Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

Datum přidání 22.02.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový americký Generál Michael D. Barbero. IED se staly během posledních let dominantní a hlavní zbraní povstalců v Afghánistánu. Protože povstalci se nemusí příliš starat o veřejné mínění, mohou improvizované nástražné systémy chystat dle libosti, bez ohledu na případné civilní ztráty. V boji s tímto zákeřným, ale účinným nepřítelem, nyní ve Spojených státech vznikla organizace pro boj s IED - JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), jejímž cílem je mezi lety 2012-2016 vytvořit strategický plán pro boj s IED.

IED

Foto: Ideální místo pro umístění IED. V tomto případě byl naštěstí nástražný systém odhalen a zničen / US Army


Zpočátku byly IED používány pro vlákání pozemních jednotek do prostoru, odkud mohli povstalci střílet ze zálohy. Nyní tomu je přesně naopak. Střelba z ručních zbraní slouží k nalákání spojeneckých jednotek do míst s nastraženými výbušnými systémy.

„Používají ruční palné zbraně k nalákání našich vojáků na IED, když jsou vojáci sesednuvší. Používají ruční zbraně k nasměrování IED útoku (na spojenecké vojáky – pozn. redaktora) a rovněž používají ruční zbraně k odpoutání se z kontaktu. Je to všechno o IED“ Gen. Michael D. Barbero.

Úspěch používání IED čerpá především ze snadno dostupných a levných komponent, jako desek plošných spojů a hnojiva založeného na dusičnanu amonném. Právě dusičnan amonný se ve velkém pašuje z Pákistánu, kde existují dvě velké legální továrny na jejich výrobu. Bohužel i když vedení továren spolupracuje s pákistánskou vládou i se spojeneckými vojáky, nedaří se zamezit nelegálnímu obchodu s dusíkatými hnojivy z těchto továren.

 

IEDFoto: V boji s IED je důležitý výcvik / JIEDDO, Flicker


Snaha úřadů v USA nebo Evropě účinně bojovat proti IED naráží na byrokracii, rozmělněnost a rivalitu jednotlivých institucí. Naproti tomu povstalci nejsou ničím podobným zatížení. Nedohadují se o výši peněz mezi jednotlivými úřady, nejsou zatížení morálními otázkami, civilní kontrolou a zákony. Mohou dělat přesně to, co potřebují, kdy a jak potřebují.  
 
Nyní se však snad pomalu blýská na lepší časy. Armáda Spojených států ve svém vojenském rozpočtu pro rok 2013 vyčlenila velké finanční prostředky pro boj s IED, který bude zaštíťovat nová organizace JIEDDO. Nová společná instituce bude využívat znalostí a zkušeností získaných během deseti let bojů proti improvizovaným výbušným systémům v Iráku a Afghánistánu.

 

 Video: Propagační video organizace JIEDDO / YouTube

 

Plán organizace JIEDDO je pro nejbližší období rozdělen do pěti oblastí - rozpoznat, ověřit a seřadit podle důležitosti okamžité a budoucí požadavky boje proti IED; provádět operace a sběr informací; okamžitě najít, vyvinou a osvojit si technologie a řešení boje proti IED. Čtvrtou oblastí je zastřešovat vzdělání příslušníků armády v oblasti IED a nakonec za páté, koordinovat spolupráci mezi různými státy a institucemi.

 

Více o projektu najdete zde - Strategický plán organizace JIEDDO pro léta 2012-2016 (pdf, 8,39 MB)

 

Zdroj: Defence Talk, National Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr