Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Nemoc mainstreamových médií

Datum přidání 11.10.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Dnešní mainstreamová media se méně zajímají o dobrou žurnalistiku a více o ´zpravodajskou zábavu´. Vytvoří se titulek volající po senzaci a nepodloží se žádným kvalitním obsahem.“

Novinové titulky SEAL

Foto: Koláž novinových titulků o akci SEAL.

 

Tento postřeh není z mé hlavy a mého pera, ale pochází od hlavního editora portálu SOFREP, bývalého příslušníka US Navy SEALs Brandona Webba. Webb tímto uvedl svůj článek nazvaný Mainstream Media News Is Failing America, Not SEAL Team 6 (Mainstreamová zpravodajská média zklamala Ameriku, ne SEAL tým 6), kde reaguje na záplavu článků, které se vyjadřují o víkendovém pokusu o zadržení představitele milice Al-Šabáb v Somálsku.

 

Co Webb očividně netušil je, že se tento problém netýká jen Ameriky, ale také Evropy a specificky také Česka a Slovenska. V reakci na americký zásah v Somálsku se na internetových portálech deníků v Česku objevily i takovéto nadpisy článků:

  • Šabáb odrazil americké komando, jiné v Libyi zajalo bin Ládinova dvojníka (iDnes.cz)

  • Po fiasku amerického komanda v Somálsku chrání psance 200 nových bojovníků (iDnes.cz)

  • Elitní komando selhalo. Teroristova ochranka navíc posílila (Lidovky.cz) 

Jediný z mého pohledu objektivní název článku nabídl portál Novinky.cz, když svůj příspěvek nazval Američané šli v Somálsku po špičkách Aš-Šabábu.

 

Prošel jsem si všechny čtyři články a musím uznat, že se jejich autoři vůbec nepředvedli. V každém z nich se nachází nějaká důležitá informace a velká část z toho, co v nich je napsáno, se dá ověřit i z jiných zdrojů. Ale jistá, a ne nepodstatná část je úplně nepotvrzená a s klidným svědomím je možné některé části článků označit za výmysl.

 

To, co je v těchto článcích po odborné a technické stránce nesprávně, v tomto příspěvku rozebírat nechci. Popisu této operace se budeme věnovat v zítřejším článku. K čemu se ale chci vyjádřit je jiná oblast.

 

Jsem si vědom faktu, že základním principem, který udržuje existenci sdělovacích prostředků je jejich sledovanost. Každopádně vytváření produktů jen pro to, aby byla udržena nebo zvýšena sledovanost daného média, bez ohledu na kvalitu a relevanci poskytnutých informací, je přístup ukazující na úpadek dobré žurnalistiky.

 

Článek sám o sobě nemusí nabídnout nebo poskytnout totální a vyčerpávající výčet informací, ale měl by nabídnout čtenáři aspoň obecný přehled o situaci a určité možnosti, jak si získat dodatečné informace v případě jeho zájmu. Což dle mého tyto zmíněné články zcela jasně nenabízejí.

 

Druhou věcí je nadpis článku, který jasně reflektuje současný populární trend anti-amerických nálad, čímž má u určité části čtenářské populace zaručen úspěch. Proč je v současnosti tak populární být nekriticky anti-americký, neplánuji rozebírat a věřím, že diskuse se této části bude vyhýbat. Je to názor každého jednotlivce a ten je potřebné respektovat, byť s ním nemusíme souhlasit.

 

Závěrem bych snad jen chtěl podotknout, že když už publikovaný článek nemá ani snahu být objektivní, potom to asi nemůžeme očekávat ani od nadpisu toho daného článku. A je mi velmi líto, že mainstreamová média s velkým vlivem si spíše zakládají na popularitě než na přesnosti nabízených informací a snaze o objektivitu článků.

 

Zítra přineseme článek, kde se pokusíme objektivně popsat operaci elitního komanda SEAL v Somálsku.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Refael Datum: 13.10.2013 Čas: 02:39

S tímto článkem plně souhlasím!

Dobře si pamatuji například na LN, které referovali se senzačním titulkem "Izraelci rozstříleli humanitární lod" Mavi Marmara ještě s tím, že tam zahynulo 16(!) lidí. Přitom počet mrtvých byl "jen" 9. Ale ani týden po zásahu to neopravili v době, kdy i Turci potvrdili počet 9.

Jsou další případy z Iráku, Gazy a Afghánistánu.

arr