Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NAZOR: Putování po Kosovu - rok poté

Datum přidání 01.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 23 komentářů    autor autor: Michal Voska

Kosovo je bezesporu země mnoha rozporů. Soužití dvou rozdílných etnik není snadné. Minulý rok vyzněl můj článek poměrně negativně k otázce samostatnosti státu Kosovo, narkomafii a rozdílnosti víry. Jaký je stav rok po mé návštěvě a co se změnilo?

Kosovo Mitrovica

Foto: Nová mešita v Kosovu / Michal Voska

Kosovská Mitrovice v bledě modrém

Mitrovice - centrum častých konfliktů a sporů je i po roce prakticky stejné. Pár změn nastalo v otázce pohybu po městě a bezpečnosti. Častěji jsou ve městě k vidění hlídky MSU (Multinational Special Unit) z řad tureckých vojáků, kteří mají i kontrolní stanoviště u města Rudare, tedy pár kilometrů před Mitrovicí.

 

Ještě před rokem byla ve městě vidět především italské jednotky. Nicméně "mitrovický most" je stále pod kontrolou italských vojáků, případně italských a francouzských vojáků.

 

V srbské části Mitrovice je vše při starém, přibylo jen pár nových nápisů a obrázků na zdech. Ceny jsou všeobecně přibližně o čtvrtinu vyšší, než minulý rok. Nevraživost mezi Srby a Albánci zůstala stejná, místy mi přišlo, že v tvářích Srbů vidím zoufalství, nechtěnou odevzdanost a zklamání. Cítí se být hozeni přes palubu přímo svou vlastí, Srbskem. 

 

Albánci neustále staví další mešity, hlavní mešita v Mitrovici je pořád rozestavěná. Město nicméně nabízí další dva svatostánky a blízké okolí mnoho dalších. Výstavba bytovek je v plném proudu, ulice jsou plné korzujících obyvatel. Autopark je v albánské části Mitrovice o poznání luxusnější.

 

Kosovo Mitrovica

Foto: Mešita v Kosovu / Michal Voska

 

Jistě, potkáte zde staré omšelé Golfy, Yuga, ale čím dál tím více aut značky Audi, Mercedes a BMW. U Mitrovického mostu vedle kontrolního bodu často parkují nablýskané luxusní limuzíny, jejich osádky často a rádi navštěvují restauraci Dolce Vita, kde popíjejí kávu, uzavírají obchody a jsou v „družném hovoru“ s členy jednotek MSU, či KFOR. Ač uznáváme, že slovní spojení „družném hovoru“ zní poněkud provokativně, podobné družné hovory jsme viděli na vlastní oči. Vřelé vztahy „lepších“ Albánců s některými členy jednotek MSU nebo KFOR nám potvrdili i lidé obeznámení s místními poměry.

 

Při vjezdu do albánské Mitrovice je nedaleko hřbitov. Jsou zde pohřbeni zejména Srbové. Podařilo se nám navštívit tento hřbitov a provést fotodokumentaci. Hroby jsou rozkopané, poničené, či posprejované. Naše focení se nelíbilo několika místním, ale vše dopadlo bez konfliktů a strkanic.

 

Kosovo MitrovicaFoto: Srbský hřbitov v Kosvu / Michal Voska

 

Pomník bojovníkům z UČK

Při cestách po Kosovu nelze přehlédnout časté pomníky bojovníkům z UČK (Kosovská osvobozenecká armáda). Pomníky najdete napříč celým Kosovem, vyjma severu, kde jsou stále Srbové ve většině. Kosovskou osvobozeneckou armádu označil v roce 1998 velvyslanec USA pro Balkán Robert Gebard jako „nepochybně teroristickou organizaci.“ Podobné stanovisko přijala i rezoluce OSN číslo 1160, když odsoudila teroristické činy UČK. Ostatně o nelichotivých zvěstech o UČK jste se mohli dočíst i na stránkách Armádních novin.

 

Nicméně spolupráce představitelů UČK s ostatními zeměmi a především USA (například mezi Hacim Thaci, spoluzakladatel UČK a současný ministerský předseda Kosova a Madeleine Albrightovou) dala UČK prakticky politickou legitimitu. Konkrétně stačilo UČK přejmenovat na Kosovský ochranný sbor a část vlivu přenést i do politiky v podobě Demokratické strany Kosova.

 

Kosovo MitrovicaFoto: Pomník bojovníkům z UČK / Michal Voska

 

Příznačné je, že znaky a symboly UČK jsou i v hlavním městě Priština - shodou okolností, prakticky přímo naproti budově vlády se nachází kancelář ,,Veteránů UČK".  Je tak jasné, že minimálně albánská vláda UČK jako teroristickou organizaci nevidí...

Státní hranice v novém

Minulý rok byla na hranici mezi Srbskem a Kosovem jen ,,provizorní bouda" obehnána ostnatým drátem s bedlivým dozorem sil KFOR a MSU. Stále nebyla vyřešena otázka Kosova, Srbsko neakceptovalo jednostranné vyhlášení a nechtělo se smířit s tím, že o toto území přijde. Na druhou stranu, touha po členství v EU vše změnila, a nyní jsou v Kosovu již prakticky zcela normální a adekvátní hranice.

 

Kosovo MitrovicaFoto: Srbští poutníci / Michal Voska

 

Přejezd přes hranice byl oproti loňsku bezproblémový a vcelku rychlý. Nedaleko hranic v Kosovu se stále nachází srbská ,,domobrana" pečlivě monitorující projíždějící vozidla. SPZtky vozů v Kosovu jsou nepochybnou ukázkou toho, v jaké části a u jakého etnika se nacházíte. RKS (Republika Kosoves) značí Albánce, Srbové užívají stále SRB. Do kdy však ještě kosovští Srbové budou moci používat srbskou SPZ, je otázkou.  

 

Budoucnost Kosova

Pro našince je mnohdy těžké být nestranným pozorovatelem a přiznávám, platí to i pro mě jako válečného novináře. Ať chci sebevíc, v Kosovu se mi nestrannost hledá opravdu těžce. Uskupení kosovského státu, vláda, narkomafie a obchod s lidskými orgány mi jsou značně proti srsti.

 

Kosovo MitrovicaFoto: Mitrovica... / Michal Voska

 

Ano, stejně jako všude, i zde najdete dobré a špatné lidi, a to na obou stranách. O politicích není ani třeba se bavit, to je kapitola sama pro sebe. Srbsko prakticky hodilo "kosovské Srby" přes palubu a je jen otázkou, jaký budou mít osud. Jaké bude soužití dvou značně odlišných kultur a etnik?

 

Nenasazuji si růžové brýle, osobně budoucnost nevidím nijak optimisticky. Kosovo je zkorumpovaná, zemi vládne narkomafie a bývalí teroristé. Pro Srby by bylo lepší se smířit se zmíněným ,,hozením přes palubu" a Kosovo opustit, jen tak se může předejít budoucím sporům a násilnostem. Ale říkejte to hrdým vlastencům...

 

Fotogalerie

Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica
Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica
Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica
Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica
Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica
Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica Kosovo Mitrovica

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku


Anketa


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Kanál Datum: 07.07.2013 Čas: 17:04

Albánci, a ti kosovští zvláště, rozumí jen argumentům od ráže 9mm výše. Republika Kosovo je hanbou všech, kteří jí uznali.

avatar
Michal Voska Datum: 05.07.2013 Čas: 23:56

Matr - velmi zajimavy a poucny pocin pana Dvoraka...

avatar
matr Datum: 05.07.2013 Čas: 11:00

Doporučuji dokumentární film ČT-uloupené kosovo

avatar
PJK Datum: 04.07.2013 Čas: 10:02

Oproti dřívějším dobám nyní v posledních letech investice do juanu citelně (násobně) vzrostly. To je to, co jsem měl na mysli. Pokud svět drží část rezerv (např.) v cizích "světových" měnách a roste poměr juanu, logicky musí v rámci toho poměru někde jinde zastoupení klesat. Na to snad nemusí člověk mít ani ekonomické vzdělání, aby to chápal. Nu a jelikož historicky většina rezerv v cizích měnách byla držena dříve v dolarech, tak když nyní stoupá poměr juanu, je myslím logicky předpoklad, že to je citelně i na úkor dolaru. To je to, o čem jsem mluvil.
Dále to, že v dobách před více jak cca 10 lety nebylo těch oficiálních kontaktů mezi USA a Čínou moc. Hlavouni obou zemí se moc nenavštěvovali, poukazovalo se na lidská práva v Číně a s Čínou se za to jaksi "nemluvilo". Nyní nejen že spolu mluví (což je ok), ale představitelé Číny jsou zváni do Washingtonu, kde se s nimi objímá americký prezident, hovoří s nimi v rámci oficiální návštěvy, čestná stráž US námořní pěchoty dává k poctě zbraň atd. atd. :-) Že by se v Číně toho za poslední desetiletí s lidskými právy tolik radikálně změnilo? Nevím... Když jsem tam byl, byla u vlády stále komunistická strana, všude plno vojáků a policistů (strnule stojících do všech stran nejen na náměstí Nebeského klidu) s kom. symboly na každém rohu.
Oprávněnost intervence USA v některých zemích v posledním desetiletí je po prokázaných vyšetřováních (americkými vyšetřovacími komisemi) trochu diskutabilní, ale pro masy se pak vždycky nějaká pohádka o hodné červené Karkulce a zlém vlkovi najde. U vzdálenějších zemí, s nimiž toho kulturně a historicky moc společného nemáme, nám to tolik asi neva, ale u Srbů to je na pováženou. Doporučuji návštěvu Bělehradu a vojenského muzea, zejména poslední místnosti, která je zaměřena na občanskou válku v Jug. Je tam i fragment sestřelené F-117, fotografická dokumentace použití kazetových bomb na civilní obyvatelstvo (ano to tržiště tehdy), zkrátka nemálo zajímavých věcí, které k utvoření vlastního názoru je asi dobré minimálně vidět.
Na názor kolem Kosova stačí i bez znalosti historických souvislostí průjezd Kosovem a poznání např. kosovsko-makedonského či srbsko-kosovského pohraničí. Každý myslím rychle pozná, jak žijí a chovají se Albánci a jak žijí a chovají se Srbové. Zločiny se během občanské války děly na obou stranách a ty by měly být spravedlivě vyšetřeny (rovným metrem) a potrestány. Ale trestat jen viníky za jedné strany a to navíc generalizací "viny" pomalu na celý národ (jen si vzpomeňme na to mediální šílenství tehdy - "vydejte Miloševiče nebo vás zbombardujeme...") to nebylo a není moc fér. Musím to zde napsat, protože to považuji za správné min. z hlediska historického vztahu mezi Čechy a Srby.

avatar
Beldor Datum: 03.07.2013 Čas: 20:41

matr : Nejaka "svetova" mena byt musi , a kdyz si budou muset trhy vybrat mezi rublem , eurem , juanem a dolarem , tak na 99% zvitezi dolar.... Juan nema nejmensi sanci uz z duvodu navazani kurzu a euro je ted proste mena , ktere nikdo neveri . Vsechny kecy o intervencich USA kvuli obchodovani ropy v eurech a podobnych blbostem svedci o neznalosti autora v oblasti svetovych financnich toku . Dolaru melo sanci konkurovat pouze euro .......... v roce 2008 . Ted NEMA zadnou konkurenci .

avatar
matr Datum: 03.07.2013 Čas: 17:56

Charlie napsal:
Počítám, že příště se bude vyhlášet Cikánská republika Chánov a klucí z čáslavi v rámci Natinads budou lítat humanitárně bombardovat Prahu (nebo tak něco).

Se mne zdá že už s tím žačly Poilicejní složky 29.6. na sídlišti Máj a ne jen tam !!!!
Duchcov atd.

avatar
matr Datum: 03.07.2013 Čas: 17:37

ADM:
V tu chvíly přestane být dolar respektován na mezinárodním trhu :-) :-)
FED si bude moci tapetovat svoje kanceláře bezcennými bankovkami.

avatar
ADM Datum: 03.07.2013 Čas: 13:42

Tak na to bacha, to ze je Cina nejvetsi veritel USA neznamena ze ji muze nejak vic ovlivnovat. USA a vlastne vsichni porusuji pravidla trhu jiz od davne doby a co muze Cina, nebo kdokoliv USA udelat, kdyz si Washington jednou rekne: ,,Ne, my vam to nezplatime''? Asi nic moc.

Stejne je to i v Evrope. USA neco uzna/neuzna a vlezdozadelovska Britanie se prida. Pak cely vlak s Francii, Italii atd... jenom, aby si velkeho bratra nerozhadali, misto aby se na nej vykaslali. USA nechce aby bylo v Evrope dobre. Vyhovuje jim tento stav, kdy resime nesmysly a netahame za jeden provaz. Nebo jsem snad jediny, komu se zda, ze se nic vyznamne v EU nedeje?

Srbsko je zklamanim nas vsech a odraz nasi pohodlnosti, ignorance ale urcite i neschopnosti s tim neco delat, a to je to nejhorsi.

Dobre uz bylo, bude jenom hur.

PS: Lze na AN ocekavat nejaky clanek k pomerne aktualni kauze E. Snowdena? Z hlediska spionaze apod... Dekuji

avatar
PJK Datum: 03.07.2013 Čas: 11:13

Ad ta proklamovaná lidská práva...
- Donedávna byla např. Čína politicky stále "osamocována", protože se tam dlouhodobě porušovaly a porušují lidská práva. Uplynulo pár let, Čína získala postatný podíl v americkém průmyslu a hle... - čínští představitelé létají již do Washingtonu a americký prezident si s nimi podává ruce a živě a přátelsky rokuje. Jenom ne o lidských právech, protože to je již tabu. Proč? Protože Čína z velké části může ovládat a zřejmě ovládá průmysl USA, tím může u destabilizovat dolar (mimochodem juan se stává pro hodně zemí a velkých společností světa entitou k vedení rezerv - dříve to byl právě dolar), no a taky má velkou a už vůbec ne tak technicky zaostalou armádu jako dříve, že?
- Když na Balkáně UĆK vyvražďovala srbské obyvatelstvo bylo to ok. Když některé kriminální srbské živly (ano, žádný národ nemá jen samé hodné lidi) zabíjely Albánce, byl to mezinárodní zločin a genocida, která byla rázem hozena na celý srbský národ, jako kdyby všichni Srbové něco takového dělali. Ano děly se zvěrstva na obou stranách. Jen mě osobně připadá, že z jedné strany jaksi programově, a také, že jen z jedné strany to bylo propagováno jako genocida a zločin proti lidskosti. Docházelo i k přehmatům, že natočené masové hroby zavražděných Srbů byly vydávány jako albánské, kdy počet obětí byl zvětšován dalšími připsanými nulami (jak prokázala další vyšetřování) apod. Ano obojí zabíjení civilistů ze kterékoliv strany bylo svinstvo. Měli by však za to být potrestáni viníci ze všech stran a ne na "hrdiny" ućk mávnout rukou a nechat je být... Měli by být souzeni stejně jako srbští, chorvatští a bosenští viníci. A k Srbům máme historickou vazbu, k Albáncům ne.

avatar
Muerte Datum: 03.07.2013 Čas: 10:02

To Pandur: To je skutečně problém. V zahraniční politice to tak asi bylo vždycky. Bylo by fajn kdyby Evropa měla větší vojenské možnosti, pak by bylo možné korigovat některé výstřelky USA.

avatar
Pandur.cz Datum: 03.07.2013 Čas: 00:00

To Muerte:
Lehké upřesnění:
Na lidských právech samozřejmě záleží. Mezinárodní společenství by samozřejmě zasahovat mělo, jde jen o to kdy a kde. Kdy už a kdy ještě ne ?

Ze soudobé praxe dojem, že jen tehdy, pokud se to určitým mocenských skupinám hodí, tedy pokud z toho "něco kápne" - ropa, nerosty, strategický přístup někam, nástupiště pro další expanzi ..,atd.
Měří se dvojím metrem. Lidská práva jsou pouze coverstory, kamufláž.
Tak to bylo myšleno.

avatar
Muerte Datum: 02.07.2013 Čas: 23:23

Mno, já bych si o Srbech nějaké zvláštní iluze nedělal. Mám osobní zkušenost a ne moc milou. Na Balkáně je to všechno jedna pakáž. Kosovo jsme ale uznávat neměli, to asi ne. Ovšem ne kvuli nějaké pomoci Srbům, ale spíš aby Rusové neměli argumenty pro svoje akce např. vůči Gruzii.

Pokud Pandur.cz argumentuje tak, že na lidských právech nezáleží a že není třeba pomáhat, když je to potřeba, pak je to těžká diskuze. Doufám, že nesloužíte v AČR.

Arabské jaro celkově naše západní civilizace nějak špatně podchytila. Žijeme v multipolárním světě, takže ať si tyhle záležitosti vyřeší muslimové mezi sebou. Ale svoje zájmy a vlastní bezpečnost bysme měli tvrdě bránit.

Spíš než se hnát do Sýrie, tak bych zaměřil síly na muslimské rekrutační snahy v Evropě.

A v Kosovu jasně ukázat, že budou hrát podle pravidel, nebo nebudou hrát vůbec.

avatar
Michal Voska Datum: 02.07.2013 Čas: 17:56

Pandure, díky za Vaše názory a shrnutí. Výstižné.

avatar
Pandur.cz Datum: 02.07.2013 Čas: 17:43

Kdo dává právo rozhodovat "vyvoleným", koho nechat žít a který stát napadnout ?
Poslední události na mezinárodním poli poukazují na vznik novodobé praxe, kdy se "demokratické" režimy naprosto zjevně a nedemokraticky vměšují do záležitostí cizích států pod hlavičkou boje proti diktatuře a ochrany lidských práv.
Fráze o demokracii a lidských právech se vytáhnou, když se jde nepohodlným po krku, ve snaze utišit masu a nalhat ji něco, aby jisté vlády či mocenské skupiny mohly provést své temné úmysly.
Bohužel se "Kosovo", novodobá verze "Mnichova", stále opakuje.

1) Saddámův Irák.
S útokem na USA neměl nic společného, chemické zbraně byl vylhaný krycí příběh těžící z touhy po odvetě za jedenácté září. Je legální jen tak napadnout cizí zemi, rozvrátit, rozbombardovat a přivlastnit si její zdroje ?
Proč k tomu došlo ? Chtěl Sadám prodávat Číně nebo se zbavit vazeb na dolar ?

2) Libye
Nikdo mě nepřesvědčí, že v tomto případě měl tento zásah nějaké opodstatnění. Libye byla svrchovaný stát, povstání a snahy o jeho potlačení její vnitřní záležitost. Nedělám si iluze, že by mezi sebou obě strany jednaly v rukavičkách. Bohužel je násilí na civilistech jevem každého ozbrojeného konfliktu, zde mi to jako důvod pro leteckou kampaň rozhodně nestačí.
Podle této logiky by NATO mělo bombardovat každou zemi, kde je lid nespokojen se svou vládou a demonstruje proti ní.
A proboha nesnažte se nikdo argumentovat ochranou lidu Libye, lidskými právy, demokracií nebo podobnými nesmysly. Ani v Evropě už tyto dva poslední pojmy nemají místo.

3) Sýrie
Bašár al-Asad je diktátor. Byl jím, je jím a netajil se tím. Jiná země, jiná kultura, jiné zvyky, jiná víra. Dost důvodů se nevměšovat.
V této zemi má zájem Izrael, USA, Irán, Irák, Hizbaláh, Rusko, Saudská Arábie, Turecko a jen Bůh ví, kdo ještě. Proto se mi líbivé historky o hodných demonstrantech, zlé armádě a hrdinech z FSA nějak příčí. Vojenská kampaň proti Sýrii zatím otevřeně nezačala, probíhá totiž neoficiálně a jsem toho názoru, že nás zanedlouho zahltí zpravodajství masáží o nutnosti zajistit chemické zbraně.

avatar
Charlie Datum: 02.07.2013 Čas: 15:23

Srbsko NATo rozbombardovalo a bandě mafiánů a dealerů umožnilo pod záminkou rasového násilí ovládnout kus cizí země, aby jim pak za naše daně ještě umožnilo tu svojí minisicílii zvelebovat - a to všechno výměnou za nějaké stupky v podobě vojenské základny či co?!?

Počítám, že příště se bude vyhlašet Cikánská republika Chánov a klucí z čáslavi v rámci Natinads budou lítat humanitárně bombardovat Prahu (nebo tak něco).

Do Jugoslávie se jezdilo za odměnu a teď aby se člověk pomalu bál vytáhnout paty, aby náhodou za ten podraz nedostal po držce.

arr