Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nejlepší přítel vojáka – robotické vozidlo SMSS

Datum přidání 22.02.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Robotické vozidlo SMSS bylo navrženo k podpoře pěších jednotek na bitevním poli. Na své korbě přepraví až půl tuny zásob na vzdálenost 200 kilometrů. Kromě toho, že dokáže automaticky následovat vojáky do boje, je nejnovější verze navíc vybavena také satelitní komunikací. Díky tomu lze stroj ovládat na libovolnou vzdálenost.

vozidlo SMSS

Foto: SMSS s průzkumným kontejnerem Gyrocam 9M na zádi / Lockheed Martin

 

Satelitní komunikací vybavený robot SMSS (Squad Mission Support System neboli Systém podpory družstva v misích) byl testován na vojenské základně Camp Grayling v Michiganu. Vojáci jej při testech pomocí satelitního datalinku dokázali řídit na vzdálenost 350 kilometrů.

 

"Díky těmto demonstracím vojenská komunita lépe pozná možnosti, které má k dispozici," komentoval testování Joe Zinecker, ředitel divize Missiles and Fire Control ve firmě Lockheed Martin. "Ukazujeme našim zákazníkům inovativní způsoby nasazení SMSS v misích." Zincker také prohlásil, že není problém velmi rychle připravit podobně vybavené vozidlo k testování v reálných bojových podmínkách.

 

Původní konfigurace SMSS obsahovala LIDAR jako svůj hlavní orientační senzor v prostoru. Ten pomocí laserového ozařování vytváří 3D model krajiny, a tak umožňuje vozidlu rozpoznat a identifikovat překážky. SMSS první série měl tři druhy řízení – dálkové ovládaní, ovládání pomocí hlasu a automatický mod, kdy stroj následoval předem určenou osobu.

 

Video: Původní SMSS bez satelitní komunikace. Pokud by vozidlo řídil další operátor, celá akce by byla mnohem efektivnější. / YouTube


Stroj musel být dovybaven dalšími senzory, aby mohl být ovládán na dálku. Týká se to především taktického průzkumného pouzdra Gyrocam 9M od firmy Lockheed Martina, které bylo osazeno systémem pro satelitní komunikaci SATCOM-On-the-Move (SOTM) firmy General Dynamics.

 

Gyrocam 9M je průzkumné pouzdro vybavené infračervenou a denní kamerou, laserovým značkovačem, dálkoměrem a systémem pro geolokaci. V případě SMSS je Gyrocam 9M umístěn na výsuvném stožáru, díky němuž může pozorovat terén z výšky (naplánovat si trasu) nebo také provádět průzkum bojiště ve prospěch vojáků. 

 

Oproti tomu satelitní komunikace SOTM zprostředkovává komunikaci mezi vozidlem a stovky kilometrů vzdáleným operátorem. Vojáci se tudíž na bitevním poli nemusejí o vozidlo starat, neboť o veškeré řízení se postarají automatika vozidla a operátor na základně. Mohou se proto plně soustředit na svůj úkol a zbytečně se nezatěžují řízením vozidla.

 

vozidlo SMSSFoto: Vozidlo SMSS s vysunutým stožárem s kulovým pouzdrem Gyrocam 9M / Lockheed Martin

 

Vozidla SMSS už mají za sebou ostré nasazení v Afghánistánu. Během roku 2012 firma Lockheed Martin coby výrobce robomezka SMSS také několikrát demonstrovala představitelům americké armády, že lze stroj použít rovněž k jiným účelům než jenom k logistické podpoře pěších jednotek. Stroj byl například upraven pro vyhledávání a zneškodňování IED, přepravu osob, běžné zásobovaní na základně a pro průzkumné, sledovací a zaměřovací operace, například pro navádění letectva/dělostřelectva.

 

Satelitní komunikace však celému konceptu SMSS poskytuje zcela novou dimenzi možností. Tam, kde to podmínky dovolí, lze vozidlo SMSS plně ovládat operátorem ze základny. Ten může pomocí vozidla SMSS nejen logisticky podporovat přidělenou jednotku (zásoby, munice), ale prostřednictvím senzorického vybavení provádět v její prospěch průzkum a sledování okolí.

 

Jde však pouze o první krok. Není problém vybavit též podobné stroje zbraňovou stanicí s velkorážnými zbraněmi, ba dokonce řízenými střelami. SMSS proto může ve výsledku logisticky podporovat pěší jednotky a současně jim poskytovat palebnou podporu. A vojáci se navíc nemusejí "o nic strat" díky řízení vozidla prostřednictvím satelitu.

