Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Datum přidání 08.12.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 56 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým podpisem chorvatský náměstek ministra obrany pro materiální zdroje Viktor Koprivnjak a generální ředitel německého ministerstva obrany pro vybavení, informační technologie a údržbu Helmut Richter.

PzH 2000

Foto: PzH 2000 / KMW

 

Podepisování smlouvy se zúčastnil také chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič, náčelník štábu ozbrojených sil Chorvatska generál Drago Lovrič, německý vojenský atašé plukovník Joerg Rauber a německý velvyslanec v Chorvatsku Hans Peter Annen.

 

Díky smlouvě získá Chorvatsko pro své ozbrojené síly 12 houfnic PzH 2000 z přebytků německé armády. Německo odprodává houfnice z důvodu reorganizace a snižování počtů dělostřeleckých jednotek.

 

Houfnice PzH 2000 uspokojí potřeby chorvatské armády po moderních samohybných dělostřeleckých zbraních, schopných poskytovat podporu nepřímou střelbou s použitím přesně naváděné munice. Nákupem Chorvatsko splňuje jeden ze závazků vůči NATO.

 

Spokojenost s uzavřenou smlouvou vyjádřil chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič. Podle ministra je Německo dlouholetým strategickým partnerem Chorvatska.

 

"Byl to pro nás úspěšný týden, ve kterém jsme podepsali smlouvu na výstavbu pěti pobřežních hlídkových lodí a dohodu o nákupu houfnic PzH 2000. Dostaneme nejmocnější dělostřelecké zbraně, které výrazně zvyšýší úroveň schopností chorvatských ozbrojených sil," řekl Kotromanovič a dodal, že jde o výsledek promyšlených politických rozhodnutí na ministerstvu obrany.

 

Video: PzH 2000 v akci; ilustrační video / YouTube

 

V rámci modernizace ozbrojených sil, ministerstvo obrany Chorvatska letos nakoupí dvě německé minolovky a nákladní vozy. Chorvatsko také plánuje získat ze Spojených států 12 transportních vrtulníků UH-60 Black Hawk.

 

Viktor Koprivnjak uvedl, že v průběhu roku 2015 ozbrojené síly Chorvatska získají šest houfnic PzH 2000. Zbývajících šest houfnic bude odesláno z Německa do konce roku 2016.

 

"Pro realizaci celého projektu vybavování ozbrojených sil mobilními houfnicemi plánujeme vynaložit 41 milionů eur, z toho připadá 12 miliónů eur za samotné houfnice, dále za školení vojáků ozbrojených sil Chorvatska, servis, vybavení, modernizace nového softwaru (systém řízení palby, komunikační systémy a velící operační středisko – pozn. redakce) nebo kamufláž," uvedl Koprivnjak.

 

"Jedná se o nejmodernější a nejlepší houfnice, které splňují všechny požadavky moderních dělostřeleckých systémů. Tato dohoda významně posiluje schopnosti plnit cíle ozbrojených sil, a nákup houfnic PzH 2000 ukazuje, že ozbrojené síly Chorvatska jsou nejvyspělejší a nejschopnější vojenskou sílou v regionu," říká náčelník generálního štábu Lovrič.

 

Samohybná houfnice PzH 2000 je určená k palebné podpoře pozemních vojsk, k boji s dělostřelectvem protivníka, k ničení obraných pozic protivníka, bodových nebo plošných cílů. V současné době se jedná o nejmodernější samohybné houfnice vůbec.

 

Chorvatsko počítá s dosažením počátečních operačních schopností PzH 2000 na rok 2019.

 

Zdroj: Defender

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
skelet Datum: 14.12.2014 Čas: 13:36

Některým bych si dovolil připomenout, že dost výrobců s tatrováckým podvozkem pracuje ... například Denel nebo Soltam. Oba dva výrobci nabízejí velmi výkonné houfnice s výkonným střelivem. Obecně vzato výrobci houfnic jsou zvyklí "prdnout" svůj systém na podvozek, který jim zakázník ukáže.

avatar
J.D. Datum: 14.12.2014 Čas: 12:35

ja se jen divim že se tu někteí stále dokola rozčilují nad tim co jsme mohli mít a skoro za nic. Ano souhlasim s vámi že nákup přebytků by byl pro nás výhodný a že naše výrobky prostě ty blbové neuměj prodat, ale taky už je to všechno nějakou dobu za námi (např l-159 zařazena v roce 2000, což je už nějakej ten pátek) takže s tim už asi nic nenaděláme, jediný co nám zbývá je buď zvolit někoho kdo tam dosadí někoho kdo tomu opravdu rozumí ( ne jako současný ministr obrany, který tam podle mě nemá co dělat a dost mi pije krev jen co ho vidim) nebo se s tím bude asi muset smířit, naše armáda už je více méně jen na okrasu..... což je smutné

avatar
Karlos Datum: 12.12.2014 Čas: 22:04

Diky za komentare, souhlasim s Vami.

Je to presne hlavne o tech lidech (obchodnicich, politicich, armadnim veleni a v neposledni rade i vojacich jako uzivatelich, kdy treba techniku spatne ovladaji ci se o ni spatne staraji). Ted nemyslim nic konkretniho.

Bohuzel, presne jak pisete, vsechny nakupy jsou kvuli necemu kontroverzni a asi vzdy i budou, zbrojni obchody takove jsou.

No uvidime, jak dopadneme s novymi vrtulniky, pokud nejake budou, ci nakupem jinych BVP, del a jinych veci pro armadu.

avatar
semtam Datum: 12.12.2014 Čas: 15:56

Tak pokud se nemýlim, zde ani v praxi nikdo rozsáhle českou techniku nepropaguje. Souhlasím s tím, že pokud nějaká firma bude vymýšlet sofistikovaný typ zbraně, tak na své vlastní náklady.
Ruskou ani jinou sovětskou techniku jsme od 90. let nenakoupili (vyjma deblokace dluhu) a ani se o ní neuvažuje.
Všechny naše kroky směřují k standartizaci NATO, tak v tomhle problém nevidím.
Zas bych se nebál zapojit český průmysl do nákupu zbraní, potenciál stále máme, pokud se ovšem rozhodne někdo krást, tak nás nezachrání ani případný nákup čistě zahraničních věcí. Navíc, všechny malé země vyjmenované Karlosem si zachovávají i svoji zbrojní výrobu.
To,že se modernizace nedaří exportovat, je problém trhu, protože trh je právě nasycen přebytečnou technikou a do zemí, kam tato technika proudí si ji za radši koupí v původním provedení za cenu šrotu. Už se i nějaké modernizace povedli prodat, ale my v tomhle případě se ani nezkoušíme uspět.
A co se týče druhů techniky, tak MLR 122mm byl sice vymyšlen ve Svazu, ale pokud to vezmem až takhle, tak pokud by Rusové vymysleli kolo, tak jezdíme stále koňmo.
Nevím, ale příjde mi docela laciné uvažování, že když něco bylo vymyšleno Rusy, tak se toho musíme okamžitě zbavit i když se jedná o techniku, jaká je stále účinná a má modernizační potenciál. Navíc je zcela nezávislá na náhradních dílech z Ruska.

avatar
petres Datum: 12.12.2014 Čas: 15:11

Karlos v plno věcech máme shodnější názory, než by se na první pohled mohlo zdát. Souhlasím s vámi, že primární by měl být nákup západní, již zavedené a následně osvědčené techniky. Možná se budeme lišit názoru, nakolik je vhodné tuto techniku modifikovat pro naše použití. Pokud nějaké moje vyjádření mohlo být pochopeno jako konfrontační, omlouvám se, nebylo to cílem, ale mou neobratností.
Kapitola sama pro sebe je nákup české techniky. Pokud je tato technika parametry i cenou konkurence schopná, jsem zastáncem jejího nákupu. Bohužel realita je jiná viz např. CZ805 Bren nebo s poslední doby plánovaný nákup radaru protivzdušné obrany ReUNION viz např. článek AN z března 2014 http://www.armadninoviny.cz/radar-reunion-cesko-a-slovensko-spolecne.html?hledat=reunion. Z něho cituji "Radar ReUNION je konstruován jako nejlepší ve své třídě. Základní parametry je dosah 250 km, kde lze detekovat cíle o velikosti 1 m2. " Nakonec z vývoje a následného nákupu za nejasnou cenu zejména kvůli postoji Polska sešlo. A nyní kupujeme (návštěva premiera v Izraeli) radary ELTA AD-STAR ELM-2288 (pravda RETIA se bude podílet) o dosahu 300 - 430 km podle verze, při velikosti detekovaného cíle také 1m2 (vím, že dosah není jediný parametry kvality radaru protivzdušné obrany). Takže se nabízí otázka, jaké je to s tou proklamovanou špičkovosti dopravdy. Když jsem u té protivzdušné obrany, tak v dnešní době 3D radarů není zaváděný 2D radar krátkého dosahu ReVISOR s nutností detekce výšky cíle samostatně, žádné terno. Takže bohužel musím konstatovat, že než náš drahý vývoj (za statní peníze) a pak výrobek nepřesvědčivé kvality, že je podstatně rozumnější nákup osvědčené západní techniky kompatibilní s našimi spojenci.

avatar
semtam Datum: 12.12.2014 Čas: 14:37

Karlos

Zde není chyba v technice jako takové, ale ve vedení armády a politické reprezentaci.
L-159 není dotažen protože armáda objednala 72 letounů a používá 24. 48 jich koupila jako přebytečných, tak se již nikomu nechtělo cpát do nich peníze-chyba za chybou.
T-72M4CZ- místo cca 150 ks. se jich armáda rozhodla na poslední chvíli převzít jen 31 ks. Mohli jsme mít lokty jako Poláci a za babku koupit Leopard-2. Opět chyba za chybou.
PANDUR- zbytečná schopnost plavby, jaká snižuje pancéřování a nehodná věž do našich podmínek, plus tunel na prachy.
MI-171- to se naštěstí zdárně povedlo, viz. minulá diskuze
MI-35- přešlapování armády na jednom místě a pravděpodbně utopený finace za provoz a pozdní odprodej.

avatar
Karlos Datum: 12.12.2014 Čas: 14:19

Omlouvam se, pokud mel tady nekdo pocit, ze se jej chci dotknout, nebo jej urazit, to nebyl umysl, ale moje neodborne formulovane vyjadreni.

Nedelam si patent na rozum, to ne, prijimam i podnety, ale vzdy se snazim byt realista, kdyz neco delam.

Sve nazory opiram o to co jsem cetl, videl, slysel, delal.

Proto kdyz vyhodnotim zbrojni projekty v CR, tak co se zde pouze nemontovalo z dovezenych vyrobku, tak na tom vzdy tento stat prodelal nebo se to neumerne tahlo a vysledek neni stejne dostatecny (L 159, T 72M4, Mi171, Mi35).

Jak muzete videt u nas i SR, firmy predelavaji techniku, ale nejsou schopni prodavat. Vsechny jen preprodavaji starou, opravenou,ale nemodernizovanou techniku. Pokud neco noveho vymyslely, tak to nepresahlo stadium prototypu = nic neni doladeny, vychytany. Viz. modernizace Dany ci BVP. Proste nase firmy nejsou silni hraci v mezinarodnim meritku pro vyrobu novych prostredku ci jejich zasadni modernizaci a nase armada je nemuze uzivit, pokud by od nich takove veci chtela.

Jedina firma, ktera se snazi prorazit s novou a svoji technikou z CR co me napada je SVOS, ale dle meho nazoru prichazi pozde a nema dle meho nazoru podporu ACR a dotazenou koncepci aut. Ale treba se pletu.

Jinak ja se snazim porovnavat nasi zemi s obdobne velkymi zememi na zapade v NATO, tj. Belgie, Holandsko, Dansko, Norsko, vzhledem k poctu obyvatel a velikosti armady.

Vyzbroj beru z pohledu, kde nase armada pusobi a s kym. Tj. nase uzemi a okoli, az na Rakousko, vsichni v NATO, mise vetsinou se staty NATO, tj. vyzbroj kompatibilni s nimi = hlavne munice do cehokoliv. Samozrejme, vsechny byvale komunisticke staty pokulhavaji, ale proto koukam na to co maji nove a ne to stare.

Proto odsuzuji jakekoliv udrzovani nebo modrnizaci ci nakup ruske techniky. Z meho pohledu bych proste chytre nakupoval klidne starsi vhodnou techniku ze zapadu a pred dodanim nechal modernizovat vyrobcem, tak jak to ted treba predvadi ti Chorvati nebo Polaci, ci Litevci. A urcite bych se nebal zavest do armady min. polovinu normalnich vozidel misto Tater ci LR do terenu, kdyz tyto vozidla jezdi vetsinou po normalnich cestach. Tam jsou taky ty penize. Ne vyrabet porad neco specialniho.

Jinak chudi urcite nejsme, proto taky od začtku rikam, ze mame na to kupovat na zapade a byt dobre vybaveni. Jen to chce dobre pocitat, preprodavat, jednat a nesnazit se objevovat objevene. Ale je to o lidech, presne jak vsiçhni pisete.

avatar
semtam Datum: 12.12.2014 Čas: 14:18

Proč mít ve výzbroji MLR 122mm, je ten, že jejich provozní nákladnost je nízká a pořizovací cena a případná modernizace se pohybují opět v nízkých číslech.
Je pravdou, že pro konflikty nízké intenzity a mise podoné Afghánistánu se nehodí, ale pro konflikty střední intenzity se hodí dokonale. To že střední Evropu naštěstí nepostihla po 2.WW válka, neznamená, že již nikdy nepřijde. Do nedávna jsme si mysleli, že konflikt vyšší intenzity je v Evropě tabu. Opět jsme se mýlili.
Ohledně Ukrajiny, si netroufám říci kde bude za 10 let. Pravda je však taková, že její spojenci (EU+NATO) nemají sebemenší výhrady k používání těchto systémů, dokonce použili taktické rakety zem-zem.

avatar
petres Datum: 12.12.2014 Čas: 13:21

Karlos chce to trochu nadhledu a ne neustále se s někým konfrontovat :-). Nevím, ale doufám že jste nenabyl přesvědčení, že váš názor je jedině ten správný (tím už vůbec netvrdím, že můj je). Je to prostě jenom volná diskuze.
S podvozkem Pumy je byl jen námět, jak by šlo případně se vypořádat s trvalým podfinancováním při případném doplnění počtu tanku na nějakou přiměřenou úroveň a mít sjednocenou platformu. T72M4 také není plnohodnotný MBT tank západního stylu a předpokládám že tank vzešlý z Pumy by měl znatelně větší bojovou hodnotu.
Nevím jestli zmínka o modernizaci sovětské techniky byla myšlena i na mne, odpůrce této cesty, ale nepřeji si abych byl spojován s čímkoliv sovětským, osobně se mně to dotýká.
Podvozky DAN bych nemodernizoval, psal jsem o podvozcích Tatra (815-7). Co jsem se dočetl, tak opravdu modul AGM je určený pro možnost zástavby na libovolný vhodný podvozek a to tatrovácký podvozek opakovaně i v současné době dokazuje, že je proto vhodný (zmiňovaný Izrael a Indie).
Jinak si nemyslím, že jsme tak chudý stát, že nemáme na nějakou normální armádu aniž by to rozvrátilo hospodářství, ale prostě za ty peníze nacpané do různých sociálních dávek si raději levicové strany koupí voliče do příštích voleb a společně s "pravicí" pokud možno co největší díl z toho zbytku rozkradou. A proto jsme s armádou tam kde jsme.

avatar
semtam Datum: 12.12.2014 Čas: 10:58

Omlouvám se, ještě jsem opoměl Řecko jako uživatele RM-70.

avatar
semtam Datum: 12.12.2014 Čas: 10:44

Karlos

Pro nás by nebyl problém tento podvozek vyrobit nový a de facto u modernizované DANY se prakticky jedná o nové vozidlo. Možná i ve skladech jsou ještě i nepoužívané kusy. Ten podvozek budeme muset zaplatit tak či tak. AGM je právě dělaný pro možnou nejsnažší zástavbu, není to klasická dělostřelecká věž. U našeho podvozku by to nebylo tak náročné jak popisujete. Jednalo by se o silnější hydraulické nohy a už jen elektronické propojení věže. Limity tohoto podvozku jsou známy a tak se dá předem určit zda je to možné či není, bez riskování.

S PUMOU jsme tu neexperimentovali s naším vývojem tanku. Možné technická řešení najdete u příspěvků níže.

S těmi soudruhy jste opravdu přestřelil. V článku ani v příspěvcích nikde nepadlo zavádět ruskou zbraň či ráži 152mm. I když s Vámi asi zacloumali MLR 122mm. Budu se zde opakovat, ale tyto systémy a modernizované mají ve výzbroji Slovensko, Rumunsko, Chorvasko a plánují je poláci (WR-40 Langusta). Dále ze zemí NATO je používá Bulharsko a v záloze je má Maďarsko. Tyto systémy pro svoji jednoduchost nepotřebují ruskou stranu jak píšete. Je to vlastně takový kalašnikov. Svoji oblibu si tyto systémy získali díky účinnosti a jednoduchosti. Proto podezírat obhájce či uživatele ze soudružského myšlení je zcestné a navíc NATO nemá pro tyto kategorie zbraní příslušnou normu.

avatar
Karlos Datum: 12.12.2014 Čas: 02:03

Semtam

Ja si nemuzu pomoci, ale jak vy popisujete prestavbu zbrani jak nejake LEGO, ale tak to proste nefunguje.

Jakakoliv takova prestavba je velice technicky narocna a vysledek je velice nejisty.

Podvozky z DAN na prestavbu - myslite ze ty podvozky budou v pohode, kdyz jsou napriklad z roku 1980 a maji najeto x km, pohltily x desitek, mozna stovek vystrelu. Ja si myslim, ze nakonec by z nich pouzili jen kola a to jeste mozna.

Puma - ano podvozek vazi jak podpozek tanku, ale to ukazuje na jeho balistickou odolnost (jak spravne pisete) a ne na schopnost unest hmotnost veze tanku a namahani pri vystrelu. Opet mozne usazeni veze velkym kanonem ano, ale za jakou cenu a kdo zaplati ten vyvoj. My chceme vyvijet tank nebo BVP?

Dostavam se k tem soudruhum - nemodernizujme starou ruskou techniku, vzdy v ni neco ruskeho zustane, minimalne to hlavni - vyzbroj, coz je klicove, nanakupujme ji proboha novou a nesnazme se vyvijet drahou techniku (bojova letadla, tanky, BVP, dela), na to proste nemame armadu, penize, prumysl. Proste historie je krasna vec, ze jsme to umeli, ale je to minulost. Byla jina doba.
Ja jsem potkal hodne lidi "ze zapadu", i hodne vojaku a vsichni neustale krouti hlavou co predvadime co se zbrojeni tyka. A nekdy to i shrnou jednou vetou, jo vy jste vlastne uz Rusko.

Klidne at si soukrome firmy modernizuji starou techniku, ale za svoje penize a pro svuj obchod. Ne za nase penize.

Ukrajina si muze o vstupu do NATO nechat jen zdat a to same do EU. Ale rikat si muze, ze tam chce.

avatar
semtam Datum: 11.12.2014 Čas: 23:40

Lukas

Tak jistě, my můžem zavést jen ZUZANU, použitý PzH2000 nebo AGM ostatní je drahé.
M270 ok , ale když už, tak s finskym přístupem (má i RM-70).

avatar
Lukas Datum: 11.12.2014 Čas: 23:22

Koledzy - zamiast myśleć o SPz Puma czy Archerach, skupcie się na czymś bardziej realnym

Np. na używanych M270 (Niemcy kilka sztuk mają) - jako uzupęłnienie RM 70 (nawet 8 wyrzutni to już coś )

Nie wiem czy nie bedzie okazji na leopardy 2A4 z Hiszpanii

No i zawsze jest jeszcze nieśmiertelny Marder
http://forum.net.hr/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/16/6724.marder_5F00_lance_2D00_rc_5F00_turret.jpg
http://www.military-today.com/tanks/marder_light_tank_l1.jpg
Choć to ostatnie ^ raczej nie polecam...

avatar
semtam Datum: 11.12.2014 Čas: 23:06

Karlos

Zde neuvažujem o novém typu Tatry, jaká by mohla posloužit jako nosič AGM. Pokud se nepletu, tak zde se uvažuje o podvozku z DANA-M1CZ. U něj by byla už asi jen minimální úprava pro instalaci AGM. Žádný složitý vývoj. Navíc by se ušetřilo za podvozek od jiného dodavatele a finance by zůstali doma. Hlavně u AGM je řešená právě modularita, tak zástavba není tak náročná jako u klasické věže.

Počet objednané techniky není zrovna to pravé pro jeho cenu. Ano Tulpar dle Wiki stojí 1,2 mil. USD (pravdu bude mít spíš petres). Turecká armáda doposud neobjednala ani kus a už se za nízkou cenu nabízí na export. Naopak CV90 již dávno pokořil 1000 kus a jeho cenu to nesnížilo.

S PUMOU jsme tu nepočítali jako s vozidlem palebné podpory, ale jako s tankem. Řešila se tu jen technická stránka věci. Protože PUMA s odolností své korby odpovídá moderním tankům i hmotnost tomu nasvědčuje. Tak jsem se jen zmínil, že v budoucnu by mohla vzniknout rodina na základě PUMA. Ještě zde kvůli fyzice doplním, že základní verze T-72 je 42t a PUMA může vážit až 43t.

Ukrajina sice leží ve východní Evropě spolu s Litvou, Lotyšskem a Estonskem, atd. Její současná politika má oporu v NATO i EU a je horlivým kandidátem do těchto uskupení. Tak zas takové jedno to není.
MLR plánují užívat snad všechny země, co je mají ve výzbroji, tak nevím, proč bychom měli být vyjímka.

A nerozumím, co je na této diskuzi soudružského?

arr