Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Společná evropská armáda je správným krokem

Datum přidání 18.04.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 178 komentářů    autor autor: Samuel Žilinčík, Matej Kandrík

Prakticky neustále se vedou debaty o možnosti vytvoření společné evropské armády. Vznik evropské armády pozitivně ovlivní bezpečnost v Evropě, proti ale hraje řada praktických překážek. Text původně vyšel na On War | On Peace.

Foto: Evropská armáda / Public domain

 

PRO:

Společná evropská armáda je správným krokem, a to z několika vojenských, politických i praktických důvodů. Prvním z nich je vojenská samostatnost, kterou by to EU přineslo. Ta by nebyla závislá na přítomnosti amerických vojáků, kteří by mohli být nasazováni na potřebnější mise. Tuto samostatnost Evropa nezažila již 70 let a je nejvyšší čas, aby ji začala trénovat. Není pro ni výhodné, aby byla celou svou existenci závislá na ozbrojených silách USA. Závislost vede k zpohodlnění a čím delší je, tím více se společnost stává bezbrannou. Pokud se v budoucnu USA rozhodnou, že Evropu nepotřebují, budeme mít vážný problém.

 

Mnohé státy v dějinách se spoléhali na půjčování si vojenských nástrojů, aby sami mohli žít v pohodlí. O to větší šok však zažívali, když cizí vojenský nástroj nebyl k dispozici nebo se obrátil proti nim. Machiavelli dobře věděl, proč kritizoval smýšlení italských městských států o obraně jejich suverenity. Časté využívání žoldnéřských armád dovedlo městské státy do stavu naprosté bezbrannosti a staly se tak snadnou kořistí pro Francouze a Španěly.

 

Společná armáda by EU pomohla být přínosnějším partnerem ve vojenských operacích v rámci NATO. V současnosti jsou síly evropských států na různých (často mizerných) úrovních kvality, což mimořádně stěžuje koaliční vojenské operace. Slovenské pozemní jednotky jednoduše nemají americké námořní pěchotě co nabídnout. Pokud by ale došlo k vytvoření standardizované evropské armády, bylo by možné ji nasazovat ve spolupráci s tou americkou. Její činnost by nebyla odkázána pouze na rekonstrukci, poté co síly USA vybojují celý konflikt. Standardizovaná armáda by byla rovnocenným partnerem.


Kromě vojenské užitečnosti by to ovlivnilo i politickou pozici EU, která by byla vnímána s větším respektem, jak u spojenců, tak případných protivníků. Zvýšil by se tedy i její prostor pro politické manévrování. EU by snadněji prosazovala svá řešení v zahraniční politice, pokud by nebyla vnímána jako bezbranná kořist čekající na rozvrácení.


Praktickou výhodou vzniku a rozvoje společné armády by bylo i pravděpodobné odmítnutí arbitrární hranice dvě procenta HDP na obranu a jiných nesmyslných nastavení v rámci NATO. Celé financování by se muselo důsledně promyslet od začátku a přestal by se brát ohled na neodůvodněné plošné výdaje stejné pro všechny. Nové financování by mohlo zohledňovat specifika jednotlivých států, čímž by bylo flexibilnější a efektivnější.

 

Společná evropská armáda by zvýšila politickou a vojenskou nezávislost EU, zvýšila by její kredit v očích spojenců a protivníků a pomohla by odstranit dávno přežité a nefunkční nastavení v rámci NATO.

 

PROTI:

Idea společné evropské armády je dnes nebezpečnou chimérou. EU je v současnosti mezinárodně politickým unikem. Přesáhla rozměr tradičních mezinárodních organizací, stejně tak ekonomických či politických spolků. Současně není (nelze říct, jestli kdy bude) federativním státem, kde by jasně vymezenému centru mohla společná armáda podléhat. Pohlédneme-li na decision-making procesy v současné EU, lze zcela hodnověrně tvrdit, že případná armáda by byla politicky paralyzována s pochybným mandátem nasazení, a byla by tedy neefektivní a zbytečná.

 

V případě vzniku federativního evropského (super)státu by společná armáda byla logickým krokem a nutností. Jak ukazuje aktuálně „Brexit“, nic není napořád. Schéma, jak rozdělit federaci a federativní armádu by se nehledala snadno. Z nedávné historie tady máme pozitivní případ rozdělení Československa ale i velice krvavý příklad vojny v Jugoslávii.

 

Připomeňme si, že jedna ze sil na pozadí toho konfliktu byla snaha Bělehradu udržet jednotu federace silou. Modelovat, jak by to bylo v hypotetickém případě, dělící se evropské federace a armády, není pochopitelně docela dobře možné. S jistotou lze jen říct, že v době krize velice lehce vyplouvají staré křivdy a nesváry (těch je Evropa plná) na povrch. Do tohoto procesu by se s velkou pravděpodobností vložily externí mocnosti, které by rozhodně, nesledovaly nejlepší zájmy Evropy.

 

Největším problémem společné armády (a společného státu) je absence jednotící identity, myšlenky a hodnot, na které by se mohla loajalita euroobčanů a eurovojáků upnout. Bude přísaha na abstraktní hodnoty humanismu a evropských myšlenek stačit na to, aby finští vojáci umírali u Černého moře? Pohrnou se estonští vojáci pacifikovat opakované povstání na severu Afriky?

 

Neskončíme jen se systémové demoralizovaným a bojeneschopným kolosem, který bude akorát pojídat astronomické peníze? Myšlenka společné evropské armády vychází z idealistického uvažování. Historie nás učí, že obrana a bezpečnost nakonec vždy skončí u realismu a pragmatismu.

 

Redakčně upraveno

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cernakus Datum: 10.11.2018 Čas: 08:50

PavolR:

Macronek jednou něco řekl dobře a zámořskému Pánu to nejde pod vousy. Primárně proti USA by ta armáda měla být. Protože Rusko ani Čína se paradoxně uraženi necítí. Prostě respektují fakt, že EU je rival.

avatar
PavolR Datum: 10.11.2018 Čas: 08:34

https://svet.sme.sk/c/20957519/trump-kritizoval-macrona-za-navrh-na-europsku-armadu.html

avatar
PavolR Datum: 16.07.2017 Čas: 15:51

V správach ako by sa mihlo aj niečo o spoločnom obrannom priemysle ako takom.
Mimochodom, tá správa v slovenčine: https://svet.sme.sk/c/20604080/nemci-a-francuzi-chcu-vlastnu-stihacku-prvy-raz-obidu-britov.html

avatar
Luky Datum: 16.07.2017 Čas: 13:53

vypadá to na progres ve věci nové společné evropské stíhačky:
https://www.reuters.com/article/us-france-germany-defence-idUSKBN19Y1FJ

avatar
Horny Datum: 25.04.2017 Čas: 01:28

armataratata píše: " ... Jinak k tomu čecháčkovskému stěžování na "Regulace, kvóty, směrnice" - to je pro protievropské svazáky smrt, to je totiž v překladu zákonnost, vymahatelnost práva, pořádek a kázeň v nakládání s veřejnými prostředky a to je velká překážka rozkrádačkám na národní úrovni! Evropské protikorupční směrnice a nařízení to je véééliká nepřijemnost pro nacionalistické oligarchy, ..."

"Zákonnost, vymahatelnost práva, pořádek, a kázeň ..." - podivuhodné eufemismy pro sedmiletou nečinnost EK, překrucování faktů, demagogii, porušovaní principu subsidarity, nedodržování vlastních předpisů, potlačování demokratické diskuse....

A co se týče oligarchů, tak ti, bezpečně schováni ve svých Čapích hnízdech se těch protikorupčních směrnic nepochybně strááášlivě BOJÍ !!! Jo, přímo to vidím.


armataratata píše: "Maximus - dočetl jsem jen po RVHP. ..."

Jo, to když je někdo takový narcis že nedokáže vzít na vědomí jiné myšlenky než svoje vlastní, případně se nedokáže koncentrovat na přečtení více než jednoho odstavečku textu, raději by měl zůstat u sledování hodnotných a duši obohacujících pořadů v tv (např. Teletubbies, Soudkyně Barbara, Prostřeno atc. atc.) a přenechat prostor na těchhletěch internetech (stejně by chtěly zakázat, tak co) duševně podřadnějším jedincům, že ano.

avatar
Maximus Datum: 24.04.2017 Čas: 20:28

To Chip: Jenom třináct? Baví mě lidi, kteří neznají dotyčného člověka a už hned ví, že nastřílí minimálně 20x víc nábojů ročně. Pokud jsi vrcholový reprezentant v IPSC tak i tak to není omluva.

Pohybuji se na jednácích s vedení Gunlexu, naší politické reprezentace i lidí z MV a rozhodně bych v klidu nebyl. Podle aktuálních informací bude z jedním bodů příštího přehodnocování nově přijaté směrnice v EK "benevolence" v nošení zbraní občany v ČR, zejména její nárokovost a nejen to !!!

V naší zemi, která je 6. nejbezpečnější na světě máme přejímat zbraňovou legislatvu vnucenou zeměmi EU, které mají bezpečnost na úrovni lepšího průměru Afriky?

avatar
Chip Datum: 24.04.2017 Čas: 18:35

To Maximus. Ty jsi se s těmi hesly nějak rozjel. Kolik máš těch zbraní, že tady pokřikuješ tyhle laciná hesla? Já osobně třináct a určitě vystřílím minimálně 20 x víc nábojů ročně než ty, ale neřvu tady hesla jako zapichované prase.

avatar
Beld Datum: 24.04.2017 Čas: 18:32

Ona podle vas EU ekonomicky funguje ? Divali jste se na poslednich 10 let vyvoje ekonomik Spanelska , Francie , Italie ? Coz jsou 3 ze 4 nejsilnejsich ekonomik EU ( UK nepocitam ) ? Jde to dolu vodou a diky euru se to jen zhorsuje . Zadnou zmenu k lepsimu na obzoru nevidet.

A nejzabavnejsi je ten argument s rozinkami . Proc si paneboze nevybrat jen to dobre a to spatne zrusit ? Vzdyt je to nejlogictejsi reseni . Lide co tvrdi , ze kdyz chcete obchod bez cel a omezeni , tak musite mit i jednotne kvoty na migranty a omezeni pouzivani olova v elektronice , jsou jen blazni snazici se protlacit svou agendu . To je jako by vam prodejce tvrdil , ze pokud si chcete koupit auto , tak vam musi zlomit kombinackama malicek . Maji to tak ve smlouve s lekarskymi odbory . Proc proboha . Pokud si todle chtej delat v nemecku , neni to nas problem . At si klidne jaderky zavrou a postavy hnedouhelne elektrarny . NENI to NAS problem . A pokud to budou tlacit nasilim a tim myslim i ekonomicke tlaky a sankce , tak to povede jen k rozdeleni evropy .

avatar
D.i.p Datum: 24.04.2017 Čas: 17:44

armataratata: Kde v těch 28 zemích vidíte kapitalismus?

avatar
Maximus Datum: 24.04.2017 Čas: 17:34

To Márten: S armataratata má smysl logicky diskutovat jako se soudružkou pionýrskou vedoucí o Masarykovy nebo s ekologistou o reálných limitech obnovitelných zdrojů :-))).

Tito lidé nechápou, že znalost minulosti je i oknem do budoucnosti a vše co se jim nehodí do jejich chápání světa hned musí nějak těžce zjednodušit a pokud možno pejorativně "onálepkovat".

Stejně tak si představuji nadšení mladého člena NDSAP po nástupu Adolfa Hitlera do kancléřské funkce a jeho neomylném přesvědčení o demokratičnosti, pokrokovosti, vyspělosti a zářné budoucnosti národně socialistického Německa či nadšení rudých pionýrů během Maovy kulturní revoluce, kdy opravdu tvrdě platilo "Kdo nejde s námi, jde proti nám".

Samozřejmě i mě by se líbila idea EU, která by dokázala najít rovnováhu mezi ekonomickou, kulturní i vojenskou spoluprací, a zároveň byly respektovány základní práva občanů a principy demokracie a svobod, na kterých byl západní svět postupně vybudován. Současná bruselská nomenklatura se vydala na cestu vedoucí k totalitě a osobně nevěřím v reformovatelnost tohoto byrokratického molocha - za posledních 4000 let se to zatím nikde nepodařilo.

Lidé ve střední a východní Evropě, kteří mají ještě osobní zkušenost s komunistickou totalitou, jsou k některým indíciím svědčícím pro nepříznivý vývoj v oblasti našich svobod více vnímavější než "polistopadové generace" či lidé v západní Evropě, kteří na vlastní kůži totalitu nezažili a velice na ně platí efekt "vařené žáby".

Rozpuštění evropských armád v jednotné "EU armádě" v této situaci by byla finálním koncem suverenity národních států jako takových a začátkem konce Evropy jako "výkladní skříně demokracie".

avatar
Márten Datum: 24.04.2017 Čas: 16:54

A podle armatarataty jsou zas země, ve kterých jsou hlavním motorem rozvoje dotace a daňové úlevy pro vyvolené kapitalistické. Bože!

avatar
armataratata Datum: 24.04.2017 Čas: 16:51

Co podle Mártena vznikne když se sejde 28 kapitalistickcýh zemí ... socialistický hybrid! Bože!

avatar
Márten Datum: 24.04.2017 Čas: 16:03

Armaratata

Já přeci nechci nic rozbíjet.

O to se snaží evropské špičky, když z úspěšné zóny volného obchodu dělají socialistický hybrid, kde vznešené evropské myšlenky, duch a solidarita jsou nadřazeni demokracii a svobodě.

V takové zemi jsem už jednou žil a opakovat to nechci.

avatar
Maximus Datum: 24.04.2017 Čas: 15:55

To armataratata: Jak pravil Konfucius - „Trojí cestou můžeme dojíti k moudrosti: za prvé cestou přemýšlení, cestou to nejušlechtilejší; za druhé cestou napodobování, cestou to nejlehčí, a za třetí cestou zkušenosti, cestou to nejtěžší.“

avatar
armataratata Datum: 24.04.2017 Čas: 15:46

Maximus - dočetl jsem jen po RVHP. Ten komu připadá demokratická, moderní a prosperující EU stejná jako nefunkční skanzen komunistických krachujících ekonomik nazývaný RVHP je prostě hloupý.

arr