YouTube

 

V pátek však vicepremiér zdejší islamistické vlády Ziad al Zaza připustil v rozhovoru pro agenturu RIA za jistých podmínek možnost jednání o příměří. „V podstatě souhlasíme s příměřím. Ale napřed musíme dostat garance, že bude ukončena agrese, ostřelování a vpády izraelské armády do pohraničních zón pásma Gazy,“ uvedl doslova.

 

Případné přiznání statusu „země-pozorovatele“ při OSN Palestině přitom představuje pro Izrael velký problém. S odvoláním na rozhovor redaktora rozhlasové stanice Echo Moskvy s izraelskou velvyslankyní v Moskvě Doritou Golenderovou to uvedla RIA. „Chtěli bychom všemi silami odvrátit tento krok, neboť může mít vliv na další vztahy mezi námi a může zkomplikovat mírové rozhovory,“ řekla Golenderová.

 

Zdroj: RIA, RIA, RIA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článkuPřidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 20.11.2012 Čas: 18:17

Petr : Msylíš peníze o které je připavili soukromé banky a které měli hodnotu jen toho papíru :)
Narozdíl od nich mi necháme naše peníze jiným ,ale oni měli oule se jim postavit. Doporučoval bych trochu mrknout jak fungujou peníze , je hromada věcí na netu..

avatar
petr Datum: 20.11.2012 Čas: 17:48

no tak tento clanek napsat v islandskych mediich tak Vas verejne ukamenuji!!!!! jelikoz oni miluji HAMAS a teror a zidovsky stat Island nesnasi! Je zajimave, ze Island ma co rikat kdyz sam dluzi penize druhym!!!

www.dv.is

www.visir.is

www.mbl.is

avatar
Márty Datum: 18.11.2012 Čas: 19:50

for Kolčák : Tento seminář je opravdovím popisem pronikání Islámu do světa s tím naprosto souhlasím.
Ale řeč není o náboženství to by jsme byli velice krátkozrací ,toho se bát nemusíme, ale o lidech kteří jeho pomocí získávají vliv. Nikdy se nedomluvíte s fanatikem ,ať je jakého koli vyznání ,pokaždé má svou pravdu. Lidé se prostě nedokáží odprostit od snů a realitu nechtějí ani zahlédnout. A to si říkame nejinteligentnější druh planety ( celkem o tom pochybuji když to vidím).

Za dokument děkuji ,pokud budeš mít ještě sem s tím ...

avatar
Standa Datum: 18.11.2012 Čas: 16:54

bark: Turci v Německu, to byla levná pracovní síla, ale Francie....to je spíš špatné svědomí z doby kolonialismu....muslimové tam přišli za lepším životem (nezaměňovat za prací) a Francie jim říkat ne moc nemohla, protože by jí všichni hned omlátili o ústa její koloniální minulost. Rozhodně nacpat si islám do evropy nebyl nejlepší nápad......teď už s tím ale nikdo nic neudělá, je jich moc a vychovávat se moc nenechají.....pokud budeme jednat v intencích "humanismu".

avatar
bark Datum: 18.11.2012 Čas: 15:20

Ještě je jedna zlomyslnější interpretace této události:

Věc víceméně přiostřil sám Izrael, aby odvedl pozornost svých vlastních lidí od vnitřních problémů - mj. rozporům Mossad a IDF vůči současné vládě. A Hamas je jediná věc, kterou může bez problémů porazit a dodat národu pocit jakési hrdosti....když ta poslední kampaň proti Hizballáhu byl debakl. Izrael víceméně pravidelně vede nějakou tu válku jednou za deset let.

To není můj názor - to je jen odposlechnuto...a ten člověk byl Izraelec, nechci psát Žid. A taky se dá o tom pochybovat - ale je jasné, že ani pro Izraelce tudy cesta nevede - jsou ve stále větší izolaci (viz. vztahy s Egyptem, Libanonem a události v Sýrii).

Jinak ty výlevy vůči muslimům a terorismu jsou off topic. Donedávna stejnou roli hráli pro média komunisti a ještě předtím to myslím byli imperialisti.

A co se týká terorismu - není to nějaký muslimský vynález, ale evropský import. Stern a Irgun byly v oblasti dřívě - britská správa Palestiny o tom by mohla vyprávět.
Ve Spojených státech více terorismu provádějí sami Američané vůči sobě - 11. září je víceméně výjimkou.
A v Evropě Rote Armee Fraction, operace související s Gladiem, italská scéna 70.tých let nebo IRA či baskické bojůvky působí nebo působila daleko více problémů. Pro Turky to jsou zase PKK a to muslimové nejsou.
Takže prosím - zamést před vlastním prahem je třeba.

Ostatně, podporou islámských teroristů se vyznamenali především západní země - namátkou - samotná Al-Kajda a hnutí Taliban (80.tá léta) přímo USA a Pákistánem, UCK v Kosovu - tu podporujeme vlastně dodnes, Sýrie, Libye - nebo si opravdu myslíte, že jde o nějakou podporu demokracie ? Pak se divíme následkům.

Drtivá většina financí pro muslimské teroristy putuje ze zemí našich spojenců - Emiráty, SAE a když se to hodí, tak jim přispějeme sami - viz. právě Kosovo. Proč tam neudělá Západ intervenci ? Bylo by po problémech - s ubývajícími penězi by ubylo i mezinárodních teroristů.

Pokud měkdo řekně že muslim = terorista, tak má vymytý mozek propagandou.

Jiná věc jsou kulturní a společenské negativní jevy související s islámem v tradičních křesťanských zemích jako je Francie apod. - ale uznejte - i za to si může víceméně Západ sám politikou nesmyslné imigrace levných pracovních sil do svých vlastních zemí a multikulturalismem.

Ostatně, podobný jev je i ve Státech - jsou celé oblasti, kde se již nedomluvíte anglicky. Jejich armáda je již z větší části z Latinos a míšenců. Za dalších třicet let bude anglofonní obyvatelstvo ve státech menšinou. A protože Latinos jsou obvykle bojovnými katolíky, můžeme se těšit na podobné problémy jako na Filipínách.

Dalo by se tak pokračovat dále.

avatar
Parcehue Datum: 18.11.2012 Čas: 12:51

J. Fišer - asi jste začal konflikt sledovat až v okamžiku, když Izrael zareagoval na ostřelování raketami z Gazy. A nebo jste vyznavačem rudé logiky a v tom případě nemá cenu s Vámi diskutovat.

avatar
j. fišer, třebíč Datum: 18.11.2012 Čas: 11:54

to je úžasná provokace hamásu
nechává své území bombardovat raketymi z izraele
zelená logika nemá chybu

avatar
Deadog Datum: 17.11.2012 Čas: 23:02

to Kolcak: smekam ,tak toto je asi nejhodnotnejsi video o islamu ktere sem videl, pustte si to

avatar
Kolčak Datum: 17.11.2012 Čas: 21:57

Márty, podívej se na seminář dr. Billa Warnera. Myslím to vážně, podívej se na to. http://gatesofvienna.blogspot.cz/2012/11/a-rosetta-stone-for-bill-warner-part-9.html

avatar
Márty Datum: 17.11.2012 Čas: 21:36

for Autor: Courage Mám malou otázku ,kolik znáš muslimů ?? Ono házet všechny do jednoho není ten správný postoj, pokud jdeš proti náboženství jdeš proti všem uskupením. Oproti křesťanství byl Hitler nulou tak na to koukej v kontextu. A věc druhá Izrael má armádu a Palestina jen bandu teroristů, ale prosimtě, nesmíš koukat tolik na Novu. Pracuješ s informacemi z jedné strany a proto se tvému názoru nedivím. Nejde o prosazování pravdy ,ale o využívání lehce zmanipulovatelných lidí pro získání moci,nadvlády či majetku. (To je DF náboženství či politiky)

avatar
Courage Datum: 17.11.2012 Čas: 19:44

Márty asi moc neví...Muslimové věří že jsme všichni nevěřící a proto nás chtějí zabít postupně všechny..Co se dá dodat na sebevražedné atentáty v autobusech a podobně co mají na svědomí muslimové. Kdyby jsme bydlely tam kde Izraelci tak názor našich lidí by se asi trochu změnil,hlavně na armádu.Připravenost Izrealců je obdivuhodná,vždyť na vojnu chodí i ženy.A to je Izraelců pouze 7,7 milionu.Izraelci nikomu nevyhrožují likvidací jako to dělají všechny okolní státy v okolí v čele s Iranem,teď se ktomu ještě přidá muslimské bratrstvo v egyptě. A co dokázaly palistinci, co udělaly pro svět ?? Vůbec nic,jenom zabíjejí lidi.. A co světu přináší Izraelský výzkum,zdravotnictví a podobně.. Go IDF moc vám fandím jako vždycky doufám že jim to zase natřete.

avatar
Deadog Datum: 17.11.2012 Čas: 19:13

Zacatek konce OSN, pokud tam budou zastupci Hamasu a jinych Islamskych diktatur ,zvazil bych clenstvi v takove organizaci ,verim tomu ,ze pokud to projde Izrael se zveda a odchazi a konci s financovanim tehle srackoidni instituce
A pak je tu jeste dalsi vec ,kdo jako bude prosazovat pripadnou rezoluci o neutoceni na Gazu ?Modre prilby? Tak to by me zajimalo ,ktere narody se postavi mezi Izrael a jeho nepratele ?:)

avatar
courage Datum: 17.11.2012 Čas: 13:51

izrael uz mel davno palestince vymazat z mapy sveta.muslimove jsou problem pro cely svet.cim vice se jim bude ustupovat tim to bude horsi.zachvilku uz nebudeme ani mit svoji zemi,budeme tu cizi.doufam ze izrael se ubrani jako se mu to zatim vzdycky povedlo.smekam pred pripravenosti idf.izrael se pouze brani,palestinci jsou teroristi jeden vedle druheho.cim vic jich umre tim lip.

avatar
Viktor Datum: 17.11.2012 Čas: 13:41

Fuck Off Hamas

avatar
Márty Datum: 17.11.2012 Čas: 12:53

Kdyby Izrael vymazali z map a udělali tam jezero, lidi se budou zabíjet kůli vodě v něm.
Všechno oplotit a nechat je ať si to viřídí a neotravujou ostatní.
Porovnejte rozlohu pásma Gazy před 5 lety a rozlohu dnes a uvidíte kdo koho utlačuje..
Je to až nepřiměřeně nafouklé.

arr