Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Datum přidání 01.05.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Komerční sdělení

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně dokončily kvalifikaci protitankových řízených střel (PTŘS) Spike LR1 na bojovém vozidle pěchoty PUMA (BVP). Výrobcem těchto nejmodernějších BVP zcela nové konstrukce je konsorcium PSM Projekt & System Management GmbH.

Foto: Odpal PTŘS Spike LR1 z BVP PUMA / Bundeswehr

Foto: Odpal PTŘS Spike LR1 z BVP PUMA / Bundeswehr

 

Hlavním kontraktorem odpovědným za integraci a kvalifikaci PTŘS Spike LR1 do BVP PUMA je firma Rheinmetall. PTŘS SPIKE umístěné na BVP PUMA vyráběné společností Eurospike jsou v Německu známé jako systém MELLS (německá zkratka pro systém víceúčelové nízko hmotnostní řízené protitankové střely). Spike LR1/MELLS v přenosné verzi používá Bundeswehr již několik let.

 

Odpalovací zařízení PTŘS je instalováno na levou stranu věže a obsahuje dvě střely Spike LR1 schopné ničit tanky (MBT) až na vzdálenost 4000 metrů. Odpalovací zařízení s příslušnými mechanickými a elektronickými součástmi je umístěno v pancéřovém rámu s odpružením proti otřesům. Tento komplet byl speciálně navržen tak, aby odolával vibracím a nárazům přenášeným při jízdě z podvozku vojenského pásového vozidla. Odpalovací zařízení je umístěno na tlumičích, které absorbují vibrace a nárazy, jež by mohly poškodit citlivou elektroniku nebo jiné součásti řízených střel.


Systém MELLS umožňuje, aby BVP PUMA bylo vybaveno ostrými PTŘS připravenými k odpálení po dlouhou dobu přímo v operačním prostředí bez rizika jejich poškození nebo snížení kvality vlivem náročného bojového prostředí. Pokud nedochází ke snížení kvality nasazených střel prodlužuje se i doba životnosti při skladování čímž dochází ke snížení nákladů během životního cyklu. Další výhodou, pokud jsou střely permanentně připraveny k odpálení je, že se významně snižuje reakční doba zbraňového systému k ničení cílů.


Odpalovací zařízení BVP PUMA bylo též testováno k odolnosti v drsných klimatických podmínkách, jako je prašné prostředí, extrémní teplo nebo mráz, vysoká vlhkost a působení slané vody. Zkoušky systému MELLS na BVP PUMA tak probíhaly intenzivně několik let.


Poslední kvalifikační testy proběhly na specializovaném polygonu v Unterlüss na počátku ledna 2018. Testy zahrnovaly ostré střelby více PTŘS Spike LR1 na cíle ve vzdálenosti od 2000 m do 4000 m v obou palebných módech, tedy FF (Fire-and-Forget) a FO (Fire-and-Observe). K provedení samotných testů byly použity střely přímo ze skladů Bundeswehru.

 

Foto: Palba z 30mm automatického kanónu. / Bundeswehr

 

Kvalifikační testy též zahrnovaly jízdu BVP PUMA na několik set kilometrů s ostrými střelami v odpalovacím zařízení, aby se prověřila odolnost proti otřesům a vibracím a též interface člověk-stroj. Na základě pozitivního ukončení a vyhodnocení testů bude zahájena plná výroba odpalovacích zařízení dle požadavků Bundeswehru.


Stejně jako další uživatelé střel Spike LR1, a zvláště ti v zemích NATO, Německo je v počáteční fázi plánování přechodu ze systému Spike LR1 na Spike LR2. Spike LR2 je plně kompatibilní se všemi typy odpalovacích zařízení Spike LR1, nutná je pouze drobná softwarová úprava, která vzhledem k otevřené SW architektuře BVP PUMA může být provedena přímo u bojových útvarů.


Úspěšné zakončení testů vede k dalšímu zvyšování bojové hodnoty BVP PUMA. Toto nejmodernější BVP v zemích NATO je nabízeno i české armádě v rámci programu přezbrojení z BVP-2 na moderní zbraňový systém. Trvalé investice Bundeswehru do modernizace, vysoká propojenost národních ekonomik, nabídka přenosu špičkových technologií do ČR a vytvoření řady pracovních míst pro dlouhodobou strategickou spolupráci mezi českým a německým průmyslem jen zdůrazňují zajímavost tohoto vozidla zkonstruovaného v sousední zemi.

 

BVP PUMA s odpalovacím zařízením PTŘS SPIKE bude možné vidět na výstavě IDEB 2018 v Bratislavě konané v termínu od 16. – 18.5. 2018.

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 21.05.2018 Čas: 16:07

Z výrobní linky Rheinmetallu v Unterluess sjelo 100. obrněné bojové vozidlo Puma pro Bundeswehr. Celkem již bylo vyrobeno 200 vozidel Puma, ale jelikož je PSM (Projekt System & Management) GmbH, společným podnikem společnosti Rheinmetall a Krauss-Maffei Wegmann, tak se obě dělí o výrobu vozidel půl na půl. Výrobní kapacity Rheinmetallu v Unterluess začínají svou práci s práznou korbou, přičemž musí projít jedenácti pracovními odděleními, kdy je korba postupně osazována vším potřebným, od pohonu, přes elektroniku až po výzbroj. Celý tento proces zabere 26 dní. Na závěr dodejme, že všech 342 vozidel puma má být dodáno do konce roku 2020. Tak si říkám, že když můžou mít samostatnou montážní linku v Rheinmetallu i KMW, tak by určitě nebyl problém mít jednu obdobnou i v ČR ve VOP CZ, s tím, že by se daly některé komponenty vyrábět přímo u tuzemských společností. Řezání dílů, kabeláž, optika, reaktivní pancíř a podobně by nebyl problém i v současných podmínkách.

http://defence-blog.com/army/rheinmetalls-unterluess-plant-rolls-100th-puma-infantry-fighting-vehicle.html

avatar
Jara Datum: 03.05.2018 Čas: 19:13

Flanker. Jirka
Puma je vevnitř menší než CV 90 , daň za lepší ochranu když by se ale mělo něco podělat já osobně bych chtěl sedět v pumě byť v houpacích vacich:) co vy?

avatar
Jara Datum: 03.05.2018 Čas: 19:08

Luky
Taky se mi nechce věřit že by si hlídali vzdušný prostor čtyřmi ozbrojenými stroji, nechci se pouštět do konspiračních teorií, ale trošku mi přijde že se nás někdo snaží odradit od zbrojní spolupráce s Němci ................GDELS, csg ??:)))

avatar
Slavoslav Datum: 03.05.2018 Čas: 11:07

ide o problem s tesnenim pre chladenie senzoroveho vybavenia a spomina sa zmena vyrobcu.

Ak si to davam spravne do suvislosti tak to suvisi so stahovanim jedneho vyrobcu granulatu pre vyroby gumy do Ciny a tym padom dochadza k zmene zakladneho materialu.

Ono sa to riesi uz asi 2 roky a problem je, ze tento dodavatel dodaval granulat prakticky pre kazdeho vyrobcu tesneni co sposobilo doste velke problemy pre cely europsky priemysel.

A nahradit tento granulat nieje sranda. Ono keby sa aj to povodne vybavenie s pracovnikmi prestahovalo len o 100m inde uz by to malo trochu ine vlastnosti a vsetko by muselo prejst certifikacnym procesom (a v letectve sa hra na takmer 100% istotu) a teraz to prebieha pre uplne nove granulaty.

A kludne sa mohlo stat, ze na to aj pozabudli a spamatali sa neskoro. Tie tesnenia budu nejaky special co sa odstrekne raz za par rokov na sklad a teraz ked potrebovali nove zistili ze povodny material nieje a skrabu sa za usami kym certifikuju a otestuju novy. V pripade nudze by sa tam dalo hocico a ono by to aj fungovalo len v case mieru na to bez otestovania nikto neda podpis pri masine za desiatky milionov

avatar
Luky Datum: 03.05.2018 Čas: 09:42

Jasně, ale Němci přitom neustále řeší, jak utopit v armádě víc peněz, aby uspokojili zámořského spojence. A výsledkem je vosum bojeschopných IČ střel a šestnáct Amramů? To už je trochu moc.

avatar
JiriR Datum: 03.05.2018 Čas: 09:30

To je spíše tím, že chybí nějaké dílčí detaily/součástky/revize…
Pokud armáda není ochotná platit údržbu, musí na drahé stroje nabité elektronikou zapomenout. Proto je při nákupu nutné pracovat i s ND a opravárenskými kapacitami a zdroji pro ně. (tzn. Roční plán oprav vzniklý na základě ročního finančního plánu)

avatar
Luky Datum: 03.05.2018 Čas: 09:16

Nechci nijak omlouvat německou armádu, ale někdy mi přijde, že se podobné články (košťata, EFT, výčet nebojeschopných systémů, lodě a ponorky) periodicky objevují za účelem udržovat v lidech pocit, že se Evropa bez americké ochranné ruky sesype...

Osobně to nechápu, Němci přeci peníze mají. Co je to za nesmysl, že mají rakety pro čtyři stroje.

avatar
Laci Datum: 03.05.2018 Čas: 08:57

dedapacik: Odsuzujete výrobce, protože kupující je špatný hospodář a správce?

avatar
PavolR Datum: 03.05.2018 Čas: 07:44

dedapacik:
On snáď Bundeswehr Česku niečo ponúka? :-D

avatar
Rase Datum: 03.05.2018 Čas: 07:41

dedapacik:
když to otočím na nás, tak podle tvé představy, by české zrojovky nesměly prodávat ani šroubek

flanker.jirka:
přidání dalšího kola by už dost zamíchalo s vyvážeností celého vozidla a hodně věcí by se muselo konstruovat nově. Navíc i u standardní Pumy se dá vytvořit jedno další místo, jen lehkou úpravou interiéru (oficiálně to zmiňovali u PSM). U těch Pandurů se to zmiňovalo (myslím v diskuzi na AN) tak před rokem. Co je na tom pravdy netuším, ale nedivil bych se.

avatar
Slavoslav Datum: 03.05.2018 Čas: 06:25

Ide o "problém" s tesnením. A ak si domýšľam z toho infa čo mám správne tak celý ten problém je o tom, že z Európy odchádza výrobca základného granulátu a je problém vyrábať nové podľa pôvodnej špecifikácie.

Znamená to, že je potrebné nájsť a otestovať nový a ono je to už pár rokov celkom seriózny problém pre celý priemysel v Európe. Nie, že by nový materiál nefungoval len je potrebné získať potrebné certifikáty a prejsť testami pre každú aplikáciu či trvá čas.

avatar
dedapacik Datum: 03.05.2018 Čas: 00:50

To chceme techniku nakupovat u armády.která má problémy sama se sebou?

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/470939-nemecko-ma-bojeschopne-jen-ctyri-ze-128-eurofighteru-pise-spiegel.html

avatar
flanker.jirka Datum: 02.05.2018 Čas: 21:33

RaSe: líbilo by se mi více provedení "combi" s přidáním další nápravy kol, kvůli pěchotě. Jak jste to myslel se "selhávkou u Panduru" na nich máme přece nové a luxusní střely. sám za pět let nepamatuji problém s žádným konkurzem na bevku. A ty jsou krapánek jiného data výroby.

avatar
Jara Datum: 02.05.2018 Čas: 21:24

Rase
Taky jsem na to myslel :))) pak jsem si řekl že to bude Škoda komentu, věž samson je postavená pro export u ni tyhle věci nikdo neřešil jsou tam PTŘS jsou tak platit....to že se po par otřesech rozsypou nikoho nezajímá
Jenže právě tyhle důležité detaily udělají efektivní bojový stroj

avatar
Rase Datum: 02.05.2018 Čas: 21:08

Osobně mě asi nejvíc zaujala ona zmínka ohledně odpružení celého boxu, kvůli ochraně střel před poškozením otřesy. Tak si říkám, zda to vůbec řeší i ostatní vozidla nabízená AČR. Patrně jen Lynx, když to zařizoval taky Rheinmetall. U věže Samson II o tom dost pochybuju (i Pandur má problém se selhávkami), u CV90 bych si taky nebyl moc jistý (přijde mi to jen jako přílepek k původní věži). Vypadá to jako drobnost, ale v případě že je potřeba zničit cokoliv co nezvládne kanón, tak je problém.

arr