Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Rusko chce Krym

Datum přidání 02.03.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 80 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Po bouřlivých událostech na Náměstí Nezávislosti, které vyústily ve změnu vládní administrativy, byla tato postavena před novou výzvu. Výzvu, která může vést k rozdělení Ukrajiny, ale také k ozbrojenému konfliktu.

Ukrajina

Foto: Ukrajina / Grafika AN

 

Když tolik diskutované události, nyní označované jako Ukrajinská revoluce v roce 2014, začaly ukazovat vliv zahraniční politiky na vnitrostátní situaci, způsobilo to na Ukrajině značnou polarizaci nálad. Jedna část obyvatelstva se postavila za bývalého prezidenta Janukovyče a jeho politiku, zatím co druhá část začala odporovat této politice.


Z geografického uhlu pohledu je možné tyto dva názorové tábory rozdělit na jižní a východní a západní. Takové rozdělení není úplně přesné a pravidlo o tom, že není možné zobecňovat zde platí o to více. To je také případ poloostrova Krym, na který se přenesla veškerá pozornost po ustálení situaci v Kyjevě.


Z geografického hlediska je poloostrov Krym s rozlohou 26 100 km2 a populací odhadovanou na 1 975 000 obyvatel je přibližně srovnatelný s Moravou. Krym je větší, ale s menším počtem obyvatel. Obyvatelstvo tohoto poloostrova je rozděleno mezi etnické Rusy (58%), Ukrajince (24%) a krymské Tatary (12%).


Právě ne-ruská část populace má důvod mít těžké srdce na Rusko jako na následníka SSSR. Zejména Tataři, kteří byli Josifem Stalinem násilně vysídleni z Krymu do různých částí SSSR, hlavně do Marijské Autonomní SSR. Po rozpadu Sovětského svazu se velká část Tatarů vrátila zpět na Krym a v této situaci podporují novou vládu v Kyjevě.

 

Infografika: Krym / Google Maps


Na druhé straně stojí etničtí Rusové jejichž postavení je posíleno silnou vojenskou a politickou přítomností Ruska. Vojenské námořnictvo má na Krymu, v přístavu Sevastopol, hlavní základnu Černomořské flotily, která má jako jediná lehký přístup do Středozemního moře a k základně v syrském Tartu.


Pro porovnání je možné uvést, že zatím co nejtěžší lodi Černomořské flotily, křižníku Moskva, potrvá pouhý den a 9 hodin než dosáhne Kypru hlavního klíčového bodu východního Středomoří, bitevnímu křižníku Jurij Andropov, vlajkové lodi Severní flotily by tato cesta zabrala 6 dní a 16 hodin.


Sevastopol je tedy pro Rusko potřebný pro zajištění neklidné jižní oblasti na pobřeží Černého moře. V této oblasti se nachází jak Čečensko tak i Gruzie a Dagestán. A pokud má Moskva udržet svoji mocenskou dominanci v oblasti Kavkazu a mocenský vliv v Středozemí, tak potřebuje Černomořskou flotilu a ta potřebuje Sevastopol.


Jaké jsou tedy možnosti Ruska v reakci na vývoj na Ukrajině? Upřímně řečeno, je jich dost. Hned první z možností je ta, kterou můžeme sledovat v přímém přenosu – tedy ukázka síly. I navzdory poklesu Ruska z pozice supervelmoci na pozici regionální velmoci si ruské ozbrojené síly nezaslouží nic jiného než absolutní respekt. Právě sílu svých regionálních uskupení se nyní rozhodlo Rusko ukázat.


Náhlé cvičení tisíců vojáků, stovek kusů obrněné i letecké techniky a desítek plavidel vysvětluje Moskva jako prověrku svých schopností reagovat na regionální krize a chránit své území. Ovšem není radno zapomínat, že i Rusko je bývalou imperiální metropolí.


Tak jako Francie nebo v minulosti i Velká Británie nebo Španělsko intervenovali ve svých bývalých koloniích, aby chránili své zájmy, tak i Rusko ukazuje, že má prostředky i odhodlání takto intervenovat. Je zde ovšem háček.


Rusko nekolonizovalo Ukrajinu, přičlenilo ji v první polovině 20. století k Sovětskému Rusku a následně k Sovětskému svazu. Podstatné je, že Moskva se ke Kyjevu staví jako metropole k provinčnímu administrativnímu centru. V tomto ohledu může tedy Kreml využít demonstrovanou sílu k tomu, aby zajistil status quo a dodržení jak mezivládní smlouvy o autonomii Krymu, tak i smlouvy o pronajmu základny v Sevastopolu do roku 2042.


Druhou možností je využití této demonstrace síly, aby bylo Krymu umožněno uspořádat referendum o autonomii tohoto poloostrova a zároveň územního celku. Tím, že se Krym připojil k Ukrajině na základě referenda z 2. srpna 1992, tak by měla mít i právo hlasovat v referendu o odtržení se od Ukrajiny. Zda tomu tak je není na základě studia Ústavy Autonomní Republiky Krym jasné, ale Rusko může na základě této možnosti dále kalkulovat.


Další z možností je využití energetického vydírání. Ukrajina je z velké míry závislá na dodávkách energetických surovin z Ruska a stejně tak i velká část států Evropské unie. Pokud by se Moskva rozhodla razantně prosadit své zájmy, ale nechtěla by se uchýlit k použití vojenské síly, potom toto by byla další logická volba.


Tyto tři výše zmíněné možnosti vývoje situace jsou ty, které připadají nejvíce pravděpodobné. Těch méně pravděpodobných, ale možných, je podstatně více. Podle komentářů mnoha analytiků je možné očekávat, že se úroveň napětí na Ukrajině a zejména na Krymu ustálí. Jistý si v tomto ovšem nemůže být nikdo a tak možnost, že se staneme svědky regionálního konfliktu v této části Evropy, stále přetrvává.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 04.03.2014 Čas: 21:00

to Lukas
To jsme věděli už před tím :-).

avatar
Lukas Datum: 04.03.2014 Čas: 17:15

Teraz już wiecie po co Polska kupuje leopardy, po co nam 1,95% PKB na armie...

avatar
fenri Datum: 04.03.2014 Čas: 15:08

Bojím se, že v tomhle místě nebude nikdy klid. Státní hranice vůbec nekorespondují s národnostními (a ať si multikulti a neomarxisti říkají co chtějí: víc národností v jednom státě vždy zavádí průšvihem), hranice nemají moc ani logiku geografickou (velké toky apod.) jsou k některým zemím nespravedlivé pro jejich rozvoj (Moldávie s absencí přístupu k moři). A do toho se na tomto místě střetávají Zájmy Ruska, Západu, Balkánských států a trochu i Turecka. Vidím to na desetiletí a staletí průšvihů. Nejlepší by bylo se dohodnout a (za přispění bohatších států) udělat těm lidem národnostní státy tak, aby každý žil ve svém chlívečku. Udělat to tak, aby mohl každý začít ve své staronové domovině začít dobře a důstojně fungovat. jasně že je to utopie, nejsou peníze ani vůle, ale do budoucna to bude stát mnohem víc, nemluvě o utrpení.

avatar
Nemo Datum: 04.03.2014 Čas: 13:26

Tak to vypadá že nakonec dojde k rozumné dohodě. Nicméně se zdá že Rusko na UKR přejde k salámové taktice - ke Krymské AO se chtějí připojit velká města na Černomořském pobřeží - tím pádem by mělo Rusko konečně pozemní přístup do Podněstří.

avatar
lentak37 Datum: 04.03.2014 Čas: 10:03

http://www.zerohedge.com/news/2014-03-04/it-begins-gazprom-warns-european-gas-supply-disruptions-possible

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.03.2014 Čas: 09:05

Jinak pokud mohu dát názor na zdroje,
doporučuji BBC www.bbc.com z jedné strany, RIA Novosti http://en.ria.ru z druhé strany.

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.03.2014 Čas: 09:03

Pro fenri, tak je jasné , že na PR vojenskou akci si vezmete to nejlepší, co máte.

avatar
fenri Datum: 04.03.2014 Čas: 07:04

Zaujalo mne i nemalé množství nových GAZ-Tigr. Není to dávno, co naše vojensky zaměřená média informovala o kontroverzích kolem zařazení Iveco LVM (Alias RYS) vs. Tigr a ejhle, Tigr je už ve výzbroji v množství nemalém a Iveco nikde.
Co se týče nových uniforem M21 (Judaščenko), tak už jsem viděl i na kadetech nějakého učiliště, takže to asi nebude záležitost pár eletních divizí.

avatar
Adanedhel Datum: 03.03.2014 Čas: 23:39

Tak, Janukovyč požádal Rusko o vojenský zásah. Ať shoří v pekle.

avatar
Adanedhel Datum: 03.03.2014 Čas: 23:31

Ne, ty to tak cítíš ?

avatar
Petr M Datum: 03.03.2014 Čas: 22:52

Adanedhel: v současné situaci kolem Ukrajiny občas ano, stejně jako dalších 10-20 zpravodajských serverů včetně zahraničních, hlavně Švýcarských a Německých. Naše zpravodajství často jednostraně zaměřené, navíc jen většinou akorát kopíruje články z Reuters, někdy i nepřesně.

co čteš ty?

to oslovení měla být nějaká urážka??

avatar
Adanedhel Datum: 03.03.2014 Čas: 22:13

Ty asi čteš Hlas Ruska, co, Petrjuško ?

avatar
Adanedhel Datum: 03.03.2014 Čas: 21:18

Já si myslím že Rusové ukazují právě jen to nejlepší co mají k dispozici. Ostatně, je to jejich zvyk. Myslím si, že Rusko s něčím takovým už počítalo, že to na Ukrajině nebude tak snadné a krom toho, co když už měli operační plán hotový dopředu a jedou podle not ? Ostatně, to není nic proti Rusům, tohle přece dělají i ostatní státy, ne ? Prostě Rusové ví do čeho jdou a ví co chtějí.

avatar
stetula Datum: 03.03.2014 Čas: 20:49

já odbočím od tématu

defakto teprve před týdnem janukovič utekl a Kličko a spol převzali moc a nejednou tu vidíme Ruské vojáky perefektně disciplinované, perfektně materiálně a logisticky zabezpečené je vidět že to Putin myslí s tou reformou armády smrtelně vážněa nemodernizuje jenom viditelné síly

na videích jsou vidět všichni vojáci v nových maskovacích uniformách , nové přilby taktické vesty a každý voják vysílačku atd. nový nákládní auta atd, je vidět že to přezbrojení vzali od podlahy

určitě budete říkat že tam putin přesunul elitu armády , ale já budu oponovat za takovou chvilku ?

bohužel ruská armáda dnes není to co bývala za jelcina nebo ještě v Gruzii

no možná naši vojáci při těch obrázcích občas závidí :) nemyslím ti od speciálů já myslím ti řadový
jenom by mě zajímalo jestli mají v Ruské armádě také výstrojní body a jestli si přečerpání musí výstroj taky kupovat ? :)

avatar
fenri Datum: 03.03.2014 Čas: 20:42

V Mannsteinových pamětech jsem četl, že se Němci od Tatarů dočkali vřelého uvítání a měli se na Krymu královsky. Hostili je, ukazovali postavení Rusů, dělali průvodce a tak. Otázka je, nakolik to má vypovídající schopnost.
Pepe240, proč myslíš, že budou Rusové Tatary vraždit?

arr