Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Úder v Sýrii – stará písnička od nové kapely

Datum přidání 28.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Napětí kolem Sýrie vzrostlo v posledních dnech takřka několikanásobně a po silném tlaku Francie a Velké Británie se začíná formovat „koalice ochotných“ k provedení úderu proti Sýrii. Administrativa amerického prezidenta Obamu se nechala slyšet, že v případě vojenského zásahu se bude jednat o úder s omezeným použitím síly. Taková volba slov je velice podobná přístupu jedné z minulých vlád USA.

Americká armáda

Foto: Američtí vojácí nastupují do vrtulníku, ilustrační foto / US Army

 

Za posledních 25 let se v USA s téměř mechanickou pravidelností střídaly vlády demokratů a republikánů. S výjimkou období vlád prezidentů Reagana a Bushe staršího se po uplynutí jednoho či dvou volebních období změnila nejen osoba prezidenta, ale také vládní filosofie.

 

V letech 1977-1981 byl u moci demokrat Jimmy Carter za jehož vlády došlo ke katastrofě na Desert One – tedy k nevydařenému pokusu o záchranu rukojmích z Íránu. Následně po něm nastoupili v letech 1981 až 1993 republikáni Ronald Reagan a George H. W. Bush. Prezident Bush byl následně vystřídán v letech 1993 až 2001 demokratem Billem Clintonem, kterého pak nahradil v letech 2001 až 2009 George W. Bush.

 

Nyní je u moci další z demokratů, Barack Obama. Důvodem pro tento krátký výlet do historie je nástin podoby zahraničních intervencí USA za vlád demokratů a vlád republikánů.

 

Jimmy Carter schválil jedinou zahraniční intervenci – nasazení jednotek SOF pro záchranu rukojmí v Teheránu, a i tato skončila fiaskem. Zde pochopitelně není možné vinit prezidenta za vojenský neúspěch, ale je potřebné si uvědomit, že za vlády tohoto prezidenta nedošlo k žádnému dalšímu vojenskému zásahu. Co víc, rozpočet na ozbrojené síly prošel revizí a byl značně snížen.

 

To se značně změnilo po nahrazení Cartera republikánem Reaganem. Za vlády tohoto republikána vedlo USA invazi na Grenadu v roce 1983 (Operace Náhlá zuřivost) a US Navy provedlo v roce 1986 úder na Libyi jako odvetu za podporu bombovému útoku v Berlíně.

 

Reaganův nástupce, republikán Bush starší stál v čele USA při invazi do Panamy v roce 1989 a stejně tak i při operacích Pouštní štít a Pouštní bouře. V poslední dekádě 20. století byl v Bílém Domě demokrat Bill Clinton, který zaangažoval USA do konfliktů na Balkáně – nejprve při rozpadu Jugoslávie a pak i při konfliktu v Kosovu.

 

V Perském zálivu se USA drželo vynucování bezletových zón v rámci čtyřech různých operací a toto angažování bylo doplněno v roce 1996 o operaci Pouštní úder kdy se síly námořnictva a letectva podílely na neutralizaci irácké protivzdušné obrany. Rovněž není možné pominout raketový úder proti několika cílům v Súdánu jako odvetu za bombový útok na velvyslanectví USA v Keni a Tanzánii.

 

Začátek 21. století pod taktovkou republikána George Bushe mladšího přinesl zapojení USA do konfliktů zejména v Afghánistánu a Iráku, ale také spuštění globální kampaně proti terorismu. Toto zapojení si vyžádalo rozsáhlé nasazení ozbrojených sil všech specializací a druhů po celém světě a nárůst americké angažovanosti v mezinárodních vztazích.

 

Prezident Bush mladší byl v roce 2009 vystřídán demokratem Barackem Obamou a zahraniční politika USA se opět změnila. Dvě volební období tohoto prezidenta byly poznačeny stažením amerických jednotek z Iráku, postupným omezováním počtu jednotek v Afghánistánu, vlažným zapojením se do úderu proti Libyi anebo intervence v Mali.

 

Nyní máme opět možnost vidět použití demokratické příručky pro zahraniční politiku v praxi. V Sýrii se USA angažuje zejména prostřednictvím podpory povstalců, kteří z velké části ani nesdílejí stejné hodnoty jako USA. Jediným důvodem pro jejich podporu je fakt, že stojí proti Bašáru Assadovi.

 

Je tedy docela možné, že jeden z povstaleckých velitelů, kteří bojují v těchto dnech v Sýrii je budoucím Usámou bin Ládinem. Rčení o tom, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel nemusí v zahraniční politice platit pokaždé.

 

Stejně tak je možné pozorovat značné pochybnosti o vhodnosti zvolené formy úderu. Použití střel Tomahawk nebo leteckých úderů je dobrým krokem pro potlačení protivzdušné obrany, ale jen tehdy, pokud hned poté nasleduje nasazení konvenčních sil.

 

Povstalci totiž nemusí mít i po spojeneckých úderech dostatečné síly pro to, aby porazili armádu prezidenta Assada. Toto vše bylo velmi dobře okomentováno americkým válečným žurnalistou Michaelem Yonem, když na svém facebook-ovém profile napsal: „Připravujeme se na válku a nemáme určený cíl.“

 

Velká část světa si tedy klade otázku: Jaký je cíl a účel intervence v Sýrii? Budou letecké a námořní údery stačit, aby ukončily vleklou občanskou válku? Zde je možné se jen dohadovat a očekávat jak se bude situace vyvíjet v nadcházejících hodinách a dnech.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 01.09.2013 Čas: 18:14

Tak samozřejmě, schopnost nezávislého a racionálního myšlení, nějaké práce s fakty - to je věc, která se obecně v České republice moc nenosí. I na těchto stránkách to je bohužel někdy vidět.
Nepatřím mezi militanty, pro které je krédem, že Spojené státy jsou satan lidstva. Ale přec. Jestliže není jasné, zda chemické zbraně použily vládní vojska, nějaký šílený generál mimo oficiální strukturu nebo povstalci, pak jakýkoliv útok je prostě unáhlený. Jestliže ony povstalce čím dál více tvoří zahraniční žoldnéři a běžní Syřané jsou spíše mimo, jestliže ten konflikt by asi měl dominový efekt a dál by zhoršil situaci v celém regionu, má nějaký zásah USA, Francie a dalších vůbec smysl?

avatar
Jan Grohmann Datum: 01.09.2013 Čas: 16:32

Dobře napsáno. Jen doplním, že ti, kteří v současné době hájí jednu nebo druhou stranu, měli už o viníkovi jasno před samotným útokem.
Bohužel většinou lidé hledají důkazy na podporu svého tvrzení a samokontrolně ignorují jakékoliv skutečnosti, které by mohly ohrozit jejich přesvědčení.
Žádný strach, tohle dokázala řada psychologických pokusů. Náš mozek prostě funguje tak, že za každou cenu si ochraňujeme svou víru a přesvědčení.
Díky tomu s nadšením přijímáme jakoukoliv skutečnost podporující vlastní přesvědčení, odměnou je slastné vyplavení endorfinu do mozku.
Avšak stejně tak dokonale dokážeme ignorovat, pomluvit, zahodit či bagatelizovat jakýkoliv "důkaz" ohrožující naší víru.

avatar
krystofmraz Datum: 01.09.2013 Čas: 15:42

Myslím že hodně z vás má problém v pochopení situace z důvodu pocitu dvou bojujících stran. Dělit konflikt jen mezi vládní síly a povstalce je omil. Občanské války se nuceně účastní téměř každý obyvatel, a jistě se mezi nimi najdou i loajalisté, kteří nemají s režimem nic společného. Stejně tak jsou tam lidé bojující proti režimu z důvodu svobodomyslnosti. Jiní zase bojují Za Islám. Tvrdit tedy, že chem. zbraně použili buďto ti, Nebo ti, je neobjektivní. Další mílka je, že vojenská intervence je nutně namířená proti vládě. Podle mého by byla případně namířena proti zbraním a technologiím potencionálně nebezpečným pro západní státy. Bez ohledu kdo je drží. Samozřejmě, jestliže se v tom bude někdo snažit armádě bránit..... Mimochodem, jestliže syřan žije ve střední evropě, nebude mít pravděpodobně o mod více informací než my.

avatar
taty Datum: 31.08.2013 Čas: 20:25

A tu je názor Sýrčana žijúceho na Slovensku pre porovnanie.

http://www.youtube.com/watch?v=E_ul2wSdb5M

Takže kde je pravda?

avatar
Jan Grohmann Datum: 30.08.2013 Čas: 10:07

Názor Sýřana žijícího v Česku.
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=788843

avatar
flash666 Datum: 29.08.2013 Čas: 15:57

tady jsou naky linky

http://www.youtube.com/watch?v=GsfcuMPO97s&list=FLQePWJJ_RQFSFElU5f1Nhxw&index=3

http://www.eutimes.net/2013/08/putin-orders-massive-strike-against-saudi-arabia-if-west-attacks-syria/

http://www.eutimes.net/2013/08/tehran-damascus-warn-us-against-syria-strike/

avatar
taty Datum: 29.08.2013 Čas: 11:38

osobne si myslím, že všetky tie videá na internete, ktoré ukazujú údajné použitie chémie či už vládou alebo povstalcami sú len obyčajné konvenčné zbrane. Ani jedna strana neni taká sprostá aby si použitie zakázaných zbraní natočila a ešte to nebodaj zavesila na youtube.
A ja tvrdím, že za chemickými zbraňami sú povstalci pretože ma nenapadá jediny relevantný dôvod prečo by ich Assad mal použiť v tejto chvíli.

avatar
Professsor Datum: 29.08.2013 Čas: 10:47

Podle názoru některých provedla útok syrská armáda. Může to být pravda i lež najednou. Vojenská taktika se ani po desetiletích nemění.

Pro vysvětlení předkládám výňatek z wikipedie:
"Druhá světová válka začala 1. září 1939 německým a slovenským útokem proti Polsku.[3] Již v předchozích dnech provedli Němci několik fingovaných provokací, jako bylo přepadení vysílačky v Gliwicích příslušníky Abwehru v polských uniformách, které měly ospravedlnit jejich invazi."
http://cs.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%A1_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1lka#P.C5.99epaden.C3.AD_Polska

avatar
peepr Datum: 29.08.2013 Čas: 09:25

Opravdu se na to podívejte a řekněte svůj názor, já voják nejsem a určitě jej ocením :)

Tak jelikož situaci sleduji nějaký pátek rád bych znal názor nějakého chemika na tyto informace http://brown-moses.blogspot.cz/ jde mě o ty podomácku vyrobené rakety podle mě, dneska se objevilo video http://www.youtube.com/watch?v=XF-3WCi5yM8 s odpalem velice pravděpodobně dopravního prostředku chemických látek stačí si pročíst ten blog, Jen dle mého názoru to vypadá spíše na akci povstalců, než regulérní armády, a co mě velice zaujalo je způsob provedení videozáznamu příprav a odpalu, kameraman měl kameru na stativu, nešlo o skryte náhodné natáčení, je tam hodně civilu, pár kravaťáku a chlapů v baretech to samozřejmě o ničem nevypovídá. Ale dle stylu záznamu kameramana je to dokumentace, a ten kdo to natáčel věděl co natáčí. Kdyby to natočil náhodný povstalec s kamerou záznam by vypadal jinak. Otázka je proč by syrská armáda dopravovala chemické zbraně tímto komplikovaným způsobem??

avatar
liberal shark Datum: 28.08.2013 Čas: 19:38

Napadají mně skutečné 2 cíle útoku: 1) zachránit Baraka Husajna před celosvětovou blamáží poté, co prohlásil použití chemických zbraní za nepřekročitelnou čáru, 2) otestovat skutečné schopnost PVO ruské provenience, možná před útokem na Irán. Rozhodně si nikdo neklade za cíl ukončit občanskou válku v Sýrii, čistě z toho důvodu, že nelze identifikovat "hodné" a "zlé". Už teď je to multilaterální konflikt, ve kterém se kříží spousta různých zájmů.

avatar
taty Datum: 28.08.2013 Čas: 19:15

Raptor svet nie je čiernobiely. Západ neni ten dobrý a Rusko to zlé.
Dávať také názory ako tu prezentuješ môže len zaujatý človek s minimom informácii

avatar
Raptor Datum: 28.08.2013 Čas: 19:02

Zcela jistě na ni mohou něco mít,na každého se něco dá najít.... Ostatně soudruzi z Ruska v tem mají dobrou školu z dob SSSR !!!!!!

http://www.natoaktual.cz/nato-vini-syrsky-rezim-z-chemickych-utoku-fis-/na_zpravy.aspx?c=A130828_171046_na_zpravy_m00

avatar
Reakce Datum: 28.08.2013 Čas: 18:37

Pro Raptora:
Rád bych slyšel nějaké důkazy proč by měla lhát. Přispějte nějakými top informacemi co o tom víte a zbytek světa ne. Sýrie či Rusko určitě má nějaké kompro fotky na Carlu a teď toho ti darebáci zneužívají, že????

avatar
Raptor Datum: 28.08.2013 Čas: 17:44

Carla De Ponte zcela jistě lže!!! Kdo ji za tu lež zaplatil,viděl bych v pozadí Rusko nebo dokonce Sýrii. Potrestat zlo je nutné,ohledně nějakého nového velitele teroristů,jen spekulace.

avatar
Radim Datum: 28.08.2013 Čas: 16:46

Tak Carla De Ponte znova potvrdila, že s největší pravděpodobností byly CA užity těma slavnýma rebelama. Ale bombardovat se prostě bude!

arr