Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NÁZOR: Udržitelnost dopravy, odolnost, rodinná připravenost

Datum přidání 03.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Elektromobily, hybridy nebo vozidla s extrémně nízkou spotřebou paliva hrají důležitou roli v udržitelné dopravě. Stejně tak posilují odolnost společnosti proti energetickým otřesům.

Jak udržíme dopravu za 25, 50 nebo 100 let?

Foto: Jak udržíme dopravu za 25, 50 nebo 100 let? / Dhanix, CC BY-SA 3.0

 

 V následujících odstavcích přijmeme skutečnost „energeticky omezené společnosti" a načrtneme si, jak se tato skutečnost promítne do automobilové dopravy.

 

Svět s omezenými zdroji

Všichni to tušíme, ale zatím ještě nedokážeme naplno přiznat – planeta Země je "uzavřený systém" s omezenými zdroji. Je naprosto nevyhnutelné, že při současném růstu počtu obyvatel Země zdroje časem dojdou, resp. stane se energeticky a ekonomicky nevýhodné je těžit.

 

Netřeba se však obávat okamžitého vymizení všech zdrojů a náhlého kolapsu společnosti. Snadno dostupné zdroje začnou nejdříve ubývat a zdražovat. Těžba zdrojů se začne stávat více energeticky náročnou. Takový stav povede nevyhnutelně k tlaku na snižování energetické náročnosti celé společnosti.

 

V případě automobilové dopravy jsou nejtypičtějšími představiteli těchto zdrojů ropa a zemní plyn. Pro automobilový průmysl jsou však důležité například i železo a vzácné kovy (pro katalyzátory, baterie, elektroniku)... Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ


Celý článek si přečtete na HYBRID.CZ

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TECHNIC Datum: 04.11.2014 Čas: 21:16

Dá se ušetřit velká spousta PHM, stačí zbytečně nevozit věci sem tam. Například v Čechách se vyroběj pojistné kroužky a v Německu je zabalej a napíšou na krabičku MADE IN GERMANY. Potom kamionem spátky do Čech. Proč sem vozit jablka s Polska? U nás taky rostou. A to nemluvím o dovozu té spousty nebezpečného odpadu z Číny, při tom teprve schoří spousta nafty.

avatar
Nemo Datum: 03.11.2014 Čas: 22:42

osobně myslím že největší výzvou bude nahražení parního stroje který ve zdokonalené podobě vládne výrobě energie dodnes. Grálem bude přeměna tepelné energie na elektrickou v průmyslovém měřítku. Nicméně i ropa je důležitá, vyrábí se z ní spousta komponent průmyslu a její nahrazení nebude jednoduché. Ale pokud se podaří ji vyšachovat z palivového řetězce tak vystačí na hodně dlouho.

avatar
cejkis Datum: 03.11.2014 Čas: 21:49

V horizontu 100 let má lidstvo ropy a zejména zemního plynu až příliš.
Mnohem větším problémem bude čistá voda a úrodná půda a s ní souvisejícící dostatek potravin.

Střední Evropu by mnohem více mělo zajímat, jak diverzifikovat trasy a dodavatele energetických surovin, abychom měli nástroj pro vyjednání lepší ceny a aby naši závilost nešlo využít pro ekonomické a politické podrobení. Prvním krokem je si to uvědomit a ve volbách volit politiky, jejichž kampaň není placena z ruských peněz.

avatar
brin Datum: 03.11.2014 Čas: 19:47

Energie je dostatek, dokonce bych řekl nevyčerpatelné množství. Poskytuje nám jí Slunce. Teď už jde jenom o to, zda bude její cena konkurenceschopná vůči stávajícím zdrojům. Fotovoltaické elektrárny na orbitě Země jsou schopny splnit libovolné výkonnostní požadavky, ale problémem je jejich cena, která není tak úplně konkurenceschopná vůči elektřině vyráběné třeba z uhlí nebo jádra.

avatar
pjek Datum: 03.11.2014 Čas: 18:13

Přírodní zdroje na této planetě jsou z pohledu délky lidského života vskutku uzavřený systém. Nic na tom nemění ani rychlost pokroku v poznání a jeho reflexi v technologickém vývoji - zdroje zůstanou limitní, pouze jejich využití se může rapidně změnit či snížit. Nicméně je třeba upozornit na vcelku přirozenou snahu s rozšiřováním obzorů zahrnovat kromě pozemských zdrojů i ty na blízkých (resp. dostupných) vesmírných tělesech (nejen planetách). Proto také zájem o Mars a znuvu i o Měsíc. S levnými uhlovodíky vzniklými hiostoricky (ropa, zemní plyn) to ale moc růžové není, protože ma Marsu či Měsíci lze těžko počítat s životem na bázi uhlíku v minulosti v takovém rozsahu, který by mohl ropu či zemní plyn geologicky vytvořit. Ropa nám pomalu dochází, nejdříve a nejrychleji ta nejlevněji těžitelná, takže je nejvyšší čas pochopit Elona Muska a jeho otevření technické dokumentace pro zlevnění přechodu na elektropohony a návratu finančních zdrojů k fyzikálně mnohem slibnější formě energie než je ta obsažená v ropných uhlovodících.

arr