TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Německá protiletadlová střela IRIS-T SL

Datum přidání 01.03.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Německá firma Diehl Defence oznámila, že počátkem prosince minulého roku úspěšně vyzkoušela novou střelu země-vzduch IRIS-T SL, která vznikla na základě střely IRIS-T vzduch-vzduch. V blízké budoucnosti má být integrována do protiletadlového systému MEADS německého Bundeswehru.

MEADS

Foto: Protiletadlový systém nižšího středního až vyššího středního dosahu MEADS / MEADS International Communications

 

IRIS-T - střela vzduch-vzduch

Vývoj střely IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) započal v polovině devadesátých let jako společný projekt Německa, Itálie, Řecka, Švédska, Norska a Kanady. Poslední jmenovaná země od projektu posléze odešla, ale její místo zabralo Španělsko.

 

Hlavním cílem bylo nahradit americké střely krátkého dosahu AIM-9, respektive k nim nabídnout "evropskou" alternativu. Koordinátorem vývoje nové střely se stala německá společnost Diehl BGT.

 

IRIS-T můžeme specifikovat jako střelu typu vzduch-vzduch krátkého dosahu s infračerveným naváděním. Velkou výhodou je kombinace přilbového zaměřovače a vektorovatelné trysky. Výsledkem je výborná manévrovatelnost střely a v konečném důsledku zvýšení pravděpodobnosti sestřelu nepřátelského letounu ve vzdušném boji.

 

Do výzbroje letectev začala být IRIS-T zařazována v roce 2005. Jednotlivá evropská letectva ji využívají na stíhacích letounech Eurofighter Typhoon, F-16, F/A-18, F-4, Tornado a JAS-39 Gripen.

 

IRIS-T

Foto: Původní střela IRIS-T vzduch-vzduch připevňovaná pod stíhací letoun / Wikipedia, HaraF
 

IRIS-T SL - střela země-vzduch

Ještě před zařazením do výzbroje navrhla společnost Diehel Defence na základě požadavku německé armády protiletadlový raketový systém, jenž by využíval upravené střely IRIS-T SL (Surface-Launched). Následně se rozběhl vývoj s cílem upravit střelu IRIS-T a integrovat ji do systému MEADS (Medium Extended Air Defense System). Ten sice využívá primárně amerických střel PAC-3 středního dosahu ze systému Patriot, ale nic nebrání doplnění o střelu nižšího středního dosahu vlastní výroby.

 

Samotný protiletadlový systém MEADS se skládá ze tří součástí: taktické jednotky TOC (Tactical Operations Center), radaru a odpalovacího zařízení. Všechny součásti jsou přitom umístěny na mobilních podvozcích. V případě použití IRIS-T SL je umístěna čtveřice antiraket na podvozku Mercedes-Benz s pohonem všech kol.

 

Změny se samozřejmě musely dotknout také samotné střely IRIS-T SL, jelikož většinu své energie věnuje samotnému startu ze země a dosažení potřebné výšky. Byl proto použit výkonnější raketový motor. Změny se dotkly také způsobu navádění. Před, při odpálení a během většiny letu se o něj stará pozemní radar a infračervená hlavice je aktivována až těsně před zásahem cíle. Dostřel ani výškový dostup IRIS-T SL nejsou známy.


IRIS-T SL

Foto: Test střely IRIS-T SL / MEADS International Communications

 

Úspěšné testy IRIS-T SL

Počátkem ledna oznámila společnost Diehl Defence zhruba s měsíčním zpožděním, že na začátku prosince uskutečnila na polygonu Overberg Test Range v jižní Africe úspěšný test systému MEADS a střel IRIS-T SL. Připomeňme, že k vůbec první testům došlo už v roce 2008.

 

Nyní by měla následovat řada dalších procedur a konečně zařazení do výzbroje. V budoucnu by měl tvořit vedle amerických antiraket PAC-3 páteř německé protivzdušné obrany.

 

Tím však rozšiřování rodiny raket IRIS-T nekončí. Pro ponorky německého námořnictva typu 212 je právě na základě IRIS-T vyvíjena střela IDAS (Interactive Defence and Attack System for Submarines). Nad vlastní modifikací do podoby pozemního protiletadlového systému uvažují zase Švédové, kteří by jím doplnili a v budoucnu možná i nahradili přenosné protiletadlové komplety RBS-70.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr