Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nejtvrdší z nejtvrdších - Komando

Datum přidání 08.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: mart

V novodobé historii se AČR začala větší měrou podílet na zahraničních operacích. Po Bosně a Kosovu to byl Irák, v současné době hlavně Afghánistán. Na těchto zahraničních operacích se začalo ukazovat, že kromě kvalitně připravených vojáků potřebujeme hlavně kvalitně připravené velitele. A to především ty na nejnižších stupních. Na patrolách totiž hlavní tíhu rozhodování nesou právě velitelé družstev a čet. Jsou to právě velitelé malých jednotek, kteří se musí mnohokrát ve zlomku sekundy rozhodnout a nést za své rozhodnutí odpovědnost.

Komando

Foto: Kurz Komando / 2. výsadková rota


Ne všichni velitelé však byli kvalitně připraveni nebo měli dostatečné zkušenosti. Proto se ukázala potřeba výběrového kurzu, který by byl zaměřen právě na prohloubení schopností nejnižšího velitelského sboru, a tak se zrodil kurz Komando.

Za otce kurzu lze jednoznačně považovat generála Aleše Opatu. Generál Opata s nápadem na uspořádání Komanda přišel a také stanovil určení kurzu:

  • Rozvíjí velitelské schopnosti vybraných důstojníků, praporčíků a rotmistrů, po kterých se vyžaduje efektivní jednání ve funkci velitele malé jednotky (družstvo, četa) v reálném taktickém prostředí za psychického a fyzického stresu blížícímu se reálnému boji.

  • Důraz je položen na rozvoj individuálních velitelských dovedností a zvyšování schopnosti plánovat, řídit a vést malé pěší, mechanizované, výsadkové a aeromobilní jednotky v síle družstva a čety.


První kurz probíhal na jaře 2005 ve vojenském újezdu Boletice. Poslední pak proběhl ve Vyškově na podzim 2011. Tento rok na jaře by měl proběhnout další, již devátý ročník kurzu Komando.

 

KomandoFoto: Kurz Komando / 2. výsadková rota


Jak již bylo řečeno, kurz Komando je určen hlavně pro velitele. Jak pro stávající, tak i pro ty, kteří se jimi teprve stanou. Je jedno pořekadlo: „Nejsou špatní vojáci, jen špatní velitelé“. A možná na tom něco bude. Velitelské schopnosti musí mít člověk v sobě. Nedají se naučit, jen prohloubit a zdokonalit. Velitelská funkce není pro každého a ne každý ji chce zastávat. Zodpovědnost velitele za své muže je někdy obrovská.


Právě k prohlubování velitelských schopností by měl být určen kurz Komando. Podobný kurz ale už v armádě máme. Konkrétně Kurz velitelů družstev pořádaný vyškovskou akademií.


Komando jde ale trochu jiným směrem. Vše se děje pod extrémním fyzickým a psychickým tlakem. „Absolutní nedostatek spánku a nejistota co nás čeká“, to byla nejčastější slova při debriefingu účastníků kurzu. Ospalost, únava, vyčerpání, nejistota. To jsou stavy, do kterých vás Komando spolehlivě dostane.

 

Komando

Foto: Kurz Komando / 2. výsadková rota


Při běžném výcviku se na samé dno nedostanete. Prostě se vám nechce. Komando vás ale na samotné dno zaručeně dostane. A ne jen jednou…  Zplánovat a provést operaci v tomhle stavu si na Komandu určitě zkusíte. Teprve když jste nevyspaní, k smrti unavení a máte nesourodou jednotku, se ukáže, jaký jste doopravdy velitel. A pak získáte jistotu tolik potřebnou v zahraničních operacích.


Kurz Komando vám ale samozřejmě nabízí mnohem víc. Účastník kurzu si zde zopakuje (nebo naučí) veškeré činnosti ze „zelené“ i „černé“ taktiky, střelecké, zdravotní, topografické a spojovací přípravy. Zapomenout nesmíme ani na fyzickou přípravu, na kterou je (zvláště v počátcích kurzu) kladen velký důraz.

 

Komando

Foto: Kurz Komando / 2. výsadková rota


Vše si účastník projde teoreticky, ale hlavně prakticky. Nejenom v jednotlivých dílčích celcích, ale hlavně v komplexním výcviku, který věrně imituje patroly v nepřátelském území. A právě komplexní výcvik pod určitým námětem je další silnou zbraní Komanda.


Říká se, že každý kurz je tak dobrý, jak dobré má instruktory. To znamená, že pokud má být kurz Komando nejlepší a nejtvrdší v AČR, tak musí mít i takové instruktory s potřebnými reálnými zkušenostmi. Pro teoretiky zde není místo.

 

KomandoFoto: Kurz Komando / 2. výsadková rota


Instruktora by měl dělat jen ten, kdo má podobný kurz již za sebou, má zkušenosti ze zahraniční operace a je na tom dobře fyzicky. Zatím se snad instruktorský sbor daří správně obsadit a doufejme, že tomu tak bude i do budoucna. Jen tak zachováme kvalitu tohoto kurzu.


Závěrem lze říci jedno. Kurz Komando rozhodně není pro každého. Ne každý ho zvládne až do konce. „Úmrtnost“ 80% vojáků je toho důkazem. Každý, kdo však kurz dokončí, si zaslouží obdiv. Dokázal něco, co jen malá hrstka vojáků v naší armádě. Absolvoval kurz Komando. A na to může být právem hrdý.


Více o Komando v archivu www.2vysadkovarota.cz a také na fóru www.2vysadkovarota.cz/forum/viewtopic.php?t=32

 

Pokud máte zájem, můžete položit do diskuze pod článkem otázku týkající se kurzu Komando. Autor článku, vystupující pod přezdívkou "mart", vám rád odpoví na vaše dotazy.

 

Komando Komando Komando
Komando Komando Komando
Komando Komando Komando
Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
veronika Datum: 29.06.2012 Čas: 19:52

Chtěla jsem se zeptat, kdo se a případně jak se může do tohoto kurzu přihlásit?

avatar
tojeprd Datum: 07.05.2012 Čas: 18:44

Nemám Komando, mám "podobný kurz v zahraničí", jak je psáno, ale měl jsem o tomto kurzu pozitivní smýšlení, je to na dobré cestě. Samozřejmě, že nemůže šlapat jako zahraniční kurzy, které běží a zdokonalují se už půl století. Ale co jsem nevěděl a co mě hned teď a tady znechutilo, je že tu nášivku dostávají instruktoři. Co to je??? To jako aby se s tím mohli někde chlubit, něbo aby jim to nebylo líto??:-) Celou myšlenku toho tabu to totálně zmršilo, alespoň v mých očích. Jakého blba to napadlo? A který grand blb mu to schválil??

avatar
petr Datum: 28.01.2012 Čas: 14:03

haha jsem absolvent kurzu komando mám našivku, byl jsem venku v OMLT a někde jinde nestojí za řeč, ale instruktora dělat nebudu páč nevím jak i kdybych chtěl a to jsem fakt chtěl ......
JO a prej už je postavený tým lidí co to bude mít na starosti pořád nevím to jistě

škoda

avatar
davist Datum: 10.01.2012 Čas: 18:37

No jooo..ale musíš dočíst větu...já narážel na spojitost nejlepších absolventů s instruktory..ne s ostatními absolventy :-D ale teď už chápu, proč jsi to tak pochopil..

avatar
mart Datum: 09.01.2012 Čas: 22:22

davist:
Sorry, ale když napíšeš, a teď cituji:" A co je ještě smutnější, že nášivku dostane jen pár nejlepších absolventů", tak to dle mého názoru znamená, že je to smutné, že ji nedostanou všichni.. Ale to je jen slovíčkaření. Systém tří nášivek se projednával, ale ukázal se moc složitý. Každopádně finální rozhodnutí ještě nepadlo a vše může být nakonec jinak.

Přeji pěkný večer a nashledanou na podzim.

avatar
davist Datum: 09.01.2012 Čas: 22:07

Pozor pozor..já napsal, že fakt, že ti instruktoři neměli sami zvládlé komando je smutné..ne že by to šlo udělat jinak. Pevně věřím, že sami organizátoři se snaží o to, aby instruktoři byli z řad absolventů. Jo a hlavně..potřeba si to přečíst po mně pořádně..já vůbec nenapsal, že je smutné, že nášivku nedostanou všichni!! S tím já souhlasím, že jen vybraní..že je to potřeba si zasloužit. A k tomu jsem slyšel, že někteří prosazujou systém třech nášivek..jednu pro instruktory, další pro všechny absolventy a poslední pro ty "über" absolventy. Jinak kurzu jsem se chtěl zúčastnit na podzim..ale prý už bylo pozdě na přihlášení..tak snad další podzim, jelikož teď na jaře mi to nevýjde.

avatar
Alex Datum: 09.01.2012 Čas: 21:04

mart: o kurzu Komando vím a taktéž má můj obdiv každý, kdo jím prošel až do konce. Opravdový respekt. Snad se mi taky podaří mít možnost zkusit si jím projít..

avatar
mart Datum: 09.01.2012 Čas: 20:33

to HU:
Jak se to vezme. Pokud se dobře pamatuji (ale nemusí to být pravda), tak kurz BMATT nebyl určen pro velitele družstev. Druhá věc je, že to nebyl čistě český kurz, ale pořádali ho a jako instruktoři byli britové. Jak je to dnes, nevím přesně.

to davist:
Odpovědí na tvůj komentář by vydal na celý další článek. Ale zkusím to zkrátit.
V článku je napsané "Instruktora by měl dělat..." By měl je tam zcela záměrně, protože samozřejmě vím, že to tak není. A když se nad tím zamyslíš, není to ani moc možné. Za prvé: instruktory jsou hlavně kluci z Chrudimi, Tábora, Žatce, v poslední době i Přáslavic či Hranic. To všechno jsou útvary, které jsou velmi často nasazovány venku. Takže když jsou na misi, nemohou být logicky na Komandu. Za druhé: Když si spočítáš, kolik lidí Komando zvládlo do konce, tak to není zas tak moc velké číslo (na poměry armády). Teď od toho odečti ty co nechtějí dělat instruktora, ty co se na to nehodí a ty co jsou v misi. A zjistíš, že pro zachování běhu kurzu co půl roku prostě musíš sáhnout jinam. Koho pak jako instruktora vyšle útvar je věc další (a je to vizitka útvaru). Každopádně tvrdím, že v každém běhu byl kvalitní instruktorský základ s potřebnými zkušenostmi či absolvovaným kurzem Komando (nebo podobným - Rangers, francouzké Commando atd.)
To že nášivku nedostane každý není smutné. Prostě je to tak nastavené. Aby jsi získal nášivku, musíš mít dané velitelské schopnosti a musíš je umět aplikovat. To opravdu nezvládne každý. Tak to prostě je. Ale každý, kdo prošel kurzem až do konce má můj obdiv. Vím co si prožili a museli zvládnout.
To že voják, který byl dvakrát na Komandu na pozici instruktora a dostane nášivku je pravda. A mohu říci, že s tím také nesouhlasím. Hodně se proti tomu bojuje, a vypadá to na možnou změnu. Měla by být odlišená nášivka "Komando" a Instruktor Komando". Ten rozdíl by tam měl být prostě patrný. Jak jsem už ale psal výše. To, že nemá český kurz Komando ještě neznamená, že nemá obdobný zahraniční kurz.

Snad jsem dokázal odpovědět na vaše komentáře. Rada na závěr. Nic se nezadá s reálnou zkušeností. Doporučuji tedy kurz Komando zkusit a pak hodnotit. Pravda je taková, že každý, kdo kurzem prošel si ho chválí a chválí i většinu instruktorů. Kdo na kurzu odpadl (slabá motivace nebo na to prostě neměl), tak kurz haní a pomlouvá kde může. Tím se snaží maskovat svou slabost.

avatar
davist Datum: 09.01.2012 Čas: 17:19

To je vtip?? lidi, co to absolvují jsi šikovní..
Ale instruktoři? heh..nebudu zveřejňovat, kde jsem, ale od nás z roty minulý rok na jaře tam šli dělat instruktora 3 lidi..ani jeden to avšak neměl absolvované jako účastník..a to je trochu smutné..
A co je ještě smutnější, že nášivku dostane jen pár nejlepších absolventů....a instruktoři, kteří tam působili dvakrát..nechápu za co..je to trochu nefér vůči lidem, co si to oddřeli!!

avatar
HU Datum: 09.01.2012 Čas: 11:44

..vsechna cest, jen si dovoluji tvrdit, ze prvnim kurzem pro nejnizsi velitele byl tzv. BMAT. A take by me zajimalo jak je to dnes, uz se Vyskovu podarilo tento kurz "sebrat" pod sva kridla?

arr