Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NATO v Afghánistánu i po roce 2014

Datum přidání 25.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stáhnutí zahraničních vojáků z Afghánistánu je naplánováno na rok 2014, aspoň tak je to prezentováno západními médií. Už nyní je ale prakticky jisté, že i po roce 2014 zůstanou v Afghánistánu zahraniční vojenské jednotky. V opačném případě se může stát, že slabá afghánská vláda, armáda a policie nebude schopna čelit očekávanému náporu radikálních islamistů.

US army

Foto: Mezi Spojenci panuje obava, že desetileté válčení  a stovky mrtvých vojáků, může po odchodu z Afghánistánu přijít vniveč. Je proto téměř jisté, že cizí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014 / US Army


 Bezpečnostní problém Afghánistánu tkví především v afghánsko-pákistánské hranici. Ta nejen není přesně definovaná na mapách (jednotlivé mapy mají až kilometrové nesrovnalosti v poloze hranice), ale hlavně neexistuje ve skutečnosti. Na afghánské i pákistánské straně leží stovky let staré kmenové společnosti, pro které hranice tzv. "Durandová line" vnucena cizími státy nic neznamená.

 

Právě z této oblasti se rekrutuje nejtvrdší jádro islámských radikálů. Povstalci moc dobře vědí, že spojenecké jednotky nemohou volně útočit na pákistánské území, pokud se chtějí nechtějí zaplést do mezinárodního skandálu. Tálibán a ostatní teroristické skupiny proto své hlavn základny přesunuly na pákistánskou stranu hranice, kde jsou v relativním bezpečí před Spojenci a také před ne příliš výkonnou pákistánskou armádou.

 

Existuje obava, že po odchodu hlavních bojových jednotek z Afghánistánu se islámští teroristé vrátí z Pákistánu do Afghánistánu, kde budou mít volné místo působnosti. Z takového vývoje událostí nemají strach jen Spojenci, afghánská armáda a vláda, ale i obyčejní lidé v Afghánistánu - tak jak to potvrdil Armádním novinám náš externí afghánský dopisovatel pan Mohammad Ranjbar. Nemluvě o Afgháncích, kteří spolupracovali nebo spolupracují se západními organizacemi.

 

Není známo, jak se k misi v Afghánistánu postaví ostatní země, ale už nyní se otevřeně mluví o tom, že americká armáda ponechá v Afghánistánu po roce 2014 až 25 000 vojáků. Půjde především o poradní, logistické a výcvikové týmy, mentory a speciální jednotky. Jejich úkolem bude pokračovat ve výcviku a vyzbrojování afghánské armády. V případě speciálních jednotek to budou rovněž přímé bojové akce. Počítá se také se širokým zapojením soukromých bezpečnostních agentur - jak ve výcviku, tak i v ostraze.

 

Dvoustranné rozhovory mezi představiteli USA, jako vedoucího člena NATO a afghánskou vládou již začaly. O konečné podobě zahraniční vojenské přítomnosti (včetně právního statutu) v Afghánistánu by se mělo rozhodnout během příštího roku. Zatím se také neví, zda v Afghánistánu budou působit jen američtí vojáci, nebo také další vojáci NATO.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr