Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Návrh ruské rezoluce nehovoří o vinících konfliktu v Gaze

Datum přidání 20.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Zatímco arabské státy viní z eskalace násilí v pásmu Gazy a jeho okolí výhradně Izrael, Západ většinově tento židovský stát podporuje. Moskva se však rozhodla zaujmout k nejnovějšímu konfliktu v této oblasti spíše neutrální pozici. Vyplývá to z textu rezoluce k situaci kolem Gazy, kterou ruská diplomacie v noci na dnešek předložila v Radě bezpečnosti OSN.

Hamás

Foto: Příslušnice Hamásu s Koránem v rukou, ilustrační foto / IsraWord

 

O textu rezoluce informovala tisková agentura RIA s tím, že Rusko mimo jiné požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN vyjádřila „vážné znepokojení nad nebezpečnou eskalací a prudkým zhoršením situace uvnitř i kolem pásma Gazy, především s ohledem na těžké ztráty mezi civilním obyvatelstvem a zhoršení humanitární situace.

 

RIA přitom zdůraznila, že z textu rezoluce je zřejmé, že se ruská diplomacie vyhnula tomu, aby některou ze stran konfliktu označila za viníka eskalace násilí během uplynulých šesti dní. A že rezoluce současně obsahuje požadavek, aby Rada bezpečnosti odsoudila jak všechny formy násilí proti civilnímu obyvatelstvu, tak také všechny formy teroristických útoků.

 

Jak tato agentura dále uvedla, rezoluce vyzývá obě strany konfliktu k ukončení jakýchkoliv ozbrojených akcí a zahájení komplexních palestinsko-izraelských rozhovorů, týkajících se všech nevyřešených otázek v jejich vzájemných vztazích.

 

Současně vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby vyvinula na obě strany nátlak, který by je přiměl uzavřít mírovou smlouvu, vycházející z principu existence v tom regionu dvou nezávislých suverénních států – izraelského a palestinského.

 

Na rozdíl od ruského pohledu západní diplomaté většinově viní z rozpoutání nového kola krvavého násilí v této oblasti Hamás. Mimo jiné proto, že v nedávné době zintensivnil raketové ostřelování jihoizraelského území z této enklávy. A za současnými izraelskými údery proti pásmu Gazy vidí legitimní právo židovského státu na sebeobranu.

 

Naopak arabské státy stále více vyostřují svou protiizraelskou rétoriku. Například předseda Ligy arabských států na nedělní tiskové konferenci v Káhiře podle RIA prohlásil, že: „vedení Izraele musí stanout před mezinárodním soudem za válečné zločiny a zahájení agrese proti palestinskému lidu pásma Gazy“. Uvedl to ukrajinský deník Telegraf.

 

Podle zdrojů z pásma Gazy během šestidenního konfliktu zemřelo přes 100 Palestinců. Izraelská strana konfliktu včera uváděla 95 mrtvých Palestinců, z toho třetinu civilistů, zabitých během leteckých úderů proti pozicím Hamásu v pásmu Gazy. A tři mrtvé izraelské civilisty, jejichž dům zasáhla raketa, odpálená z této palestinské, Hamásem kontrolované, enklávy.

 

Zdroj: RIA, Telegraf

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr