Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

NATO v Afghánistánu i po roce 2014

Datum přidání 25.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Stáhnutí zahraničních vojáků z Afghánistánu je naplánováno na rok 2014, aspoň tak je to prezentováno západními médií. Už nyní je ale prakticky jisté, že i po roce 2014 zůstanou v Afghánistánu zahraniční vojenské jednotky. V opačném případě se může stát, že slabá afghánská vláda, armáda a policie nebude schopna čelit očekávanému náporu radikálních islamistů.

US army

Foto: Mezi Spojenci panuje obava, že desetileté válčení  a stovky mrtvých vojáků, může po odchodu z Afghánistánu přijít vniveč. Je proto téměř jisté, že cizí vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014 / US Army


 Bezpečnostní problém Afghánistánu tkví především v afghánsko-pákistánské hranici. Ta nejen není přesně definovaná na mapách (jednotlivé mapy mají až kilometrové nesrovnalosti v poloze hranice), ale hlavně neexistuje ve skutečnosti. Na afghánské i pákistánské straně leží stovky let staré kmenové společnosti, pro které hranice tzv. "Durandová line" vnucena cizími státy nic neznamená.

 

Právě z této oblasti se rekrutuje nejtvrdší jádro islámských radikálů. Povstalci moc dobře vědí, že spojenecké jednotky nemohou volně útočit na pákistánské území, pokud se chtějí nechtějí zaplést do mezinárodního skandálu. Tálibán a ostatní teroristické skupiny proto své hlavn základny přesunuly na pákistánskou stranu hranice, kde jsou v relativním bezpečí před Spojenci a také před ne příliš výkonnou pákistánskou armádou.

 

Existuje obava, že po odchodu hlavních bojových jednotek z Afghánistánu se islámští teroristé vrátí z Pákistánu do Afghánistánu, kde budou mít volné místo působnosti. Z takového vývoje událostí nemají strach jen Spojenci, afghánská armáda a vláda, ale i obyčejní lidé v Afghánistánu - tak jak to potvrdil Armádním novinám náš externí afghánský dopisovatel pan Mohammad Ranjbar. Nemluvě o Afgháncích, kteří spolupracovali nebo spolupracují se západními organizacemi.

 

Není známo, jak se k misi v Afghánistánu postaví ostatní země, ale už nyní se otevřeně mluví o tom, že americká armáda ponechá v Afghánistánu po roce 2014 až 25 000 vojáků. Půjde především o poradní, logistické a výcvikové týmy, mentory a speciální jednotky. Jejich úkolem bude pokračovat ve výcviku a vyzbrojování afghánské armády. V případě speciálních jednotek to budou rovněž přímé bojové akce. Počítá se také se širokým zapojením soukromých bezpečnostních agentur - jak ve výcviku, tak i v ostraze.

 

Dvoustranné rozhovory mezi představiteli USA, jako vedoucího člena NATO a afghánskou vládou již začaly. O konečné podobě zahraniční vojenské přítomnosti (včetně právního statutu) v Afghánistánu by se mělo rozhodnout během příštího roku. Zatím se také neví, zda v Afghánistánu budou působit jen američtí vojáci, nebo také další vojáci NATO.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr