Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Naše bezpečnost není samozřejmost ve dvou různých výstupech

Datum přidání 29.05.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 72 komentářů    autor autor: František Šulc

Před dvěma dny proběhla 2. národní konference organizovaná Jagellem 2000 s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. Celý den diskusí o bezpečnosti, odpoledne i za účasti vrcholných politiků, má zajisté v dnešní době smysl. Článek původně vyšel na blogu On War | On Peace.

Steadfast Jazz 2013

Foto: Cvičení Steadfast Jazz 2013 / NATO

 

Připomínat, že bezpečnost je cosi, co vyžaduje určitou pozornost a investici je záslužné. Stejně jako slyšet názory reprezentantů významných politických stran na to, jak vidí bezpečnost naší země a širšího okolí, kde spatřují hlavní ohrožení a jak na ně chtějí reagovat je osvěžující, zvláště s vědomím toho, že s obranými tématy se volby nevyhrávají.

 

Zaujalo mě, že se v médiích objevily v zásadě dva výstupy. První mě potěšil, byť jeho dopad je minimální. Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski ve svém vystoupení vyslovil podobný názor, který jste již mnohokrát mohli číst například na těchto stránkách, že současná zemětřesení jsou součástí přerodu světového řádu, přesunu mocenských centrem a rozdělení moci.

 

Od Ruska očekává Kwaśniewski, že se stane jedním z nových mocenských center formujícího se multilaterálního světa. Nepůjde však o překotnou revoluci v rozdělení světové moci. Významnou roli budou podle něj nadále hrát Spojené státy, jejichž role však „už nikdy nebude tak silná jako v průběhu posledních dvaceti, třiceti let".


Dalšími budoucími supervelmocemi se stanou Indie a především Čína. „Ta se již připravuje na převzetí role supervelmoci číslo jedna. Demografie je hybnou silou," konstatoval Kwaśniewski.


Mezi supervelmoci zařadil Evropskou unii, která má sice podle něj zůstat důležitým hráčem, musí však udržet svou jednotu a reformovat se.

 

Pokud by se měla použít historická paralela spíše než Studená válka, kterou si ještě pamatujeme a proto ji tak rádi používáme za příklad, se bude svět podobat Evropě 19. století, v posledních 25 letech odmítaná geopolitika bude opět hrát významnější roli, což mimo jiné Kwaśniewski také zmiňoval ve vystoupení. Obnova koncertu velmocí je také jediným způsobem, jak řešit některé dlouhodobé problémy, například v Severní Africe a na Středním východě.

 

Každopádně lze očekávat, že v oblastech střetu zájmů bude nadále převládat nestabilita a zmrazené konflikty. Bude potvrzena anarchičnost mezinárodního prostředí. Zkrátka, realismus po liberálním doufání opět přebírá nadvládu.

 

Druhý výstup zarezonoval mnohem více a nějak ani nemohu říct, že mě potěšil. Ale nevím, i proto se zdržím obsáhlejších komentářů. Jeho autorem je generál Petr Pavel, který od 1. června letošního roku nastupuje v NATO a vyvolal titulky typu:

 

 + NATO není v tuto chvíli příliš připraveno na válku, varuje generál Petr Pavel (Právo)
 + Špatná zpráva! NATO prý nemá na to ochránit Pobaltí před Rusem (instory.cz)
 + Rusku by k obsazení Pobaltí stačily dva dny, NATO by nestihlo reagovat, řekl Pavel (Český rozhlas) 
 + NATO Believes Russia Can Take Over Kiev, Baltic Countries Within Two Days (sputnik News)


To, že generál parafrázoval Putinovu větu o tom, že Rusko obsadí Ukrajinu za pár dnů, neobstojí. Toto je citace z článku v Právu:

„Aniž bych chtěl malovat čerta na zeď, tak jsem toho názoru, že naše sebevražedné tendence v Evropě se začínají projevovat měrou, která by nás měla varovat," řekl Pavel.
Podle něj Aliance není připravena, aby rychle rozhodla o nasazení svých vojáků. „Dnešní NATO není příliš připraveno na válku," uvedl generál.
Podle něj by Rusko dokázalo obsadit pobaltské státy za dva dny a Aliance by neměla šanci útok odvrátit...
„Když byl prezident Putin tázán, za jakou dobu by byl schopen obsadit Ukrajinu, tak řekl, že by byl v Kyjevě za dva dny. Podle mého to není nadsazené a stejná doba by mu stačila na obsazení pobaltských republik. A my bychom nebyli za takovou dobu reagovat," dodal Pavel.
Pokud by k takovému scénáři došlo, byla by Aliance podle něj před dilematem, zda jít do střetu s Ruskem, který by se mohl vyvinout v jadernou válku, nebo spojencům pomoci.
NATO se loni na summitu ve Walesu domluvilo na vzniku jednotek velmi rychlé reakce, které jsou schopné vyrazit do akce během dvou dnů. Podle Pavla je ale nereálné, aby se do dvou dnů rozhodly parlamenty všech 28 aliančních států."

Asi budou rozdílné názory na to, jestli je to v současné situaci nejšťastnější signál vysílaný jedním z vrcholných představitelů aliance. Být však občan Pobaltí, znejistím, začnu se ptát, jestli mi tak náhodou celou dobu o alianci a jejích schopnostech nelžou a budu přemýšlet, jak se postarat sám o sebe.

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TECHNIC Datum: 09.06.2015 Čas: 15:56

Jo překlad nikdy nebude dokonalý, ale u takhle rozsáhlého dokumentu to nebude hrát takovou roli. To že se dá vykládat různě je právě nejzákeřnější vlastnost. Upozorňuji že ve jménu boha se muslimové vraždí mezi sebou a to je v koránu jasně napsáno že zabít muslima je hřích, evidentně stačí říci že ten muslim nevyznává správně výru a proto není správný muslim, ale hříšník.

avatar
Sorge-227 Datum: 08.06.2015 Čas: 21:17

Cesky preklad nie je dobry. Koran je napisany tak ze ho mozes rozne vylozit. Velmi spatne sa preklada. Zalezi kdo ho preklada a s akym umyslom. V Korane sa pise tak ako v bibli, ze nezabijes, atd. Kazdopadne Koran vychadza zo stareho zakona. Mojzis, Jezis Kristus su prorokovia, ktorych uznava aj Islam. Zidu oznacuju muslimovia ako ludi pisma. Dokonca Mohamedovi ,zidia poskytli utocisko pred odporcami Islamu.

Za momntalny bordel mozu byvale kolonialne velmoci, ktore to tam storocia drancovali a zotrocovali. Ked sa to tam trochu uklidnilo tak tam vtrhlo USA, NATO. Bombardovali Lybiu a teraz nechavaju na nas aby sme sa postarali o utecencoch.

avatar
Takeda Datum: 08.06.2015 Čas: 18:50

Luky: A kdo nám to tu nenávist programuje?

avatar
TECHNIC Datum: 08.06.2015 Čas: 18:30

Ale píše verš 4.89 a 3.28 pokud výte o jiném překladu koránu tak kde je?
S takovýmhle náboženstvým v Africe nikdy mír nebude a pokud se rozšíří v Evropě tak to tu bude samá válka. No jak to tak vypadá tak první islámský stát v EU bude Francie a v ten okamžik se EU rozpadne. Proto je také důležité zachovat českou korunu a vlastní zbrojní výrobu.

avatar
Sorge-227 Datum: 06.06.2015 Čas: 20:05

V Koranu sa nic nepise o vasich predstavach.

avatar
TECHNIC Datum: 06.06.2015 Čas: 00:31

V koránu je jasně napsáno že muslim se nemůže přátelit s nevěřícím, tak očem se tu vůbec bavýme. V čechách se na veřejnosti prezentují jako mirumilovní a tolerantní, ale pokud základem jejich náboženstvý je takový text jakým je korán tak to jim nevěřim ani dobrý den. V podstatě je to stejný jako fašizmus ( kdo není věřící
je méněcený a nezaslouží si žít ). V islámských státech se islám použivá k ovládání lidí, tam obvykle žáná demokracie není. Jsem take přesvědčen jako FIGHTER 45 že většina uprclíků jsou mladí bojeschopný muži tak proč tam nezůstanou a nebojují ?

avatar
Adanedhel Datum: 05.06.2015 Čas: 13:44

Xenofobie - strach z neznámého. Islám je všeobecně známá a zrůdná ideologie. Vějičkou antisemitismu mně akorát tak urazíš, Izraele a Židů si vážím jako málokoho. Nepovažuji se za nadčlověka, ale když mám porovnat naše zvyky a např. pedofilní svatby a mrzačení žen (obřízka) tak je mi jané, co je lepší. Jsi sketa a hlupák.

avatar
Sorge-227 Datum: 05.06.2015 Čas: 10:36

Adanedhel:

Utocit na muslimu moze iba xenofob a antisemitista. Nedokazete pochopit ze v kazdej spolocnosti sa najdu ludia, ktori patria za mreze alebo do ustavu chorobomyslnych. Tak ako fanatici od muslimov tak napriklad vy zo zapadneho vyspeleho sveta nadludi.
Zabil by ste miliony a nezachranil nikoho - to je vas pohlad na muslimsky svet. Ked ludia ako vy sa dostanu k moci tak sa budu asi otvarat tabori smrti.

avatar
Fighter45 Datum: 05.06.2015 Čas: 06:45

Nejrozumnější nejlevnější by bylo uprchlíky nepřijímat, naložit na velké lodě odvést zpátky, k čemu nám tu budou mladí bojeschopní muslimští černoši, kteří nic použitelného neumí, to opravdu nevím. Kolik z nich jsou teroristé, zločinci, radikálové nelze dohledat. Svoje ženy a děti nejspíš nechali napospas v Africe.
Co se týče politiků z Bruselu, ti žijí nejspíš v jiném světě, do styku s islamisty nepřicházejí, těm, kteří toto stěhování národu, spíše invazi podporují, ty bych poslal, podívat se na nepokoje islamistů na jih Itálie, nebo bez doprovodu Kfor do Kosova.
Kdyby je posílali obratem zpět, tak by sem nehrnuli, ovšem, když EU oznámila, že je přijímá s otevřenou náručí, to se sem teprve pohrnou.
Nikdo koho znám tu muslimské imigrantu nechce, toto je názor 99% populace, politici by jej měli respektovat.

avatar
TECHNIC Datum: 04.06.2015 Čas: 17:46

Včera jsem v televizi sledoval rozhovor s eurokomisařkou a když přišlo na téma uprchlíků řekla že v imigrantech vidí pozitivní obohacení naší kultury a jen přínos pro naši civilizaci. Pokud se k tomu úředníci EU budou takto stavět tak nemám námitky proti uzavření hranic států a cestování s pasem. Většina států EU je zadlužená a na tohle prostě nemá, je levnější je odvézt spět a udělat tam pořádek, nedá se nic zkazit.
Teoreticky se vyznavači islámu nemají zabyjet mezi sebou (podle některých veršů koránu) , tak je alespoň k tomuhle donutit.Pokud je necháte v EU tak časem zjistí že je tady žádná zářivá budoucnost nečeká a pak se přikloní k radikálnímu islámu.

avatar
Adanedhel Datum: 04.06.2015 Čas: 16:45

Také přidávám nějaké informace https://www.youtube.com/watch?v=SO5_QQVYlpA

https://www.youtube.com/watch?v=rOhD0DyfgrE

https://www.youtube.com/channel/UCfJG_qD1hh0C0VFiarkgQ7Q

http://petrhampl.com/isl%C3%A1m

avatar
Adanedhel Datum: 04.06.2015 Čas: 16:40

Ano, e - islam, to je důvěryhodný zdroj, a jenpromuze.cz kde jsou schopni tvrdit kdejakou kravinu, to je opravdu ubohý argumentační manuál od islámofila. Budete se muset ještě mnoho co učit. No, pro mně je určující to, že islám chce narposto pozměnit k obrazu svému Evropu a že nyní jsme šikanováni, evropské ženy znásilňovány atd. Ale co, islámu se může zastávat jen fanatik anebo duševní troska.

avatar
Sorge-227 Datum: 04.06.2015 Čas: 16:29

"Ale nevšiml jsem si, že nějaký podstatný vynález vyšel z např. muslimského světa, v posledních 200 -300 letech ?"
Muslimovia mali tiez obdobie ked boli vrcholom civilizacie tak ako zapadna europa, USA.

To som iba tak nasiel na internete:
http://www.e-islam.cz/node/547

http://www.jenpromuze.cz/start/mixer/6930-5-nesmyslnych-mytu-o-islamu-kterym-verite


Staci hladat informacie a kto sa chce ucit a hladat pravdu tak najde.

avatar
Adanedhel Datum: 04.06.2015 Čas: 15:46

Samozřejmě ostatní kultury nejsou "barbaři". Ale nevšiml jsem si, že nějaký podstatný vynález vyšel z např. muslimského světa, v posledních 200 -300 letech ? Je vidět, že jste jen obyčejný tupý knihomol, smíchal jste osmanskou říši s křižáky, je to s váma marný.

avatar
Sorge-227 Datum: 04.06.2015 Čas: 14:33

Co je vam potom kto som ja. Uz si predtavujete ze som muslim. Ste tak jednoduchy, predvidatelny.
Islam je najvacsia hrozba zapadnej civilizacie? Ste k smichu.- Jak je to povysenecke. Zapad je nadnarod a ostatni su barbari.

Chlapi neblaznete, to ako vazne vidite v kazdom muslimovi hrozbu? Ked u nas pracuju, vychovavaju svoje rodiny, odvadzaju dane tak su ku prospechu spolocnosti. Teraz nemyslim povine kvoty z Bruselu. Davate vsetkych muslimov do jedneho kosa. Stale sa obajujete vedomostmi o islame (historiu, kulturu), ale neviete nic. Oni utocili na europu ako osmanska risa, ale mi sme neposielali kriziakov do svatej zemi? Iba si vytahujete co vam vyhovuje. USA (NATO) a izrael to tam rozvracaju a nicia. Oni sa iba brania. Vsetko co sa vam nepaci na islame je dosledok politiky USA(NATO), izraela. Mozete sa im podakovat.

arr