Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nejdokonalejší senzor na světě – myš domácí

Datum přidání 08.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Někdy může být dokonalé řešení geniální a jednoduché zároveň. Izraelská firma Bio Explores představila před pár dny speciální detektor výbušnin a drog. Zapomeňte ale na high-tech techniku a komplikovaný software. Hlavní složkou detektoru jsou speciálně vycvičené laboratorní myši a jejich ultra-citlivý čich.

Bojová myš

Foto: Dokonalý senzor – nos myši domácí / archív autora

 

Detektor má tvar průchozího rámu a je určen všude tam, kde je nutná rychlá a pečlivá kontrola lidí. Můžeme zmínit například letiště, vstupy na vojenské základny a ostatní strategická místa.

 

Princip fungování detektoru je geniálně jednoduchý. Jak drogy, tak výbušniny vypouštějí do vzduchu specifické látky. Pro člověka nezachytitelné, ale například psi nebo právě myši je bez problému odhalí. Myši mají dokonce čich ještě citlivější než psi.

 

Vědci v laboratořích hlodavce naučili reagovat právě na výpary z drog a výbušnin. Pokud myši ucítí známý zápach, začínají utíkat na opačnou stranu. Avšak to není vše, stejně tak můžou reagovat na další možný kontraband – pašované peníze, živá (chráněná) zvířata, nebo další biologické a jedovaté látky.

 

Foto: Myší senzor od firmy Bio Explores – dokonalé! / YouTube


Myši mohou odhalit sledovanou látku ještě několik dni poté, co přišla do styku s kontrolovanou osobou nebo jejím oblečením. Podle výzkumníků se po deseti „sezeních“ úspěšnost myší odhalovat cizí látky blíží 90 %. Kombinace více hlodavců a „nastavením“ jiné citlivosti úspěšnost dosahuje 99 % a počet falešných poplachů je menší než 0,2 %.

 

Hlodavci jsou do kontrolního rámu umístění ve speciální výměnné kazetě, kde mohou přežívat až 14 dní. V kazetě mají vodu, jídlo i místo na spaní. Myši pracují na 4 hodinové směny, 8 hodin odpočívají.

 

Samotná konstrukce rámu je poměrně jednoduchá. Na jedné straně je kazeta s hlodavci a na druhé straně ventilátor, který směrem k myším vhání odér člověka. U rámu pak stojí operátor, který přes monitor sleduje reakce hlodavců.

 

Tesy ukázaly, že použití myší je mnohem účinnější než stávající metody, jakou jsou psi nebo jiné elektronické detekční systémy. Systém je navíc mnohem více ohleduplnější k soukromí a důstojnosti lidí – není třeba si nic vyndávat z kapes, sundávat ti boty nebo podstupovat nepříjemnou osobní kontrolu.

 

Zdroj: iHLS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kk Datum: 08.05.2013 Čas: 17:49

pokud někdo bude signalizovaný mišima tak ho odvedou na hlubší kontrolu takže kdo se jen otřel nebo s tnt dělal v práci na př pirotechnik tak se nic dalšího nezjistí a bude dál puštěn a pokud bude před halou rozptýlena nějaká prchlavá látka tak jediný co se stane že udělaj nový přístup kde každej bude prošacovanej a skontrolovanej osobní prohlídkou a tím pádem se spomalí odbavování

avatar
Jan Grohmann Datum: 08.05.2013 Čas: 13:04

Pro Larson. Jde jen o jeden prvek v celém komplexu vícevrstvé ochrany - klasické detekční rámy, psi, kamery, policisté v cvilu, atd. atd.. Spolehat se jen na myši je nesmysl.

Pokud osoba před dvěma dny manipulovala s drogami, tak se ji nic nestane... samozřejmě. Horší bude, pokud myši u ní odhali stopy Sarinu, Antraxu nebo TNT, to už si tu osobu asi celnící odvedou bokem na hlubší kontrolu.

avatar
hurvo Datum: 08.05.2013 Čas: 13:02

Smazáno, absolutně off-topic a zbytečný komentář.
Na požádání pošlu e-mailem. Admin

avatar
larson Datum: 08.05.2013 Čas: 12:48

V prípade že detetkor reaguje aj na slabe pachove stopy, nemusi to byt vyhoda. V pripade, že osoba manipulovala pred detekciou s ,,prchavymi latkami,, zrejme pride k signalizacii. To sa da zneužit tak, že už pred samotnym letiskom sa rozptylia prchave latky, alebo sa v tlačenici otru kontaminovany s nekontaminovanymi a narastie počet pozitivnej identifikacie. Navyše, čo to znamena, ked osoba 2 dni dozadu manipulovala s prchavymi latkami? vobec nič. Realita bude menej úžasná ako reklama.

avatar
Sasa Datum: 08.05.2013 Čas: 12:46

Kovy odhalí detektor v rámu. Sundávání bot a oblečení je kvůli výbušninám a drogám a na to jsou ty právě ty myši :)

avatar
palo Datum: 08.05.2013 Čas: 12:28

ako mys odhali kuchynsky noz v spodaroch? :)

arr