Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NATO: Poučení ze sovětských zkušeností

Datum přidání 09.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Plánované stahování jednotek NATO z Afghánistánu bude jednou z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších operací celé války. A proto požádali představitelé NATO v polovině dubna Rusko, zda by nezpřístupnilo své dokumenty o stahování sovětských jednotek z této země.

Afghánistán stahování

Foto: Je čas jít domů… Opravdu? / U.S. Army

 

Zprávu o případné spolupráci NATO a Ruska zveřejnil ruský deník Kommersant. Někteří odborníci se domnívají, že sovětské zkušenosti pomohou zabránit fatálním diplomatickým a vojenským chybám, k nimž by mohlo dojít při stahování spojeneckých jednotek z Afghánistánu.

 

"NATO by mělo dychtit po pomoci a radách Ruska, které má stále v živé paměti zkušenosti se sovětským stahováním z Afghánistánu," říká americký novinář Gregory Feifer, autor knihy The Great Gamble, která se zabývá sovětským angažmá v Afghánistánu.

 

"Sovětské stažení bylo jednou z nejúspěšnějších operací – ne-li nejúspěšnější – za celou válku v Afghánistánu," vysvětluje Feifer. "NATO se může přímo poučit ze sovětských zkušeností, zejména s praxí ve vyjednávání s rebely o nerušeném odchodu sil ze země."

 

Dle názoru Alexeje Malašenka, ruského bezpečnostního experta z moskevského Carnegieho centra, může sovětská zkušenost pomoci NATO především z diplomatického hlediska, neboť  největší poučení ze sovětského odchodu prý zní: "Neopouštějte své afghánské spojence!"

 

Podobnou chybu udělali Sověti, když opustili afghánského prezidenta Muhammada Nadžibulláha, jenž stál v čele Afghánistánu v letech 1988–1992. Po odchodu sovětských vojsk roku 1988 vypukla v zemi občanská válka mezi státní armádou a mudžáhedíny.

 

Od roku 1994 začal přebírat kontrolu nad Afghánistánem Tálibán. V roce 1996 zajali jeho bojovníci po dobytí Kábulu Nadžibulláha v kábulském sídle OSN, když mu před tím Rusko odmítlo poskytnout politický azyl. On i jeho bratr byli po zadržení brutálně mučeni, vykastrováni a následně pověšeni na sloupy veřejného osvětlení.

 

"V žádném případě bychom neměli opustit své spojence, jako Rusko opustilo Nadžibulláha," varuje Malašenko. Připomeňme, že po sovětském odchodu zůstal Afghánistán zbídačenou zemí, kde kvetly radikální islamismus a lány máku setého pro celý svět.

 

Evžen Minčenko z Mezinárodního institutu pro politickou expertizu se domnívá, že obdobná situace může nastat i po odchodu Spojenců z Afghánistánu. Stejně neslavně může skončit i současný prezident Hámid Karzaj. "Stažení NATO způsobí větší nestabilitu v regionu Střední Asie a zvýší vliv a tlak radikálních islamistů," myslí si Minčenko.

 

Rusko se obává především opakování scénáře z 90. let, kdy se k moci dostal Tálibán. Země poté sloužila jako centrum a výcviková základna islamistů z celé Střední Asie. Pro Rusko by nastala nejhorší situace tehdy, kdyby se Afghánístán stal znovu opěrným bodem pro islamisty ze Severního Kavkazu.

 

"Rusko se obává nárůstu vlivu radikálního islamismu v celé oblasti. Hrozí také dominový efekt, kdy se ´postižené oblasti‘ mohou rozšiřovat až k ruským hranicím," dočteme s v bulletinu moskevského Carnegieho centra z roku 2010.

 

Navíc si Minčenko myslí, že Afghánci považují stažení vojsk (podobně jako u Sovětů) za vítězství nad "nepřítelem". "To je důvod, proč může Tálibán organizovat po stažení další ´velké ohňostroje´," dodává Minčenko, „bojovníci Tálibánu nepotřebují stažení Američanů, potřebují vyhnat okupanty."

 

Podle něho afghánský problém nezmizí stažením spojeneckých vojsk. „Je jasné, co se tam potom bude dít. A je velmi málo pravděpodobné, že půjde o scénář se šťastným koncem."

 

Zdroj: RIA Novosti

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Michael Manolevski Datum: 05.06.2013 Čas: 20:22

Možná do Pakistánu a odtud do celého světa? :-)

avatar
Jižan Datum: 21.05.2013 Čas: 13:15

Pánové,i s Vietnamu US Army odešla a jak dopadl slavný Vietnam,dnes jsou s USA velci kamarádi a mají zájem o americké investice.To samé časem bude i s Afgánistánem.Až bude muset Taliban řešit obyčejné problémy obyčejných lidí než běhat s kvérem,tak otočí o 180 stupňu.Nebo si myslíte,že vše mu zachrání opium-potažmo může ho pašovat jen do Ruska.Přístavy žadne nemá.Civilní letectvo též nebude velké,tak co a kam bude chtít opium pašovat?

avatar
HU Datum: 20.05.2013 Čas: 22:40

Khol: ..byl jste v ISAF?

avatar
Tomas1.7 Datum: 18.05.2013 Čas: 01:31

Khol: Nejde o logistiku, ale o to, jestli vůbec měla ta válka nějaký efekt. Co tam bude, až vojáci odejdou....

avatar
David Khol Datum: 15.05.2013 Čas: 13:54

Ten odsun bude podle mne nesrovnatelně složitější. Vždyť Rusko mohlo většinu výzbroje odsunovat po zemi, což je pochopitelně jednodušší, zatímco USA budou muset všechno transportovat letadly. A i když mají silné transportní letectvo, přece to bude obtížné. I proto chtějí velkou část výzbroje Afgháncům nechat pro jejich armádu.
Především si ale myslím, že právě oněch zmatků, nahromadění nejen výzbroje, ale i obrovského počtu lidí na několika místech využije Tálibán k zintenzivnění útoků - bude mít prostě snadnější cíl. A podle mne určité utlumení útoků ze strany Tálibánu v posledních měsících je způsobeno tím, že chtěli nepřítele (USA) ukolébat, mezitím se technicky a organizačně zdokonalili - a teď se do boje vrhnou s plnou vervou.

avatar
HU Datum: 15.05.2013 Čas: 00:42

..btw, jsou schopni si zbraně vyrobit sami na koleně, někde na netu jsem k tomuto tématu viděl pěkný dokument.

avatar
HU Datum: 15.05.2013 Čas: 00:40

To dejmal: ..jste mě pobavil. Četl jste doktrínu Sovětské armády z 80 let? A doktrínu US Army z počátku operace? Jistě nebyly a nejsou stejné. Dle toho taky vypadala struktura vojsk, že?

To miloslav: ISAF a ani OEF není válka s národem. Takhle do několika vět, je to složitější, ale rozhodně se nejedná o válku proti afgánskému lidu. To si trochu pletete dojmy s pojmy...

avatar
Private Datum: 11.05.2013 Čas: 16:39

Peníze berou hlavně z prodeje opia (proč by se jinak v Afghánistánu tak často pěstoval mák) a určitě také ze zahraničí, ale pochybuji, že z Ruska. To má zájem spíš na uklidnění situace v Afghánistánu, což bude po nástupu Talibanu těžko.

avatar
MUX Datum: 11.05.2013 Čas: 14:23

Budu teď vypadat asi jako uplnej pitomec, že se na to ptám. Kde ti ručnikáři berou zbraně, munici, jídlo... ?

avatar
dejmal Datum: 11.05.2013 Čas: 12:42

Dvě stejné operace, stejné doktríny, rozdíl snad jen v tom, že Rusové se zdrželi dodávek zbraní opozici. Takže, bohužel, dá se očekávat i stejný výsledek

avatar
miloslav Datum: 11.05.2013 Čas: 10:58

Nejsou to dvě různé operace.Rusko šlo Hlavně proti islamistům z Kavkazu.To že pitomá amerika je vyzbrojovala za opiumje jiná.Teď má amerika ten samý problém protože válka proti partizánům a můžem je nazývat jakkoli se dá vyhrát jen spec jednotkama a ne pravidelnou armádou.Bohužel to stojí mrtvé civilisty a nasraný národ.Pokud jde proti Vám národ nedá se nic vyhrát,protože by jste je musel vyhladit.To je stará pravda už od prvních říší.

avatar
HU Datum: 10.05.2013 Čas: 21:33

Laik: ...nechápu jak to můžete srovnávat. Dvě různé operace, armády, doktríny atd. Nebavím se o situaci, ale srovnávání přístupu, koncepcí a mandátů...

avatar
Laik Datum: 10.05.2013 Čas: 14:24

Tolik keců o osvobození měli, tolik peněz a vojáků tam ztratili a nakonec dopadli jak Rusové... Co po Natu zbyde? Jen ještě silnější Taliban.

arr