Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NATO zmatené. Turecko uvažuje o balistických raketách

Datum přidání 22.01.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle Ismaila Demiara, šéfa podvýboru pro obranný průmysl v tureckém parlamentu, Turecko uvažuje o vývoji balistických střel středního doletu MRBM (Medium Range Ballistic Missiles). Diplomati a analytici se však staví k tureckým plánům velmi opatrně - balistické střely středního doletu (1000 až 2500 km) mají údajně pro Turecko pouze malé strategické opodstatněni.

Foto: Odpal íránské balistické střely Fateh 313 s údajným doletem 500 km; ilustrační foto / Mehr News Agency

Foto: Odpal íránské balistické střely Fateh 313 s údajným doletem 500 km; ilustrační foto / Mehr News Agency

 

“Pro zemi je obtížné odstrašovat protivníky jen s obrannými raketami… to je důvod, proč vyvinout ofenzivní (raketové - pozn. red.) systémy,” uvedl Ismail Demiar 7. ledna na setkání obranného výboru tureckého parlamentu. “Politické autority jsou rozhodnuty, že Turecko musí mít podobné raketové schopnosti. Jak, za jakou cenu a jak rychle jsou otázky, které je třeba prozkoumat.”


Pokud turecké prohlášení není jen součástí taktiky vyjednávání nebo politického nátlaku (nejen na protivníky), turecká snaha o pořízení balistických raket MRBM staví řadu zemí do komplikované situace.


Turecko se nyní nachází ve složité bezpečnostní situaci. Sunnitské Turecko podporuje v občanské válce v Sýrii tzv. “umírněné” povstalce a bojuje za svržení vlády Bašára Asada. Turecko se svým postojem dostalo do konfliktu se všemi svými jižními a východními sousedy - Sýrii, Irákem a Íránem. Naopak Turecko našlo zastání u Saudské Arábie a sunnitských spojenců.


Bezpečnostní situaci zkomplikovalo sestřelení ruského Su-24 tureckým letectvem. Rusko je v Sýrii spojencem (případně účelovým spojencem) Bašára Assada, irácké vlády a Íránu. Vladimír Putin v reakci na sestřelení Su-24 uvedl, že následky budou “za rámec civilních sankcí.”


Vývoj nových tureckých balistických střel se však neobejde bez zahraniční pomoci, resp. know-how. Demiar nezmiňoval žádnou konkrétní zemi, ale neodmítl například “čínskou možnost”. Bohaté zkušenosti s výrobou balistických střel má Pákistán. Také Jižní Korea, s kterou má Turecko od Korejské války velmi speciální vztahy, vyrábí balistickou raketu Hyunmoo-3  s doletem až 1500 km.


Podle některých zpráv uvažuje Turecko o raketách s doletem až 2500 km. “Cílem je, aby se raketový systém nakonec postupně v průběhu let stal domorodým (tureckým - pozn. red.),” uvedl Demair.


Turecké snahy však nenacházejí příliš pochopení v centrále NATO.


“Z pohledu NATO je záhadou, proč chce spojenec rozvíjet útočné raketové schopnosti,” cituje magazín DefenseNews jednoho z velvyslanců NATO v Ankaře. “Turecko je součástí bezpečnostního deštníku. Nejsem si jistý, zda turecká snaha o útočné rakety dává strategický smysl... navzdory legitimním obavám Turecka ze zvýšené vojenské hrozby v regionu.”


“Podobné ambice mohou podnítit sektářské napětí v regionu. Raketová rivalita mezi členským státem NATO a Íránem není v žádném případě příjemná,” uvedl pro DefenseNews velvyslanec EU v Ankaře.


Také odborníci se stavějí k tureckým snahám skepticky.


“Balistické rakety mají určité nevýhody… jsou nedostatečně přesné. Mohou být také snadno zachyceny (protivzdušnou obranou - pozn. red.). Omezená nosnost je další problém. Moderní stíhačka může nést čtyřikrát až pětkrát více užitečného zatížení a je mnohem agilnějším leteckým prostředkem,” uvedl odborník na Turecko z Londýna, který si nepřál uvést své jméno.


“Turecko není zločinecký stát a je zvláštní, že má ambice rozvíjet útočné systémy,” řekl odborník z Londýna a dodal, že podobné rakety preferují zejména “teroristické státy”, které mohou do raket umístit chemické, biologické nebo jaderné hlavice.


Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jura99 Datum: 26.01.2016 Čas: 14:00

Sorge-227: legitimní volba občanů ještě negarantuje, že vláda bude demokratická, viz. mnoho příkladů demokraticky zvolených nedemokratických politiků z historie (Hitler, Gottwald, ...). Hitler se tím dokonce netajil, po nepodařeném mnichovském puči, že svou diktaturu nastolí za pomoci možností demokratického systému. Přesto bych se též přikláněl k tomu, že Slovensko i Maďarsko zatím ještě jsou demokratickými státy, pouze z historických důvodů inklinují k oligarchickému způsobu státní správy.

avatar
Irving Datum: 25.01.2016 Čas: 20:41

Skynet - islamsti ucenci a vedci - treba Avicenna (ibn Sina), jehoz lekarske texty byly zakladem evropske mediciny jeste v 17. stoleti, 600 let po jeho smrti nebo al-Khwarizmi (Algoritmi latinsky, hadej co vymyslel). Jen pro tvoji informaci, v dobe kdy v Evrope vladl temny stredovek byl arabsky svet kulturne (a treba i nabozenskou svobodou) uplne nekde jinde, viz treba Spanelsko. Obrozeni Evropy prislo s renesanci, ktera zacala v Italii, v Benatkach a jinych mestskych statech, ktere mely spolecne to, ze cile obchodovaly s arabskym svetem, coz neni nahoda.
ad Islam a jeho pohled na bezverce - myslim ze treba severo i jihoamericti indiani z tech ilegalnich pristehovalcu , kteri jim tam prisli sirit mirumilovne a laskyplne krestanstvi taky uplne nadseni nebyli. V tomhle si vetsina nabozenstvi muze podat ruce, pohled na "bezverce" maji vsechny stejny.
Jinak nejvetsi problem soucasneho islamu je dle meho dominantni postaveni Saudske arabie v soucasnem islamskem (sunnitskem svete). Je to zeme bez vyznamne kulturni tradice, kde se vetsina obyvatel jeste pred 100 lety zivila jako kocovni chovatele velbloudu, proto i ten islam tam je hodne konzervativni a fundamentalisticky. A pak nasli ropu, dostali se k penezum a razem z toho byl problem. Snad ale soucasne ceny ropy vydrzi a jejich podpora spratelenym organizacim trochu opadne s tim jak se jim budou rozpoustet dolarove rezervy...

avatar
Sorge-227 Datum: 25.01.2016 Čas: 17:55

jj284b : Slovensko je rovnako demokraticke ako USA. Tiez mame korupciu, lobing velkych spolocnosti a atd. To len vy nesledujete politicky vývoj v europe. Orban, Fico su legitimne zvoleni obcanmi svojich krajin. Ja neviem co viac by ste chceli.

avatar
crusader Datum: 25.01.2016 Čas: 08:06

jj284b
A jak se podle vás pozná demokratický stát?
Třeba tím, že předsedkyně vlády (kancléřka) pozve milion ekonomických migrantů přesto že většina obyvatelstva je proti?
Jediný skutečně demokratický stát v Evropě je Švýcarsko, protože o všech (i méně důležitých věcech) rozhodují lidé v referendech a vláda nemá skoro žádné pravomoci.
Demokracie - z řečtiny vlády lidu
No a jestli máte něco proti Orbánovi a Ficovi - vyhráli jednoznačně volby a od svých voličů tím k tomu dostali mandát ať si v Bruselu říkají co chtějí, totéž nyní Polsko (je zajímavé, že protiústavní volby soudců polského ústavního soudu za předchozí vlády Bruselu nevadily ale náprava této neústavní volby je ohrožení demokracie v Polsku)
A k té demokracií a Bruselu. Proč jsou zástupci jednotlivých zemí, především eurokomisaři odpovědní nikým nevoleným strukturám ve vedení EU a nikoli lidem, v zemích, které je tam delegovaly?

avatar
fenri Datum: 25.01.2016 Čas: 07:46

A když jsem v ráži :-) :
Domnívám se, že jedním z důvodů proč SAA (nepochybně instruovaná Rusy) tolik tlačí v severní Latakiji je snaha odříznout západní povstalecká území od Turecké hranice. Turecko je jejich sponzorem a v hornatém a nepřehledné severní Latakii se nesporně daří dodávkám materiálu i lidí.
Domnívám se, že se nebudou ani moc zdržovat dobýváním Idlibu (byť by to byl mediální úspěch mnohem větší, než pád Rabie), ale budou se snažit o obklíčení a získání kontroly nad hranicí. Každopádně radikální zkrácení fronty ke kterému teď došlo jim dost uvolňuje ruce.
A ostatně změnu dynamiky konfliktu už vidí i západ a po východní Sytii teď pobíhají Americké speciální jednotky a honem hledají nějakou vojenskou sílu, se kterou byse svezli a urvali taky kousek vítězství.

"Tati, ale střílel jsi za války, ne?"
"Alo na to tak to víš. Taky jsem si vystřelil..."

avatar
fenri Datum: 25.01.2016 Čas: 07:39

Turecko je jako ženská. S ní se žít nedá a bez ní také ne. Problém je, že z Turecka se stala odporná vzteklá babice, které vadí cokoliv uděláme, každý den od nás chce nové šperky a bezuzdně šuká s kdejakou špínou z ulice a nádražní putyky.

Rozchod s Tureckem by nepochybně byl OBROVSKÝ problém. Jenže mesaliance s nimi, Saudskou Arábií a dalšími šmejdy je prostě naše konečná. Cesta do pekel bezpečnostních, kulturních i mravních. Evropani nakonec dokázali dát Turkovi vždycky přes držku. A dost často dostali z jedné strany od nás, z druhé od Rusáků. A jak nám to šlo.

Možná více vzpomínat na úspěchy (a ve škole učit) Zdeňka Kaplíře ze Sulevic, Sobieského, prapraSchwarzenberga, Hunyadiho apod. než na radostné pilíře a mety úspěchů multikulturalismu typu implementace vraždy ze cti do českého právní řádu, první halal školka, poslední nehalal školka apod.

avatar
jj284b Datum: 25.01.2016 Čas: 07:25

TECHNIC: Turecko nie je tak demokratickym statom ako nim nie je Madarsko, ci Slovensko.. Orban a Fico si doma robia co chcu, ovladaju vsetky mocenske struktury podobne ako Erdogan...

avatar
Luky Datum: 24.01.2016 Čas: 21:39

Dusane, co kdybychom z kolegiality k našim americkým partnerům přecházeli jedenácté září loajálním mlčením?
 
Ono totiž na webu zabývajícím se vojenstvím a technikou... na webu, kde se často přeme, kdo má výkonnějšíletadla, radary a elektronické a naváděcí systémy, na webu, kde se vedou mnohastránkové debaty o silách působících na leteckou pumu při prostupu atmosférou atd. - nastává poněkud trapná chvíle pro milovníky US systémů, když trvá stíhačům pod deštníkem NORADU hodinu a půl, než zasáhnou proti unesenému letadlu, které naprosto změní kurz....a tři nejodpovědnější osoby, které mají moc rozhodovat o jejich použití proti civilnímu cíli, přijdou do práce minutu poté, co poslední "airliner" spadne na zem...
 
Pojďte se dohadovat o efektivitě/neefektivitě ruských náletů, ale tamto nechme plavat, protože jinak bych tu napsal, že Amíkům by měly bohatě stačit v hotovosti Alky...a to klidně vybavené pouze rádiem a ještě by mohly mít druhé křídlo a pár lankových táhel...
 
Jinak to, že ruská intervence byla určitým bodem obratu v Syrském konfliktu snad musí vidět každý.
 
Luky, jelikož jste tady dlouho, dám jen důrazné varování, které však myslím smrtelně vážně. Tvoříte pomyslnou hranici, kterou ještě toleruji. Ale pokud tady budete šířit konspirace o 11. záři, nemáte na AN co dělat. Admin.

avatar
dusan Datum: 24.01.2016 Čas: 18:34

Skynet

Ja viem, že Saudská Arábia je náboženská diktatúra a neviem o tom, že by som ju oslavoval či bránil. Problém je v tom, že to akosi nikomu z našich pohlavárov "vyspelej" západnej civilizácie nevadí keď tam ide vybavovať kšefty. Potom sme prekvapení, že atentátnici 11/9/2001 sú radikáli zo Saudskej Arábie. Oni tiež bojujú proti tejto diktatúre a my sme spojencami tejto diktatúry, takže logicky sme cieľmi ich útokov. Samozrejme, že sú to ešte väčší blázni ako tí "oficiálni" v tomto skorumpovanom režime. To isté platí napr. i pre Egypt. Nech už bolo Moslimské bratstvo akékoľvek, nie je to ospravedlnenie na masové vraždenie ich sympatizantov na uliciach.
Tu sa pletú následky s příčinami. My podporujeme skorumpované režimy v muslimských krajinách a potom sa čudujeme, že nás ich islamistická opozícia nemá rada.
Sice tu každý rieši moslimov, ale napr. na Slovensku máme nevypovedateľnú zmluvu s Vatikánom (de facto s katolíckou cirkvou) čo sme povinní zabezpečiť pre katolíkov.

avatar
dusan Datum: 24.01.2016 Čas: 18:17

Skynet

Nie sú to kresťanské zvyky .. sú to zvyky pohanské : )
Kresťania si ich len upravili do svojej podoby oslavovali sa i pred príchodom kresťanstva Vianoce boli pôvodne o slnovrate až neskôr k tomu cirkev pripísala narodenie Krista, kedy sa narodil nevie nik, dátom jeho narodenia vznikol až po stanovení roku jeho narodeniam čo vypočítal nejaký mních . netrafil sa myslím o štyri roky a keď už bol rok tak by sa patril i dátum a tak sa prišlo na Vianoce - ktoré sa oslavovali tak či tak.
Veľká noc bola odjakživa príchod jari a nového života. Takže oslavavali sa tieto sviatky i pred krasťanstvom a zrejme sa budú oslavovať i po ňom.

avatar
Wenet01 Datum: 24.01.2016 Čas: 11:41

Věc názoru...mne osobně přijde mnohem větší problém než třeba Ruská základna ve středozemním moři, fakt, že mi za barákem parkují utečenci - které mi sem pro ukojení imperiálních ambic vysílá právě Turecko. Toť pohled soukromý...
Ale i mimo svou osobu nevidím na obnově studené války žádný klad...po podpisu smlouvy na Nord stream 2, která Rusku uvolňuje ruce v transportu plynu mimo Ukrajinu do Německa se celé sankce ukazují jako kabaretní vystoupení pro nechápavé. Tedy pokud nejsme schopni ani ochotni zavést obchodní sankce tak vskutku potřebujeme proti státu, se kterým nekamarádíme jen mediálně a žvanivě držet spojenectví s islamistickou diktaturou podporující terorismus? Se státem, který nás kdykoliv může zatáhnout do sektářské muslimské války s Iránem, se státem, který masakruje jiné naše spojence a přes který k nám navzdory nějakým hranicím (a třem miliardám eur do začátku) proudí ekonomický problém, nehledě na ten teroristický...to vše tiše trpět, proto, abychom mohli využít islamskou armádu v tažení proti Rusku se kterým podepisujeme obchodní smlouvy a se kterým tím pádem nemáme žádný geopolitický střet? Ukrajinu už raději nikdo nezmiňuje a ti co se odpalují a ještě budou odpalovat po Evropě, vskutku nejsou agenty FSB ani GRU, ale kamarádí s někým úplně jiným - jeden spojenec je platí a druhý vojensky podporuje - ale hlavně, že nám pomůžou v naší cestě na Moskvu

avatar
triplane Datum: 23.01.2016 Čas: 17:50

Myslím že ještě ten den co by Turecko bylo vyškrtnuto z NATO by jim Rus vše odpustil a začal s námluvama. Už jen to je důvod nikoho nevyhazovat.
Navíc Turecká armáda je v regionu opravdu silný hráč. Možná nejsilnější.

avatar
TECHNIC Datum: 23.01.2016 Čas: 14:44

Turecko už není demokratickým státem. Plně souhlasím stím, že by mělo být co nejdříve vyloučeno z NATO. A pro zajímavost s doletem 2500km by Turci dostřelily na Moskvu, Paříž, Berlín, Prahu, Londýn. Muslimové válčí stím že Aláh je na jejich straně a nehledí na vlastní ztráty, žádný lidský život pro ně nemá hodnotu ani jejich vlastní. To stojí za zamyšlení.

avatar
Skynet Datum: 23.01.2016 Čas: 11:32

Wenet01: Naprosto a bezvýhradně souhlasím.

avatar
Wenet01 Datum: 23.01.2016 Čas: 10:09

Turecko je na prahu války prakticky se všemi svými sousedy, u moci islamista, zavírají se novináři, masakrují Kurdové, podporuje Islámský stát - krom toho hraje o výpalné za migrační krizi.
Za členstvím v NATO se turci jen schovávají, napříkald při své nepokryté okupaci severního Iráku...turecko není spojenec, čím dřív to pochopíme tím lépe...rakety...to je vážně potřeba, až se jistí v kramflecích pustí do války s Iránem, budeme je podporovat?
Saudové a Turci...evropští spojenci, čím dál horší vtip

arr