 

Zdroj: Lockheed Martin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 05.03.2013 Čas: 12:55

Je pravda, ze vsechna vozidla musi byt rizena. Dalkove ovladane "drony" ale muze obsluha ridit na preskacku a tak ovladat kdovikolik vozidel najednou. Z jednoho panelu. Ridic naopak uridi jen a pouze jedno vozidlo. "rozebrani" zlymi hochy bych se nebal, stejne jako se neni treba bat, ze rozeberou UGCV cko. O to mene, ze okolo tohohle pobiha ceta pesaku.

Ty "levny" ctyrkolky o vic jak dve tretiny levnejsi nebudou, nosnost (a hlavne "nakladni plochu", ktera v pripade potreby pojme leziciho zraneneho) maji mnohem mensi, nejsou obojzivelne. Taky ctyrkolky by mely tendenci pesakum "ujizdet" - jsou delane mnohem vic na rychlost.

A narozdil od robota je na nich v palbe potreba vystrkovat sofera, pripadne jeste strelce, chranene jen vestou, tj zranitelne vsim, od prubojnych kulek do AK vyse. Kdezto robota muzes, narozdil od lidi pokropit tezkym kulometem sem a tam, nebo vedle nej bouchnout IEDcko a porad jeste muze fungovat. To je ten faktor ochrany zivotu...

avatar
JOHN Datum: 25.02.2013 Čas: 20:42

Srovnávat tohle s autem nejde. Ale nebránil bych se kritickému srovnání např. se čtyřkolkou. Stojí oproti tomuhle 0,1 USD, průchodnost terénem nesrovnatelně lepší, nosnost stejná, možnost vybavení optoelektronickými senzory stejná. V řízení kolegou na vzdálenost stovek km nevidím žádný přínos. Opravdu chceme naložit tohle municí, optikou a zbraněmi a pak to pošleme bez řidiče do nepřátelského prostředí, kde to protivníci rozeberou za pár vteřin?

Všechna vozidla jsou někým řízena, jestli týpkem za volantem, řídítky nebo s prsty na playstationu, na tom nezáleží. Potřebujeme převézt materiál z bodu A do bodu B. Nic víc, nic míň. Robotické stroje chápu jako v situacích, kdy chceme chránit lidské životy, ale v tomto případě nic takového nevidím.

avatar
Jan Grohmann Datum: 23.02.2013 Čas: 19:29

Dobrý večer, šlo o překlep. Omlouváme se, články píšou bohužel jen lidé. :)

avatar
JiriTintera Datum: 23.02.2013 Čas: 12:29

Vážený pane Grohmanne,
potřebuji vysvětlit zkratku SMMS, která se nachází v tomto článku společně se zkratkou SMSS.

Jedná se o záměr, nebo o překlep?

I když je zde jedna možnost, že výše uvedenou zkratkou se odvoláváte na Strength Maintenance Management System, ale ...

avatar
Ultramarinus Datum: 23.02.2013 Čas: 10:40

To byl "F.R.E.D.", nikoliv tohle.
Jak psal Janikolo, Lepsi je to v tom, ze tohle ma vetsi pruchodnost terenem, projede to relativne uzkejma ulickama, vyjede to po schodech baraku, projede to i na vysku smesne nizkou dirou, k nakladu - casto tezkym zbranim - se dostanes hned, nepotrebujes otevirat zadne dvere. Taky je tenhle stroj podle vseho obojzivelnej a narozdil od "auta s hlasovym ovladanim" TOHLE muze ridit tvuj partak prez satelit z vedlejsiho statu. Navic to ma senzory, ktere dodavaji tomuhle vozidlu takove pruzkumne schopnosti, ze to uzitecne doplni schopnosti smyslu -zraku a sluchu- pesi jednotky. Infra, lidar, optoelektronicka zarizeni proti kterym maji pechotni dalekohledy smesne vykony. Auto - normalni - je delane k vozeni lidi a nakladu. Tohle je od zacatku delane k podpore pechoty co kluse po vlastnich. Sice to ty vojaky muze i vezt -aspon par- ,ale kdyz to konstruovali, mysleli na neco jineho nez verejnou dopravu..., v cem se specializuje, je transport pechotniho vybaveni. V tom ta hracka proti sebelepsimu UPRAVENEMU autu exceluje.

avatar
Muerte Datum: 23.02.2013 Čas: 08:44

A taky to můžete poslat hvězdnou bránou. :-)

avatar
Janikolo Datum: 22.02.2013 Čas: 16:28

Je to o menší, lehčí takže se to může dostat i tam kam auto ne.
A navíc v této nové verzi to může býti řízeno i chlápkem u konzole někde na základně.

avatar
palo Datum: 22.02.2013 Čas: 16:14

a v com je to lepsie ako normalne vozidlo(ktore moze byt omnoho univerzalnejsie) s hlasovym ovladanim?

avatar
Ulramarinus Datum: 22.02.2013 Čas: 14:10

Logický upgrade pokračující ve smyslu původního systému. Zní to docela užitečně...

arr