Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

Datum přidání 22.02.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový americký Generál Michael D. Barbero. IED se staly během posledních let dominantní a hlavní zbraní povstalců v Afghánistánu. Protože povstalci se nemusí příliš starat o veřejné mínění, mohou improvizované nástražné systémy chystat dle libosti, bez ohledu na případné civilní ztráty. V boji s tímto zákeřným, ale účinným nepřítelem, nyní ve Spojených státech vznikla organizace pro boj s IED - JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), jejímž cílem je mezi lety 2012-2016 vytvořit strategický plán pro boj s IED.

IED

Foto: Ideální místo pro umístění IED. V tomto případě byl naštěstí nástražný systém odhalen a zničen / US Army


Zpočátku byly IED používány pro vlákání pozemních jednotek do prostoru, odkud mohli povstalci střílet ze zálohy. Nyní tomu je přesně naopak. Střelba z ručních zbraní slouží k nalákání spojeneckých jednotek do míst s nastraženými výbušnými systémy.

„Používají ruční palné zbraně k nalákání našich vojáků na IED, když jsou vojáci sesednuvší. Používají ruční zbraně k nasměrování IED útoku (na spojenecké vojáky – pozn. redaktora) a rovněž používají ruční zbraně k odpoutání se z kontaktu. Je to všechno o IED“ Gen. Michael D. Barbero.

Úspěch používání IED čerpá především ze snadno dostupných a levných komponent, jako desek plošných spojů a hnojiva založeného na dusičnanu amonném. Právě dusičnan amonný se ve velkém pašuje z Pákistánu, kde existují dvě velké legální továrny na jejich výrobu. Bohužel i když vedení továren spolupracuje s pákistánskou vládou i se spojeneckými vojáky, nedaří se zamezit nelegálnímu obchodu s dusíkatými hnojivy z těchto továren.

 

IEDFoto: V boji s IED je důležitý výcvik / JIEDDO, Flicker


Snaha úřadů v USA nebo Evropě účinně bojovat proti IED naráží na byrokracii, rozmělněnost a rivalitu jednotlivých institucí. Naproti tomu povstalci nejsou ničím podobným zatížení. Nedohadují se o výši peněz mezi jednotlivými úřady, nejsou zatížení morálními otázkami, civilní kontrolou a zákony. Mohou dělat přesně to, co potřebují, kdy a jak potřebují.  
 
Nyní se však snad pomalu blýská na lepší časy. Armáda Spojených států ve svém vojenském rozpočtu pro rok 2013 vyčlenila velké finanční prostředky pro boj s IED, který bude zaštíťovat nová organizace JIEDDO. Nová společná instituce bude využívat znalostí a zkušeností získaných během deseti let bojů proti improvizovaným výbušným systémům v Iráku a Afghánistánu.

 

 Video: Propagační video organizace JIEDDO / YouTube

 

Plán organizace JIEDDO je pro nejbližší období rozdělen do pěti oblastí - rozpoznat, ověřit a seřadit podle důležitosti okamžité a budoucí požadavky boje proti IED; provádět operace a sběr informací; okamžitě najít, vyvinou a osvojit si technologie a řešení boje proti IED. Čtvrtou oblastí je zastřešovat vzdělání příslušníků armády v oblasti IED a nakonec za páté, koordinovat spolupráci mezi různými státy a institucemi.

 

Více o projektu najdete zde - Strategický plán organizace JIEDDO pro léta 2012-2016 (pdf, 8,39 MB)

 

Zdroj: Defence Talk, National Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr